ivka7708 ivka7708 komentáře u knih

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Skvelá dystopia, príbeh je veľmi čítavý a ťažko sa od neho odtrháva. Akcie tu nájdete mraky a zároveň máte aj dobrý vhľad do mysle hlavnej hrdinky. Príbeh je drsný a veľa romantiky v ňom nenájdete. V celej knihe sa postupne objavujú náznaky, že Brexley asi nebude úplne obyčajná a ja sa teším kam sa príbeh v ďalšej knihe bude posúvať. Koniec knihy ma prekvapil a určite správne navnadil na pokračovanie. Za mňa musím len odporúčiť.

23.04.2024 5 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Scarlett St. Clair

Od tejto knihy som mala veľké očakávania, ktoré sa bohužiaľ nenaplnili, a preto dávam nižšie hodnotenie. Milujem grécku mytológiu a predovšetkým Háda a Persefonu. Tento retelling ma ale sklamal. Chémia medzi Persefonou a Hádom mi vôbec nefungovala. Popisy o tom ako sa navzájom priťahujú neodpovedali ich činom a hlavne tam bolo príliš málo pasáží, v ktorých by sa ich vzťah reálne rozvíjal. Autorka celý ich vzťah založila na vzájomnej príťažlivosti, ktorá ale nebola ničím iným podporená. Do toho sa pridalo klišé vo forme hrdinky žurnalistky, ktorá píše o kom by nemala a ďalšie klišé vo forme stávky... Kniha sa síce čítala dobre a ľahko ale za mňa to bolo málo. Čoskoro má vyjsť ďalší diel ale nie som si istá či si ho chcem prečítať.
Milovníkom Háda a Persefony radšej odporúčam knihu Neonoví bohové.

22.04.2024 2 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Táto kniha je proste dokonalá! Nenarazila som na žiadne zbytočne zdĺhavé časti, dej krásne plynie od prvej kapitoly až dokonca. Striedajú sa v dobrom pomere akčné časti a pokojnejšie scény, pri ktorých sa budujú vzťahy medzi postavami. Violet je hrdinka, ktorá nie je ani zďaleka dokonalá a všetko si musí vydrieť sama. Do akadémie sa dostane kvôli nátlaku matky, ktorej sa snaží niečo dokázať, aj keď si to nechce priznať. Kto by sa s ňou nevedel stotožniť?
Chémia medzi ňou a Xadenom je nepopierateľná a ich hate to love príbeh sa rozvíja v celej knihe. Za mňa jednoducho dokonalé YA fantasy s dobre vymysleným svetom, ktorý zatiaľ nie je nijak prekomplikovaný ale predovšetkým zameraný na vzťahy pár postáv, ktoré som na viac ako 500 stranách nemohla prestať sledovať. Kniha sa číta sama a ja nemožem inak než ju všetkým doporučiť.

15.04.2024 5 z 5

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

Super záver série. Som rada, že rozstrel medzi Rothom a Zaynom sa vyrieši relatívne rýchlo v knihe a už sa zbytočne netočíme v kruhu. Ja som veľmi spokojná koho si vybrala, dáva to zmysel.
Celú knihu som premýšľala ako spisovateľka zachráni tento príbeh, pretože kam to smerovalo sa mi veľmi nepáčilo. Nakoniec som ale spokojná ako to dopadlo aj keď by som ocenila nejaké lepšie vysvetlenie než to, čo prišlo. Výborna séria pre fanúšikov YA, má to trochu Twilight vibe ale so silnejšiu hrdinkou.

08.04.2024 5 z 5

Dotek jako led Dotek jako led Jennifer L. Armentrout

Pokračovanie úplne super! V prvej kapitole je trochu zrekapitulované, čo sa stalo v prvej knihe, takže človek ostane v obraze ak má medzi knihami pauzu.
Layla sa stále viac zamotáva nie len do toho, kto v skutočnosti je ona, ale hlavne sa vyvíja náš milostný trojuholník. Stále som premýšľala, či som skôr tím Zayne alebo Roth, ale za mňa Roth víťazí. Koniec nebol predvídateľný, takže ja som spokojná. Po skončení druhého dileu ale musíte hneď pokračovať treťou knihou, pretože dej končí úplne otvorene.

