ivka7708 ivka7708 komentáře u knih

O neposedné opičce O neposedné opičce Magdalena Takáčová

Krásne ilustrácie, na každej strane len pár slov ale pre deti od 1,5 roka ideálna na dobrú noc.

29.12.2023 5 z 5

Rukavička Rukavička Véronique Cauchy

Krásna kniha pre deti. Veľkoformátové ilustrácie a na každej strane je len málinko textu, takže je vhodná aj pre malé deti, (cca od 1,5 roka) ktoré potrebujú, aby sa stránky otáčali.
Príbeh o tom, ako si zvieratká pomáhajú. Super čítanie na zimu.

29.12.2023 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Krásne príbehy, ktoré bavia aj môjho 2 ročného syna. V príbehoch je veľa dialógov, takže sa dajú so zmenou hlasu pútavo prečítať deťom. Jediná, ktorá sa mi veľmi nepácila bola tá o Vianociach.
Kniha je doplnená o pekné, hoci väčšinou len čiernobiele ilustrácie.

29.12.2023 4 z 5

Pohádky Boženy Němcové (16 pohádek) Pohádky Boženy Němcové (16 pohádek) Božena Němcová

Čítala som ich na dobrú noc synovi. Zo začiatku si treba zvyknúť na trochu zastaralejší jazyk a miestami veľmi zvláštne poskladané vety. Upozorňujem, že v týchto pohádkach bežne niekto zomrie alebo chce niekto niekoho zavraždiť. Nakoniec to ale vždy dopadne dobre.

29.12.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 1 Dívka ze země Venku 1 Nagabe

Bola to moja prvá manga, takže sa mi ťažko hodnotí. Rada by som ale napísala niekoľko posterhov.
- V prvom rade ma veľmi prekvapilo, že sa číta odzadu a z prava do ľava. Na to si ale človek rýchlo zvykne. Ak nič iné, bude to taká raritka vo vašej knižnici.
- Prečítate to vážne rýchlo :D
- Občas som sa strácala v kresbách a nebolo mi úplne jasné na čo sa pozerám.
- Príbeh ako sa postupne rozvíja predsatvuje malé dievčatko, ktoré je nevinné a naivné (také ale deti sú) a preto s ním musíte súcitiť. Zároveň je tu pán doktor, ktorý je na prekliatu bytosť až podozrivo kladná postava.
- Kniha prvá končí, ako inak, otvoreným koncom. Kníh bude 6, tak aby ste neboli prekvapení ako ja.

26.06.2022 3 z 5

Malvína Malvína Anna Szafrańska

Po prečítaní Liliany (prvý diel Pink Tattoo) som sa veľmi tešila na pokračovanie. V knihe nájdete aj nejaké to info o Lilke a Matovi a ako pokračuje ich vzťah ale hlavne sa dozviete viac o Malvíne a Akrovi.
Bola som prekvapená ako rýchlo dej ubiehal (niekedy až príliš). Zo začiatku sa mi zdalo, že je tam až priveľa psychologických a povzbudivých dialógov a možno by som trochu ubrala. Ale vzhľadom na to, že táto séria nie je len obyčajnou romantickou a jemne erotickou sériou, a hlavne rozpráva príbehy žien, ktoré majú nejaký ten šrám na duši, sa to tam určite hodilo. Chápem, že autorka sa snaží prostredníctvom ich tragických životov povzbudiť svoje čitateľky a ukázať, že je možné odraziť sa odo dna a dať životu novú šancu.
Bolo smutné pozorovať ako sa Malvína aj Arek snažia budovať vzťah a byť k sebe úprimní, ale úplne sa im to nedarí.
Do konca knihy mi ostávalo už len pár stránok a netušila som ako chce autorka knihu v tak krátkom čase zakončiť. Myslím, že koniec bol trochu príliš rýchly a zaslúžil by si viac ako 5 strán epilógu.
Aj napriek tomu hodnotím Malvínu veľmi pozitívne. Odporúčam milovníčkam romantiky s trochou erotiky. Kniha nie je nijak vulgárna a navyše sa zaoberá témou traumy z detstva v podobe straty milovaného a nelásky od rodiča.

