ivokick ivokick komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ke knize jsem se v rámci povinné četby nikdy nedostal. A vlastně nevím, jestli mě to mrzí. V dospělosti už člověk posbíral mnoho zkušeností, které v textu vidí. A nejspíš bych si dříve knihu tak neužil. Byla to četba na chvíli, jednodenní záležitost, i tak se mi ale stihla dostat pod kůži. Díky krásným popisům moře a ryb jsem skoro cítil, že jsem na moři se starcem. Těším se na ni znovu. Snad zase za pár let...

22.09.2023 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Auditoři a jejich nenávist vůči životu mě baví. A taky příběh, který se točí okolo Otce prasátek, který tak nějak najednou není a za kterého musí zaskočit Smrť. Moc mě to bavilo, jako ostatně každý Pratchett, kterého jsem četl. Jsem rád, že jsem ho nečetl dřív. Alespoň si můžu jeho knížky pěkně dávkovat a nějakou dobu mi vydrží.

21.09.2023 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

(SPOILER) Možná hodnotím příliš brzy po dočtení, ale nerad bych přišel o pocity, které jsem při čtení měl.

Jakkoli je ta kniha v některých ohledech skvělá, jazyk autorky naprosto famózní a (některé) charaktery propracované do detailu, nejsem si jistý, jestli bych si ji přečetl znovu. Mám ji ve čtečce a chvíli jsem přemýšlel, že bych jí rád měl v knihovně. Po dočtení o tom ale budu dlouho přemýšlet. Opravdu bych tuto knihu měl rád v knihovně? Budu ji ještě někdy číst?
Důvody, které by mě vedly k opětovnému přečtení, jsou přátelství, láska, a do jisté míry také velmi autentické popsání některých témat, která jsou velmi náročná. Tím myslím sebepoškozování, zneužívání dětí, pokusy o sebevraždu, problémy se sebepřijetím, důvěrou vůči ostatním....

Autorka v knize krásně popisuje lásku mezi přáteli. Vztah mezi hlavním hrdinou a jeho adoptivním otcem mě občas dohnal k slzám. Stejně jako některé strachy a obavy v jeho vztahu s přáteli a partnerem. Kniha má takových hlubokých momentů, u kterých si budete připadat nazí a odhalení, opravdu mnoho. A to jsou důvody, proč si knihu přečíst.

ALE

Je daleko více důvodů, proč bych si danou knihu už nikdy nepřečetl. Důvody, proč bych ji nikomu k přečtení nedoporučil. Především, kniha je neskutečně dlouhá. To samozřejmě nemusí být problém sám o sobě, ale tato DLOUHÁ kniha je dlouhá z velké části proto, že obsahuje nikdy nekončící sérii utrpení, znásilňování, sebepoškozování, dalšího znásilňování, dalšího a dalšího sebepoškozování, pořád a pořád dokola. Utrpení, které musí Jude prožívat, bylo v některých chvílích tak obrovské, že jsem knihu musel na několik dní a týdnů odložit, než jsem byl zase schopný číst. Závěr knihy a ospravedlnění sebevraždy hlavního hrdiny je po přečtení celé knihy částečně pochopitelné, ale nejsem si jistý, zda autorka opravdu chtěla knihou vyslat zprávu, že některé životy s sebou nesou tolik utrpení, že je jednodušší zemřít. Já si to totiž nemyslím a nelíbí se mi, že to byl nejspíš její záměr.

Tolik utrpení jsem opravdu nečetl už dlouho. Každý, kdo se jí chystá číst, by se na to měl připravit.

Zároveň mi přišlo, že hlavní hrdinové žijí v jiném světě, než který znám. Ve světě, kde každý žije v obrovských a přepychových domech, letá na víkend do Paříže a Londýna, pořád a pořád dokola. Cokoli se však děje okolo nich politika, ekonomika, války nic z toho v knize není. Jen úspěch, sláva, peníze. Když samozřejmě nepočítáme polovinu knihy, kde Jude trpí a bojuje s lidmi, kteří ho zneužívají, aby se tím pak až do své smrti trápil a mučil.

