ivokick ivokick komentáře u knih

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Dlouho jsem se tak nenasmál. Pokud chcete číst o konci světa plném andělů a ďáblů, antikrista, lovců čarodějnic a jezdců apokalypsy a do toho se pořádně zasmát, tohle je knížka pro vás. Přesah do problematiky ekologie a zodpovědnosti za stav naší planety je dnes zase o něco aktuálnější než v době vydání knihy.

21.08.2022 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Ze začátku mě kniha chytla. Brno, množství velmi zajímavých informací o genetice, Mendelovi a k tomu hlavní hrdina, o kterém (alespoň zpočátku) chcete vědět víc. První půlku knihy jsem docela proletěl, chytla mě, text měl spád. V průběhu druhé půlky mi začal hlavní hrdina vadit a neskutečně lézt na nervy. Konec knihy jsem tak četl už jen proto, abych příběh dočetl a dostal ho z hlavy. Celkově jsem rád, že jsem knížku četl - podruhé si ji však nedám. Předala mi vše potřebné. Za mě 3/5 - autor si s knihou dal nesmírné množství práce, to se mu musí nechat. Hlavní hrdina se však změnil v antihrdinu a tak nějak jsem ke konci už neměl chuť číst dál. Kniha stojí za zkoušku - třeba budete mít z knihy jiný požitek, než já.

29.04.2022 3 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Prvotina mě svým námětem zaujala, ale musím přiznat, že jsem při čtení byl často velmi rozpačitý. Styl psaní mě občas rušil, děj byl popisován hodně zkratkovitě a zároveň se autor snažil používat květnaté obraty a vzletná slova, což mi s onou zkratkovitostí nešlo dohromady. Celkově je zpracování coming outu v tehdejším komunistickém Polsku zajímavé. Kniha a její příběh ukazují, jak zvráceným způsobem (nejen) na lidi menšinové sexuální orientace tehdejší režim dopadal. Je velmi smutné, že právě v Polsku je dnes situace pro homosexuální (LGBT) menšinu ne-li stejně tak těžká, jako byla za komunismu.

Celkově hodnotím knihu pozitivně, i když mi v ní několik věcí vadilo. Některé části příběhu se mě nedotýkaly, nedokázal jsem se do postav vžít a soucítit s nimi. Možná je to tím, že pro nás v Česku nejsou informace o tehdejším režimu nikterak překvapivé. Nevím.

Těším se na autorovu druhou knihu a doufám, že půjde víc do hloubky a rozepíše se.

08.03.2022 3 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Náročná četba, s mnoha pauzami na oddech. I když jsem se občas ztrácel v postavách, zpracování se mi líbilo. Není to jednoduché téma. Jsem rád, že jsem si knihu přečetl. Výjimečný zážitek.

15.02.2022 5 z 5

Hlavní město Hlavní město Robert Menasse

(SPOILER) Knihu jsem si užil. Jako podporovatel evropského federalismu jsem si dlouho chtěl přečíst něco aktuálního a fungování evropské byrokracie, o vyprázdnění původních myšlenek evropského sjednocení, o budoucnosti. Velmi zajímavý námět, mnohdy vtipný, čtivý. Jednotlivé proplétající se příběhy různých osob buď pracujících v institucích EU nebo spojených s evropskou integrací se točí okolo probíhajícího prasete v ulicích Bruselu a především okolo vyprázdnění původní myšlenky EU. Příběh je aktuální, dá člověku nahlédnout do problémů soukolí evropských institucí lidským způsobem.

"Už nikdy Osvětim!"

15.02.2022 5 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Skvělý příběh o morálních dilematech při setkání s mimozemskou civilizací na cizí planetě. Uvěřitelně vystavěný příběh, jasné popisy neznámé planety i neznámých bytostí. Doporučuju. Už pro všechny ty roviny týkající se nesouměřitelnosti naší morálky a našeho nahlížení na "normalitu" proti civilizaci, kterou neznáme.

09.02.2022 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

O knize ani o autorce jsem si předem nic nečetl a o to víc jsem byl nadšený. Text se mi moc líbil, stejně tak styl psaní. Celému příběhu styl dodal nádech lehkosti, který mě neskutečně bavil. Knížka se mi četla lehce, četl jsem ji s radostí. Téma je za mě uchopeno velmi citlivě a lidsky, příběh je plný hlubokých myšlenek a vtipných situací. Za mě si toto dílko opravdu zaslouží plný počet hvězdiček. Díky za příjemný čtenářský zážitek.

28.12.2021 5 z 5

Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Haruki Murakami

Četl jsem v angličtině. Lehkost a styl psaní stejně jako citlivý a přesný popis pocitů hlavních hrdinů je to, co jsem potřeboval. Nesrovnávám, nehodnotím, nekritizuju. Moc jsem si obě novely užil, zanechaly ve mě příjemný pocit. Navíc, myšlenka hracích automatů a jejich role v životech lidí je naší době plné lidí závislých na sociálních sítích a umělé kráse svých selfies tak podobná, že to až bije do očí. Nebudu prozrazovat víc, než musím. Podle mě nebudete zklamaní.

12.12.2021 5 z 5

Březový háj Březový háj Lukáš Zárybnický

Několik dní začátku bojů mezi Francií a Německem v průběhu druhé světové války. Mladí kluci plni očekávání se najednou octnou tváří v tvář opravdové válce, která už tak není jen neurčitým a vzdáleným slovem. Všeobecná nervozita a strach ze smrti postupně narůstá, vliv pervitinu na psychiku všech se postupně stupňuje. Autor dokáže citlivě pracovat s vnitřními pochody mladých vojáků a uvěřitelně popisovat stavy pod vlivem drog tak, že si je čtenář dokáže dobře představit. Příběh poukazuje přirozenou formou na bezbrannost jedince vůči vojenské mašinérii a nastoluje otázku lidskosti a drog ve válce. Velmi zdařilá prvotina.

