Jacinda Jacinda komentáře u knih

Všechny barvy Země Všechny barvy Země Beth Revis

jsem skoro v šoku, nad tím diametrálním otočením. Postavy se najednou chovají téměř normálně, humanismus snížen na nezbytné minimum a závěr také celkem neklišojdní. Navíc mě druhá polovina knihy opravdu pohltila a posledních 150čtečkostran jsem semlela během hodiny. Dodatečně zvažuji úpravu hodnocení předchozích dílů. Na druhou stranu zastávám názor, že knihy mají fungovat jako celek, tak především jako samostatná jednotka. Nebo to rovnou může být narvané v jedné knize, jako to měl tolkien s půlkama. Ale to by nebylo asi tolik peněz...Nicméně se mi líbí, že postavy ušly hodně velký kus cesty, prodělaly změnu, zmoudřely a celkově byly mnohem sympatičtější. Je zajímavé zamyslet se, že se Země může stát nepřítelem. A podívat se na to z toho našeho zemského pohledu. Hdně mi to připomíná poslední díly SGU, tam byla tato myšlenka silně rozvedena a i tehdy na mě zanechala silný dojem. Ale je pravda, že pro děti se stává domovem to, kde jsou a nikdy nepochopí situaci rodičů. Jo a jak tu někdo psal, že poslední kapitola nemusela být, tak to je pěknej bullshit. Ještě, že byla :-) P.S. Snad jediné, co opravdu DRÁSALO MYSL byl neskutečný počet slova "odtušit"

18.08.2016 4 z 5

Milion sluncí Milion sluncí Beth Revis

pokračování se zmohlo na jednu hvězdu navíc. Trochu se bojím sem napsat vlastní názor, aby mi to zas nějaký inteligent nezařadil do diskuze. každopádně humanistická epidemie pokračuje dál. Syn a Amy opět nesympatičtí. Takhle to dopadá, když se svěří osudy lidí, mise, budoucnosti nové části lidstva do rukou šestnáctiletých pubertáků. Tam, kde by měl silný vůdce vést lidi dopředu ve jménu budoucnosti a živočišné přirozenosti, se naši hrdinové zabívají vlastními maníry, rozmary a sobeckými touhami. Navíc si ve svých rozhodnutích často protiřečí, což je vidět především v posledních 70 čtečkostranách, kdy oba prakticky obrátí svůj dosavadní přístup. Jejich naivní rozhodnutí vedla prakticky k destrukci celé lodi. Od začátku jsem četla knihu s cílem zjistit, zda se děj trochu vylepšil, i tak jsem ale třetinu knihyprolétla rychločtením. Příliš mnoho nudných rozvleklých pasáží o ničem. Na druhu stranu ale ocenuji velmi dobré vystižení vzpoury a chování lidí. Pokud vás chování davu rozčilovalo, tak takhle se moji milí zlatí chovají lidé. At žije demokracie. Jinak také opakuji, že myšlenka a příběh jsou skvělé. Škoda toho stupidního dětského chování a nelogičností.

12.08.2016 2 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

hezké pokračování série... můj komentář a důvody, proč nedávám plný počet, si můžete v necenzurované verzi přečíst na cbdb.cz kde ho admini nestrkají do diskuze a nespravedlivě necenzurují

09.08.2016 4 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

Tak tahle slabota pro mě byla neuvěřitelným zklamáním. Tak jak se děj výborně rozjel a první kapitola mě zcela pohltila, prakticky druhou kapitolou ubrala o 70%. Fajn to by se ještě dalo, stejně jako přetrpět šílené obraty xakru (ani to neumím napsat), chucpe nebo úža. Ale celou knihu prosakuje humanismus jako močka čerstvě pohnojenými poli. Výsledkem je, že v mých očích je Amy naivní kráva, Syn dementní blbeček a Otec jediná osoba, které do poslední chvíle fandím. Ale co čekat. Autorka evidentně nedokázala oduvažovat přirozené lidské chování. Paní by měla zkouknout sérii Stargate universe, tam se lidi aspon jakžtakž chovali normálně. A jak to dopadlo? Inteligentní člověk ví, že jediná úspěšná forma vlády je osvícenský absolutismus. Nic ostatního lidskou demenci nezkrotí. Obzvlášť, když na tom visí úspěch kolonizace jiné planety. Ohromný potenciál pohřbený v humanistických sračkách. Ach jo