Nad hodnocením jsem přemýšlel. Nejde dát knize pět hvězd jen za to, že je dlouhá a používá hezký jazyk. Musí v ní být i něco, co stojí za přečtení. Myšlenka, která člověka posune. Pochopení člověka, který trpí tak, že je pro něj jednodušší zemřít, to může být ta myšlenka. Já bych ale daleko raději, aby ten člověk došel na samotný okraj propasti, do které by ale nakonec neskočil. Raději bych četl o důvodech, které ho udržely při životě a stály za to, že chtěl žít.

10.08.2023 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Bavil jsem se, jako vždycky. Smrť a jeho linka skvělá.
KVÍK?
Tu část s vozíky jsem si moc neužíval. Ale celkově fajn knížka!

29.07.2023 4 z 5

Haloklina Haloklina Jakub Strouhal

Po velmi dlouhé době básnická sbírka. A skvělá. Moc děkuju za tuhle příležitost, za nahlédnutí do duše, autorovy a částečně i těch našich. Básně o domácím násilí, o vztazích, o psychiatrické léčebně... Vždy jsem překvapen, že stačí tak málo písmen na dokonalé popsání tak náročných témat. Přečetl jsem velmi rychle a určitě to nebylo naposledy.

05.07.2023 5 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Minimálně první polovina knihy mě bavila. Moc. Neskutečně si užívám autorův jazyk, dobře se čte, používá krásné obraty, hluboké a dojemné popisy. Ve druhé polovině už ale bylo na mě až moc opakování. Opakování pocitů, opakování bezradnosti, zmaru. Pokud by byla knížka tak o sto stran kratší, asi bych si ji užil víc. Ve druhé půlce už byly části, které jsem jen přeletěl očima. Tím neříkám, že je to špatná kniha. Určitě není. Jen mi přišla zbytečně dlouhá a opakující se myšlenky mi nakonec zkazily pocit, které ve mně z knihy pravděpodobně přetrvá. Bavil mě hlavně vztah hlavního hrdiny k dopívající Juki. Byla to právě tato dvojka, která mě držela u čtení. Vyšetřování a zápletka s kostlivci naopak zase tolik ne. Filmová hvězda si mé srdce také nezískala a konec jeho linky mi přišel nějak přitažený za vlasy. Jako celek to určitě dávalo smysl, ale upřímně bych už o hlavním hrdinovi číst nemusel. A to přesto, že autor některé pocity, situace a životní strasti popsal tak, že by jen málokdo v jeho popisech nenašel střípek ze své vlastní historie, zkušenosti z vlastního života. Murakami píše skvěle a těším se na další knížky, které si od něj přečtu. Doufám hlavně, že budou o kousek kratší.

12.06.2023 4 z 5

Budúcnosť, ktorú si vyberieme: Ako prežiť klimatickú krízu Budúcnosť, ktorú si vyberieme: Ako prežiť klimatickú krízu Christiana Figueres

Velmi důležitá kniha týkající se klimatické krize a možností, jak se k ní postavit, jak na ni můžeme jako jednotlivci reagovat a jak se můžeme vypořádat s emocemi, strachem a úzkostí spojenými s tímto fenoménem.

Jen mi přijde, že nedostatečně akcentuje sociální aspekty celé problematiky a s tím spojenou nerovnost. Proto jen ty čtyři hvězdičky, které souvisí s mým názorem, že sociální problémy a klimatická krize jsou propojené a nejde vyřešit jeden problém bez řešení druhého.

Každopádně - velmi praktická kniha, velmi praktická doporučení a všem doporučuji. Četl jsem dlouho, ale nelituji.

