Jana_Hlus Jana_Hlus komentáře u knih

Tržiště Tržiště Petr Hugo Šlik

Jednotlivé povídky jsou výborně napsané. Bavily mě. Jen jsem očekávala, že na konci se více propojí, zůstalo vše otevřené. Prostě jeden den na farmářském trhu, který je mi blízký i tím, že tam také chodím:-). A určitě si přečtu další autorovy knihy, zaujal mě. 4/5

07.04.2017 4 z 5

Pražská buzna Pražská buzna Jiří Markvart

Vtipně, s nadhledem a upřímností napsaná sonda do života gaye, která pobaví, ale ukáže i osamění a prázdnotu člověka odlišujícího se od "neteplé" většiny. A velmi oceňuji souběžnou dějovou linii s "normálním" vztahem. Začátek knihy je naprosto super, četlo se to tak nějak samo, ke konci už jsem měla promiskuity, pokusů o navázání vztahů až nad hlavu, proto doporučuji nečíst najednou, ale vzít jako oddechovku k něčemu náročnějšímu. Pro mě byla ideální do MHD, ale přiznám, že jsem ji měla zabalenou v látkovém obalu:-). Rozhodně bych ji nedoporučila netolerantním lidem a puritánům. 4/5

03.04.2017 4 z 5

Rubikova kostka Rubikova kostka Vratislav Maňák

Čekala jsem svižný text mladého autora, ale místo toho na mne číhala dlouhá souvětí, květnaté popisy atd. Autor s češtinou umí pracovat, to je určitě chválihodné, ale pro mě bylo nekonečné, než se příběh aspoň trošku pohnul. Škoda. 2/5

30.03.2017 2 z 5

Něco cirkusového Něco cirkusového Viktor Špaček

Pro mne velmi příjemné překvapení. Na autora mě upozornila paní v knihovně a dokonce mi ho ukázala:-).

Začátek knihy je sice spíše pomalejší, průměrnější, ale pak to přišlo! Tři velmi pěkné povídky, které mám v hlavě ještě teď - více než týden po přečtení: Skutečnost, Pan Klíšťák a Identita. Všechny tři jsou skvěle napsané.

Autorův styl mi sice přišel chvilkami maličko neohrabaný, ale i přesto dokáže svými písmenky vytvářet ve čtenářově fantazii obrazy či stvořit sousoší, abych zůstala u jeho oboru, zachytit detail nebo popsat způsob myšlení povídkových hrdinů a některé postřehy jsou více než zajímavé. Určitě si ráda přečtu jeho další texty. 3/5

13.03.2017 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Tak se mi potvrdilo, že zřejmě nejsem Hartlova cílová skupina. Červená knihovna 21. století fakt asi není pro mne. Styl vyprávění by mi spíš seděl k Blesku pro ženy, případně Napsáno životem - všichni mladí, krásní, nadaní, bohatí a tolik nevěr, smrtí blízkých, rozchodů, návratů a nakonec happyend, to bylo na mě prostě trošku moc. Také mě zarazilo, že ani po jazykové stránce není kniha na vysoké úrovni, časté opakovaní slov, vlastních jmen, to vše jsou začátečnické chyby. A vadilo mi i detailní rozebírání nepodstatného balastu, zatímco některé zásadní věci byly popsány pár větami. Na druhou stranu ale hodnotím velmi pozitivně autorův nápad napsat příběh jak z pohledu Veroniky, tak i z pohledu jejího bratra. 2/5

13.03.2017 2 z 5

Polotec Polotec Pavel Špaček

Kniha se mi četla dobře, vzdáleně mi připomínala texty Pavla Frýborta (Vekslák). Dějové linie byly dobře zpracované, všechno do sebě krásně zapadlo a nitky se seběhly do jednoho klubíčka. Měla bych jen výhradu k tomu, že se jedná o tenoučkou knížku, v níž se postavy, které autor používá pro spojení s ostatními liniemi, jen okrajově mihnou, někdy tím způsobí chaos ve čtenářově mysli, protože ten v první chvíli neví, do které doby a souvislostí si ji má zařadit. Myslím, že mohl být příběh mnohem podrobněji rozepsán, lépe vysvětleny souvislosti, detailněji rozepsané jednotlivé postavy. Je to opačný extrém současné (nejen české) literatury, často se setkávám s texty, které by vystačily tak na povídku, případně krátkou novelu a přitom má taková kniha i více než třista stran. 4/5

26.02.2017 4 z 5

Řasnatci Řasnatci Dana Kellnerová

Mě kniha neoslovila, díky místním komentářům jsem očekávala nadstandardní čtení. Amatérský způsob vyjadřování, neuvěřitelně naivní dialogy, to vše mě přesvědčilo, že i když někdo má v hlavě zajímavý příběh, neznamená to, že se mu to podaří i napsat.

