Vita nostra

Vita nostra https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383447/mid_vita-nostra-Nw4-383447.jpg 4 135 53

Studovat na vysoké je snem každého středoškoláka. Alexandra ale na Vysokou školu speciálních technologií nastoupila nedobrovolně. Škola v zapadlém provinčním městečku je totiž obestřena tajemnem a z toho, co se kolem ní děje, jde strach. Stejně jako z muže v černých brýlích který ji do školy přivedl a nutí ji plnit prazvláštní úkoly, kvůli nimž se stále hlouběji propadá do světa na hony vzdáleného běžné lidské realitě. Proč byla ona a její spolužáci vybráni? Proč se musejí učit nazpaměť tuny nesmyslných textů? A proč ti, kteří neuspějí u zkoušek, beze stopy mizí?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Vita nostra , 2007

greenie05
17.04.2022

Nedokázala jsem dočíst. Absolutně mě to nezaujalo, bylo to divné, ale ne v pozitivním slova smyslu. Ale tak nevadí, vidím, že si našla své čtenáře, což je fajn. :)

Marekh
06.03.2022 3 z 5

Po dlouhé době jsem se začetl do žánru fantasy - YoungAdult, tentokrát od ukrajinské spisovatelské dvojice. Knihu jsem četl poměrně dlouho.

Některé úkoly, které plnili naši hrdinové, byly velmi zajímavé, ale možná mohly být více propracovanější. Některé části mi připadaly nezáživné. Oblíbil jsem si hlavní hrdinku Alexandru a její mamku. V knize se nacházejí také zajímavé části. Nelituji, že jsem se do knihy pustil. Knihu jsem hodnotil průměrně.

Kniha má pěknou obálku a je pěkně zpracovaná.

JointlieKat94
14.02.2022

Tak tohle se mi ještě nestalo. Nedokážu ohodnotit knihu! Tato bude prostě bez hvězdiček.. a teď k samotné knize.

Zpočátku jsem si říkala, jak zvláštně to začíná. Příjmutí na novou školu. Pak nastala spousta otázek, čekala jsem na odpovědi. Čekala jsem na ně dlouhých, asi 8 dní. Ale moc moudrosti jsem z toho všeho nepobrala. Vlastně jsem na tom chvilkama byla jako Saša, buď jsem nerozumněla absolutně ničemu, nebo úplně všemu. Dávala jsem tomu ale šanci, pořád, jako Saša učení. Byl klidně celý den, kdy jsem se čtení naprosto vyhýbala, ale když jsem v noci zalehla, dala jsem třeba 50 stran, než mi padly oči..

Nakonec musim přiznat, že jsem tenhle boj prohrála. Nechápu. Nerozumim. Netušim.

*kniha má ale naprosto výbornou obálku, kterou jsem několikrát v průběhu čtení zkoumala a nepřestávala mě udivovat, ale hodnotit kvůli obálce vážně nemohu.

aliza
07.01.2022 4 z 5

Tak knihu jsem dočetla a jak se tady už píše, mám z ní rozporuplné pocity. Četla se parádně, těšila jsem se na ni, poslední část už na mne působila hodně "přes čáru", tak nějak jsem doufala, že to bude mít trochu jiné rozuzlení. Jiné vysvětlení. Je tam vlastně použit námět z Bible, ono slavné : " Na počátku bylo Slovo, a to slovo bylo u Boha, a to slovo bylo Bůh." Nicméně, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, už jen proto, že je opravdu hodně, hodně bizarní.

jannajka
04.01.2022

Přečetla jsem a budu o knize ještě dlouho přemýšlet, vstřebávat ji..opravdu zvláštní..fantasy nečtu, jen jsem zkoušela jiný žánr, ale asi si zase nějakou fantasy přečtu. Zklamal mě konec, nepochopila jsem ho..vlastně jsem z knihy nepochopila skoro nic a čekala jsem ke konci vysvětlení..je tu hodně komentářů, ale pochybuji, že by mi někdo z hodnotících vysvětlil o co šlo. Ale jinak mě děj bavil, pořád jsem čekala takový ten wow! moment "tak o tohle tu jde", ale nedostavil se..přesto nebo právě proto bych si ráda přečetla pokračování a knihu jsem si koupila, abych ji měla v knihovně, obálka je totiž nádherná a v průběhu čtení, když jsem potřebovala chvíli přemýšlet, jsem si ji mockrát prohlížela.

