Vita nostra

Studovat na vysoké je snem každého středoškoláka. Alexandra ale na Vysokou školu speciálních technologií nastoupila nedobrovolně. Škola v zapadlém provinčním městečku je totiž obestřena tajemnem a z toho, co se kolem ní děje, jde strach. Stejně jako z muže v černých brýlích který ji do školy přivedl a nutí ji plnit prazvláštní úkoly, kvůli nimž se stále hlouběji propadá do světa na hony vzdáleného běžné lidské realitě. Proč byla ona a její spolužáci vybráni? Proč se musejí učit nazpaměť tuny nesmyslných textů? A proč ti, kteří neuspějí u zkoušek, beze stopy mizí?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383447/big_vita-nostra-Nw4-383447.jpg 472
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

Vita nostra, 2007

Kniha Vita nostra

aliza

Tak knihu jsem dočetla a jak se tady už píše, mám z ní rozporuplné pocity. Četla se parádně, těšila jsem se na ni, poslední část už na mne působila hodně "přes čáru", tak nějak jsem doufala, že to bude mít trochu jiné rozuzlení. Jiné vysvětlení. Je tam vlastně použit námět z Bible, ono slavné : " Na počátku bylo Slovo, a to slovo bylo u Boha, a to slovo bylo Bůh." Nicméně, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, už jen proto, že je opravdu hodně, hodně bizarní.

jannajka

Přečetla jsem a budu o knize ještě dlouho přemýšlet, vstřebávat ji..opravdu zvláštní..fantasy nečtu, jen jsem zkoušela jiný žánr, ale asi si zase nějakou fantasy přečtu. Zklamal mě konec, nepochopila jsem ho..vlastně jsem z knihy nepochopila skoro nic a čekala jsem ke konci vysvětlení..je tu hodně komentářů, ale pochybuji, že by mi někdo z hodnotících vysvětlil o co šlo. Ale jinak mě děj bavil, pořád jsem čekala takový ten wow! moment "tak o tohle tu jde", ale nedostavil se..přesto nebo právě proto bych si ráda přečetla pokračování a knihu jsem si koupila, abych ji měla v knihovně, obálka je totiž nádherná a v průběhu čtení, když jsem potřebovala chvíli přemýšlet, jsem si ji mockrát prohlížela.

Marry123
12.12.2021

Úplně přesně nevím co k téhle knížce říct. Neni ani špatná, ani dobrá ale ani průměrná. Je hodně zvláštní, člověk neví jestli má u ní přemýšlet nebo radši ne. Ale určitě jsem ráda že jsem se do ní pustila... Myslím že na tuhle knížku si musí každý udělat názor sám, někdo s fantasií a dobrou představivostí ji bude podle mě vnímat úplně jinak než ten kdo ji moc nemá... A smekám klobouk před autory a pak i před tím kdo to překládal... Fakt... Amen :)

lenka7679
05.11.2021

Hodnocení nedávám, protože prostě nevím, jaké bych měla dát.
Vyzdvihnu obálku, je nádherná. Dokonce i anotace je svůdná. Jenže potom, co se v knížce děje za zvěrstva, to už se nedá popsat. Jediné mé štěstí je, že čtu rychle a tak jsem tuhle bichli přečetla za půl dne. Neštěstím je má zvědavost. Poradila bych jediné, pokud nejste rychločtenář, téma vás do první stovky stránek nezaujme, nečtěte rozhodně dál, lepší to nebude, spíše naopak.
Úkoly, které jsou v knížce popsané mi ani po dočtení nedávaly smysl. Prostě tam byly navíc a mohly být jakékoliv, ale jen čert v hlavě spisovatelů může říct, proč vymysleli zrovna takové, nebo proč tam vůbec byly. Hodnotila bych to jako až nechutnosti. Přišlo mi to celé jako dehonestace člověka a jeho podstaty, což velmi nelibě nesu.
Konec jsem v průběhu knihy v podstatě čekala už jakýkoliv, takže mě nic nepřekvapilo. Pokračování, které doufám nikdy nevznikne, bych si nepřečetla, ani kdyby mi za to platili.
Tahle slovní průtrž se překvapivě dobře četla a stále se schovávala za to, že se někde něco zajímavého nebo hezkého vyloupne. To se mi nestalo a já se podezírám po dočtení, že jsem nejspíš masochista.
Jdu si vzít lexaurin a zkusím se z tohohle zážitku vyspat a doufám, že mě už nikdy nic takového nepotká. Domyslete si modlícího smajlíka. Toto je můj nejdelší komentář, který jsem kdy napsala. Vlastně by se to spíše dalo nazvat varováním.

Luigi1
25.06.2021

Výborné čtení,které překvapilo nejen slohem a i tématem který zavádí do světa který je obyčejnému člověku úplně cizí.Moc dobře se to četlo bylo to i napínavé,pěkné.

Cleonka
14.03.2021

Po první podivné zvrácenosti v knížce jsem si řekla: "Ehm, no dobře, třeba to bude mít nějaké vysvětlení..."
Po druhé jsem se šla znovu podívat na zdejší hodnocení knihy. "To jsem jediná komu to připadá divné? Proč to má tak vysoké hodnocení, když se tam vlastně nic neděje a to jediné, co je tam zvláštní, jsou tyhle nesmyslné zvrácenosti?"
Je pravda, že se kniha od začátku četla dobře a rychle, i když děj byl v první třetině celkem nijaký. Nakonec jsem vytrvala a doufala, že toho nebudu litovat. Nelituji. Některé věci tam sice být vůbec nemusely, ale zbytek knihy je velmi zajímavý a je to rozhodně něco nového (alespoň já jsem se s něčím podobným ještě v knize nesetkala).

FiliaNoctis
09.12.2020

Svet, to je zvláštne miesto, tvrdí Don Juan Matus a ja si to myslím tiež . . . :) A čo sa týka príbehu som nadšená. Ukrajinské kulisy sú hypnotické, atmosféra je bizarná a príťažlivá, prítomná je aj ťaživosť bytia, absurdita v rozhodovaní - dá sa tu vnímať veľmi mnohorozmerne :), niektoré okamihy čarokrásne, obzvláť sympatické postavy a závoj psychedelična je neodolateľný...má to šmrnc ;)

Selket
19.11.2020

Ono se to tváří jako YA s prvky fantasy, ale ve skutečnosti je to psychedelická fantasy s prvky YA. Trochu mi to připomnělo Anihilaci a trochu také některé knihy od Niela Gaimanna, ale rozhodně nemůže být těmihle díly definována. Má v sobě takové milé retro a postavy se podle mě nechovají, jakoby byly už na přelomu dospělosti. Celá instituce spíš zavání střední školou, než univerzitou, ale to může být dané národností autorů. Co mě ale neustále nutilo číst dál, byla ta samá touha po vědění, kterou poháněla Sašu. Skvělé.