08.08.2016 2 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Druhý z pilířů samostudia pro autory. Kniha dá zas jiný pohled na psaní a krásně zaplní "prázdná místa", který začínající spisovatel může mít (a ani o nich třeba neví)

03.08.2016 5 z 5

Umění psát Umění psát Nigel Watts

vynikající kniha, která mě ovlivnila především u prokletých příslovcí. Díky moc! Jeden z pilířů samostudia vhodný především pro intuitivní autory

03.08.2016 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Neřekla bych,že je autorka vypsanější, jak tady někteří tvrdí. podle mě píše dobře jako předtím. Problém nastává ovšem zase trochu s dějem. Asi nikdy mě nepřestane udivovat, jak na takovém obrovském místě, jako je Hrad, kde naši hrdinové žijí, se potkává každý s každým v každé možné chvíli. Naše zamilované trio se potkává v zahradách při běhu, u náhrobku při zpívání (jak jinak než tajemné) písně, na cestě na večeři, z večeře, na cestě do knihovny, v knihovně, z knihovny...a vždycky do skončí zachráněnými životy, hádkou nebo romantickou variací na téma "jsem malé rozmazlené dítě". Cealene mě taky v určitou chvíli úplně neskutečně sra*a, za tu scénu s Chaolem kvůli Nehemiii bych jí vlastoručně vlepila facku, jakým rodiče fackují své děti. Protože mi Nehemie nijak k srdci nepřirostla, neustálé omýlání stejných keců mě nudilo a pasáže s tím čoklem vyloženě štvaly. kdyby někdo veškeré věty týkající se Rychlotlapky (takové debilní jméno) vystřihly, vůbec, ale vůbec nic by se nestalo. Vůbec. Ale opustme dehonestaci a vzedměme něco pozitivního. Nejsem YA, ale tak nějak mě klasické myšlenky vůbec nevadí. líbí se mi ten svět, víly (konečně někdo vypustil elfy), líbí se mi temnota kolem krále, líbí se mi Chaol (i Dorian :-D) a prakticky plynule jsem přešla na četbu třetího dílu. A nejlepší na tom všem byl Mort. Jeho humor a sarkasmus prostě žeru

17.07.2016 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

chápu, proč je to určeno teenagerům. styl vyjadřování a popisnost tomu plně odpovídá. ovšem já už nejsem teenager....takže...Po celý první díl jsem Celaene nebrala jako zabijáka. k náctiletým zabijákům/agentům/profesionálům a panovníkům bývám lehce skeptická. At už jde o skill, nebo mentální vyzrálost. Celaene má tak nějak ode všeho trochu...její milostné pletky jsou z pohledu někoho, kdo už si zažil pár vztahů, úsměvné. Stejně tak nesmyslná vzpupnost a měnění nálad rychleji než ponožky. o jejím zabijáctví mě mohl přesvědčit leda tak neutuchající proud slova "zabiják". Taktéž mě doslova rozesmálo, když nejlepší ochránce a kapitán stráží ještě nikoh nezabil. Zajímavé, jak snadno dávají dětem do rukou zbraně a pasují je do rolí klíčových osob. Ale knížka je čtivá, má příjemnou atmosféru a líbí se mi aura kolem krále. A hlavně jsem si zamilovala Chaola. taktéž scény v katakombách mají hezkou auru napětí. I když mě knížka nijak výrazně nepřekvapila a nenašla jsem v ní žádný zvrat, celkově je to pěkné dílo.