26.06.2022 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

(SPOILER) Knihu som začala čítať, ale po niekoľkých stranách odložila a nechala ju čakať pár týždňov. Nakoniec som sa ale odhodlala a pokračovala ďalej, pričom ma kniha zaujala natoľko, že som ju dočítala za pár dní. Preskakovanie deja a časových liniek mi nijak zvlášť nevadí. Keď máte knihu v papierovom vydaní, ľahko sa viete pár strán vrátiť späť a spojiť jednotlivé časti.
Milujem príbehy, ktoré pracujú s myšlienkou multivesmíru či cestovanie medzi rôznymi realitami toho istého sveta. Je zaujímavé premýšľať, či existuje ďalšia verzia mňa samotnej, ktorá urobila v určitom momente iné rozhodnutie ako ja a kam ju to mohlo dostať. Obdivujem aj myšlienku dómov a ich využitie v primárnej realite. Kniha naozaj ponúka veľké množstvo zaujímavých nápadov, a to všetko prepojené putovaním za spomienkami jedného muža.
Najväčší problém pre mňa ale predstavuje to, že aj po dočítaní knihy som bola strašne zmätená. Prečítala som poslednú stranu a márne sa snažila nájsť nájsť v sebe odpovede na otázky... SPOILER napríklad: Kto je Ella a ako je možné, že dokáže takto cestovať medzi dómami? Kto/čo je tá temnota obklopujúca Daniela. To Temnota priniesla ľuďom Druhú šancu? Ako presne spolu súvisí tehnológia dómov a Druhá šanca? Je Druhá šanca skutočná? Ako sa vôbec Pětka s Jenny dostali na púšť ktorá je na začiatku? Ako môže byť Daniel zároveň mŕtvy na púšti a aj živý inde so spomienkami z púšte? A ešte by som toho našla aj viac.
Nevravím, že by mi tieto nezodpovedané otázky nedali spať, ale možno až prejde nejaký čas budem musieť dať knihe Druhú šancu a znovu sa pokúsiť nájsť tieto odpovede niekde medzi stranami 9 až 357.

23.05.2022 3 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

U tejto knihy som trochu rozpoltená. Pokiaľ by som ju mala hodnotiť ako romantickú knihu, dávam 5*. Príbeh sa čítal krásne, dej ubiehal, celkovo som knihu prečítala za 2 dni, pretože ma veľmi chytila za srdce. Už síce nie som YA, ale vrátilo ma to do môjho mladšieho ja keď som hltala Twilight ságu a podobné knihy tohto žánru. Oceňujem aj obrátené garde ohľadom klišé, kedy sa muž staví o to, že dostane nejakú ženu do postele.
Pokiaľ mám ale hodnotiť knihu ako fantasy, musím na chvále ubrať. Prostredie nadprirodzených bytostí má tak veľký potenciál, a navyše mať ako hlavné postavy Pýthie, ktoré vidia budúcnosť... človek proste čaká, že dej bude z veľkej časti ovplyvnený práve nadprirodzenom. Už na začiatku knihy som ale mala pocit (a po dočítaní sa mi to potvrdilo), že príbeh by sa mohol rovnako odohrávať aj vo svete ľudí na obyčajnej vysokej škole. Namiesto jasnovidectva si predstavte, že Lis nútia študovať právničinu a príbeh by mohol fungovať takmer rovnako. Vôbec som nemala pocit, že by predtuchy hrali vo vývoji deja zásadnú rolu. To, že nebol využitý magický potenciál je mi veľmi ľúto. Takže pokiaľ hľadáte romantiku a nevadí vám, že fantasy linka je vedľajšia a len spestruje dej, kniha sa vám bude určite páčiť. Pokiaľ čakáte nabušené fantasy, budete bohužiaľ sklamní.

23.05.2022 3 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Veľmi príjemné oddychové čítanie z prostredia vysokej školy. Je tam romantika, zápletka, nejaké tie zvraty... proste všetko čo od oddychovky očakávate. Strhávam jeden bod za postavu Kadena, pretože jeho charakter a vystupovanie boli nie úplne uveriteľné.

18.05.2022 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Knihu som prečítala jedným dychom. Silný príbeh týranej ženy, ktorá si spočiatku myslí, že všetko je jej vina ale nájde silu urobiť správnu vec. Príbeh je napísaný takým štýlom, že jednoducho musíte čítať ďalej. Už sa teším na ďalšie diely tejto série.

18.05.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Veľmi milý, oddychový príbeh. Dobré ako ľahšie čítanie, keď si potrebujete oddýchnuť od svojho obľúbeného žánru.

10.04.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Jedna z najlepších kníh ktoré som v poslednej dobe čítala. Silné myšlienky zabalené vo veľmi "čtivom" príbehu. Najprv som čakala niečo viac fantasy, po prečítaní viacerých recenzií som sa zasa obávala, že príbeh bude príliš smutný. Ani jedno sa nestalo. Príbeh vás pohltí keď spolu s Norou prežívate jej možné životy a zamýšľate sa nad tým svojím.
Asi v polovici knihy som už odhadla ako to pravdepodobne skončí ale to mi nijak nezkazilo zážitok z čítania.
Odporúčam každému, kto si občas kladie otázku "čo keby?".
Nakoniec jeden úryvok z knihy: "Je snadné truchlit nad životy, které neprožíváme. Ale životy, které neprožíváme a vyčítame si to, nejsou tím skutečným problémem. Problém tkví v samotné výčitce. Nedokážeme totiž určit, zda by se tyto naše varianty měly lépe, nebo hůře než my. Ty životy se sice někde odehrávají, to je pravda, ale my se nacházíme v tomhle životě, a to je to, na co se musíme soustředit."

