Něco cirkusového

Něco cirkusového. Něco lidského a něco velmi zvířecího. Něco, z čeho jde strach, něco, co nutně potřebujeme k životu. Něco směšného, něco dojemného, něco směšně dojemného. Něco velmi tíživého a něco, co by mohlo povznášet. Něco dospělého, něco dětského a něco dětsky dospělého. Něco plného nevšední lásky a něco plného strachu ze všednosti. Povídkový soubor básníka a prozaika Viktora Špačka Něco cirkusového....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/243977/neco-cirkusoveho-hYX-243977.jpg 4.38
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Dybbuk

Kniha Něco cirkusového

MOu598
09.05.2017

25 povídek o lidech a mezilidských vztazích.
Ze života, někdy se mi zdá, že autor píše o sobě - ale proč tolik pesimismu?
Nejvíc se mi líbily povídky: Identita, Predikce, Hra a Pan klíšťák. Ta poslední je i o mně: děti vyrostly,...
Autora potkávám v knihovně, kam chodíme každý za jiným účelem.
Citát:
"Ženský přece ječej, od toho jsou to ženský."
"Nakazit se životem u dětí..."

Jana_Hlus
13.03.2017

Pro mne velmi příjemné překvapení. Na autora mě upozornila paní v knihovně a dokonce mi ho ukázala:-).

Začátek knihy je sice spíše pomalejší, průměrnější, ale pak to přišlo! Tři velmi pěkné povídky, které mám v hlavě ještě teď - více než týden po přečtení: Skutečnost, Pan Klíšťák a Identita. Všechny tři jsou skvěle napsané.

Autorův styl mi sice přišel chvilkami maličko neohrabaný, ale i přesto dokáže svými písmenky vytvářet ve čtenářově fantazii obrazy či stvořit sousoší, abych zůstala u jeho oboru, zachytit detail nebo popsat způsob myšlení povídkových hrdinů a některé postřehy jsou více než zajímavé. Určitě si ráda přečtu jeho další texty. 3/5

PetraBery
05.04.2016

Příjemná odpočinková povídková kniha ze života... Některé povídky se mi líbily více, některé méně, ale jako celek to rozhodně hodnotím kladně.

puml
03.11.2015

Velice slibný prozaický debut, velmi bezútěšných a velmi realistických povídek. Stylem mi to připomnělo Balabána a Carvera. Jazykově vytříbené a skvěle odposlouchané repliky postav, v některých místech zřejmě i odžité, snad jen tematicky trochu monotónní. Ale přečetl jsem všechny povídky a žádná nebyla vyloženě slabá nebo nepovedená, což se vidí s součásné záplavě povídkových knih jen málokdy. Doporučuji.

Dodatek:

Už nikdy se nebudu na starý a obtloustlý báby dívat s pohrdáním. Viktor Špaček ve skvělé povídce Pan Klíšťák ukazuje, že některejm ženskejm po padesátce moc potěšení ze života nezbejvá. Děti jsou v tahu nebo se odcizili, a pár návštěv během roku to nespraví. Manžel je mimoň, čumí na fotbal nebo sedí v hospodě. Sama chodí někam do fabriky nebo jinam a po třiceti a víc letech začínat znova - po kolikátý už vlastně... A pracovat se holt musí, i když to je občas k posr... No, a co teda takový uzoufaný dámě v nejlepších letech, ve vyčpělym manželství a s květákem na hlavě zbejvá, než odjet na chalupu, dát si trochu toho vínečka, k tomu libovou klobásku, nějakej dobrej sýr, věneček, špičku a hladit u toho cizího kocoura proti srsti... Abych to zkrátil: rozumím, teď už tomu rozumím a chápu. Díky Viktore.

Viktor Špaček

Viktor Špaček