Marry123
12.12.2021 4 z 5

Úplně přesně nevím co k téhle knížce říct. Neni ani špatná, ani dobrá ale ani průměrná. Je hodně zvláštní, člověk neví jestli má u ní přemýšlet nebo radši ne. Ale určitě jsem ráda že jsem se do ní pustila... Myslím že na tuhle knížku si musí každý udělat názor sám, někdo s fantasií a dobrou představivostí ji bude podle mě vnímat úplně jinak než ten kdo ji moc nemá... A smekám klobouk před autory a pak i před tím kdo to překládal... Fakt... Amen :)

lenka7679
05.11.2021 2 z 5

Hodnocení nedávám, protože prostě nevím, jaké bych měla dát.
Vyzdvihnu obálku, je nádherná. Dokonce i anotace je svůdná. Jenže potom, co se v knížce děje za zvěrstva, to už se nedá popsat. Jediné mé štěstí je, že čtu rychle a tak jsem tuhle bichli přečetla za půl dne. Neštěstím je má zvědavost. Poradila bych jediné, pokud nejste rychločtenář, téma vás do první stovky stránek nezaujme, nečtěte rozhodně dál, lepší to nebude, spíše naopak.
Úkoly, které jsou v knížce popsané mi ani po dočtení nedávaly smysl. Prostě tam byly navíc a mohly být jakékoliv, ale jen čert v hlavě spisovatelů může říct, proč vymysleli zrovna takové, nebo proč tam vůbec byly. Hodnotila bych to jako až nechutnosti. Přišlo mi to celé jako dehonestace člověka a jeho podstaty, což velmi nelibě nesu.
Konec jsem v průběhu knihy v podstatě čekala už jakýkoliv, takže mě nic nepřekvapilo. Pokračování, které doufám nikdy nevznikne, bych si nepřečetla, ani kdyby mi za to platili.
Tahle slovní průtrž se překvapivě dobře četla a stále se schovávala za to, že se někde něco zajímavého nebo hezkého vyloupne. To se mi nestalo a já se podezírám po dočtení, že jsem nejspíš masochista.
Jdu si vzít lexaurin a zkusím se z tohohle zážitku vyspat a doufám, že mě už nikdy nic takového nepotká. Domyslete si modlícího smajlíka. Toto je můj nejdelší komentář, který jsem kdy napsala. Vlastně by se to spíše dalo nazvat varováním.

Luigi1
25.06.2021 5 z 5

Výborné čtení,které překvapilo nejen slohem a i tématem který zavádí do světa který je obyčejnému člověku úplně cizí.Moc dobře se to četlo bylo to i napínavé,pěkné.

Cleonka
14.03.2021 4 z 5

Po první podivné zvrácenosti v knížce jsem si řekla: "Ehm, no dobře, třeba to bude mít nějaké vysvětlení..."
Po druhé jsem se šla znovu podívat na zdejší hodnocení knihy. "To jsem jediná komu to připadá divné? Proč to má tak vysoké hodnocení, když se tam vlastně nic neděje a to jediné, co je tam zvláštní, jsou tyhle nesmyslné zvrácenosti?"
Je pravda, že se kniha od začátku četla dobře a rychle, i když děj byl v první třetině celkem nijaký. Nakonec jsem vytrvala a doufala, že toho nebudu litovat. Nelituji. Některé věci tam sice být vůbec nemusely, ale zbytek knihy je velmi zajímavý a je to rozhodně něco nového (alespoň já jsem se s něčím podobným ještě v knize nesetkala).

FiliaNoctis
09.12.2020 5 z 5

Svet, to je zvláštne miesto, tvrdí Don Juan Matus a ja si to myslím tiež . . . :) A čo sa týka príbehu som nadšená. Ukrajinské kulisy sú hypnotické, atmosféra je bizarná a príťažlivá, prítomná je aj ťaživosť bytia, absurdita v rozhodovaní - dá sa tu vnímať veľmi mnohorozmerne :), niektoré okamihy čarokrásne, obzvlášť sympatické postavy a závoj psychedelična je neodolateľný...má to šmrnc ;)

Selket
19.11.2020 5 z 5

Ono se to tváří jako YA s prvky fantasy, ale ve skutečnosti je to psychedelická fantasy s prvky YA. Trochu mi to připomnělo Anihilaci a trochu také některé knihy od Niela Gaimanna, ale rozhodně nemůže být těmihle díly definována. Má v sobě takové milé retro a postavy se podle mě nechovají, jakoby byly už na přelomu dospělosti. Celá instituce spíš zavání střední školou, než univerzitou, ale to může být dané národností autorů. Co mě ale neustále nutilo číst dál, byla ta samá touha po vědění, kterou poháněla Sašu. Skvělé.

jana4920
17.11.2020 4 z 5

Jedním slovem bizarní, ale rozhodně stojí za přečtení.

