J0hn J0hn komentáře u knih

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Jak už píšou čtenáři přede mnou, je to formálně podobné Jirotkovi, ale tak nudné a dokola se opakující, že se to nedalo vydržet do konce. Kdyby autor vybral jen to nejlepší a zkrátil knihu na čtvrtinu, tak by se to dalo, ale takto ne. Poslouchám audioknihy v rámci procházky na čerstvém vzduchu a někdy, i když se mi ven nechce, jdu jen pro to, abych si užil pokračování rozposlouchané knihy. U této knihy jsem se přistihl, že se mi nechce jít ven ne proto, že by bylo špatné počasí, ale že se mi nechce poslouchat tato audiokniha.

06.02.2022 1 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Zábavné, čtivé, zkrátka historická detektivka se vším všudy. Sice mi kniha Krev prvorozených, která v ději navazuje, ale kterou já četl jako první, přišla ještě o chlup lepší, ale i tak si zaslouží plný počet.

03.06.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Úžasná, úžasná, úžasná kniha. Marťana jsem viděl jen jako film a během měsíce jsem si ho pustil 3x. A tahle kniha je stejně úžasná. Pokud zde někdo píše, že technické detaily na něj byly moc, pak by se měl zamyslet proč vlastně čte sci-fi a ne jen pohádky pro předškolní děti. Veškeré technické detaily v knize jsou na úrovni, kterou by měl člověk znát ze základní školy. Navíc jsou popsány velmi čtivě a s minimem logických chyb, což je bohužel poslední dobou u knih spíše výjimka.
Návraty ve vzpomínkách do minulosti trochu zdržují, protože se člověk těší na další vývoj aktuálního děje, ale rozhodně nejsou nudné. Vzhledem k tomu, že hlavní hrdina se na svou minulost rozpomíná a jeho znovuobjevené vzpomínky ovlivňují i aktuální děj tak ani nepůsobí nepatřičně.
S tím souvisí i parádní úvod knihy. Osobně mám problém, že mi chvíli trvá než se do knihy začtu, než se seznámím s postavami a celým universem ve kterém se kniha odehrává, atd. Tady to všechno odpadlo, protože hlavní postava si na začátku nepamatuje vůbec nic, takže jsme do děje pronikali spolu a velmi vtipnou formou :).
Poslední poznámka je o tom, že autor občas trochu tlačí na city, takže se mu povedlo, že i mne se občas orosili oči. Nicméně není to příliš násilnou formou takže to beru spíše jako plus. Ale pokud jste viděli Marťana tak ten na mne působil podobně.

02.02.2022 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Byl jsem velmi spokojen. Posloucháno jako audiokniha. Když jsem si všiml, že je namluvena Otakarem Brouskem ml., měl jsem trochu obavy, ale ukázalo se, že tahle kniha se mu povedla na výbornou. Nevím co předchozí komentátoři čekali za knihu, ale jestli mysleli, že se ze spisovatele brakových sci-fi mávnutím kouzelného proutku stane druhý Tolstoj, tak jsou dost naivní. Příběh odsýpal v menším tempu něž je pro Kotletu/Kyšu typické, ale ani chvíli jsem se nenudil. Lehce upravená historie byla velmi uvěřitelná. Chvílemi jsem si říkal, že je štěstí, že Beneš Němce odsunul. Taky to tu mohlo dopadnout jako v Jugoslávii.
A kritika, že je v knize moc postav? Co čtete za knihy? Povídání o pejskovi a kočičce?

04.02.2024 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Kniha krátká, příběh relativně jednoduchý, ale napsaný velmi čtivě, takže člověk měl problém se odtrhnout. Jako audiokniha zpracováno na jedničku s hvězdičkou. Jak namluvením, tak zpracováním pozadí a ruchů.

23.05.2023 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Tentokrát je případ jen pro notáře Barbariče. Kapitán Stein i kaprál Jaroš mi trochu chyběli, ale i bez nich je to na plný počet.

20.12.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Naprostá pecka. Poslouchano jako audiokniha se skvělým přednesem Jiřího Ornesta. Kniha krátká a dalo by se říci, že s poměrně jednoduchým dějem, ale nemohl jsem se odtrhnout. Syrovost postapokaliptického světa byla vyjádřena tak sugestivně až člověku běhal mráz po zádech. Přesto si na rozdíl od jiných komentujicích nemyslím, že kniha je depresivní. Naopak, síla a touha přežít tváří v tvář naprosté bezútěšnosti a beznadějnosti světa je povzbuzující a posilující.

11.08.2023 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Kniha je čtivá a zábavná, ale ve srovnání se sérií Hynka Tase z Boru mi přijde trochu slabší, proto jen 4 hvězdy. Hynek Tas z Boru byl sice superhrdina, ale alespoň bylo nějakým způsobem vysvětleno jak k tomu přišel. Tady se postavy chovají dost zvláštně, aniž by to bylo zdůvodněno. Například Petr Vok z Rožmberka si z neznámého důvodu zvolí za svého pobočníka jednoho z bratrů Vřesovských, přestože ho vůbec nezná. Ten se promění mávnutím kouzelného proutku z vesnického burana v geniálního člověka co v každé druhé větě použije nějaké ty "cizí termity", přestože je negramotný a celý život vyrůstal prakticky na hnoji. Ale pokud se od toho člověk oprostí, tak o zábavu a napětí není nouze. Navíc to občas člověka donutí podívat se na skutečné dobové souvislosti a osvěžit si znalosti historie a za to patří panu Niedlovi palec nahoru :).

