Jancas.s Jancas.s komentáře u knih

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Příběh o dvou chlapcích - kamarádech, jejichž přátelství ovlivní nešťastná událost.
Rozděleni velkou louží jsou formováni místem, kde žijí a dospívají.
A nakonec se potkají přímo v epicentru pekla, v době, která z nich udělá ty největší nepřátele.

Úžasná kniha založena na historických faktech, které jsou pevně spjaty se životy hlavních postav. Situace jsou popsány tak detailně, že je vidíte živě před očima. Naprosto skvělé dílo.

05.04.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Po delší době skvělé počtení. Líbí se mi, jak zdánlivě banální detaily zrodí v hlavě naprosto ucelený příběh, od ktereho se člověk nemůže odtrhnout, doplněno bohužel negativními pocity a náladou, která se táhne s osobností Sisi knihou jako červená nit. Hrálo to na všechny struny - a taky mě to mimochodem naprosto navnadilo nastudovat si víc o houbách, jelikož jsem víceméně zmíněný "přizdisráč" :))

18.04.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kateřina Tučková je neskutečně talentovaná spisovatelka. Historické události města Brna byly dokonale a nenásilně implementovány do příběhu života mladé ženy, která se narodila do špatné doby. Toto téma dalo vzniknout silnému příběhu, který jsem vyloženě žila, jen co jsem vplula do knížky. Bylo mi z toho smutno celou dobu - a poslední stránka to jen podtrhla.

06.10.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

O knize jsem věděla apriori jen to, že se autor absolutně distancuje od tvrzení, zda je příběh pravdivý, či ne. Je v postavení jakéhosi prostředníka, který nám pouze zprostředkovává příběh prožitý někým jiným. Já jsem do knihy spadla hned po prvních stránkách. Možná jsem naivní, ale já uvěřila hned. Vyprávění na mě působí zcela autenticky, ač čtu většinou večer před spaním, ke knize jsem utíkala v každé volné chvíli. Dojem ještě umocnil fakt, že se ráda toulám po lesích, takže jsem se dokázala do příběhu téměř vžít :) a pro mě malá třešinka na závěr - ten "psycho" konec jsem dočetla zrovna uprostřed lesa, a když jsem se chtěla vrátit zpátky dolů, do civilizace, vybil se mi telefon ještě s polovinou baterky, kde jsem měla mapu, značená turistická stezka byla nahusto přehrazena vyvrácenými stromy a nad hlavou mi začalo bouřit. Samozřejmě v tom spojitost není, ale iluze strachu byla ještě víc dokonalá :)

31.07.2018 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Tuto autorku mám moc ráda. Ve svých knihách ve mně skrze postavy umí vyvolat smutek, který se těžko dá popsat, ale cítím jej až fyzicky. Možná proto, že tady nejde o nějaké velké lidské tragédie, ale velmi citlivě popsané chvíle, okamžiky utvářející život, které nakonec upletou nešťastné osudy, jeden vedle druhého. V knize Neděle odpoledne je společným jmenovatelem rodina, ve které velmi často vše začíná, nebo se kruh uzavírá. Jak kdy.

13.02.2023 5 z 5

Jednoznačně plný počet! Kriminalistika mě vždy zajímala a skrze tento rozhovor jsem se dozvěděla plno zajímavých informací a přečetla si příběhy z praxe. Chválím i položené otázky.
A v neposlední řadě nemůžu opomenout ani to, že mi Josef Mareš připadá skrze své odpovědi a vyjadřování jako dobrý chlap.

19.01.2023 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Já se celkem divím nízkému hodnocení knihy. Od první stránky jsem věděla, že to bude radost číst. Vnitřně mě to chytlo, že jsem ani neměla potřebu snažit se uhádnout kdo a proč. Silný dojem je pro mě téma vody, hlubin, utopení. V tomhle jsem divná, ale mě to nějakým zvráceným způsobem fascinuje, jako způsob konce. Voda je můj živel. Dále jako tenká červená nit téma "špatných" žen, čarodějnic, svůdnic. Tohle rozvádět nebudu, ale tento tajemný dojem prolínal celou knihou, takže jsem dočetla téměř jedním dechem.

08.04.2018 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Velmi silná knížka. Žijeme v době, která je tolerantnější než kdy dříve a boří sociální konstrukty, které přežily staletí...ALE pedofilie je pořád tabu a v zásadě velmi tenký led, proto jsem ráda, že autorka právě toto téma otevřela. Je to v zásadě smutný život odsouzený k lásce, která nebude (a nesmí) být opětována.

02.07.2023 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Mně se strašně líbí autorčin styl psaní, velmi přirozené dialogy a taky jak se honí postavám v hlavě takové ty životní banality, které jsou mi tak moc blízké, takže mám při čtení chvílemi pocit, jako bych zažila přesně to samé (např. výstup na Lysou, to jsem taky zmokla). Moc mi tato autentičnost sedí, děkuju.

