Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vše nové, svěží a odlišné je ve vypravěčském řemesle velevzácné, avšak Harlan Ellison jako rozený vypravěč vytvářel povídky odvážné, nebojácné a pokaždé znovu překvapivé; svou prózu dováděl na pokraj drzosti a podivnosti, psal zkušeně i s neomalenou přízemností – a vždy se postaral, aby jeho slova i v našem slovy předávkovaném světě byla až nečekaně plná života a vášně. Byl jako vulkán chrlící žhavou lávu v podobě příběhů. Od převratných padesátých a šedesátých let dvacátého století, kdy svět nacházel svou novou dynamickou identitu, až po přítomnost plnou klišé a povrchnosti, psal stále elegantně a neotřele, přesto vždy živelně, a stále byl s to dostat se čtenářům pod kůži. A teď je to konečně tady. Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona je právě ta sbírka, ve kterou jsme dlouho jen doufali. Třiadvacet nejlepších povídek, které od první do poslední vyhrály významné ceny, vycházejí v jediném svazku a spolu s tím se v českém překladu konečně šířeji představuje vskutku neobyčejný prozaik. Jsou to texty plné světla a ohně od autora, jenž měl vždy co říct a přesně věděl jak. V jednom svazku přichází to nejlepší od jednoho z nejvýraznějších hlasů nejen fantastického žánru. Povídky vhodné jak pro nováčky, tak i pro dlouholeté fanoušky science fiction – ba i pro protřelé profesionály; všem připomenou, jakých kvalit může literatura dosáhnout. ––– OBSAH: * „Kaj se, Harlekýne!“ řekl Tiktátor – přeložil Viktor Janiš * Nemám ústa a musím křičet – přeložil Viktor Janiš * Bestie, která řvala láskou v srdci světa – přeložil Jakub Němeček * Kluk a jeho pes – přeložil Viktor Janiš * Na pomezí – přeložil Robert Tschorn * Bazilišek – přeložil Richard Podaný * Smrtorel – přeložil Jakub Němeček * Kňučení spráskaných psů – přeložil Viktor Janiš * Vydán napospas větru a vlnám poblíž ostrůvků Langerhansových; 38° 54' severní šířky, 77° 00' 13" západní délky – přeložil Viktor Janiš * Croatoan – přeložil Richard Podaný * Jeffinovi je pět – přeložil Richard Podaný * Počítám, jak zvon odbíjí čas – přeložil Richard Podaný * Džin, protřepat, nemíchat – přeložil Richard Podaný * Paladin ztracené hodiny – přeložil Viktor Janiš * S Virgilem Oddumem na východním pólu – přeložil Jakub Němeček * Měkká opička – přeložil Viktor Janiš * Eidóla – přeložil Richard Podaný * Účel REM spánku – přeložil Richard Podaný * Muž, který dovezl veslicí na břeh Kryštofa Kolumba – přeložil Jakub Němeček * Mefisto z onyxu – přeložil Viktor Janiš * Na slovíčko s Anúbisem – přeložil Jakub Němeček * Lidští údržbáři – přeložil Jakub Němeček * Jak zajímavé: Človíček – přeložil Richard Podaný –––...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442124/vrchol-vulkanu-5di-442124.jpg 4.522
Žánr
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Argo
Orig. název

The Top of the Volcano: The Award-Winning Stories of Harlan Ellison, 2014

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona

Přidat komentář
Greenfingers
11. dubna

Bezesporu jedna z nejlepších knih, které jsem v posledních měsících četl. Harlan Ellison mě navnadil již první vydanou sbírkou povídek Nemám ústa&musím křičet. Vrchol vulkánu však překonal všechna má očekávání a jen mě utvrdil v přesvědčení, že jeho autor je opravdu mistr-povídkář.
Tak především: zaujala mě originalita příběhů, v mnoha případech i jejich myšlenková hloubka. Ellison je autorem nekonvenčním, místy provokujícím, ale vždy nespoutaným a stylově osobitým. Jeho sdělení jsou naléhavá a někdy připomínají vodopád myšlenek a slov.
Místy to nebylo tak docela snadné čtení, protože autor ve svých příbězích odkazoval na různé mytologické postavy a události z dávné historie. Tady právě projevil svou erudici a přehled. Potěšilo mě, že v povídkách nezapomínal ani na humor.
Ocenění zaslouží i kolektiv překladatelů, který rozhodně neměl jednoduchou práci.Přesto se jí zhostil na výbornou.
Knihu vřele doporučuji všem příznivcům kvalitních povídek. Harlan Ellison jich napsal kolem 1700. Přál bych si, aby se jich v českém překladu objevilo co nejvíce.