06.07.2016 2 z 5

Nakažení Nakažení Petra Neomillnerová

"...Po sérii povídek o čarodějích Moire a Desmondovi přichází Petra Neomillnerová s prvním, opět značně...." ehm kdo je Desmond? Nakažení je mým prvním setkáním s paní Neomillnerovou. Očekávala jsem příběh dvou čarodějů. Místo toho je zde alfa samice, resp. abych použila výrazivo paní spisovatelky - alfa fena Moire, které chce každý roztáhnout nohy na potkání a slovo děvka zde v knize získává nový rozměr. Všechny mužské postavy jsou až na Rabeho posedlí hlavní hrdinkou, žijí spolu na hromádce a obskakují "jeden otvor" v řadě ne nepodobné frontě na banány. Do toho máme hrdinku "Lištičku" (to oslovení mě drásalo po celou dobu četby) v pozici silné, autoritativní, samostatné a emancipované bojovnice, která opět, jak jinak, přes své nymfomancké sklony, truchlí pro smrt kde jaké lůzy a každého dítěte, které potká. Díky tomu se dostala na seznam mých nejvíc NEoblíbených hlavních postav a to těsně za Shinjim Ikarim a Akane Tsunemori. A ted k tomu Desmondovi. Tato postava se mi jevila jako hlavní, ale ve skutečnosti byl jen jakýmsi Moařiným nabíječem, podpantoflákem a zahřívačem postele. Kde ona léčila (nesmyslně) až do konce svých sil, on přispěchal s šálkem mléka, který se v dalším odstavci proměnil ve smetanu a v další větě znovu v mléko. Pro mě to byla nejslabší a zcela zbytečná postava. Celkově se postavy i přes svůj úctyhodný věk chovají jako nerozumné děti a jejich počínání je často debilní jen, aby sedělo v ději. Kniha pro mě měla příjemnou atmosféru starých RPG her, což jsem ocenila a což mě udrželo u čtení. Naopak velký problémn (a nejen já) jsem měla se způsobem, jakým je kniha napsaná. Divný slovosled, nepřehledné dialogy, šílené výrazy "fena", "morda", "mřít", "kaše vzpomínek mi voní pod nosem..." prokládané šílenými nadávkami "rybí kunda" "psí kunda" (neměla by to být fení kunda?) atd. A navrch ještě polovina rozhovorů mezi čaroději o sexu. Nejsem puritán, ale ani mě to nebaví číst furt dokola. Dobrého pomálu, jak by řekl můj ex. Pokračování už číst asi ani nebudu.

25.04.2016 2 z 5

Jestřáb & Rybářka Jestřáb & Rybářka Simon R. Green

Možná jsem četla nějakou verzi se špatným překladem, ale kniha se mi špatně četla, nezaujala mě, styl vyprávění mi nevyhovoval. nedočetla jsem ani

12.04.2016 2 z 5

Oddělené duše Oddělené duše Terry Goodkind

Pan Goodking neví kdy má přestat psát. Místo toho je vidět, jak je placen za každé písmeno a tak je kniha souborem vět typu: čepel opsala křivku a neustálé omýlání toho samého.... ne teď vážně. Darken Rahl měl svoje kouzlo a Jagang aspon nějakou úroveň. Namísto toho banda opatů ze zapadákova buzerují kde se dá a ještě vedou? Smrt je v podání Richarda a Kahlan jakousi atrakcí, asi také vyzkouším, kolikrát se zabiju a ráno vstanu z postele. Spoilery...evidentně také dlouho nikdo neumřel a tak nechal TG aspon zemřít Zedda. Fajn. Zabila ho kráva, u které si nikdo celou dobu nevšiml podezřelého chování. a místo, aby tyhle evidentně nebezpečné lidi sejmuli, ještě se vykecávají a výsledkem je další zbytečná smrt a další evidente nudná záporačka na příští děj knihy. takže abysme si to shrnuli. skupina neustále někam běží pronásledovaná nekonenčou masou pololidí a je prokládána opatskými příběhy s mord sithami, které jsou podle mě total úlet. rozečetla jsem a nedočetla jsem, nechala jsem si děj přeříkat od táty. víc už kupovat ani číst nebudu. sbohem terry goodkinge. měla jsem tě ráda, ale tohle jsi posral.