31.05.2023 4 z 5

Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Ján Markoš

(SPOILER) O mnoha knihách se často tvrdí, že by měly být zařazeny do povinné literatury. Podobné výroky tak mohou často být brány na lehkou váhu. U této knihy to ale opravdu platí. Jako mnoho jiných lidí mám občas problém fungovat v dnešním digitálním světě, vyrovnat se se závislostí na digitálních pozlátcích, rozklíčovat pravdu, být otevřený vlastním chybným úsudkům o světě kolem nás. Tato kniha pojednává velmi detailně a přesto srozumitelně o informacích, médiích, kritickém myšlení, manipulacích, omezeních našeho vnímání a o mnohém dalším. Jako příklady jsou uvedeny většině českých i slovenských čtenářů známé kauzy a postavy z veřejného (především politického) života. To činí knihu velmi čtivou, zajímavou a aktuální. Složité problémy jsou vysvětleny pochopitelně a autor knihy se (většinou) opravdu nesnaží hrát si na toho jediného správného člověka s jedinou pravdou a správným nazíráním na svět kolem nás. Knihu si určitě přečtěte, kupte, darujte lidem, kteří by si podle vás měli rozšířit své znalosti o kritickém myšlení a kterým by tak mohla pomoci ke spokojenějšímu životu.
Jsem upřímně rád za některé cenné rady co se týče závislosti na používání internetu / sociálních sítí, které jsem ihned začal praktikovat. Dle mého se o této problematice sice hodně mluví, ale méně se už poskytují praktické rady a zkušenosti, které by se daly aplikovat do běžného života.
Níže shrnu závěrečné kapitoly knihy, které by mohly stačit těm z vás, kteří knihu přece jen číst ani kupovat nebudete. Dle mého je to velmi užitečné shrnutí.