vevu.
05.08.2020 4 z 5

Tohle bylo... zvláštní čtení. Kniha slibuje krásu, bizarnost a šokující fantasy. Bizarní byl příběh stoprocentně, takže kdo má rád neotřelé věci, Vita Nostra by ho mohlo bavit.
Není to odpočinkové čtení, chce to soustředěnost a poměrně velkou fantazii a i tak se budete místy ztrácet a nechápat, co se to zrovna děje.
Příběh je ale psán tak, že to tajemství budete chtít rozluštit (kniha má přes 400 stran, ale dá se přečíst za dva dny, protože prostě musíte číst a pochopit).
Děj plyne tak, že se vše dozvídáte společně se studenty tajemné Vysoké školy speciálních technologií...
Vzhledem k poměrně otevřenému konci doufám v další díl.

janca6129
21.05.2020 1 z 5

Teda... Doteď netuším, co si o tom mám myslet. Nedala jsem to. Nedočetla. Zkoušela jsem to týdny, měsíce, roky... Prostě ne. Nechápu ji. :D Vrátila jsem ji do knihovny, kde vyčnívá svou nádhernou obálkou. Nic víc se mi na knize nelíbilo.

Verdel163
13.05.2020 5 z 5

Dočkáme se pokračování?

kurama45
28.04.2020 5 z 5

Predstavte si, že čítate Harryho Pottera, ale neviete, že to je Harry Potter. Netušíte vôbec nič o kúzlach a pravidlách kúzelníckeho sveta. Vy dokonca neviete ani to, že nejaký kúzelnícky svet existuje. Vaša škola sa viac ako na vzdelávací ústav podobá na psychiatrickú liečebňu a postupne so strachom zisťujete, že vy sami prichádzate o rozum. A to všetko, ako tvrdia vaši vyučujúci, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou ani nie sú ľudia, v mene budúceho dobra. Do toho si primiešajte ruský (ukrajinský) expresívny štýl a máte Vita Nostru. S tým, že to vôbec nie je ako Harry Potter a ak sa dá vôbec vravieť o nejakých kúzlach, sú to veľmi zvláštne kúzla. Je to úžasný svet sám osebe, atypická fantasy so skvelým dejom, od ktorého sa nebudete môcť odtrhnúť.

Vita Nostra na 438 stránkach preletela celé tri roky a skončila v tom najnapínavejšom.
Akurát neviem, čo si mám vzhľadom k určitým pasážam myslieť o tom, že je táto kniha zaradená v kategórii pre deti…

Sarri
18.02.2020 5 z 5

Skvělý a nápaditý příběh. Škoda, že není další díl.

Annna3270
26.12.2019 5 z 5

Moc se mi líbila. Je zvláštní a divná, bizarní, přesně tak, jak slibují na obálce. Byla čtivá, má krásnou obálku a určitě si ji budu chtít přečíst znovu, takže dost lituji, že jsem si ji půjčila jen v knihovně. Ale jinak bych si ji sama jen tak od sebe asi nekoupila. Při čtení se mi dobře představovalo jak to tam vypadá. Souhlasím s ostatníma, že tam bylo moc otázek a málo odpovědí, ale o to víc bych si chtěla přečíst další díl (jestli nějaký bude - prosím!!!). Dopis: Po přečtení Rituálu mám pocit, že autoři rádi nechávají otevřené konce, takže bych řekla, že pokračování nebude :(((
Ale doufat můžu:)

Aivinka
08.11.2019 5 z 5

Nádherná kniha, nemohla jsem se odtrhnout! Je to úplně jiný fantasy svět který je nádherný a děsivý zároveň. Saša je simpatická hlavní hrdinka, které budete fandit až do poslední chvíle ať už si zvolí jakkoliv. Jediné co mě zklamalo byl konec. Možná bych ho přivítala víc uzavřenější.

tibby
04.07.2019 5 z 5

Bylo pro mě velmi zvláštní číst fantasy z úplně jiného světa, než jsem zvyklá. Tuhle knížku jsem dostala do ruky od kolegyně v práci se slovy "Na, přečti si to, potřebuju si o tom s někym promluvit" :D A musím říct, že na začátku se mi do toho vůbec nechtělo.

Děj je zvláštní, dějí se tam hodně podivné věci, chvílema si člověk říká, a promiňte mi ten výraz "Co to ku*va?":D Jedinou výhodou pro mě bylo, že jsem předtím četla finské podivno (konkrétně Magický průvodce městem pod pahorkem) kde je tady těch wtf momentů celkem hodně :D, takže jsem byla připravená na toto ukrajinské podivno, ,a za mě to tedy funguje perfektně, je to napínavé, takže to nutí číst dál, aby se člověk už konečně dozvěděl, co se to tam sakra děje :D Je to čtivé, děj ubíhá, a musím říct, že nějaké ty úkoly na představivost bylo celkem zajímavé si zkoušet, ono i přemýšlet, co se to tam děje a jak je to tedy myšleno byl nápor na představivost :) A to je pro mě rozhodně další bod nahoru... Takže já jsem spokojená a pevně doufám, že bude další díl..

Jediné, co mě teda zarazilo (a když koukám na komentáře, ne jako jedinou), je doporučený věk 14 let..