Jedenáct

JEDEN OKAMŽIK – JEDENÁCT ŽIVOTŮ – BEZPOČET DŮSLEDKŮ Xavier Ireland utíká před minulostí a snaží se nezasahovat nikomu do života. Skrývá se za svou prací nočního rozhlasového moderátora, při níž ovšem paradoxně radí nespavcům, co si mají počít se svými problémy, a urputně se vyhýbá svým sousedům i novým vztahům. Přesto jeho čin, nebo spíš to, co neudělá, spustí řetězec událostí, které ovlivní životy jedenácti lidí. Navíc mu do jeho staromládeneckého bytu vpadne Pippa a obrátí všechno kolem doslova vzhůru nohama…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136062/jedenact-136062.jpg 3.9118

Eleven (2010)

Vydáno:, Knižní klub

zdennyrakky

Rozhodně příjemná kniha a současně k zamyšlení. Extrémně dobře se čte, šikovná k využívání času stráveného např. v autobuse či nějakým čekáním. Přeložená do pěkné češtiny. Na druhou stranu příběh dost umělý, klíčová otázka knihy týkající se míry zodpovědnosti jedince za jiné lidi řešena dosti povrchně a nakonec tak nějak zametena pod stůl a závěr vysloveně zoufalý - když autor neví, jak příběh uzavřít, nechá hlavní postavu tragicky zemřít. Takže z původně zamýšlených 4* nakonec sešlo. Zkrátka příjemný literární popík, ale nic moc víc...

trudoš

Nenáročný společenský román pro starší a pokročilé ve stylu filmu Magnolie, jen bohužel ne tak dobrý. Dílem existencionální příběh, dílem milostný, přičemž v ani jednom případě nesklouzává vyprávění k nabízejícímu se kýči. A i když Mark Watson rozehrává děj v čekatelných melodiích (viz. hrdinův vztah s uklízečkou, nebo klučina utíkající z domovních dveří), drží se v mezích romantické snesitelnosti. Vlastně svým způsobem ideální čtení pro všechny, co si sem tam rádi přečtou i něco ze všedního života, bez vraždících psychopatů se zálibou ve sněhulácích, nebo nadržených nymfiček toužících po bičování. Osobně jsem jen čekal větší legraci, vzhledem k tomu, že se autor léta úspěšně živí jako komik. Jenže nakonec z toho bylo pouze pár úsměvných momentů a jedna echt děsivá scéna s novorozencem. Nemluvě o tom, že ústřední motiv, jak všechno souvisí se vším, není moc využit a působí zde spíš dojmem karmických důsledků. Zápletka samotná na něm nestojí, je to akorát nic nekazící omáčka kolem.

hroneczek

Na začátku to vypadalo jako dobrá kniha, v průběhu, kdy se proplétaly příběhy jednotlivých hrdinů dohromady a měly důsledky pro hrdiny další, už to byla kniha skvělá. O různých účastnících děje víme vše - od doby odehrávající se v knize až do jejich smrti. Přála bych si tedy Xavierovu budoucnost znát alespoň do dalšího dne.

JEDUS1A6
19.03.2017

Pozoruhodná kompozice příběhu. Pro mě osobně jako otce malých dětí jsou silný momenty, ve kterých se čtenář dozvídá o hrdinově těžkosti, se kterou musí žít celý život.

Jana_Hlus
20.02.2017

Tak tohle byla parádička, čtení jsem si skutečně užila. Napadlo vás někdy, jak mohou být ovlivněny životy spousty lidí tím, že někdo něco neudělá? Mě teda ne. Pohled z této strany je nezvyklý, spíš máme asi tendenci všímat si toho, jak někdo něčím ovlivnil ostatní životy. Velmi na mne zapůsobila logika textu, kdy jednotlivé reakce na sebe přirozeně navazují, vůbec to nepůsobí jako umělé šroubování akce a reakce. O hvězdičku méně snad jen za Pippu, nějak mi prostě nesedla a Chris/Xavier byl na můj vkus až moc velký klaďas. :-) 4/5

Dousabel
19.02.2017

Jedenáct... To je počet hvězd, které by se tato Kniha s velkým K zasloužila...