26.02.2017 2 z 5

Jedenáct Jedenáct Mark Watson

Tak tohle byla parádička, čtení jsem si skutečně užila. Napadlo vás někdy, jak mohou být ovlivněny životy spousty lidí tím, že někdo něco neudělá? Mě teda ne. Pohled z této strany je nezvyklý, spíš máme asi tendenci všímat si toho, jak někdo něčím ovlivnil ostatní životy. Velmi na mne zapůsobila logika textu, kdy jednotlivé reakce na sebe přirozeně navazují, vůbec to nepůsobí jako umělé šroubování akce a reakce. O hvězdičku méně snad jen za Pippu, nějak mi prostě nesedla a Chris/Xavier byl na můj vkus až moc velký klaďas. :-) 4/5

20.02.2017 4 z 5

O fous líp O fous líp Petra Zhřívalová

Jéé, kdyby to tak bylo v životě, to by byla paráda! Všichni krásní, štíhlí, bohatí, empatičtí, vše by končilo dobře a bylo zalité růžovými barvami. Na druhou stranu, většina z nás - čtenářek asi někdy ráda sáhne právě po takovéhle červené knihovně, odreagovat se od všech těch nedokonalostí našeho života. Kniha se čte dobře, je to taková oddechovka pro ženy.

Výhradu mám k dialogům, někdy jsem fakt kroutila hlavou. Opravdu takto mezi sebou mluvíme? A ještě jedna věc mi vadila. Neustálé opakování vlastních jmen, těch Jitek, Robertů, Michalů, Bár co tam všude je...téměř každý odstavec začíná vlastním jménem. Určitě by jich tam mohlo být o pořádný fous míň:-). 3/5

01.02.2017 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Mé druhé setkání s autorem. Rybí krev mě zaujala ještě více než Dešťová hůl. Na tom asi není nic divného, je mi zcela logicky bližší text se sympatickou, temperamentní a aktivní hrdinkou Hankou, než hledání smyslu života s "ospalým" mužem procházejícím krizí středního věku. Barvitě jsem si díky autorovi dokázala představit život na vesnici se všemi jeho klady i zápory. A uvědomila jsem si, jak moc nám z města chybí právě ty kořeny, i když si to většinou vůbec neuvědomujeme. Okolí Temelína znám, jezdím tam pravidleně, ale vím, že už nikdy se na tu krajinu nebudu dívat jako dříve. Muselo to být strašné přijít kvůli kolektivizaci o pole a hospodářství, které patřilo rodině mnoho let. A v druhé vlně o ten zbytek z důvodu "výššího" zájmu při stavbě elektrárny. Život dožít v panelákách/králíkárnách...

Asi jedinou drobnou výtku bych měla k tomu, že čtenář očekává, že dojde k velkému finále, odkrytí nějaké dávné temné historie, ale to se nestane. Na druhou stranu velmi oceňuji, jak dokázal autor vyjádřit "nekomunikaci" v rodině, kdy se o špatných věcech prostě nemluví. 5/5

30.01.2017 5 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Skvělá kniha! Napsaná s životním nadhledem, smyslem pro humor a velkou znalostí lidských duší vyprávějící nejenom o tom, že i psychoterapeut je jen člověk. Děj se posunuje dlouhými dialogy, to je jediné, co mi trošku vadilo. 4/5

30.12.2016 4 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Naprostá ztráta času, horší než pan Grey. A to už je co říci. Na druhou stranu - skvělá reklama, takhle zviditelnit v podstatě brak. Naštěstí jsem si ji nekoupila, to by mě pěkně štvalo, ještěže fungují knihovny! 1/5

30.12.2016 1 z 5

111 míst v Praze, která musíte vidět 111 míst v Praze, která musíte vidět Matěj Černý

Skvělá knížka, která neotřelým způsobem upozorňuje na zajímavosti Prahy, jež nenajdeme v běžných publikacích, kterých vyšlo a vychází mraky. Věděli jste, že je v Praze lanovka ve stylu Jamese Bonda? Nebo kde se dá najíst jako za totáče? Nebo že se bubenečské čističce říká "Podělanej Karlštejn"? Nebo... Je tam spousta tipů doplněných pěknými fotkami a okořeněných humorem autorů, takže nejde rozhodně o nějakého poučujícího, nudného průvodce. 5/5