Média
(1) Vnímejte sledování zpráv jako svou občanskou povinnost. Nemáme sledovat a číst pouze ty zprávy, které uspokojují naše potřeby smíchu či drbů, máme se zajímat i o ty nudné a nezáživné věci týkající se zákonů a ekonomiky, jelikož je to prostě potřeba.
(2) Sdílejte jen ty zprávy, kterým opravdu důvěřujete. Nestačí sdílet to, co souhlasí s mými vlastními názory či co působí senzačně. Musíme si být jistí, že je zdroj důvěryhodný. Sdílením nepodložených senzací jen přispíváme k matení našich přátel a známých.
(3) Plaťte za internetový obsah. Pomůžete tak kvalitní a nezávislé žurnalistice, která nebude závislá na miliardářích a reklamách.
(4) Znejte novináře jménem. V českém mediálním prostoru není zase tak velké množství kvalitních a důvěryhodných lidí, jelikož kvalitní novinář se nezrodí jen tak přes noc.
(5) Sledujte zahraniční média. Krom českým zpráv tak budete moct číst také o velkých globálních problémech, na které česká média jednoduše nemají čas, prostor a peníze.
(6) Čtěte knihy, dívejte se na dokumentární filmy. Ty o množství témat dokáží poskytnout daleko detailnější informace, než jaké může nabídnout rozsah novinového článku či televizní reportáže.
Internet a sociální sítě
(7) Nestaňte se digitálními narkomany. Množství informací o současné závislosti na internetu a sociálních sítích spolu s radami, jak se závislostí bojovat.
(8) Nenechávejte si na internetu ukrást soukromí. Rady týkající se dobrého antiviru, hlídání si svého soukromí na sociálních sítích, nesdílení polohy se všemi aplikacemi. Každá informace nás v budoucnu bude moci kompromitovat a zastavit nás například před vstupem do politiky.
(9) Bojujte o tichou většinu. Rady jak přistupovat k diskusi na sociálních sítích, jak vyjadřovat své názory a ovlivnit tak mlčící většinu, která by jinak měla dojem, že existuje jen jeden názor. Autor zmiňuje skupinu #jsmetu, která se snaží diskutovat tam, kde by jinak byly zastoupeny pouze názory jedné strany.
Odpovědné občanství
(10) Věnujte svou pozornost tématům, která dokážete ovlivnit. Přesuňte svou pozornost z detailního sledování mezinárodního dění spíše na komunální úroveň, kterou reálně můžete ovlivnit a dopadá na vaše životy každodenně.
(11) Budujte občanskou společnost. Výzva k zapojení se do občanské společnosti, do komunální politiky, neziskových organizací či k občanskému aktivismu. Tato drobná síť vztahů mezi lidmi je funkční obranou demokracie a ničí se daleko hůře, než izolovaní jednotlivci žijící na jednom místě.
(12) Přečtěte si ústavu.
(13) Věnujte se jednomu tématu do hloubky. Spíše než zabývání se množstvím témat, ve kterých nebudeme odborníky a nebudeme moct svými znalostmi někomu pomoct, zaměřením se na jedno téma a zacílení naší energie jedním směrem možná přineseme pozitivní změnu sobě i svému okolí.
(14) Neodsuzujte dobré v honbě za dokonalým. Měli být více shovívaví k politikům, novinářům a dalším lidem ve veřejné sféře, po kterých často chceme dokonalost. Jsou to lidé jako my. Proto bychom jim měli tolerovat chyby a nedokonalosti. Pokud politik poruší zákon, vnímejme rozdíl mezi přejitím na červenou, nezaplacením pokuty a braním úplatků od mafiánů.
Vnitřní poctivost
(15) Když neznáte odpověď, přiznejte to.
(16) Buďte připraveni uznat, že jste se mýlili.
(17) Nestrpte dehumanizaci a veřejný lynč. Nenávistné urážky na internetu a sociálních sítích odrazují od vstupu do politiky velké množství lidí. Zastávejte se lidí, nahlašujte nenávistné příspěvky a výhružky, nebuďte k nikomu hrubí a zlí. Tím jen přispíváte k prohlubování příkopů ve společnosti.
(18) Snažte se porozumět svým názorovým protivníkům. Čtěte i média, která normálně nečtete. Bavte se s lidmi, ideálně v reálném světe, kteří pocházejí z jiné skupiny než vy. Stavějte mosty.
(19) Nezapomínejte. To se týká jak politiků, kteří sázejí na krátkou paměť voličů, tak také na naše vlastní dějiny. Přítomnost války, strádání, přítomnost nedávného komunistického režimu s tajnými agenty a lidmi v lágrech měli bychom mít stále na paměti, co k takovým událostem vedlo.
(20) Zachovejte si chladnou hlavu. Příspěvky na sociálních sítích jsou často psány tak, aby v nás vzbuzovaly emoce. Zachovejte chladnou hlavu a nenechejte za sebe mluvit emoce.
(21) Nezavírejte oči před utrpením. Mnozí lidé u nás žijí v chudobě, jsou bez domova, strádají kvůli domácímu násilí či bojují se závislostmi. Nesmíme nechat negativní zprávy a nenávist, aby převážila a udusila v nás naši lidskost.

28.05.2023 5 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

(SPOILER) Auditoři jsou formou neživota. Auditoři přicházejí zastavit čas, aby mohli lépe kontrolovat a zkoumat celý vesmír, milimetr po milimetru, atom po atomu. A nakonec proti nim hrdinové zvítězí díky velmi překvapivé zbrani.

Nezklamalo. Smál jsem se hodně a dlouho. Jeden starý metař, čas, skleněné hodiny, zapeklité rodinné vazby a jezdci apokalypsy, kteří se do této jízdy moc neženou. Skvělý mix na příjemně odpočinkovou četbu se skvělým humorem.

27.05.2023 5 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Nasmál jsem se. Hodně. Mám rád Norsko a tahle knížka se mi jednoduše líbila. Není to další kniha, jaké píšou wannabe poutníci a probuzení filozofové dneška, kteří chodí po světě a ostatním ukazují, že jsou světoběžníci číslo jedna, navíc ideálně bosí. Tohle je putování jednoho vtipného norského komika a jeho ženy a přátel po norské přírodě, psáno s humorem, nadsázkou, sebekriticky a lidsky. V mnoha situacích jsem se našel, nejednu túru mlhou a s nulovou viditelností jsem už taky zažil. Autor (minimálně v knize) není nadšenec přírody a snaží se pochopit, co na tom chození do přírody všichni mají. A proč v té přírodě proboha všichni pořád tak lžou?