06.12.2021 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

První polovina knihy byla zajímavá, od části kde Billy najde Alici jsem se nemohl odtrhnout. Ale pak se kniha dostane do fáze, která mi přišla nudná, nedomyšlená, překombinovaná. Snaha o šokující konec vyzněla jen jako snaha. Ale kritika je myšlena jen v kontextu kvalit autora. Kdyby šlo o neznámého českého autora vychválil bych knihu do nebe, ale Stephen King má na víc.

09.03.2024 4 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Musím dát plný počet. Tentokrát poslouchano jako audiokniha ve slovenštině. Ale můj oblíbenec Marek Geišberk nemá v prednesu chybu. Navíc zajímavé téma konfliktu mezi katolíky a protestanty na pozadí prvního oblehani Vídně? Řečeno s Paroubkem, kdo z vás to má? Takže 5 hvězd.

31.10.2023 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Notář Barbarič, kapitán Stein a kaprál Jaroš opět nezklamali. Tentokrát v příběhu který se inspiroval Čachtickou paní.

02.09.2023 5 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

Protože se jedná o detektivní příběh, který vyšetřuje mordparta od Dvoch Levov, nelze se ubránit srovnání s Domikem Dánem. Autor tomu jde ještě naproti úvodním odstavcem, který je jen prodlouženou verzí úvodu každé knihy Dominika Dána. A musím říci, že se pan Neuer v tomto srovnání nemusí cítit zahanben. Vtipné špičkování mezi členy mordparty jako u Dána se tu tolik nedaří, ale to je jen jediná drobná výtka. Jinak je kniha opravdu velmi povedená a další knihy v sérii Inšpektor Ledecký si nenechám ujít.

22.08.2021 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Jednoznačně plný počet. Prvky fantasy jsou v knize len lehce, jinak se vše odehrává v reáliích 17 století na turecké hranici. Navíc posloucháno jako audiokiha skvěle namluvená Ernesto Čekanem, který namluvil i Husitskou trilogii od Sapkowského a musím říci, že jsem se také stejně bavil. Červenák sice nepoužívá tak vzletné fráze, ale styl vyprávění je podobný, jen více akční.

13.01.2024 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Zatím třetí audiokniha ze série co jsem poslouchal. A opět musím dát plný počet. Navíc se odehrává v Plzni, za to bych dal i hvězdu navíc kdyby to šlo.

14.04.2023 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Opět plný počet, trojice se zase sešla při vyšetřování. Ale tentokrát to už mezi nimi mnohem více skřípe. Z humorného popichování se v tomto případě dostali skoro až k nevraživosti.

25.12.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Poslouchána jako nádherně zpracovaná rozhlasová dramatizace. Za to je hned hvězdička navíc. Navíc jsem se celou dobu nenudil. Hlavní postavy sice byli trochu schématické, ale to myslím knize neubiralo. Naopak tím vystoupily problematické lidské vlastnosti pro postapokaliptický věk. U ženských postav a vztahu mužské časti osazenstva k nim byla možná tato schématičnost až přehnaná, ale kniha je přeci jen napsaná před dávnou dobou a kdo ví jaký měl autor vztah k ženám. Jak už někdo piše predemnou, tak úchvatně popsaný je okamzik výbuchu a chvíle po něm. Takže já knihu mohu doporučit i přes to, že jde o francouzského autora.

04.08.2023 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Tentokrát se mi Dánovka líbila od začátku do konce, takže plný počet

29.12.2022 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Posloucháno jako audiokniha a mohu jen doporučit. Náměty jednotlivých povídek jsou velmi nápadité a ta omáčka, ve které jsou schované, je psaná velmi čtivě, takže někdy bylo těžké se odtrhnout a danou povídku nedoposlouchat. Naštěstí povídky nejsou dlouhé a příběh má spád. Klesající kvalitu povídek o které píší hodnotitelé předemnou jsem nepozoroval.

25.06.2022 5 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Že televizní minisérie Vodník byla natočena podle této knihy jsem si uvědomil, až když jsem se do knihy začetl. Ale jelikož je dobře napsaná, tak jsem ji dal až do konce, přestože pachatele a děj jsem znal.
Je zajímavé, že pokud člověk čte knihu kterou neznal, tak si může postavy představit jakkoliv. Ale protože jsem už předtím viděl televizní minisérii, tak jsem si zkrátka hlavní vyšetřovatelku jinak než jako Kláru Melíškovou představit nedokázal.

31.12.2021 5 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Jedna z nejsilnějších Dánovek. Autor sám na začátku varuje, že příběh nebude pro slabé povahy. Ale jak dodává, realita bývá bohužel ještě horší. Čemuž se snad ani nechce věřit, protože tolik krutých náhod co oběť potkaly... Stačilo, aby se jen jeden z celé řady lidí které ovlivnili průběh událostí končící smrtí mladého chlapce zachoval jinak a ten mohl přežít.

22.08.2021 5 z 5