Tekutá modernita

Zygmunt Bauman v práci Tekutá modernita zkoumá charakter soudobé společnosti a rozvíjí v ní myšlenky svých dřívějších prací (např. Úvahy o postmoderní době, Globalizace. Důsledky pro člověka). K řadě označení, jimiž současní sociální teoretici charakterizují soudobou společnost (radikalizovaná moderna, pozdní (druhá) moderna atd.), připojuje označení tekutá modernita. Modernizaci můžeme podle Baumana chápat jako proces „zkapalňování“, jako proces tavení pevných látek. Zatímco ve fázi těžké (pevné) modernity byly tradiční pevné látky (např. tradiční vazby, víra, zvykové právo) nahrazeny novými a zdokonalenými pevnými tělesy (např. racionální právo), v současné fázi modernity – v tzv. v tekuté (lehké) modernitě – se již pevná tělesa pouze rozpouštějí. Především se rozpouštějí omezení individuální svobody výběru a jednání, životní vzorce a pravidla se značně diferencují a rozvolňují. Zatímco roztavení tradičních pevných těles vedlo k zformování nového řádu, v tekuté modernitě se rozpustily i ty síly, které by otázku týkající se řádu a systému mohly politicky nastolit – došlo k rozpuštění vazeb, které propojují individuální volby do kolektivních projektů a jednání. .„Síly způsobující tekutost se přesunuly od „systému“ ke společnosti, od politiky k „politice života“ – sestoupily z „makro“ úrovně na „mikro“ úroveň společenského soužití.“ Tekutá modernita je tedy individualizovanou, privatizovanou verzí modernosti. Zkoumání změn, které znamenají nástup tekuté modernity pro lidskou situaci, rozděluje Bauman do pěti částí, ve kterých podrobně analyzuje proměny základních moderních konceptů. Mezi základní koncepty modernity zahrnuje: 1. úsilí o emancipaci, 2. myšlenku individualizace – představu, že je na jedinci, aby se sám stal tím, kým chce být, 3. představu pokroku a práce jako prostředku, jak ovládnout budoucnost, 4. oddělení času a prostoru, 5. národní stát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31367/tekuta-modernita-31367.jpg 4.427

The Liquid Modernity (2000)

Literatura naučná
Vydáno:, Mladá fronta

DoktorZivago
25.10.2017

Vyborna kniha, ktora naozaj inteligentne nazera na stav sucasnej spolocnosti. Je to aktualne a trefne, i ked obcas citit, ze je to trochu akokeby vznasajuce sa nad skutocnym zivotom, a to havne pri konci knihy. Ale pri takychto intelektualnych pohladoch na svet je to normalne. Rozboru chyba nejaky navod ako dalej ale na to upozrnuje uz sam autor na zaciatku knihy. Je to skoda ale obcas tam nejake naznaky citit. Je to pre mna prva kniha od Baumana a tesim sa na dalsie.

AnjaVCL
15.10.2017

Nesmírně inteligentní text neztrácející aktuálnost. Skvělé postřehy podané stravitelnou formou a s občasným příjemným vtipem. Kvůli Baumanovi jsem i jako přírodovědec ochotna vzít na milost sociologii. :)

tomaser
02.02.2017

Nemyslím si, že by individualismus ve společnosti byl na škodu, je to přirozenost člověka, která je v kapitalismu velmi dobře využita. Svobodná společnost se bez individualismu neobejde. Inspirativní čtení to bezpochyby je.

tyna4828
12.06.2016

Četla jsem jen úryvek do školy, ale i tak můžu říct, že je to kniha s úžasným vhledem. Je napsaná srozumitelně a plná příkladů ze života, zároveň autor neopomíná i odkazovat k dalším dílům, která můžou prohloubit čtenářův náhled do problému. A určitě je zábavné (a pro mě osobně i trochu znepokojující zároveň) sledovat, v čem má Bauman skvělý odhad. Jeho analýza "tekuté" společnosti je určitě textem, který není na škodu si přečíst.

Zygmunt Bauman

Zygmunt Bauman