Četl jsem jedním dechem a příjemně jsem si u toho odpočinul. Mnoho se dozvíte i o Norech a jejich zemi, to je ale asi logické.

Doporučuju!

26.02.2023 5 z 5

Tekutá modernita Tekutá modernita Zygmunt Bauman

(SPOILER) Tekutá modernita je doba, ve které žijeme. Stát a národ se v posledních desetiletích stal něčím jiným, než byl za dob našich rodičů a prarodičů. Už nenastupujeme do práce s vědomím, že budeme celý život pracovat pro jednu firmu. Globální korporace a globální kapitál změnil vztah člověka k místu, kde žije a pracuje a změnil sílu státu v kontrole života jednotlivce. S těmito změnami souvisí i dopad na jistoty, které ve svém životě máme. Jistota práce, stability a vlastní hodnoty ve společnosti už nejsou pevně dané. Proměnlivost a neustálý vývoj je jedním ze znaků tekuté modernity, která nás obklopuje.

Hluboká knížka. Postihuje množství aspektů současnosti, z nichž bych rád vyzdvihl následující popis o vztazích v naší tekuté modernitě:

"Závazky typu "dokud nás smrt nerozdělí" se mění v kontrakty typu "dokud uspokojení trvá", které jsou dočasné a prchavé z podstaty, plánovitě nebo kvůli pragmatickému působení - a jako takové jsou náchylné vůči jednostrannému vypovězení, kdykoli jeden z partnerů padne na lepší příležitost a větší hodnotu nachází v úniku z partnerského vztahu, místo aby se jej pokoušel zachovat za jakoukoli cenu.

Jinými slovy existuje silná tendence zacházet i se vztahy a partnerstvím jako s věcmi, které je třeba spotřebovat, nikoli produkovat. Podléhají stejným kritériím nového přehodnocení jako všechny ostatní předměty spotřeby. Na spotřebním trhu jsou zdánlivě trvalé výrobky nabízeny často jen na "zkušební lhůtu". Garantuje se vrácení peněz, jestliže zákazník nebude plně uspokojen..."

24.02.2023 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

Tato kniha se mi nehodnotí lehce. Četl jsem ji dlouho, jelikož se svou náladou nehodila do ponurého období zimy. Za to ale kniha ani autor nemůže. Po prožití pandemie jsem si chtěl příběh přečíst, abych mohl srovnávat a přečetl si, jak se nad podobnou situací někdo zamyslel a vystavěl na ní příběh. Mnoho detailů zachytil autor velmi trefně, pokřivení vztahu k ostatním a jejich utrpení, různý dopad na různé skupiny lidí, dopad na vztahy, lásku, vnímání života a světa okolo. Nádherné popisy města a počasí. Nějak jsem se však nemohl naladit na jednotlivé postavy. Krom doktora se mi ostatní slili do jednoho, nedokázal jsem je od sebe odlišit. Podle mého nebyly jejich charaktery jasně vystavěné, takže po přečtení mi ani jedna z nich nepřišla blízká… ale to může být způsobené delší dobou čtení, která mi příběh jaksi zamlžila. Části věnované knězi mi naopak v paměti zůstaly a k nim se možná vrátím. Ke knize jako takové nejspíš ne, minimálně nějakou dobu ne. Ke konci se mi četlo čím dál tím hůř a chtěl jsem knihu hlavně dočíst, což se mi stává opravdu zřídkakdy.

22.02.2023 4 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Církev, utlačování, inkvizice. Bohové a jejich následovníci. Těžké téma pojaté tak, že z něj člověk nemusí mít depresi. A často se zasměje. Myšlenky i přesah, vtip, pointa. Za mě moc fajn čtení. Od nynějška se na želvy, především ty jednooké, budu dívat úplně jinak. Moje třetí zkušenost s Pratchettem a těším se na další!

