janca6129 janca6129 komentáře u knih

Čarodějův odkaz Čarodějův odkaz Ondřej S. Nečas (p)

Tohle mě strašně bavilo. :) Bylo to milé, pohádkové, fantastické, úsměvné, humorné, poetické... Vlastně jsem na knihu narazila náhodou v nějaké akci a jsem za to ráda, protože mám chuť sáhnout po dalších autorových dílech!

10.03.2021 5 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

V první řadě chci říct tohle: CooBoo by rozhodně mělo investovat do lepších korektorů. V pořadí již několikátá kniha (nebo alespoň její elektronická podoba, i když pochybuji, že v tištěné tomu bude jinak), kde je chyb jak máku (například "byli mu tři" - to jako vážně?!). Klidně se hlásím. :D

Teď k příběhu.

Na dvojku jsem se těšila. Jedničku miluji. Dvojka mě však celkem zklamala. Našlo se pár světlých momentů (konec je hustej), ale celkově to působí, jako by to byl jiný příběh o jiných lidech. Lou jsem měla ráda, tady mě neskutečně štvala (ano, byla tam "polehčující okolnost", ale stejně byla zralá na pár facek), Reid o nic méně. Jejich vztah byl v tomhle díle poněkud podivný.

Dějová linka trochu línější, nudnější, finále to přece jen "trochu" zachránilo.

Sice jsem zklamaná, na druhou stranu ne natolik, abych nechtěla vědět, jak to celé dopadne. Nicméně jsem váhala mezi 2 a 3 hvězdičkami.

04.03.2021 3 z 5

Ke "školce" jsem se včera dostala poprvé, dnes jsem ji dočetla. Vyčarovala mi přesně to, co jsem potřebovala: úsměv. :)

26.02.2021 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Tak nějak nevím, co si o Půlměsíčním městě myslet. Váhám mezi 2 a 3 hvězdami... Nakonec jsem se rozhodla pro 3, a to jen pro to, že poslední kapitoly byly nabušené emocemi, že i slza ukápla. :D

Nicméně. První třetinu jsem naprosto nedávala. Totální guláš v postavách, rasách, celkové hierarchii... Myslím, že by nebylo na škodu to dávkovat postupně a ne stylem "hrc, hrc, tady to máte". Měla jsem sto chutí knihou švihnout do kouta a nikdy se k ní nevracet. :D

V pořadí několikátá YA fantastika, kde hlavní hrdinky fetujou, pařej... nebo rovnou všechno dohromady. To už se musej sjíždět i víly, proboha?

Další věc,co mi vadila, byly totálně super krásný kočky a nadsamci. O nikom se nedočtete, že by byl nějak slabý nebo něčím odlišný, nedejbože ne zrovna koukatelný. Naopak všichni oplývali děsnou krásou, šarmem a odvahou.

Co se mi naopak líbilo, byla pomalá, sice od třetiny okatá, romantická linka. To jsem žrala. :D Chvílemi mi bylo úplně fuk, jak to nakonec s městem dopadne, hlavně se dozvědět, jak na tom bude vztah hlavních protagonistů!

A nečekané závěry, ty byly super.

25.02.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Zpočátku jsem byla trochu rozpačitá. Přišlo mi, že je čtenář do ono podivného "magična" ve vysokoškolském prostředí hozen jako ryba na sucho. Občas jsem nechápala Alexino jednání, trochu se ztrácela v čase...

Ale!

Strašně mě to bavilo. Bavila mě hlavní hrdinka, která rozhodně není černobílá. Bavilo mě poodkrývání její minulosti, bavilo mě, že si čtenář musí ten vztah k ní vyloženě najít. Bavil mě Turner, bavila mě zápletka, lehce temnější atmosféra i řada překvapivých závěrů, jejich postupné i nečekané poodkrývání...

Na zpočátku chaotičtější začátek se čte kniha skvěle a patří mezi lepší YA knihy, které se mi v poslední době dostaly do rukou. Ale čemu se divit. Bardugo je (pro mě) prostě skvělá. :)

17.02.2021 4 z 5

Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona Harlan Ellison

Vrchol vulkánu jsem četla něco přes měsíc. Ovšem ne z toho důvodu, že by mě Ellisonovy povídky nebavily, bylo to přesně naopak: vychutnávala jsem si každé slovo, každý řádek, každý odstavec. Podivovala se nad vytříbeným jazykem, nečekanými konci, rozličností jednotlivých povídek. Žasla nad originalitou, umem vytvořit nečekané zápletky a taky nad prací českých překladatelů...