03.04.2022 5 z 5

Ruckus: Šílená láska Ruckus: Šílená láska L. J. Shen

Zo série hříšníci to bola pre mňa jedna z tých slabších. Na môj vkus tam bolo príliš veľa agresivity. Ale celkovo je to stále dosť dobré oddychové čítanie.

03.04.2022 3 z 5

Narozen v modrý den Narozen v modrý den Daniel Tammet

Bola to moja prvá kniha s témou autizmu a neľutujem, že som po nej siahla, aj keď to nie je práve môj obľúbený žáner. Zo začiatku ma trochu otravovali dlhé popisy toho ako funguje autorove vnímanie čísel ale po dočítaní knihy som pochopila, prečo sa tomu venovalo toľko pozornosti. Ocenila by som, keby bola aspoň časť knihy napísaná formou dialógu postáv, a nie vždy len sprostredkovane cez autora. Najviac ma potešili posledné 2 kapitoly, takže všetkým odporúčam knihu dočítať až do konca.

14.03.2022 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Najkrajšie na knihe sú rozhodne ilustrácie. Textu je síce málo, ale na každej stránke je myšlienka, ktorá stojí za úvahu. Rýchly čitateľ ju zvládne aj za 10 minút, no určite sa oplatí mať ju doma a časom sa k nej vrátiť. Miestami to pripomína knihu citátov v originálnom prevedení. Autor na začiatku spomína, že chcel napísať knihu, ktorú by ste mohli čítať od prostriedku a nevadilo by to, ... to sa mu rozhodne podarilo.

11.03.2022 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Príjemné oddychové čítanie, ale z tohto žánru som určite čítala aj lepšie napísané knihy, napríklad od L.J.Shen, séria Hříšníci. Už od začiatku bolo jasné ako sa bude dej vyvýať, aj v čom bude hlavný "zvrat" v knihe. Páčila sa mi postava Brucea, ale celkovo pôsobili postavy dosť nereálne. Najviac oceňujem slovné prestrelky týkajúce sa "jeho banána" v doslovnom aj prenesenom význame.
Odporúčam, ako také ľahšie čítanie na večer, ale žiaden zázrak neočakávajte. Hlavne pre milovníkov erotických románov, môže byť kniha sklamaním.

04.03.2022 2 z 5

Bez tebe napořád Bez tebe napořád Taylor Jenkins Reid

Za mňa jedna z tých slabších kníh. Má príjemné momenty vo forme striedania sa časových období, ktoré sú hlavne zo začiatku vždy prepojené nejakým detailom. Napríklad keď hlavná hrdinka zabudne kľúče v súčasnosti a následne sa v čase vraciame do jej vzťahu, keď sa stalo to isté len v inom kontexte. Autorka sa takto pravdepodobne snažila naznačiť, ako trúchliacemu človeku aj takáto maličkosť môže pripomenúť bolestné spomienky. Na druhej strane sa ale v tejto knihe veľa vecí nedeje. Najväčší zvrat vo forme smrti Bena sa odohraje už na začiatku knihy a o ich vzťahu sa dozvedáme až spätne. Aj vzťah ktorý si postupom času buduje Elsie so Susan sa mi zdal ako dosť nepravdepodobný. Od tejto autorky by som určite viac odporúčila knihu "Možná v jiném živote".

06.02.2022 3 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Skvelé fantasy so Slovanskou mytológiou. Niečo také som dlho hľadala.
Dej sa odohráva v rozličných časových linkách. V jednej sledujeme Morenu a Vesnu už v svojej "prekliatej" podobe a v druhej zisťujeme ako sa to vlastne stalo. Kniha je pútavá a číta sa veľmi dobre. Odporúčam každému milovníkovi young adult, kto má rád príbehy inšpirované starými panteónmi.

02.12.2021 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Možno som od takejto klasiky očakávala trochu viac, ale inak hodnotím veľmi pozitívne. Dej sa občas trochu vliekol, inokedy sa veci udiali tak rýchlo, že som si musela konkrétnu pasáž prečítať ešte raz aby som si bola istá tým, čo sa tam vlastne udialo. Pre milovníkov fantasy určite kniha ktorá stojí za prečítanie.

11.10.2021 4 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Výborná oddychová kniha, ktorá sa dá prečítať jedným dychom. Príbeh ukazuje, že aj keď nás naše rozhodnutia nevedú rovnakou cestou, neznamená to, že sme si vybrali nesprávne. Každá cesta môže byť tá správna, hlavné je nezaoberať sa príliš otázkou "čo by bolo keby..." Na to je odpoveď: "Možno v inom živote."

11.10.2021 5 z 5