30.03.2024 5 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Za mňa je toto dokonalé Young Adult. Kniha ma rovno vtiahla do deja a hneď v prvej kapitole máme aj nejakú akciu. Dej krásne plynie bez zbytočného naťahovania, máme tu aj hlavnú hrdinku, ktorá je samozrejme rozpoltená medzi 2 chlapcami... no jednoducho kniha presne pre mňa. Na konci ma bolelo srdce a už teraz sa púšťam do druhého diela.

22.03.2024 5 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

Hodnotím knihu v rámci svojho žánru a táto bola celkom podarená. Dej mal spád a čítalo sa to dobre. Wendy bola dosť naivná, ale keďže jej postava má len 20, nikdy nechodila na vysokú a celý život žila len doma s otcom a mladším bratom, nie je sa veľmi čomu čudovať. Naproti tomu, James v sebe spája 2 úplne rozdielne osobnosti. K Wendy sa často správa ako ku kvetinke ale s ostatnými jedná ako s odpadom... čo zasa presne zapadá do žánru dark romance. Netreba v tom hľadať žiadne logické vysvetlenie. Koniec bol trochu pritiahnutý za vlasy a hlavne je škoda, že inšpirácia Petrom Panom ostala len pri menách.

17.03.2024 4 z 5

Vztek Vztek Tracy Wolff

(SPOILER) Po prečítaní Touhy (za 3 dni) som bola tak nadšená, že som takmer nevydržala čakať na preklad a kúpila si ďalší diel v originále. Nakoniec som ale počkala a Vztek ma bohužiaľ hneď na začiatku tak nenadchol. Prvú polovicu som čítala asi 2 mesiace, ale záver už zasa pekne "odsýpal". Opäť oceňujem krátke kapitoly s originálnymi názvami. Tešila som ale hlavne na pokračovanie romantického vzťahu medzi Grace a Jaxonem a toho som sa veľmi nedočkala. Bolo tu viac akcie ale to časové plánovanie mi prišlo veľmi nahustené. Koľko toho postavy stihli za týždeň nie len fyzicky ale aj po vzťahových stránkach mi prišlo aj na fantasy trochu prestrelené. Návrat Hudsona bol veľmi osviežujúci a vlasne len vďaka nemu sa mi kniha tak dobre čítala. Nedokážem ale svoju romantickú dušu preniesť cez celý vzťah medzi Grace, Jaxonom a Hudsonom. Celkovo je ale aj tento diel určite jedno z tých lepších YA fantasy, kde sa v dobrom pomere mixujú fantasy prvky s reálnym moderným svetom, a navyše je obohatený nie len o romantické ale aj kamarátske vzťahy, ktoré môžeme sledovať. Určite si prečítam aj ďalšie diely, pretože záver knihy sa znova nesie v znamení obroského cliffhanger-u.

15.03.2024 4 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Tento diel Narnie je viac rozprávkový ako ostatné ale opäť krásny. Postavy sa v čase vyvíjajú a na konci sa krásne objasňujú príhody, ktoré deti zažívajú. Veľmi ma potešila kapitola, keď sa Šasta stretol s pre nás už známimi postavami, Edmundom a Zuzanou, neskôr aj s Luciou. Narnia je vhodná ako pre deti tak aj pre dospelých čitateľov s detskou dušou.

