Jancas.s Jancas.s komentáře u knih

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

"Jsem jedno z dětí, které měla evoluce vyřadit z života ještě před narozením nebo nejpozději v prvním roce. Kdybych se narodil o pár desítek let dříve, v době, kdy ještě neexistovala antibiotika ani jiné výdobytky moderní medicíny, mohl jsem mít už dávno hezký hrobeček s náhrobním kamenem, na jehož vrcholu by holubička zlomená žalem nakláněla hlavu směrem k nápisu Můj Honzíček. Maminka by za mnou chodila každou neděli s kytičkou, vyplela by záhonek a uhrabala zeminu na krajích. "Aspoň se nemusel dlouho trápit," utěšovala by ji rodina a maminka by pokyvovala hlavou a kapesníčkem si utírala slzy, ale současně by věděla, že příbuzní mají pravdu."
Málokdy se mnou něco pohne, a když už, tak mě to úplně sebere. U čtení této knihy jsem cítila smutné a zároveň silné prázdno, které se nedalo vymazat z hlavy a já si vůbec doma nechtěla povídat, pak jsem večer nemohla spát, ale to je v pořádku, protože tak to má být, když se mi něco dostane pod kůži, a jsem za to ráda.

02.06.2021 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Já mám tu holku čím dál radši asi! :) Je to mé druhé dočtené dílo, po Lososu v kaluži a musím říct, že o stupínek lepší - bavily mě ty všechny roviny, bavila mě autentičnost chvil a situací, bavilo mě jak se autorka dokáže vcítit i do jiných postav, než do mladé, chvílemi ztracené holky, která mnohdy často přemýšlí o věcech, tvářící se zdánlivě prkotiny a přitom jsou tak nějak vším. Jé, jak jsem ji občas rozuměla. Nechtěla jsem ať knížka skončí a ten konec měl svým milým způsobem přesah.

20.10.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Okamžitě po pár stránkách, co stránkách, po pár větách, srdcovka! Když smrt vypráví příběh - bude to znít absurdně, ale velmi lidské a laskavé, i smutné. Skvělé.

04.01.2018 5 z 5

Kolčava Kolčava Eva Francová

Po prvních stránkách jsem si říkala jejda, je to fantasy, tedy přece nic pro mě. Naštěstí! jsem dala knížce šanci a bylo to krásné - Kolčava a její harmonické souznění s přírodou, velká ochránkyně tradic a moudrý učitel pravdy. Víc takových bytostí, nejen v knihách....

24.08.2022 5 z 5

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

(SPOILER) Na počátku byla laťka nastavena stejně vysoko jako u předchozích dílů - námět geniální, tajemný, krutý, ALE co mě zklamalo...to dopadení. Líbí se mi, když vrah udělá drobnou chybu, na kterou dojede. Nebo když k němu vedou zprvu tenké nitky, které pak začnou dávat smysl a splétat se do sebe. Ale aby napsal pachatel na papírek poldovi vzkaz, kde ho najde a ten ho pak dostane? To mi přišlo takové bez nápadu:/ proto dávám o hvězdu méně.

12.06.2022 4 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

(SPOILER) KONEČNĚ dočteno (a to jen proto, že knížky nerada vzdávám). Bohužel nemám z knihy prakticky žádný dojem - děj nula, romantika leda v nějaké basic verzi, protože jsme se neustále pohybovali na škále "jsem z tebe vlhká"-"dej mi pokoj", erotično jen lehce, týpek tajemný jak hrad v Karpatech, pořád dokola narážky na téma jsem malá-jsi velký, konec samozřejmě happy end, předvídatelný snad po první kapitole...Tohle už bych podruhé absolvovat nechtěla.

17.04.2021 1 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Začnu tím pozitivním - na duchařských knihách mám obecně ráda ty pasáže, kde je popisován vliv "neznámého" - v této knize houpací křeslo, kroky na půdě, dětský hlas. To spisovatelka umí. Ve chvíli, kdy je "duch" viděn a popsán (byť sebeohavněji), úroveň mého zděšení má sestupnou tendenci. Navození mrazivé atmosféry tedy chválím.
Co mi vadilo - bylo toho asi až moc, taková lehce přeplácaná pohádka na dobrou noc pro dospělé. Aka sinister nahrávky, prapraděda, X vražd, sebevraždy, masový vrah, veleživé sny, ale Mara ten dům přece miluje, neasi. A co mě ještě jako hnidopicha nejvíc točilo do vrtule - hrdinka si až úzkostlivě chrání svou nezávislost, ale dá všechny prachy do domu, odkud se fakticky bez auta nehne? Neilovi vynadá, že ji chce věnovat starý gauč, ale je úplně cajk, že ji denně vozí jídlo, které by si z logiky věci vlastně sama neopatřila? 3*

09.11.2022 3 z 5

Herec Herec Josef Kubáník

První polovina knihy se mi moc nepozdávala, vnitřně jsem očekávala pouze nějaký tajemný románek....ale nakonec to chytlo ten správný spád :)

09.08.2021 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Miluju knížky, kdy téměř do poslední chvíle vůbec nevíš, tahle pohltí a nepustí, dokud nedočteš :)

