Mariňáci

Příběh ze vzdálené, nepříliš šťastné budoucnosti lidstva. Sledujeme osudy vojenské jednotky, zvané podle svých dávných předchůdců tradičně mariňáci-námořní pěchota. 37 mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, s prvotřídním výcvikem, jaký se dostane málokomu. Přesto se ocitnou v situaci, kde jejich schopnosti nemusí stačit …...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1619/big_marinaci-xFb-1619.jpg 4.5364

Kniha Mariňáci

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu.
V úvodu jsem měl trochu pocit jako u Hvězdné pěchoty, budování určitého vztahu k postavám, ale nebyl jsem si schopen zapamatovat jediné jméno, natož charakter postavy. Po zahájení záchranné akce jsem cítil velkou inspiraci filmem Vetřelci (rozhodně nejlepší díl celé série) a to už mně navnadilo mnohem víc.
Kromě úvodní scény začala akce nenápadně. Pomalé budování napětí, ale k paranoie se autor nedostal, prostě začal masakrovat. To sebou přineslo i jasné rozdělení postav na "podstatné" a na bezejmennou vatu. Posléze rozdělení těch "podstatných" na ty kteří přežijí a ty kteří umřou způsobem aby to posunulo děj/něco osvětlilo/nasralo ostatní/zasáhlo čtenáře.
Po celou dobu jsem cítil s hrdiny soudružnost a fandil jim tak jak se to dá jen u americké agitky. O to větší bylo mé překvapení, když jsme asi týden po doposlouchání zjistil, že autor je Čech. Přece jen jméno má internacionální.

Belanna

Hodně dobrá knížka. Atmosféra k prasknutí, napětí od samého začátku, velký smysl pro detail. Postavy byly tak dobře vystihnuté, že se nepletly a navíc bylo velmi snadné se do nich vžít. Perfektní závěr.
Nejsem výhradním fanouškem military sci-fi, přesto tuto knížku hodnotím plným počtem *.

VladIV

Povinné lezení do zadku USsA ! Těm totiž jistě patří budoucnost , přítomnost i minulost !

WugWugs

Pobavila ma predstava, že niekto napíše klasickú military fantasy, z ktorej tak 2 tretiny budú zaberať detailné popisy každého ťahu od miešania lektvarov až po vypäté sústredenie a tŕpnutie pri zosielaní veľkých čiernych bleskov a ich efektivity proti danej kreatúre v daných rozvalinách. Tak trochu ako popis predlhej session z Dračího doupěte alebo D&D. Mno. Polovica je fajn, druhá je už len fajn popis ako z hernej série. Mimo hlavnej myšlienky (ktorá sa z piesku vyparila rýchlejšie ako červy z Arakkisu), sci-fi sa tu využíva z väčšej miery len ako kulisa - inými slovami, z hľadiska príbehu je jedno, či sa odohráva v roku 30 000 alebo 1200. Myšlienkové pozadie Votrelca je svetelné roky vzdialené.

Michal_SK

Najlepšie military scifi aké som kedy čítal. Mám obe verzie, aj pôvodnú aj upravenú, obe čítané niekoľkokrát. Vždy s tými istými pocitmi. Niečo tak dokonalé, s tak silnou atmosférou už nikto nikdy nenapíše, začínam byť o tom po 20 rokoch presvedčený.

Dvounožec

Za mě dokonalé vesmírné dílo s hutnou atmosférou, napětím, skvěle vykreslenými postavami a výborným koncem. Autor se inspiroval Vetřelci a jinými sci-fi díly, ale kniha je 100% originál s originálním příběhem. Pro mě jedna z top knih moderní doby.

špulo
12.12.2021

Aby sme si to z úvodu vyjasnili. To, že je kniha (možno) inšpirovaná filmom Votrelci, nie je kvôli votrelcom. Ale, kvôli samotným mariňákom. Očakávajte čistú scifi strieľačku, v ktorej sa v prvej polovici rozostavia figúrky na bojovom poli a v druhej sa to radostne celé melie. Sú tu funkčné živé postavy, s ktorými sa ľahko zžijete. Hláškuje sa, nadáva sa, žije sa, umiera sa. Hrdinovia majú svoju minulosť, aj plány do budúcnosti. Mám však podozrenie na určitú dejovú samoúčelnosť. Za tú zostreľujem 1*. Inak, zábava náramná aj pri druhom čítaní ;)))

Edit 12.1.2022:

Druhé vydanie obsahuje 6 poviedok. Komentár napíšem postupne priamo k nim ;)

Rihatama
08.12.2021

Mariňáci jsou kultovním dílem Roberta Fabiana, které podle recenzí ocení především fanoušci military sci-fi. Svého času jsem četla téměř výhradně sci-fi a určitě jsem se nezaměřovala pouze na vojenská vesmírná dobrodružství. Pak přišlo období téměř výhradně odborné literatury a až po letech se zase vracím zpět k románům všeho druhu, vč. mé kdysi oblíbené sci-fi a fantasy literatury. Takže má orientace v kultovních/jakýchkoliv sci-fi románech mezitím klesla do záporných čísel. Jenže, ačkoliv ne vyhraněný fanoušek military sci-fi, s Fabianovými Mariňáky, skvěle vycvičenými muži s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, kteří jsou místo odpočinku vyslání na zdánlivě nenáročnou misi, aby zkontrolovali vědeckou stanici, která přestala komunikovat s centrálou, jsem prožívala každou minutu jejich boje o záchranu členů vědecké stanice. I když mi ze začátku nebylo úplně jasné, jestli tohle je můj šálek kávy, brzy se mé pochybnosti rozptýlily. Nejednou jsem si taky vybavila legendárního Vetřelce, "matku" a Ripleyovou, a s nepředstíraným napětím jsem očekávala každý další krok členů posádky i vědeckého týmu. Závěr je pak přímo brilantní, krásná třešnička na dortu.