29.12.2016 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Mé první setkání s autorem a určitě ne poslední. Kniha se čte dobře, na můj vkus se děj poněkud pomaleji odvíjel, ale tempo odpovídalo ospalému textu, krize středního věku umocněná nespavostí, hledání sebe sama, pokládání si otázek, zda tohle je život, který chtěl a zda má práce, kterou dělá, vůbec smysl? Asi jsem čekala, že děj nějak vygraduje a dojde k zásadním zvratům, ale když teď nad tím zpětně přemýšlím, ten více méně otevřený konec mi sedí lépe. Není to totiž žádný thriller ze současnosti, ale sonda do duše tápajícího téměř padesátníka. A určitě bych vyzdvihla, jak se autorovi podařilo vykreslit bezdětné manželství potýkající se s krizí. 4/5

29.12.2016 4 z 5

Melouch Melouch Michal Viewegh

Možná by mě zajímalo se dozvědět, jak to vlastně dopadlo, ale to bych se musela dostat přes prvních třicet stránek, což se mi nepodařilo. Slovenský režisér a alibistický narcis scénarista - to bylo pro mne nezkousnutelné. Od autora jsem četla všechno, něco bylo lepší, něco horší, ale vše jsem dočetla. Tohle jsem však nedala. Tak třeba příště. 2/5

24.12.2016 2 z 5

Jedničky a nuly Jedničky a nuly Tomáš Grombíř

Příběh hlavního hrdiny mi připomínal spíše českého Steva Jobse. Román je psán svižně, a pro člověka, který si tu dobu pamatuje, je to skutečně zajímavý retro-pohled. Perfektně popsaný systém, jak vznikaly mega firmy, které dnes kralují českému byznysu. Navíc jsem si při čtení uvědomila, jak moc se nejen IT za tu dobu změnilo. 4/5

19.12.2016 4 z 5

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

Četla jsem téměř všechny knihy autorky, tato se mi líbila možná nejvíce, v textu je znát, že vnitřně dozrála, povídky jsou velmi dobře napsané a dají se v nich najít odpovědi na otázky, které si možná klade občas každá z nás, co už jsme odrostly dívčím střevíčkům a utržily už nějaký ten životní škrábanec... 4/5

05.12.2016 4 z 5

Americká idyla Americká idyla Philip Roth

Četba knihy je poměrně náročná. Autor používá zdlouhavá souvětí, která běžného čtenáře uspávají a prokládá je úseky, kdy se děj rychle odvíjí, dozvídáme se pro příběh zásadní věci a pak se zase věnuje zpět rozborům, analýzám a zamyšlením, ať již se jedná o podrobný popis výroby rukaviček, americké historie či náboženství. Mezi těmito nekonečnými souvětímí se skrývá silný příběh dokonalého Švéda, kterému právě jeho dokonalost idylický život zničí.
Pro mne byl jednoznačně lepší film, který podle této knihy natočil Ewan McGregor. 3/5

30.11.2016 3 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Díky této útlé knížce jsem se vrátila do doby před maturitou, autor dokázal skvěle zachytit atmosféru dospívání, nejistotu, nudu, tápání, očekávání, hledání sama sebe. Po delší době prvotina česky píšíčího autora, která mě skutečně oslovila. Podle mého názoru byla jeho kniha oceněna po zásluze:-). 4/5

30.11.2016 4 z 5

Virál Virál Helen FitzGerald

Video, které sdílí čím dále více lidí, jako domino pozvolna rozjíždí sled dalších událostí vedoucích k tomu, že po dopadu poslední kostky už nic není jako dříve. Nejedná se o nějaký vyfabulovaný nereálný příběh, text je uvěřitelný a rozhodně stojí za přečtení a uvědomění si rizik spojených s používáním sociálních sítí, nebezpečí zneužívání internetu je stále dost podceňováno. S hlavními hrdinkami jsem se úplně neztotožnila, soudkyně a její dvě dcery jsou hodně zvláštní, ale v zásadě mi to nevadilo. Každý jsme nějaký:-). Knížka se čte velmi dobře, děj se rychle odvíjí, nejsou tam žádná hluchá místa. 4/5

28.11.2016 4 z 5