Tera08
10.01.2017

Na tuto knížku jsme narazila v Levných knihách, zaujala mě, tak jsem si jí přečetla. Příběh byl super, knížka se dobře četla, ale konec mě trošku rozhodil. Jsem cíťa...:D

veskr
21.12.2016

Kniha se mi velice líbila a překvapila mě. Rozhodně stojí za to si ji přečíst. Docela mě mrzelo, když jsem ji po nějaké době od zakoupení viděla v levných knihách za 30,- Kč. Podle mě si to nezasloužila.

bararich8
04.11.2016

Pro mě velice zajímavá kniha. Začátek byl možná malinko těžkopádnější, ale postupně to získávalo na tempu. Líbilo se mi, jakou napínavou atmosféru dokázal autor vytvořit ohledně neštěstí, které vyhnalo Xaviera z Austrálie. Propletené osudy byly fajn, ale na druhou stranu jak píše Jizi-vedlejším postavám byl dán tak malý prostor, že se mi skoro až do konce knihy pletlo, kdo je kdo.

Jizi
16.10.2016

Příjemná knížka, které přes dramatický konec vyznívá tak nějak do ztracena. Na to, aby skutečně fungoval koncept proplétajících se osudů, by musely vedlejší postavy dostat víc prostoru, aby vám přestaly být naprosto lhostejné (a vy jste si alespoň zapamatovali, kdo je kdo). Ze způsobu, jakým autor zachytil okamžik, který Chrise/Xaviera vyhnal z rodné země, mrazí, atmosféra se však drolí a postavy jednají přehnaně a/nebo nepochopitelně. Přesto si kniha zaslouží poctivé tři hvězdy, čte se hezky, až na pár drobných chybek (ztrojená hodnota slova) je dobře přeložená a zredigovaná a to není málo.

zden-ka
13.05.2016

Xavier miloval své přátele, přesto od nich odešel, protože se ani on ani oni nedokízali vyrovnat s nešťastnou událostí. Upustil na zem jejich vymodlené dítě a snaží se tuto vzpomínku přehlušit prací a zároveň se vyhýbá lidem. Do života v domě, kde bydlí, se však přece jen zapojí a zdá se, že jeho život možná dostane zase smysl. Kniha má tak překvapivý konec, že jsem se znovu a znovu vracela k některým částem kniy. Na rozuzlení tohoto románu se nedá jen tak lehce zapomenout.

hledaseniki
05.05.2016

Kniha Jedenáct poukazuje na sílu jednoho okamžiku, který dokáže ovlivnit životy mnoha lidí v tomto případě jak samotný název knihy napovídá, ovlivní jedenáct životů. Mark Watson prakticky vypráví příběhy obyčejných lidí a jejich obyčejných životů, které ovlivní Xavier tím, že před vším zavírá oči. Jeho vyprávění ze začátku působí hodně chaoticky a to především protože se na několika stránkách setkáváme s takovým množstvím postav, které čtenářům dělají v příběhu zmatek, ale čím víc se do příběhu zamotává tím víc se začíná orientovat a za nedlouho není po chaosu památky. Watsonův styl psaní s největší pravděpodobností sedne každému, je to čtivé, vtipné, hořké a mnoho čtenářů se díky životním situacím mohou s postavami lehce ztotožnit.