12.11.2021 5 z 5

Spravedlnost: Co je správné dělat Spravedlnost: Co je správné dělat Michael Sandel

Skvělá kniha pro všechny, kteří si chtějí rozšířit své znalosti filosofie a především aplikované etiky. Autor nás provází mnoha důležitými morálními otázkami současného světa (daně, manželství homosexuálů, služba v armádě a loajalita vůči atp.) a seznamuje nás zároveň se stěžejními filosofy, kteří se etikou ve své práci zabývali. Jedná se o I. Kanta, Aristotela a J. Rawlse. Krom jejich etické filosofie nás autor také seznámí se základy utilitarismu a libertarianismu. Kniha je psaná velmi čtivým a srozumitelným jazykem a každá kapitola obsahuje množství příkladů z praxe, na nichž autor ilustruje zásadní morální dilemata. Určitě doporučuji!

24.04.2021 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Viděl jsem film a knihu jsem od té doby odkládal. Film mě zklamal. O to víc jsem byl překvapený a nadšený, když jsem knihu začal číst. Za mě je skvělá. Čtivá, dynamická, poučná. Osobně mám rád historii, takže pro mne bylo nejzajímavější pojetí příběhu na pozadí dějin naší země v minulém století. Určitě doporučuju.

31.03.2021 5 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Četl jsem několik večerů. Velmi silný příběh o tom, jak neskutečně těžké je v totalitním režimu vyvíjet jakoukoli "protistátní" činnost. A jak neskutečně těžké je zůstat slušným a morálním v době, kdy okolo kvete jen zlo, faleš, udávání, prospěchářství a nenávist. I přesto se to však některým daří. Zůstat slušným a nejít s davem, ať je to dav sebevíc hlasitý a ať je to sebevíc nebezpečné. To je podle mne poselství této knížky.

17.02.2021

Cestovat nalehko Cestovat nalehko Tove Jansson

Knížka obsahuje velmi milé povídky, které jsou uklidňující, lidské a krásně napsané. Ideální pro čtení před spaním.

23.01.2021 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Skvělá knížka o často diskutovaném tématu vybočení ze zajetých kolejí a vydání se na cestu s nejasným koncem, po které člověk skrytě toužil mnoho let. Knížka mě nadchla, skýtá obrovské množství hlubokých myšlenek o životě a donutí člověka začít přemýšlet o cestě do Portugalska.

16.01.2021 5 z 5

V jakém jazyce sním? V jakém jazyce sním? Elena Lappin

Krásná, optimistická a lidská knížka.

16.01.2021 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Kniha plná čirého optimismu, životních pravd o lidech i příkladů toho, že lidé se opravdu nemění a svět je pořád stejný. Doporučuji všem.

16.01.2021

Spím v Hitlerově pokoji Spím v Hitlerově pokoji Tuvia Tenenbom

Začnu negativně, abych mohl skončit pozitivně. Musím se přiznat, že u žádné jiné knížky jsem neměl tolikrát chuť ji odložit a prostě ji už dál nečíst. A to s vědomím, že to byl vánoční dárek a jedná se o bestseller. Styl a názory autora mi nejsou vůbec blízké, jeho zkratkovité hodnocení toho, jací Němci jsou, je mi nesympatické. A tím nechci vůbec hájit nebo hanit Němce, Židy, či kohokoli jiného. Jen mi přijde, že autor na každé straně chce udělat nějaké "zásadní a šokující" odhalení, které ale stojí na vodě... A pro lidi, kteří znají evropskou historii a ví, že žádná historická událost není úplně černobílá, možná bude mít čtení knihy stejně trpkou příchuť, jako pro mne. Podle autora (moje verze) by měli Němci ideálně každý dům, který byl čímkoli spojen s nacistickou historií, jednoduše strhnout a spálit. A se všemi rodinnými příslušníky, kteří měli co dělat s nacisty, by se Němci už neměli nikdy vidět. A k těm pozitivním stránkám knížky - některá zjištění autora, který se vydal do Německa, aby Američanům řekl, jací Němci jsou, jsou opravdu srandovní a při čtení některých částí knihy jsem se nasmál. Ale těch míst, kdy mě autorův styl "bolel", bylo určitě víc. Zkuste to, za zkoušku nic nedáte. Záleží, co od knížky očekáváte. Kdybych ji nepřečetl, tak bych pravděpodobně v životě o nic nepřišel.

10.01.2021 1 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Na knize mě nadchl autorův jazyk, který je doveden k dokonalosti. Text se mi četl velmi dobře a autorův styl mi pomáhal především v momentech, které se mi kvůli ději nečetly úplně snadno. V knize nenajdete žádné detaily nástupu nacismu, boje mezi komunisty a nacisty, nic podobného. Autor na příběhu jednoho muže velmi detailně popisuje život v tehdejším Německu. Do příběhu jsou neustále zaplétány tehdejší novinové zprávy, popis běžného dne na berlínských jatkách, reklamy a události v Německu i ve světě. Velmi dobře se tak lze vžít do nálad jednotlivých postav a pochopit, co se tehdy v Německu dělo. Za mě jedna z nejlepších knih, jakou jsem četl.

06.01.2021 5 z 5