02.02.2021 5 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Kladně hodnotím námět, celkovou čtivost a odsýpání příběhu i některé postavy.

Za mě to ale bylo zbytečně překombinované, až opravdu slátanina. Svět by si zasloužil lepší propracování, nějak jsem ani nechápala tu zbytečnou vsuvku s božstvem, ani milostná linka mě nijak neuchvátila.

A ten konec...

11.12.2020 2 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Pro mě osobně jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla, a to i přes absenci propracovanějšího děje nebo složitější orientace v postavách na začátku. Ve finále mi ani jedno nevadilo, protože Noční cirkus jsem si užívala stránku po stránce.

Krásně kouzelné čtení protkané tajemnem od začátku do konce, magií, zajímavými postavami... Ač děl nebyl tolik nabytý, vůbec mi to nevadilo. Noční cirkus má v sobě tolik jiného kouzla a zvláštností... Právě ta jinakost zařadila Noční cirkus mezi knihy, které jen tak nedostanu z hlavy. Za mě 5/5.

09.12.2020 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Příběh Odda a jeho dobrodružství je jednoduchý, to ovšem neubírá na jeho kráse. Odda jsem si zamilovala, pro jeho úsměv, pro dětskou odvahu i to, jak jeho milá povaha dokázala vyřešit "obří" problém severských bohů.

A ilustrace pana Riddella jsou prostě nádherné.

29.11.2020 5 z 5

Furyborn Furyborn Claire Legrand

Že by to bylo vyloženě zlé, se říct nedá. Ale.

Hrdinky mi přišly na chlup stejné. V chování, myšlení, mluvě...

Doteď pořádně nechápu, co je to to jejich "empírium". Nechápu pojetí andělů, ani toho Imperátora.

Magie by si rozhodně zasloužila většího prostoru, zatímco ty Rhielliny zkoušky mi naopak přišly zbytečně zdlouhavé.

Nechápu Elianinu romantickou linku. A příliš ani její "vývoj".

Nicméně se to četlo docela dobře. A ten Rhiellin konec na začátku mě docela navnadil se dočíst, jak se tam vůbec dostala...

26.11.2020 2 z 5

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery * antologie

Stejně jako každoročně u čokoládového kalendáře jsem tenhle měla slupnutý ještě před začátkem prosince. :D S tím rozdílem, že si to nemusím vyčítat. :D

Rozhodně sborník doporučuji. Skvěle vybrané a sestavené povídky, některé k zamyšlení, jiné k zasmání či k poplakání... Díky menší velikosti se vejde do každé kabelky (či větší kapsy), takže nezabírá místo... a je skvělý jak na čtení doma u krbu, tak na cestách.

22.11.2020 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Tak nějak nevím, co si o knížce myslet. Strašně mě rušila ta "týnština", neboť mi úplně nepřišla jako mluva mladých. Zprvu jsem si myslela, že příběh vypráví nějaký 40letý chuligán. Po čase jsem si zvykla a na jednu stranu potlesk pro překladatele, neboť muselo dát práci něco takového přeložit.

Příběh jako takový byl rozhodně zajímavý, celý vývoj do sebe dokonale zapadal. Dospívání ostatních postav, osudy vedlejších frendíků i těch, kterým Alexův gang zkřížil cesty... Tak nějak jsem ale s Alexem nedokázala soucítit, ani ve chvíli, kdy se stal pokusným králíkem. I když ten experiment sám o sobě nebyl úplně "chorošný"...

Každopádně zajímavé počtení a rozhodně ve mně něco zanechalo.

21.11.2020 3 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

Na české YA fantasy hodně slušný výkon. Skvělý svět, magie i některé postavy, šikovně uchopené slovanské legendy.

Zatímco Belek byl pro mě velice zajímavou postavou, u Sivy jsem měla tak trochu pocit, že se setkávám s dívkou s PMS. :D Tu chvíli byla strašně odvážná, pak najednou plakala, tu jí x stránek strašně bolela noha, že nemohla pomalu ani chodit, chvilku poté zvládla x km těžkým terénem... Sivu jsem si oblíbit nedokázala. Přišla mi... nijaká, taková až "bez charakteru". Oproti tomu SLOVOTEPEC je nádherné slovo. :)

Kdo mi přišel strašně zajímavý, byla Jedwiga. Skvělý a originální záporák!

K příběhu: místy se to zbytečně vleklo, místy mi tam dost chybělo (např. svět byl moc zajímavý, ale tak strašně málo představený). A největší zklamání přinesl konec. Vzhledem k roztahanosti celé knihy byl hrozně rychlý. A hlavně poslední věta mi vůbec k předešlému příběhu neseděla.