Miru
25.04.2016

Já tu britskou tvorbu prostě žeru ☺ Nemohla jsem se ubránit pocitu, že ten vypravěčský styl odněkud znám. Konkrétně pasáže, které odkrývaly budoucnost jednotlivých postav. Až se mi vybavil hlas Richarda Krajča coby vypravěče ve filmu Nuda v Brně. Za mě spokojenost, kniha splnila má očekávání.

misulef
09.04.2016

Je to už nějaký ten pátek, co jsem četla tuto knížku, na základě NEdoporučení mamky a kamarádky. Nicméně ony si mohly říkat, co chtěly, nemohly nijak zabránit tomu, že mně se knížka líbila - a to hodně.

bartosovic00
10.03.2016

Kniha se mi líbila. Četla jsem ji dříve než "Pouto" a bavila mne. Poté co jsem dočetla poslední stránku jsem asi 10 minut zírala do zdi a věřte, že se mi to často nestává. Sice byly nějaké části knihy trochu nudné (moc jich nebylo), ale kniha rozhodně stojí za přečtení
Za mě 4*

myreadingplace
05.01.2016

Začala jsem tuto knihu číst po klasice, a proto byl přechod do autorova stylu trochu civilizační šok. V první polovině jsem byla zmatená, nechápala některé souvislosti a nakonec dospěla k závěru, že autor byl asi sám taky zmatený.
Jak to tak ale bývá, zvykla jsem si. Začala jsem se orientovat v postavách a konečně se začalo mluvit o minulosti hlavního hrdiny. Najednou to dostalo úplně jiný směr a čekání na další zapletení osob. Co bude s jejich osudy?
Konec bych přirovnala asi k vlně, která se na vás navalí a zmizí. Nebyla jsem z konce zklamaná, protože jsem se sama přistihla při představě, jak řetězec pokračuje a něco podobného jsem očekávala. Kniha vás sice donutí zamyslet se nad skutečností, hodnotím ji ale průměrně, protože jsem necítila žádné kouzlo a zítra už si z celého díla vzpomenu jen na jméno hlavní postavy. Možná by to v originále bylo lepší.

Canney
21.10.2015

Tak tohle se mi líbilo! A upřímně na tento styl psaní moc nejsem (přeskakování od jedné postavy ke druhé bez jakéhokoli upozornění), ale v tomto případě mi to nějak nevadilo a dokonce se mi to líbilo. A jak je uvedeno na obálce jeden okamžik (skutek) může ovlivnit život hned několika lidí. Nápad mě oslovil už na začátku a musím uznat, že autor se tohoto tématu zhostil opravdu výborně :)

jakafe
08.10.2015

A mně se to líbilo! Koupeno na doporučení kolegyně, která říkala, jak skvěle to končí, a že to bude pro mě. Takže mě překvapilo, že jsem si knihu užívala, jen právě ten konec mi přišel jak ušitý horkou jehlou. Příběh je ale skvělý, čtivý, psaný z pohledů jedenácti lidí, kterým jeden čin zahýbal osudem. Nad souvislostmi jedné situace či rozhodnutí se také často zamýšlím, takže jsem román Jedenáct zhltla rychle, s nadšením a napětím, jak se to vše bude vyvíjet dál. Životy pár hrdinů mě zvlášť zaujaly, až lituji, že nevím, jak to s nimi pokračovalo i po skončení knihy :-).

terka95
20.07.2015

Kniha, od které jsem toho příliš nečekala, ale velice mě překvapila. Zajímavé čtení o řetězci událostí, které můžete rozpoutat svým činem, aniž byste o tom věděli. U knížky musíte trochu přemýšlet a vybavovat si již zmíněná jména lidí, ale to jak vše do sebe zapadá - skvělé! Co mě moc bavilo, byly náhledy do budoucnosti hrdinů, bylo to neuvěřitelně zajímavé. Celou knihu bych hodnotila 4 hvězdičkami, ale ten konec! Konec,o kterém pořádně nevím co si myslet a přemýšlím nad tím, jak to tedy vše bylo. Takže hodnotím spíše 4,5* za originální motiv a konec, kdy do sebe opravdu vše zapadne. Myslím, že by si tato kniha zasloužila více pochopení a vyšší hodnocení. Doporučuji k přečtení :)

milamarus
29.06.2015

Zajímalo by mě, jak tahle kniha vznikala. Zejména to, zda pan Watson před zachycením každodenních starostí, nenaplněných nadějí, zklamání a vyhlídek jednotlivých postav sledoval Hitchcockovo Okno do dvora.