25.09.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Výborně zpracované téma, klobouk dolů před autorkou....opět excelentní kniha, děkuji !

26.03.2024 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Genetika, tajemství, minulost.
Naprosto geniální námět.

25.05.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tyjo, dočteno na jeden zátah, a je mi z toho fakt smutno :(

25.09.2020 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Tyhlety knížky o ztracených lidech v lesích na hraně reality a psycha mě nepřestanou bavit. Evokovalo to ve mně Trhlinu, ale jen ve formě jednohubky, nicméně četlo se to svižně, nechybělo napětí, a proto jsem se ke knížce musela vracet a hltala jednu stránku za druhou. 5*

14.12.2022 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

"Tak dlouho člověk brousí nože, až se nůž zbrousí o něj."
Páni, tahle knížka mi dala. Vlastně ani nelze popsat emoce, které vyvolala - melancholie-úzkost-pochopení-pobavení, nějaký takový koktejl asi. Chvílemi jsem řeči autorky nerozuměla, někdy až moc (úzkost!), ale to je v pořádku, zapadlo to.

25.07.2022 5 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Za mě skvělé počtení jako u Tatérky, nemohla jsem se od knížky odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla. Trochu mě tam rušila linka "brácha z Francie", ale možná to je jen příprava půdy pro další díl, nevím. Ale zato musím vyzdvihnout závěrečné vykreslení motivace a mentálních pohnutek vraha, což bylo u prvního dílu lehce nedotažené.

23.02.2022 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

(SPOILER) Na knihu jsem se těšila, asi především kvůli propagaci a vysokému hodnocení - ale namísto "nečekaných zvratů" mi byl naservírován příběh poměrně plytký, kde se ta pravda servírovala postupně podle toho, kdo se s jakou informací zrovna uráčil přijít. Tak jsme tu najednou měli situaci, kdy jsou vsichni mlsní kocóři možný vrah, a když už to ho*no konečně na někoho spadlo, tak jsem si vlastně oddychla, že se nám to ještě víc nezamotalo, protože ta vražda na konci? Blbost.
Za mě spíše slátanina, než psychothriller.

06.06.2021 2 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Tak tuhle knížku bych mohla číst donekonečna, respektive by to bylo mým zbožným přáním :) Co se mi líbilo - není to klasický příběh plný zvratů s očekávaným happyendem. Je to výsek kusu života holky, co občas neví kudy kam (kdo z nás to nezná). Moravština dávala příběhu punc domáckosti, co se týče linky s tatou, pro mě citlivá záležitost ("Láska se nedá zapomnět"..). Ale i přesto jsem se zasmála, hlavně co se týče těch drobných paradoxů a často autentických situací, které se táhly celou knížkou (i když si normálně trávu na koštu zelí asi nekoupíte :D). Mám radost.

15.01.2020 5 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Mně se knížka nečetla moc dobře. True crime mě baví, ale jelikož byly příběhy sypány z rukávu v basic verzi, vůbec mě to nevtáhlo. Nehledě na to, že se některé příběhy tím pádem hemžily jmény, a unikaly mi souvislosti, musela jsem se v textu vracet..nebo byla fakta nešťastně podána, např. "první zbraň dostala už v roce XY"..A hledej čtenáři v textu, v jakém roce se osoba narodila. Plus mi nesedí některé detaily u případů, které znám blíže díky shlédnutým dokumentům, ale bohužel neznám zdroje autorky, takže nemůžu nepřesnosti porovnat.
Škoda, je to můj žánr.

19.11.2023 2 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Ta kniha byla super. Nejprve jsem byla strašně napjatá, jakým způsobem odhalí tajemství matčiných pohnutek. Bavily mě slepé uličky, které se občas v knize objevily. Lidé, kteří přišli a odešli, aniž by to bylo zvlášť důležité - ostatně, tak to v životě bývá. Autorka trochu odkryla mé vnitřní strachy, to se přiznám. A na konci? Měla jsem za to, že se kruh uzavře. A vlastně nic neskončilo, ale začalo, za hranicí knihy, což mi vlastně bylo sympatické, protože ze zahraniční tvorby jsem zvyklá na to, že všechno souvisí se vším, a je to uceleným celkem s velkým finále, ale tady nee (NAŠTĚSTÍ). 5* ;)

02.07.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Karikovy knihy mám moc ráda a tato mě opět nezklamala. Vše začalo záhadnou nahrávkou autokamery, děj nabíral na intenzitě a měl skvělý spád. Ale co byla pro mě opravdová smršť, to byl samotný závěr, který mě vytrhl z vlastní reality a vzal mě na filosofickou krasojízdu relativismem. To bylo skvělý.

07.02.2023 5 z 5