janca6129 janca6129 komentáře u knih

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Milé čtení. Líbilo se mi dobové pojetí příběhu i stylu vyprávění, povedené jsou i jednotlivé postavy a jejich propojení se slavnými postavami slavnějších knih. Zároveň to autorka říznula vlastním nápadem a zápletkou. Další díl si ráda přečtu, jako oddechové čtení to funguje skvěle.

03.09.2020 4 z 5

Finch Finch Jeff VanderMeer

Detektivky zrovna nevyhledávám, ale Finch pod rouškou fantasy, sci-fi, noiru lehce líznutého hororem zafungoval skvěle.

Pohltila mě nejen temná atmosféra houbami prorostlé Ambry, ale také vypravěčský Vandermeerův styl. Za mě jedna z nejslušnějších jízd tohoto roku.

25.08.2020 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Jedna hvězda za nápad. Další dvě za svět, originální pojetí magie a draků.

Ráda bych napsala, že mě to bavilo, ale bohužel. Do příběhu jsem se začetla až po 450. stránce, do té doby jsem při čtení trpěla. Nevím, asi mi nesedl styl vyprávění. Přišlo mi "ploché", bez emocí, nezáživné. Což je škoda, takový hezký příběh by si zasloužil podat mnohem lépe.

15.08.2020 3 z 5

Když bohové dělají průsery Když bohové dělají průsery Marie Phillips

Jako oddechová kniha, u které se člověk bude smát nahlas, funguje báječně. Dlouho jsem se tak u čtení nepobavila jako právě u této knížky.

Milé, úsměvné a poněkud bláznivé vyprávění o řečtích bozích, kteří se přemístili do Londýna, kde Afrodita provozuje hotlinku, Dionýsos je DJem, Artemis venčí psy a Apollon mění smrtelníky ve stromy za to, že mu nejdou po vůli. :) V popředí toho všeho záchrana lásky a světa... skvělé!

12.07.2020 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

I přes začátek, kterým jsem se neprokousávala snadno, dávám knize vysoké hodnocení. Líbí se mi styl vyprávění více vypravěčů, jejichž osudy se vzájemně a logicky protínají až do samotného konce, prolínání světů, skvěle vykreslené charaktery postav, nenápadné milostné pletky... Hezké a originální čtení. :)

11.07.2020 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Inu, úplně špatné to nebylo. Nápad Hvozdu byl skvělý a pěkně zpracovaný. Hlavní hrdinku jsem měla celkem ráda, byla obětavá, hodná a svá. Příběh hezky plynul (tedy až na začátek, kterým jsem se musela doslova "prokousat", neboť jsem to chtěla vzdát).

ALE! Drak mi přišel horší jak ženská. Nevím, co autorku napadlo udělat z x let starého čaroděje takovýho nabubřelce. A Kasia mi také moc neseděla - přišla mi jako "až moc velká hrdinka". Plus mi přišlo, že je tam zbytečně moc akce...

Avšak příběh to byl nápaditý, originální pojetí magie. Nevím však, zda mě to zaujalo natolik, abych si přečetla i další díl.

04.07.2020 3 z 5

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Vůbec to nebylo špatné počtení. Námět skvělý, postavy dobře vykreslené, jen mi trochu vadily příliš květnaté popisy, někdy až zbytečně. Naštěstí časem opadly, takže jsem se mohla konečně pořádně začíst. :)

Zpracování motivů krásy a touhy být nejlepší se povedla. Postavy, ač byly jejich charaktery celkem obstojně propracované, jsem si nedokázala příliš zamilovat (snad až na Bree), zato jiné bych fackovala od samotného začátku (ty negativní byly v tomto příběhu vykreslené líp než ty "dobré"). Těším se na pokračování. :)

03.07.2020 3 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Tuhle knihu jsem dočetla jen z donucení - hlavně proto, že seznam nedočtených knih se mi nějak rozrůstá, což se mi nelíbí. :D

Příběh má dobrý základ - zajímavou a originální myšlenku. Tam to ale končí. Nevím, zda autorka píše tak hrozně nebo za to může odfláknutý překlad, ale... takhle bl*ě napsanou knihu jsem dlouho nečetla. Někdy až nesmyslné dialogy, nicneříkající postavy, celkově dějová linka byla taková... divná... No za mě strašný. Dlouho jsem u čtení tak netrpěla!

Hvězdičku dávám jen za to "něco", co tam na mě kdesi hluboko dýchalo, že by to mohlo být dobrý, kdyby to bylo napsaný jinak (a to hodně). A za obálku. Zase jsem se nechala nachytat krásným vzhledem.

Jinak ne-e.

21.06.2020 1 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Tohle mě bavilo. :) Lou i Reid, dva odlišní lidé z odlišných společenských vrstev, kteří tu nehynoucí lásku k sobě musí teprve najít... Miluji to! A je mi fuk, že tentokrát svět není tak dokonale vykreslený, je mi jedno, že magie a čarodějnice odstupují na pozadí... (I když hvězdičku za to strhávám ;)) Jejich oddanou a nebezpečnou lastku prostě zbožňuji.

