Mariňáci

Autorova prvotina, naprosto strhující dílo, ojedinělé na poli české sci-fi. Cca 580 stran kvalitního čtiva z prostředí drsných mariňáků v budoucnosti, na které jedna megakorporace ušila past, ze které se neměli dostat. Spousta zvratů v ději, perfektní atmosféra, stovky mrtvol a vyhřezlých střev, dokonalý popis vojenské techniky, jedna z nej military sci-fi akcí jaké snad jsou. Kniha se dočkala už tří dotisků (!). Na poměry české scifi přímo husarský kousek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1619/marinaci-1619.jpg 4.6252

Carpe Diem (4.)

Romány, Válečné, Sci-fi
Vydáno:, Straky na vrbě

Kniha Mariňáci

MM1979

Tak já musím říct, že jsem byl zklamán… Příliš technických detailů a zdlouhavých pasáží popisujících boj. Celá kniha by šla shrnout do krátké povídky, co by byla super. Dobrý nápad, zajímavá zápletka a pěkně otevřený konec pro možné pokračování v úplně jiném levelu.

TERRORDROME
22.10.2018

Na začiatku si človek povie že je to dejovo jasná kopírka Votrelcov, navyše vo viacerých scénach je to odkazovanie na filmy až drzé a zbytočné ( desiatnik Hicks, počítač menom Matka, zmienka o Sulacu, zácvik so zbraňou ), ale Fabian to našťastie zahne iným smerom. Najskôr nejaké to ňuch-ňuch po odmlčanej základni na zaprdlej planéte kde sa čosi deje, potom nasleduje mela s biomechanoidmi krájačmi a nakoniec zistenie že sú proste všetci dávno dopredu odpísaný, čo ich sakra naštve. Nakydať na hrdinov všetok hnoj galaxie fabianovi fakt ide a tu navyše ponúka čitateľovi aj poriadnu satisfakciu v monštróznom finále kde to v žiare atómových výbuchov dávaju pekelne zožrať tým čo ich poslali na smrť. Až som sa pri tom spotil. Keďže hrdinný mariňáci ( najlepší z najlepších z najlepších z najlepších... ) sú jednohlasný kolektív kde nikto charakterovo nevytŕča, jediná osoba s nejakou individualitou a prechádzajúca vývinom je biologička Tylerová. Dávam jednoznačne päť hviezd, lebo tá gradácia až k hraniciam absurdna ma príjemne zošrotovala.

penthyn4419
14.08.2018

Knižka nestojí na žádné myšlence. Má za úkol zabavit a to se jí daří výborně. První půlkou knížky jsem se sice prokousával jen velmi obtížně (bylo to nezajímavé), ale zbytek byl prostě bomba.

tsal
16.03.2018

Přestože mi z nějakého prapodivného důvodu trvalo dva (!) roky, než jsem doposlouchala poslední polovinu poslední kapitoly a tím audio-četbu konečně zakončila, hodnotím Mariňáky pozitivně. Jasně, nejde o žádné filozofické dílo, které si bere na paškál společnost, rozbor duše nebo chce varovat před nezodpovědným jednáním. Zkrátka, nečekejte žádného Heinleina a druhou Hvězdnou pěchotu. Tady jde jen o tři věci – o násilí, o přežití a o pár okamžiků srandy, než člověka sežere vesmírná havěť. Ve své jednoduchosti jde však o neskutečnou jízdu. Na jejím začátku jste jen neschopní civilové, uprostřed se koupete v krvi, potu, písku a tělech svých spolubojovníků a na konci se zastavíte a nechápete, kde jste a proč vám došly věci, do kterých by se dalo střílet. Pokud vám nevadí poctivé násilí, chcete se odreagovat a vystřílení kolegů v práci zatím vidíte jen jako krajní řešení, tohle je kniha pro vás.

K audioknize: Poslouchala se skvěle a hlas pana Velena nemá chybu. Jen to šepotání řvaných rozkazů mě opakovaně bavilo.

Azmodan
15.03.2018

Už dlouho se mi nestalo, že bych fandil nějaké partě lidí aby někomu, kdo na ně udělal podraz pořádně nakopali prdel!!! A v této knize...no ale to bych možná něco prozradil. Příběh je velmi chytlaví. Stanice, která se přestane hlásit, parta vojáků, kteří to jdou prozkoumat, tajemný vesmírný organismus, který patrně vyhladil celou výzkumnou stanici...no a pak to, co bych prozratovat neměl. Prostě synfonie při níž jsem hltal stránky jen proto, abych věděl co bude dál! A byl jsem do děje tak vtažen, že jsem jim fandil at se jim to podaří!!!!