14.05.2021 5 z 5

Kecy, kecy, kecičky Kecy, kecy, kecičky Karin Krajčo Babinská

Asi budu přísná, ale nemůžu jinak.
Font písma nebyla úplně šťastná volba, v kombinaci s tmavším podkladem ještě horší. Poznámky psané rukou mi tam vadily, odpoutávaly pozornost už od tak nicneříkajícího obsahu, stejně jako ty číčoviny všude kolem. Jako dokážu si představit že je super nápad si toto sepsat do šuplete, nalepit si tam kdeco, a mít to jako svou osobní vzpomínku na nějaké životní období, ale poslat to ven jako knihu? wtf.
Co do obsahu, nula. Pro mě jakožto pro čtenáře žádná výpovědní hodnota, nic, co by pobavilo, inspirovalo, zaujalo, cokoliv. Vůbec jsem neměla potřebu se k tomuto vracet a místo čtení jsem později spíše "knihu" proletěla očima, ono to totiž v konečném důsledku bohatě stačí. Byť se v popisu knihy objevují spojení typu "neobyčejné životy", "nenormální rodina", a dokonce nás má cosi překvapit, tak bohužel, očekávání střídá zklamání a tento typ "literatury" bych raději nechala viset ve virtuální realitě.

30.12.2020 1 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Každý příběh mi navodil takový ten příjemný pocit husí kůže, strach smíšený s nadšením, autorů s podobnou duší je tady bohužel málo.
Bylo to moje poprvé a ne naposled. Mám radost.

08.07.2020 5 z 5

Bůh v renaultu Bůh v renaultu Michal Viewegh

"Nejúspěšnější český spisovatel", jak rád sám sebe označuje Viewegh... bejvávalo:( a to mě dříve bavil. Řeknu to stručně, co se mi honí hlavou u jeho nejnovějších knížek - ten to tahá až z paty. A stejně sáhnu po další nové knize s malou nadějí, že je krize překonána - a nic. Asi už bylo napsáno vše, co mělo být, nebo nevím. Promiň.

10.01.2018 1 z 5

Pohřeb Pohřeb Neil Cross

Pořád jsem čekala, že to praskne nebo že se objeví duch té holky a ono nic :) takže čtu, čtu a zvonec, pohádky je konec. A celkem se divím ještě, že mu ten pokus o likvidaci Boba prošel.

09.12.2017 3 z 5

Zpocená záda Zpocená záda Sára Saudková

Horko těžko se knížkou prokousavam, něco knize chybí - asi nějaký spád, zajímavější obsah, je to unylé. Chvílema snaha popsat děj reálně, bez příkras, vulgárně, pak zas chvíli ženský styl, zbytečně detaily a popisy, myšlenkama utíkám během čtení jinde. Dočtu, protože nerada knížky vzdávám, ale za mě never more.
EDIT: po dočtení zvyšuju o hvězdu, chytlo to nakonec lepší spád - chlast, ženské, lži, práce...a happyend?

29.11.2017 2 z 5

Propast Propast Jozef Karika

"Labyrint nemá začátek ani konec, nereálno se zakusuje do vlastního ocasu a plodí něco reálného. Bludné údolí se touží rozpínat, pohltit do svých záhybů co nejvíc lidí, co nejvíc myslí. Pokud jsi doposlouchal až sem, i tebe už chytilo, i ty už bloudíš a mnohé z toho, co považuješ za reálné, jsou jen divné obrazy před tvýma očima. Dříve nebo později zjistíš, že ti zbývá jediné.."

Příběh mě opět dokonale vtáhl a odmítl pustit. I když zde spařuju určité podobenství s jinými knihami, tak to byl skvělý zážitek.

02.03.2023 4 z 5

Syndrom neklidných duší Syndrom neklidných duší Nicole Škorpilová

Na dobrých knížkách miluju tuhle věc: sedím si ve svém čtecím křesle/v tramvaji/válím se v posteli a jsem přitom ve skutečnosti úplně někde jinde - v psychiatrické léčebně, s lidmi, jejichž osobnost se skrze kvalitně dávkované flashbacky vybarvuje a tím pádem víc a víc chápu, proč jsou zrovna tam, resp. tady a teď. Jen nikdy nevím (a přemýšlím nad tím, přiznávám ;)), zda má autor tak skvělou fantazii, nebo čerpá ze života.

07.01.2023 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Dočteno, ale se zabezapřením. Poslední "happyendové" stránky jsem doslova přeletěla očima se zbožným přáním, ať už můžu šáhnout po jiné knížce. Asi nejsem ta správná cílovka na tyhle předvídatelné pohádky pro velké holky, na to jsem holt velký cynik :D Dávám 1 hvězdu na erotické vsuvky.

17.03.2022 1 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Taková příjemná mrazivá duchařinka, kterou jsem "zhltla" za dva večery. Nedávám plný počet, protože mám raději příběhy opředeny více spletitým tajemstvím a tajemno vyjádřeno spíše v náznacích, zatímco v téhle knize se to duchy jen hemžilo...a hlavní postava to nakonec brala stylem "uf, byl to naštěstí jen duch" :D

07.03.2022 4 z 5

Duše mrtvých nemluví Duše mrtvých nemluví Roxann Hill

Knihu jsem si vybrala kvůli názvu, a temné obálce, které lákala na "zavraždění faráře". Zaprvé mi vůbec nebyl jasný vztah všech těch lidí v knize (pro mě nepochopitelně shrnuto v poslední kapitole). Zadruhé se vražda vyšetřovala spíše tak nějak povrchně, jako by příběh celou dobu klouzal po povrchu...A zatřetí BUM, dramatický konec jak z akčního filmu, u kterého mi pořád tak nějak unikal motiv a celkově to tak nějak nesedělo.
Bohužel pro mě slátanina :/

27.01.2022 1 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Tato kniha ze mně vysávala život, upadala jsem do depresí a lability hlavní hrdinky. Přesto dávám 3*, něco na tom bylo.

09.08.2021 3 z 5