poulet
06. dubna

V první polovině jsem měla co dělat, abych se některými povídkami prokousala, rozhodně jsem musela dost přemýšlet, o čem byly, a nejsem si jistá, že jsem to všude domyslela :-). Žádné úplně lehké čtení. Zhruba od povídky Croatoan to šlo podstatně lépe a musím přiznat, že ty nejmainstreamovější (Mephisto z Onyxu....) jsem si užila nejvíc. Za přečtení to určitě stojí, ale nečekejte žádnou kingovinu :-)


mgeisselreiter
12. března

Věřím, že jsou lidi, kteří si Harlana oblíbí. Mně se naopak stal dost protivným. Knihu jsem četl čím dál tím víc s donucení, netěšil jsem se na další a další povídky ve stejném nabubřelém a často nepochopitelném stylu. Abych úplně nekřivdil, jednotlivé povídky ode mě dostaly často 4*, jednou i 5*, ale 2x Odpad, v průměru něco přes 60%. Ale fakt jsem si četbu neužil, takže moje první a poslední setkání s tímto rozporuplným autorem. Psát rozhodně umí, ale většinou píše pro sebe a ne pro čtenáře. Jo - doslov je moc dobrý. 12. 3. 2021.

jaroiva
10. března

Odkládám v polovině druhé povídky pro nepřekonatelný odpor ke stylu psaní s neustálým opakováním kusů vět nebo sloves... Když to na těch několika stranách bylo už poněkolikáté, pochopila jsem, že to není chyba, ale vlastnost.
Př. : A prošli jsme jeskyní krys.
A prošli jsme stezkou vařící páry.
A prošli jsme zemí slepých.
A prošli jsme bažinou malomyslnosti.
A prošli jsme údolím slz.
A konečně jsme došli do ledových jeskyň.

Finn69
06. března

Lidi, tohle je skvost.
Že to bude zážitek, prozradila už první povídka "Kaj se, Harlekýne!“ řekl Tiktátor. A jelikož tohle není klasická povídková sbírka se 2-3 výbornými a zbytkovou výplní, ale v podstatě Ellisonovo "Best of", bylo to dál pořád lepší a lepší. Že tomu dám plný počet, mi bylo jasné už po přečtení dalších tří či čtyř kousků.
Je to plné fantazie a neuvěřitelně pestré, najdete tu klasické scifi, horror i humor, prostě pro každého něco a pokaždé je to něčím překvapivé a zvláštní. Každá ta povídka má něco do sebe, těžko něco vyzdvihovat. Některé z nich by si možná těch hvězdiček zasloužily šest, třeba Mefisto z Onyxu, Jeffinovi je pět, Kluk a jeho pes, Měkká opička ... a vlastně všechny ostatní :)

Gaudericus
05. února

První polovina mě zklamala. I veleslavné kusy jako Nemám ústa..., nebo Kluk a jeho pes (jak tuhle ptákovinu mohl někdo zfilmovat?) mi přišly o ničem, jen na efekt a snahu lacině šokovat (však to na konci knihy Ellison svým způsobem přiznává). U čtení mě drželo předsevzetí a pak skvělá práce s jazykem (klobouk dolů před překladateli). Někde v polovině se to však zlomilo a mnohé povídky byly vskutku vynikající (pro mě je vrcholem Jeffinovi je pět a nedivím se, že ze všech publikovaných shrábla nejvíce prestižních cen). Jako seznámení s HE super, ale po jeho dalších pracích se pídit nebudu.

janca6129
02. února

Vrchol vulkánu jsem četla něco přes měsíc. Ovšem ne z toho důvodu, že by mě Ellisonovy povídky nebavily, bylo to přesně naopak: vychutnávala jsem si každé slovo, každý řádek, každý odstavec. Podivovala se nad vytříbeným jazykem, nečekanými konci, rozličností jednotlivých povídek. Žasla nad originalitou, umem vytvořit nečekané zápletky a taky nad prací českých překladatelů...

Dobraadresa
27. ledna

Harlan Ellison byl bezpochyby šílenec, ale jeho fantazie dokázala být bezbřehá. Vyráběl světy, které jsou okouzlující i hrůzné a mnohé z nich jdou do hloubky o dost dál, než by člověk od sci-fi povídek čekal. Ta přehlídka zraněných duší, které narážejí na různé neskutečné druhy nekonečna, ze mě dlouho nezmizí.

1