Pupikus
08.03.2018

NEJ KNIHA MUSITE MIT

Svářeč
02.01.2018

Co říct k téhle naprosté klasice a legendě české scifi? Robert Fabian mě strhnul už na první straně a nepustil až do konce. Celých 600 stran jsem přečetl jedním dechem, ani mi to nepřišlo až tak dlouhé... Co mě možná trochu zklamalo (zatímco ostatní to považují za klad, protože se tím kniha v podstatě odlišuje od Cameronových Vetřelců) je "lidské" řešení záhady na stanici. Člověk se tak nějak podvědomě těší na nějaký mimozemský šmejd a on je za tím "jen" starej dobrej strýček Sam :) Co se týče bonusů, jsou kvalitní stejně jako román, nicméně kromě Carpe diem jsem nečetl nic z autorovy ostatní tvorby, takže se nemohu zbavit pocitu, že mi něco uniklo.

malpet
14.11.2017

Zjevení na naší literární scéně :-) zpočátku mně trochu nudily příliš dlouhé dialogy o ničem, ale pak se to teda fofrem rozběhlo...

Ladys
06.11.2017

Už chápu pojem Ultimátní. Přesto, že čeština to slovo vlastně nezná. Tohle je ultimátní nářez!
Omlouvám se všem fandům knihy, že to vypadá, že jsem se tím nemohl prokousat. Já jen neměl čas.
Tahle kniha je jízda od začátku do konce. Naprosto doporučuji všem, co mají rádi akci.

boxas
29.09.2017

Nesedlo mi to, tak jsem to ani nedokončila.

frantisek8863
15.09.2017

Vypadalo to na tuctové sci-fi, ale bylo to skvěle napsané, do poloviny knihy dobře dávkovaný a poodhalovaný děj.Trochu mě dráždili chlapácké kecy mariňáků a závěr knihy byl trochu více překombinovaný, přesto musím ocenit plynulost a kvalitně sepsané vyprávění.Překvapil mě propracovaný popis vojenské taktiky, techniky boje a využití zbraní. Že by autor měl nějaké vojenské zkušenosti? Bohužel jsem začal až touto knihou, měl bych začít od začátku série.Doufám, že to bude mít stejnou kvalitu.

orson
15.07.2017

To je prostě klasika, četl jsem už asi podruhé nebo potřetí. Samozřejmě, že to má i slabší místa (hlavně ten závěr), ale to se dá prominout.

Hellrampage
23.01.2017

Tak toto bol nářez! Aby ste si Mariňakov užili na sto percent, treba knihu čítať viackrát, aby sa zažili a zapamätali si postavy, pretože ich je veľké množstvo a z väčšej časti ich autor ani nejak bližšie neopisuje. Na jednej strane je to výborné, pretože tak platí pravidlo anonymity a ak nejaká postava zomrie (bude ich zomierať ako na jatkách), tým, čo ich zabili, poviete: "Svinéééé!" a idete ďalej. Na strane druhej som si obľúbil hlavne nerozlučnú dvojku Kaminskeho a Drakea, poručíka Harisa, seržanta Seeksa, pilotov O´Neilla a Dinersa, Hicksa a Tylerovú (drsnú kočicu) a v poslednom rade aj strelca Clarka. Autor bral na mená svojich vojakov určite inšpiráciu z rôznych kníh svetových autorov, filmov alebo hier, pretože som si mohol takmer každého jedného vojaka niekam zaradiť. Ničmenej, bol som sklamaný, že mariňáci skončili takmer "v strede" knihy (jednoducho ma zaujímal osud hrdinov, ako ďalej pokračoval), no nasledujúce poviedky v tejto tučnejšej edícii mi to čiastočne vynahradili. Príbeh nechcem prezrádzať, pretože v knihe je množstvo zvratov, no určite každí bude vedieť, ako to dopadne (niekoho napadne inšpirácia z Votrelca alebo Duny). Bonusy potešili - hlavne hneď prvá poviedka 95 a pol hodiny, Rub a líc a Slibuji, ostatné boli slabšie, no ako celok prinášali staré postavy, a tak ste im mohli ešte raz zamávať zbohom . Rozhodne si Mariňákov dám niekedy znovu. A keby vyšiel film (čo určite nevyjde), nebol by som proti!

__________________________

Kdyby se elektronika dokázala radovat, udělala by to právě nyní. - mikroprocesor

"Taky jsem si nikdy nemyslel, že na vlastní oči uvidím, jak se podstavec pro ukájení chtíče změní v biologicky dokonalý druh - v mariňáka!" - Kaminsky

"Ne! Je rozhodnuto. Hráli jste si s osudy jiných. Teď jsem bohem já a vrátím vám to i s úroky. Vychutnejte si ten pocit!" - Hicks

Janadvorackova
07.01.2017

Zrovna jsem doposlechla audioknihu. Jediné, co jsem postrádala na zpracování bylo, že "Matku" nemluvil ženský hlas, jak je psáno v knize. Bylo docela vtipné poslouchat mužský a vzápětí se dozvědět, "...řekl počítač měkkým ženským hlasem." Ale to byl tak jediný mínus a vlastně to spíš byla perlička, nesypu se z toho.
No, konec by si zasloužil samostatnou knihu :).
Vítala jsem kupu hlášek, které děj provázely. "Nemaluj shnilé mrtvoly na zeď" -:))).
Hm, hrdinů ubývalo a většinou ti, u nichž jsem si myslela, že neumřou, tak umřeli.
Hlavní hrdinka mi nesedla, ale vzhledem ke konci - dobře jí tak :).