Za mě: skvěle odvyprávěno!

Matouskova
18.03.2015

Pěkná kniha, u níž se musí člověk opravdu soustředit. Velké množství postav a zápletek vás nenechají oddechnout, navíc do sebe všechno krásně zapadá. Moc pěkné :)

marasaj
01.01.2015

Příjemné oddechové čtení, u kterého se zasmějete. Trošku mě překvapil konec, ale rozhodně stojí za přečtení

magnolia
09.10.2014

Mně se kniha moc líbila, splňovala vše, co mám ráda. Současný příběh, sympatický hrdina, vztahy mezi lidmi a různorodé další postavy. Jeho vyrovnávání se s pocitem viny a proměna, díky ženě, byly působivé, podané s citem. Jen byla smutnější o něco víc, než bych si přála. A osudy těch dalších mi nevadily - ještě, že člověk neví, co třeba sám kdy komu způsobil.

Nefilim
26.07.2014

Naivní jak školní slohová práce. Autor vrství páté přes deváté skrze abnormálně nezáživného hrdinu a výsledek dokazuje, že 11x0 je jedno velké a nudné nic.

martin3683
20.03.2014

Kniha má pravda hlavního hrdinu, ale vcelku zde sledujeme hlavně osudy 11 lidí. Hlavní motivem je "klasická sněhová koule", kdy i sebemenší životní rozhodnutí může změnit životy mnoha lidem kolem vás. Přesně jako padající sněhová koule se postupně nabaluje až dokáže způsobit lavinu. Kniha se čte příjemně, ale pro mě moc nudně. Čekal jsem na druh této knihy zábavnější čtení (kór když autor je známý anglický komik). Vůbec mě po 100. stránce nezajímal hrdina, ani jeho skutky. Čtení hezky plyne, ale nic mě to nedalo a věřím, že do pár měsíců si ani nevzpomenu na název knihy. Každopádně na zkrácení času to není tak zlé.

Vikomtka
17.11.2013

Četla jsem tuto knihu v originále a byla jsem nadšená. Nerozumím úplně tomu, jak v ní někdo může spatřovat love story… Je to studie jedenácti lidských osudů, které se dílem náhody vzájemně ovlivňují a proplétají. I sebemenší maličkosti může ovlivnit život náš nebo život někoho jiného, třeba i naprosto neznámého člověka. Výtečně napsané. A nesmírně mě bavily autorovy vhledy do budoucnosti, to je poměrně neotřelý literární postup.

vygum
07.10.2013

Celkem svizne napsana lovestory. Nic vic, nic min. 2,5*

playada
06.10.2013

Nápad dobrej, ale nějak se to nepovedlo. Možná jich nemuselo být 11, těch osudů. Třeba by stačilo tak 5... Bylo toho až moc.

hanap
08.06.2013

Nevím jestli můžu napsat , že se mě kniha líbíla , příběh Xaviera se postupně rozkrývá a zatahuje do sebe další postavy ,které ovlivňuje přímo nebo nepřímo svým chováním a svými činy. Nakonec , ale musím také přiznat , že mě kniha donutila zamyslet se nad svým životním příběhem . K přečtení ji rozhodně doporučuji .

mayinka
14.05.2013

hlavni hrdina Xavier je kladas a pritom ma pohnuty zivotni pribeh, ktery mu ovlivnil cely zivot. Nasledky jeho chovani nebo jednani posilaji do interakce zivotu jinych postav. Zacala jsem se zamyslet nad svym zivotem. Jak svym chovanim rozhybavam zivotni pribehy jinych lidi. To je panecku zamyslenicko.

Mark Watson

Mark Watson