10.03.2024 5 z 5

Sedmé nebe Sedmé nebe Adriana Michálková

Táto kniha sa mi hodnotí dosť ťažko. V prvom rade si nemyslím, že by bola vhodná už od 13 rokov ako je prezentovaná. Nie žeby tam bol nevhodný obsah, skôr mi príde, že je dosť náročná na čítanie. Striedajú sa pasáže, kedy sa jedná o klasický príbeh, ktorý sa číta dobre a potom sú tam akoby (rádoby) filozofické úvahy hlavnej hrdinky o láske, vytrvalosti a odhodlaní. Tieto časti mi prišli zbytočne časté a zdĺhavé. Druhá vec, ktorá mi vadila bol čiastočne štýl písania. Každú chvíľu sa tam niekto "kosil smíchem", "posekal od smíchu", "odpálil" a podobné štylizácie. Nielenže mi tie situácie neprišli ani extra vtipné, ale hlavne sa to často opakovalo. A to nehovorím o rôznych narážkach na pesničky, osoby alebo miesta ktoré viac miatli než by dodávali knihe na realičnosti.
Ďalej je kniha plná informácií o anjeloch a systéme ako fungujú. Pri prvom čítaní je to dosť zahlcujúce a ťažko stráviteľné. Aj preto som knihu čítala asi mesiac v menších dávkach. Nechytila ma hneď na začiatku tak, aby som ju prečítala jedným dychom.
Na druhej strane sa v celej knihe postupne objavujú vodítka k odhaleniu motívov správania jednotlivých postáv. Na konci sa dosť veľa vecí objasní ale aj tak ostáva ešte veľký priestor pre ďalšie knihy. Vyzerá to na dosť prepracovaný svet a dobre vymyslené vzťahy postáv kde nám autorka servíruje po častiach príbeh, ktorý siaha očividne hlboko do minulosti. Posledná štvrtina knihy už bola dosť nadupaná a úplne zmenila môj pohľad na knihu ako celok, a preto som musela svoje hodnotenie zdvihnúť skoro o 2 hviezdičky. Počkám si na ďalší diel a uvidím ako sa bude séria vyvíjať.

10.03.2024 4 z 5

Tři tatínci a maminka Tři tatínci a maminka Michal Viewegh

Ako čítanie pre dospelých je to len taká jednohubka, ktorá ma ale extra nenadchla. Ako čítanie pre deti ma to tiež veľmi nepresvedčilo. Plusovo hodnotím pekné ilustrácie. Kniha sa skladá z 3 častí od rôznych autorov a každá obsahuje ešte kratšie kapitolky. Najviac sa mi páčila asi posledná časť knihy, ktorá je venovaná deťom na prázdninách u strýka. Číta sa rýchlo ale znovu sa už do nej nepustím a pošlem radšej knihu ďalej.

10.02.2024 2 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Krásne napísaný príbeh pre deti aj dospelých. Oproti filmovému spracovaniu je to viac rozprávkové, ale určite vhodnejšie pre deti než film. Scény s Aslanom sú veľmi dojemné. Narnia je moja srdcovka.

08.02.2024 5 z 5

Ta druhá Belle Ta druhá Belle Whitney G. (p)

Touto knihou si nie som istá. Na jednej strane milujem krásku a zviera a retellingy, ale toto mi úplne nesadlo. Nápad s príbehom je dobrý ale prevedenie nenadchlo, hlavne asi kvôli dĺžke knihy (197 strán). Prvá polovica mala dobrý priebeh, ale keď malo dôjsť k vývoju vzťahu od nenávisti k láske, akoby tam chýbali celé kapitoly. Pomohlo by pridať viac vnútorných monológov ale aj vzájomných interakcií medzi hlavnými postavami. Takto som mala pocit, že celý ich vývoj sa odohral mimo stránky kníh a my sme dostali už len výsledok. Na 200 strán sa asi autorke proste nevošlo všetko čo by som od hate to love očakávala. Plusovo hodnotím celkom dosť narážok na ďalšie rozprávkové postavy, ktoré to príjemne spestrili, ale aj tam sa mi niektoré zdali pre príbeh úplne zbytočné. Kniha je relatívne krátka a číta sa dobre, zvraty boli tak pol na pol. Niečo vám je jasné už od začiatku a niečo vás na konci prekvapí. Ja osobne som od knihy očakávala trochu viac.