Sarynka82
29.12.2016

Přidávám komentář až pár let po přečtení,ale i tak dávám všem jeho knihám plný počet. Pro mě jeden z nejlepších autorů, co se týká sci-fi žánru a netrpělivě čekám, zda vyjde nějáká další kniha.

fmash
23.11.2016

Autor píše celkem inteligentně, ale bez fantasie. Větší část knihy tvoří popis vojančení, drsňácké plky drsných soldátů, že by člověku skoro zezelenal mozek, a akce jako taková, vůbec nemluvě o cca první třetině, vypadá jako chabý scénář k béčkové počítačové střílečce. Váhám nad trojkou, jelikož v závěru se děj probudí a je se aspoň trochu čím zabývat, ale nakonec ji nedám.
Poznámka: audiokniha; jako výplň na stavbě nebo v autě jakž takž postačí, ale to je málo i na tenhle žánr. Velenův byť snaživý přednes naprosto přesně evokuje hlas z generického instruktážního videa k čemukoli.

PJurista
01.09.2016

Bohuzel na me mistama moc zdlouhave a natahovane. Pribeh taky nic moc. Opravdu jsem se na tu knihu moc tesil ale asi az moc.

metalmaus
12.05.2016

Namlsán recenzemi jsem si pořídil audioknihu do auta a nedoposlouchal. A ani bych to nepřičítal monotónnímu přednesu, protože celá kniha mi přišla dost monotonní.

bb69
01.03.2016

Asi do prvej tretiny mala kniha trochu pomalší rozbeh, potom to začalo pekne zrýchľovať a od polovice to nabralo priam pekelné tempo, kde už bolo pre mňa ťažké sa od knihy odtrhnúť. Bojové scény opísané priam fantasticky, občas som mal problém zaradiť si niektoré meno, ale s tým mám celkovo problém. Vcelku, viac ako slušné military sci-fi.

Jacinda
22.02.2016

vynikající military se spoustou sympatických postav a neuspokojovým koncem (to jich sakra muselo umřít tolik?!). Četla jsem původně ze studijních důvodů, později kdekoli, kde se dala udržet kniha a krok. Skvělá atmosféra, výborně popsané boje a vybavení. Rozhovory občas rozvleklé, ale postavy mě zcela připoutaly. Top 3: seržant Seeks, Drake a Dinners. Klíďo píďo bych snesla film. ale to by se ti naši čeští filmaři museli zvednout z těch ***** co točí

beleg
15.12.2015

první vydání jsem četl v patnácti letech a nutno říct, že jsem v tu dobu asi nebyl náročný čtenář. nicméně za patnáct let jsem ji četl několikrát a pro mě neztratila nic ze své zábavnosti. už prvních pár stránek je popsáno jako strhující bitva, aby si z vás autor udělal dobrý den... těch pár stránek, ale stačí pro vtažení do knihy. na konci knihu odložíte, dáte sprchu, spláchnete všechnu tu krev a beznaděj. a až s váma bude chtít příště někdo vy__bat, tak se nedáte tak lacino!

Peleus
27.10.2015

Hodnocení přes 90%? Za co, prosím?

Trochu filmových Vetřelců (dokonce inspirace US Cosmic Marines) jako základ příběhu.
Trochu Herbertovy Duny jako kulisy.
Trochu Warhammeru 40,000 jako šablona na popis vojenské akce.

P.S. První třetina je skutečně napínavá!
Avšak po objasnění základní otázky, tj. kdo za všechno může, se chvíli přešlapuje na místě (tedy jestli pasáže jako je třeba podrobný popis ovládání sci-fi zbraně jsou přesně tím, co vás bere, prosím!) a následně jde na můj vkus o zbytečné natahování s těžko uvěřitelným finále ve stylu "několik borců a vojanda navrch = nikdo na nás nemá", kdy se autor neubrání ani pověstnému "za deset sekund jde vše k čertu, jenže my to za zvládneme v limitu 9.999999999999 s".

zack7080
08.08.2015

Po letech si chci přečíst knihu znovu a dostává mě když vidím že má čtvrté prodloužené vydání. Už se nemůžu dočkat, knihu doporučuju každému kdo má rád sci-fi a silný příběh.