Procenty bych knihu hodnotila cca 75 %. Až na ty drobnosti (taky škoda trochu odfláklé korektury...) to bylo velmi zajímavé počtení. :)

15.11.2020 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Gaiman je studnicí skvělých příběhů a zajímavých postav. Nikdykde se řadí mezi má oblíbená díla, přesto mám výtku, která na české vydání vrhá poněkud špatné světlo.

Některé pasáže totiž zněly, jako by je někdo jednoduše opsal z Google překladače. I korektura místy drhla...

14.11.2020 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

O něco slabší než 1, ale pořád čtivé... A ten konec!

14.11.2020 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Vílí příběhy nemusím, ale tenhle se mi líbil. Pěkně vyprávěno, skvělý vývoj charakterů postav.

14.11.2020 4 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

(SPOILER) Docela se divím tomu vysokému hodnocení. Já se do dočtení musela vyloženě nutit. Dost situací bylo předvídatelných, občas mi přišly divné reakce hrdinů na různé okolnosti. Měla jsem pocit, že to psala náctiletá dívka, ne dospělá žena od rodiny. Nebavilo mě to, nedokázala jsem se vžít do postav, protože mi přišly "nijaké". Navíc jsem dost věcí nechápala, až jsem nad nimi reálně kroutila hlavou (např. milování po tom, co Jelena zvracela, válela se ve špíně aj. - ani kýbl vody ten zápach nesmyje...). Některé situace by zas nebylo na škodu rozvést (například jsem moc nechápala vsuvku velitel/velitelka). Za mě teda dost slabá YA.

Jediné plus byl námět ochutnávačky jedů a to, že se to rychle četlo.

28.10.2020 1 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Tak nějak nevím, co si o Nevlastní sestře myslet. Ústřední myšlenka a poslání příběhu je super. Nápad představit nám příběh "ošklivých" nevlastních sester té krásné a milé Popelky je originální, dokonce i v žánru retellingů. Isabelle jsem fandila, i když jsem si ji nedokázala nějak zvlášť "zamilovat". Druhá sestra, která milovala vědu, ačkoliv si ji kvůli tomu nejeden člověk dobíral, mi byla sympatičtější. Přesto jsem se s Isabelle dokázala nějakým způsobem sžít a rozumět jí. To vše mě zaujalo, dotklo se mě to a byla jsem z toho nadšená.

Ovšem nadšení opadává u samotného děje. Přišlo mi, že se notnou chvíli nic nedělo, dokonce jsem se první polovinu, ne-li víc, nudila. Dávám tak 3,5 z 5. Za originalitu, nápad, pojetí vnější x vnitřní krásy a ošklivosti, vnitřním boji dospívající ženy, vnějším boji s okolím a hlavně boji za své vlastní "já".

18.09.2020 3 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Taky jste se těšili na super příběh o super nadupaný knihovně a skvělém čtenářském požitku?

Osobně jdu hledat dál a knihu s velkým zklamáním odkládám do poličky "Nedočteno, snad někdy jindy. A nebo taky ne." Nevím, jestli autorka tak příšerně píše, nebo je to tím příšerným překladem, redakční prací a korekturou, ale číst to bylo utrpení.

Dala jsem jen pár desítek stran a znechuceně odložila. Ano, bohužel to tak musím napsat. Úroveň stylu psaní ( nebo překladu) je tu vážně hrozná. Mnohdy to znělo jako okopírované z Google Translatoru a bez jakékoliv námahy následných úprav. Nedala jsem to.

Ani příběh samotný mě nenadchnul. Postavy nijaké. Celkově je to pro mě strašné zklamání.

10.09.2020 odpad!

Pekelný plášť Pekelný plášť Simona Michálková

Pekelný plášť je sice prvotina, ale opravdu krásně napsaná! Skvělá práce s jazykem, stylem vyprávění a výběrem doprovodných ilustrací. To vše pod rouškou pohádkového světa a humoru, který jistě donutí nejedny rty k úsměvu. :)

Příběh o magií stvořené dívce, mluvícím koni a neviditelném princi jsem si zamilovala a nedokázala se od čtení odtrhnout. Skvělá směs akce, lásky, dobrodružství, vlastního světa, reálií ze slovanské mytologie a českých pohádek.

Vřele doporučuji všem, kteří milují jak YA fantasy, tak stále ještě nevyrostli z pohádek. :) Za mě velmi vydařené dílko.

09.09.2020 5 z 5