08.02.2024 2 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Príbehy o Narnii milujem a tento prequel nie je výnimkou. Je celkovo dosť pohádkový a nie je v ňom žiadna veľká bitka ani nie je inak veľmi akčná. Môžete ju čítať ako prvú zo série ale aj kedykoľvek neskôr. Ide o príbeh zrodenia Narnie a vysvetľuje aj pôvod čarodejnice. Veľmi sa mi páčil vývoj priateľstva medzi Digorym a Polly. Popisy ako Aslan stvoril Narniu mi vyvolávajú zimomriavky. Príbeh je krásny a ku koncu je z neho cítiť silné napojenie na kresťanstvo.

19.01.2024 4 z 5

Nové povídání o pejskovi a kočičce Nové povídání o pejskovi a kočičce Vlastimil Peška

Príbehy sú o dosť dlhšie ako v knihe od pána Čapka. Navyše, každý príbeh obsahuje ešte jeden (pod)príbeh, napríklad ako sú pejsek a kočička nemocní a v ňom ešte kočička rozpráva príbeh o pravekých kočkách. Príbehy sú obohatené o postavu zajaca. Zo začiatku som mala pocit, že rivalita a naťahovanie medzi zajacom a psom nie je primerané na detskú knihu. Postupne sa ale ich vzťah v knihe vyvíja k lepšiemu. Kočička je v knihe viac vykreslená ako typická ženská postava s niekedy až príliš stereotypnými názorami čo mi trochu vadilo. Kniha je ale určená deťom a synovi sa pácila. Originál hodnotím lepšie ale pre deti, ktoré príbehy o pejskovi a kočičke milujú, je to dobré pokračovanie.

19.01.2024 3 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Super oddychová romantika. Po kope fantasy a romantickej fantasy som potrebovala niečo, pri čom sa dá vypnúť. Pan Romantik sa číta sám. Nečakajte žiadne veľké prekvapenia. Zvraty v knihe boli za mňa dosť predvídateľné, ale na kráse jej to neubralo. Síce je to od vydavateľstva RED, ktoré si spájam predovšetkým s erotickou literatúrou, ale toto je taká odľahčená verzia. Odporúčam ako odpočinkovú knihu, po ktorej sa budete cítiť dobre.

15.01.2024 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Super napísané fantasy. Hneď prvá kapitola ma vtiahla do deja a musela som čítať ďalej. Najviac ma bavilo stredanie časových liniek, kde sa postupne dozvedáme o začiatkoch bzťahu medzi Callie a Handlířem. Bolo tam trochu menej fantasy prvkov a kniha sa viac sústredila na budovanie vzťahu hlavných postáv. Viac fantasy som sa dočkala až v nasledujúcich dieloch. Celkovo ma ale kniha rýchlo a účinne vtiahla do svojho sveta a určite hodnotím ako veľmi podarené new adult.

01.01.2024 5 z 5

Krtko v zime Krtko v zime Hana Doskočilová

Kniha obsahuje 2 rozprávky o krtkovi. Syn má radšej tú o snehuliakovi. Kniha je krásne ilustrovaná a príbeh sa dá voľne prerozprávať aj čiste podľa nich. Oceňujem aj vyššiu gramáž papiera, takže ju deti hneď nezničia.

O neposedné opičce O neposedné opičce Magdalena Takáčová

Krásne ilustrácie, na každej strane len pár slov ale pre deti od 1,5 roka ideálna na dobrú noc.

Rukavička Rukavička Véronique Cauchy

Krásna kniha pre deti. Veľkoformátové ilustrácie a na každej strane je len málinko textu, takže je vhodná aj pre malé deti, (cca od 1,5 roka) ktoré potrebujú, aby sa stránky otáčali.
Príbeh o tom, ako si zvieratká pomáhajú. Super čítanie na zimu.