olle3
23.03.2015

Nechápu místní hodnocení. Dočetl jsem jen do půlky, a to jsem se snažil. Postavy ploché, dialogy naprosto otřesné, spousta detailů nelogických, nepropracovaných. Popis akce nebyl špatný, ale do té půlky ho tam moc nebylo...
Chápu, že je to prvotina, ale podle mě měl Fabian s vydáváním ještě počkat...
A přitom Carpe Diem byla vynikající kniha, tak aspoň, že se poučil...

dobroslav9182
09.01.2015

Pro mě dokonalost sama, kterou překonalo snad jen Carpe Diem. Fabián rozhodně ví, o čem píše (hlavně co se týče vojenské techniky - jak taky jinak, když je bývalý voják), jeho postavy jsou každá snadno rozeznatelná a zapamatovatelná. Akce strhující, napětí nervydrásající. Dokonalá military sci-fi a perfektní pocta Cameronovým Vetřelcům. Smekám, mistře.

SuperFrankie
29.09.2014

''Sama příroda se s tím vyrovná, pomyslí si. Zahladí po nás všechny stopy, utopí je v písku a za pár měsíců nebude poznat, že zde vůbec někdo byl. A tak to má být. Příroda a vesmír jsou věčné - to jenom my jsme tak pomíjiví tvorové.''

Kulhánku, jdi se bodnout! Tohle je nejlepší akční scifi, které jsem kdy četl! Trošku jsem se zpočátku bál, že mě nebudou bavit zdlouhavé, popisné pasáže všemožných vojenských zařízení, ale ve finále jsem díky nim měl daleko lepší orientaci ve vybavení všech mariňáků.

První půlka knížky možná přijde někomu nudná, ale je to spíš taková pocta Vetřelcovi a mě hledání mimozemšťana na opuštěné základně v poušti docela bavilo, ale na co si nikdo nemůže stěžovat, je druhá polovina příběhu, která ubíhá jako cesta Pendolinem do Ostravy. Nenudil jsem se ani vteřinu a když jsem ve dvě ráno roztřesenýma rukama odložil knížku, nemohl jsem dlouho usnout. Něco tak skvělého jsem už dlouho nečetl.

Petr-N-UL
07.07.2014

Fakt jsem ze začátku myslel, že to bude jedna z mála knížek, kterou nedočtu. Ale pak se akce rozjela a já ji četl úplně všude.

Ledo11
04.04.2014

Na to, že jsem to četl podruhé, tak posledních 30% knihy bylo strhujících a nemohl jsem se odtrhnout.

Rawen616
05.03.2014

Skupina vesmírných mariňáků je vyslána na nudnou záchrannou misi a jak už to v podobných případech bývá, to co začalo jako rutina se brzy zvrhne v boj o přežití...Kniha Mariňáci nás prakticky okamžitě a bez upozornění vrhne do akce a akční tempo jí vydrží až do konce. Na přemýšlení a filozofii zde není čas. Tu nahrazuje podobně jako u Carpe diem perfekcionisticky promyšlený a popsaný svět který má do příjemné budoucnosti hodně daleko.
Mariňáci nejsou kniha pro každého. Sluníčkový pacifista či útlocitná ženuška nejspíš zemřou na šok hned po několika odstavcích. Kniha je totiž krví, špínou, potem a stovkami mrtvých doslova nasáklá.
Jednotka mariňáků je zde popsána jako jednolitý perfektně pracující stroj na zabíjení. Nemá význam hledat v jednotce nějakého hlavního hrdinu, i když si někoho oblíbíte tak na další stránce už může být mrtvý. Fandit je nutné jednotce jako celku. Kdo přežije a jak to celé dopadne je do poslední chvíle značně nejisté.
Autor má velice dobře zvládnutý popis vojenské hierarchie, taktiky , bojové techniky i vojenské, né zrovna slušné mluvy. I člověk který není ve vojenské hantýrce odborník se snadno zorientuje. Akce je popsaná přehledně, přesto je dojem chaosu v bitevní vřavě zachován. Co mě nejvíc u Fabiána baví je ta glorifikace chlapství. V jeho světě prostě není pro slabochy místo. Mohu však uklidnit, že i ženy si tentokrát přijdou na své.
Dočtením hlavního příběhu navíc kniha nekončí. K dispozici je ještě několik povídek které rozvíjejí budoucnost i minulost některých postav a rozšiřují Fabiánovo universum a jako bonus navrch ještě několik ilustrací a náčrtků výzbroje. Kniha do které se vyplatí investovat.

Eigis
28.12.2013

Na začátku jsem měl chuť tuhle knihu odložit, ale pak se to najednou rozjelo a já nemohl přestat číst dokud jsem nebyl u konce (cca. ve čtyři hodiny ráno).