21.01.2023 5 z 5

O češtině s Karlem Olivou O češtině s Karlem Olivou Ivana Karásková

Pokud máte češtinu rádi, tato kniha se vám bude líbit. Moc příjemné čtení. Dozvěděl jsem se mnoho nových informací a zajímavostí o naší mateřštině a o evropských jazycích vůbec. O tom, jak se vyvíjely v historii a jaká bude jejich možná budoucnost. Po přečtení knihy jsem si slíbil zopakovat a naučit se z češtiny to, co už jsem zapomněl a v čem dělám chyby. A za to jsem této knížce vděčný. Máme krásný jazyk a člověk si málokdy uvědomí, co všechno už stihl zapomenout. Všem doporučuji.

13.01.2023 5 z 5

Válečný deník Válečný deník George Orwell (p)

Skvělá kniha. Skvělá! Je krásně vidět, jak moc se lidé mýlí v tom, kam se bude budoucnost vyvíjet. Jak náročné je odhadnout další vývoj světových událostí. A nezáleží na tom, jestli je člověk vzdělaný literát nebo ne.

Orwellovy deníkové zápisky z druhé světové války taky velmi zajímavým způsobem ukazují, že pro Británii byl v průběhu války zásadní vývoj ne na kontinentu, ale v Indii, na Blízkém východě a v severní Africe. Minimálně jeho záznamy o tom vypovídají.

Další část zápisků se týkala běžných každodenních věcí. Jak lidé reagují na nálety v Londýně, zda je dostatek potravin, jak se Británie připravovala na německý útok či jak válka dopadá na psychiku a pracovní výkonnost. Ze zápisků jsou jasně patrné Orwellovy levicové nálady. Očekával, že tváři v tvář válečnému strádání musí v Británii dojít k revoluci, jelikož nejbohatší část společnosti nebyla ochotna být solidární s lidem.

Jak vidíme, nebyla to jediná věc, ve které se tento výjimečný spisovatel mýlil.

Knihu doporučuji všemi deseti.

08.12.2022 5 z 5

Lettipark Lettipark Judith Hermann

Povídky mi padly do noty. Rád si od autorky přečtu něco dalšího.

29.11.2022 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Moje první zkušenost s Pratchettem. Zamiloval jsem se. S touhle knížkou neuděláte chybu, nemusíte znát předešlé díly. Zasmějete se!

28.11.2022 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Kniha se mi moc líbila. Četl jsem v angličtině. Skvělý jazyk, neskutečně vtipné obraty, nádherná práce se slovy. Určitě doporučuju. Za mě mohla být kratší (důvod jedné hvězdičky dolů), ale to je věc názoru.

02.11.2022 4 z 5

Jak trhy vytlačují morálku Jak trhy vytlačují morálku Michael Sandel

Zajímavé myšlenky. Akademický článek Michaela Sandela s následnou diskusí dalších filosofů se točí okolo morálních a etických otázek toho, jak peníze a trhy vstupují do stále nových míst našich životů. Platíme za prioritní odbavení na letišti a předbíhání ostatních, můžeme si koupit ledvinu a odnošení dítěte, koupit svatební proslov či přání k narozeninám. Pronikání peněz a trhů do stále nových oblastí našich životů nabourává sociální vazby a zvyklosti a vede k pocitu, že peníze a nic než peníze jsou v dnešním světě důležité. Ať už na tu či onu věc máme jakýkoli názor, číst tuto kultivovanou argumentaci mezi Sandelem a ostatními kteří na jeho článek reagují, je v dnešní době nenávistných reakcí na sociálních sítích osvobozující. Velmi zajímavé myšlenky o současné formě kapitalismu a dopadu trhů na společnosti, ve kterých žijeme.

12.10.2022 5 z 5

Vždycky budeme mít Paříž Vždycky budeme mít Paříž Ray Bradbury (p)

Milé povídky. Některé lepší než jiné, některé velmi lidské a dojemné, jiné zábavné. Oddychovka.

27.08.2022 5 z 5