11.06.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Svět v Naslouchači je vykreslený naprosto bezchybně. Promyšlený do posledního detailu, zajímavý, rozhodně originální. S postavami jsem na tom hůř. Ne s těmi vedlejšími, jako je faja, členové pětadvacítky apod., spíš s hlavní hrdinkou. Sice občas se jako dítě projeví, najdou se však situace, kdy bych jí hádala mnohem víc let. A nějak si ji nedokážu představit v kůži třináctileté...

První díl téměř postrádá akci. Mně osobně to nevadí, autorka to vyvažuje skvělým popisem a fakt originálním pojetím země po Velké válce. :)

Nevím, jak je to v tištěné verzi, ale v e-knize jsem postřehla pár nedokonalostí, co se čárek týče. Obyčejný čtenář chybky nepostřehne, zdatný češtinář by měl.

Za mě 4 hvězdy určitě. Na českého autora opravdu skvělé počtení. :) 5 dám, až se trochu vžijí do hlavní hrdinky. :D

25.05.2020 4 z 5

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Obálka se mi líbí... I to, jak pojala autorka magii a ucházející propracovanost historie. I když by to zasloužilo ještě víc rozvést. Hodně. Postavy mi přišly strašně ploché, nedokázala jsem se do nich vůbec vžít. Ani je nedokážu charakterizovat.

Chyběly mi i popisy. Ať si říká, kdo chce, co chce, pro zasněného čtenáře, jemuž při čtení fantazie běží na plné obrátky, jsou důležité. Vůbec jsem si nedokázala představit ani ň. Aurélii, Achlevy, nic. Takový nijaký svět...

Romantická vložka mi přijde urychlená, bez emocí... I když je pravda, že asi ve dvou okamžicích v příběhu mi slza ukápla (ne však v té romantické linii). Tím však veškeré vcítění se končí...
Stejně tak příběh. Plochý, chvílemi nepromyšlený, zasloužil by hodně rozvinout, trochu si pohrát s jazykem... Přitom to má takový potenciál! Takže za mě docela zklamání. 81 % je docela dost na takovou jednohubku.

22.05.2020 3 z 5

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

Teda... Doteď netuším, co si o tom mám myslet. Nedala jsem to. Nedočetla. Zkoušela jsem to týdny, měsíce, roky... Prostě ne. Nechápu ji. :D Vrátila jsem ji do knihovny, kde vyčnívá svou nádhernou obálkou. Nic víc se mi na knize nelíbilo.

21.05.2020 1 z 5

Prokletý sníh Prokletý sníh Barbora Žampachová

Bohužel... Nedočetla jsem. Špatně se mi četlo kvůli nedotažené korektuře textu. V dnešní době, kdy je korektorů a redaktorů "na úrovni" poměrně dost, se tohle špatně odpouští. Ale to je spíš podpis vydavatele než spisovatelky. Velké plus za krásnou obálku. Ale... Příběh sám o sobě mě ani moc nezaujal. Čekala jsem víc...

21.05.2020 1 z 5

Za mě ne. Jsem milovnice kouzelného světa HP, ale tohle se nepovedlo, ani jako béčková fanfiction. Naprosto jsem se v ději ztrácela, za mě příběh naprosto bez solidní zápletky a děje...

27.04.2019 1 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Kniha, která zaujme nejen svou designovou stránkou. Malá svým přesahem, přesto velká obsahem. Žena zmítající se na hranicích dvou světů, na pomezí běžné nedostačující reality a vlastního vědomí. Zajímavý nápad, rozhodně oplývající originalitou. Jen by se z tohoto tématu dalo jistě vykřesat o zlomek víc. :)

27.04.2019 3 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Příjemná oddechovka, rozhodně originálnější tvorba v rámci YA literatury. Kniha se četla lehce, jedním dechem, jen konec by si zasloužil lepší propracování. To samé u postav Smrťáka a Havoca. Jinak opravdu líbivé, čtení rozhodně neurazí. :)

27.04.2019 2 z 5

Ethiopská lilie Ethiopská lilie Jakub Arbes

Psáno krásnou starou češtinou, příběh - ač lehce složitější - konstruován (dle mého názoru) opravdu mistrně. Děj jako takový mě zasáhl, překvapil a za mě jedno z nejlepších děl 19. století. Arbesova romaneta zbožňuji.

17.03.2019 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Námět jako takový je skvělý. Lehce morbidní, ale originální. I jedna z ústředních myšlenek, právo na život a svobodu, je originálně zpracovaná. Dějové zpracování je však, dle mého názoru, horší. Bohužel pro mě natolik, že se kniha stala jednou z těch, které jsem ani nedočetla. Což je, při její originalitě, vážně škoda...

25.12.2018 2 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

Arbes se svými romanety zařadil mezi mé nejoblíbenější české autory... Jaká škoda, že jeho dílo není tolik čtené. Nádherná čeština, dokonalé příběhy, které nám mohou tolik dát... Newtonův mozek je jednou z mých nejoblíbenějších knih, co jsem kdy četla.

18.10.2018 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Za mě jednoznačně nejlepší HP díl. Spoustu akce a samozřejmě nejvíc stránek! :D

18.10.2018 5 z 5