04.04.2016 1 z 5

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

první kniha, kterou jsem od Eca četla, takže jsem nevěděla, co čekat. Od začátku mě to připomínalo Rychlopalbu od Kopřivy, ani nevím proč. Překvapila mě velká písmena, ilustrace a malá "stopáž", čekala bych nějaký pěti set stránkový elaborát. Příběh byl nejdřív dobrý, ale pak začala ta konspirační část o musolinim. Nejdřív jsem začala přeskakovat řádky, pak odstavce a nakonec celé stránky. Vůbec nechápu, co tím chtěl básník, ehm prominte, spisovatel, říct. Evidentně je pan Eco extrémě chytrý a inteligentní člověk. Evidentně se nám snažil sdělit nějakou konspiraci. Ale nevím, zda to bylo mým nezájmem o Itálii, nebo mou otupělostí ohledně konspirací (protože vše co tam napsal už dávno vím že se děje a je mi z toho zle) a nebo tím že to prostě byla nezáživná nuda o ničem. Kdyby radši zůstal u dění v redakci, které mi přišlo fakt zajímavé a vtipné...vůbec, ale vůbec nemám potřebuju to číst znova, nebo si to nedej bože koupit.

31.03.2016 2 z 5

Krach Deluxe Krach Deluxe Marianne de Pierres

závěr trilogie není ani tak zklamání, spíš potvrzení, že celá sada je sračka. normálně nepoužívám sprostá slova, pokud mě film nebo kniha vyloženě nenaštvou....budu opakovat asi předchozí komentáře, ale s tím se nic neudělá. Kniha je opět absolutně nepředstavitelná. ještě nikdy jsem nečetla knihu, kde bych si prostředí a postavy nedokázala nějak ředstavit. Paní Pierres se to bohužel povedlo. Postavy jsou neosobní, až do konce jsem si nikoho neoblíbila, nikoho mi nebylo líto a snad jediná sympatická postava byl Merv se Snoutem. Parish je vůbec osoba...autorka se ji snažila vykreslit netypicky jako drsňačku která není hezká. fajn. to by to ovšem nesměla kombinovat s naprostou stupiditou jako je nesmyslná láska k mutantním dětem. Vůbec celá rádoby humanita prosakuje knihou jako mor. Ve výsledku je Parish úplný idiot. Kdyby kniha neměla datum 2011, řekla bych, že někdo nepovedeně vykradl Psycho Pass a místo dominátorů použil voodoo, šamany a laciný pornosex z Kushielovy střely. nemám nic proto tomu, když jsou v knihách a filmech stejná témata. Jde vždy o tu cestu, kterou sledujeme. Parish už sledovat nechci a je to škoda, protože kniha je paradoxně čtivá a svým způsobem mě na tom něco zaujalo. děj samotný je ale neskutečná SLÁTANINA. konec příběhu knihu jen definitivně degradoval.

18.03.2016 2 z 5

Černý kód Černý kód Marianne de Pierres

Dám tři, protože se to dalo dobře číst. Co se týče děje a obsahu, je to SLÁTANINA. Považuju se za inteligentní osobu, přesto mi dalo potíž pochopit, co se tam děje. Technika spojená s voodoo, parazitama, možná mimozemšťanama s prvky humanismu a migratnskou otázkou. Ani já ani můj partner (iq 150) jsme nedokázali v některých chvílích pochopit, co se v knize děje. Skoky v logice, nepravděpodobná vyústění a divné spojení témat tvoří chaos. Navíc se tento díl, stejně jako první, vyznačuje podivnou "nepředstavivostí prostředí" - vůbec netuším, jak svět Parish vypadá...p.s. ta scéna s klovatinou/želatinou....vůbec nechápu co se tam dělo

02.03.2016 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Kopřiva a detektivka? Rozhodně! Příběh je vtipný, odráží skvěle peklo, které prožívá policajt a pražské prostředí nutí k zasmání (obzvlášt pasáž šestajovice vs. klánovice). drobným nedostatkem je pro mě ovšem nedostatečná motivace postav, resp. slabá zápletka. zločin se vyvíjí suprově, dokud na scénu nepřijdou fotografové. nemůžu si pomoct, ale přestože je toto asi reálně uskutečnitelný příběh (pominu-li přehnanou a nudnou pasáž s naháčem na policejní stanici), v knize bych uvítala i trochu té nereality, kterak český policajt vykydlil turecký syndikát a ne jen bandu dementů. nadprůměr, kterému chybí ždibíček....

22.02.2016 4 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

vynikající military se spoustou sympatických postav a neuspokojovým koncem (to jich sakra muselo umřít tolik?!). Četla jsem původně ze studijních důvodů, později kdekoli, kde se dala udržet kniha a krok. Skvělá atmosféra, výborně popsané boje a vybavení. Rozhovory občas rozvleklé, ale postavy mě zcela připoutaly. Top 3: seržant Seeks, Drake a Dinners. Klíďo píďo bych snesla film. ale to by se ti naši čeští filmaři museli zvednout z těch ***** co točí

22.02.2016 5 z 5

Nylonový anděl Nylonový anděl Marianne de Pierres

slabota a slátanina v jednom. kniha má určitý potenciál, ať už je to děj odehrávající se v Austrálii, nebo neotřelá hrdinka, která se vymyká trendům. Nicméně za celou dobu jsem si bohužel nedokázala udělat představu o podobě světa...pletou se mi místní názvy i obyvatelé. Hrdinka je spíš protivná, rozhodně mi nepřirostla k srdci. Resp. žádná z postav, až na to gay duo, především Ibis. Navíc příběh s časem kombinuje přehnanosti a parazit to podle mě zazdil. Pár nelogičností (nepochopitelné pouto k Bras porušující chování postavy...) spojené s klišém (bohaté a čisté Vivacity) dělají knihu enormně......nepoutavou. pokud budu číst další díly, tak jen ze studijních důvodů

22.02.2016 2 z 5

Taktika boje Taktika boje Petr Holoubek

Kniha je pouze přehledem co by člověk měl umět. Není zde návod na nic z toho. Pár věcí si člověk sice odvodí z obrázků, ale celkově mi připomíná spíš bakalářskou práci. Pro ty co chtějí k jednotkám asi dobré, udělají si představu co budou dělat. Pokud se chce ale člověk dozvědět něco bližšího, je mu to na nic.

30.12.2015 2 z 5

Hranice stínů Hranice stínů Brent Weeks

perfektní. oceňuju jistou přímočarost a minimum vykecávání. na rozdíl od barvomága (asi se budu opakovat) je zde strašně moc postav co mám ráda, včetně těch záporných. pouze upřímně nesnáším Elene. Jedna z nejhorších a nejotravnějších postav. Tyhle hrdinky typu "dobrotivý pekáč * " vždycky zníží hodnotu knihy o několik procent. A úplně zbytečně. Osobně jsem měla nejradši Kylarovy a Dorianovy linie. občas tam byli moc velké náhody, ale představíli si člověk, že se příběh odehrává na území velikosti čr, snd by se to dalo.
(* hrdinka dobrotivý pekáč - např. paní Weasleyová...přestože jde o život, střílí se, metají se kletby a kouzla, plíží se nocí nájemní vrazi, jde o vyšší dobro nebo dokonce o přežití lidstva či dobra, Pekáče stále budou považovat na nejdůležitější středobod vesmíru navařenou večeři, humanismus a dobro pro své děti...)

06.11.2015 5 z 5

Za stíny Za stíny Brent Weeks

spoilery. ještě čtivější než předchozí. Návrat Durza mě potěšil na rozdíl od Terry Goodkinga zůstaly všechny hlavní postavy naživu, což může působit trochu lacině a pohádkovsky, ale nevadilo mě to. Co mi vadilo a co dehonestovalo knihu dramatickým způsobem, byl idiocký konec, za který se zapříčinila kdo jiný, než elene. kdyby to děcko nechal autor zemřít, řekla bych fajn dobrý. místo toho ho dorian narval do jenine, která si chudák nedokázala ani docenit toho, co pro ní prorok udělal. no, to se ještě dalo zkousnout. ale vrcholem všeho byla Vi a jeji přísaha, že tomu dítěti se nic nestane. Být to realita, první co udělám je zabití děcka po sokyni. No nic. Tohle jsou vztahy jak v dětském anime. Odprostím-li se od nereálného trojúhelníku ještě absurdnějšího než v twilight (přitom ten nápad s naušnicema byl boží) zůstává mi parádní dílo zasluhující pokračování, protože má tvrdě našlápnuto. doufám, že se ho dočkám

06.11.2015 4 z 5