Narozen v modrý den

Navenek působí jako nepřístupní géniové. A uvnitř? Daniel Tammet dokáže to, co jen málokdo na planetě. Zvládne se naučit cizí jazyk za týden. Vyjmenuje zpaměti tisíce číslic v čísle pí a téměř automaticky řeší komplexní matematické operace. A žije se synestezií — vnímá čísla jako barvy a naopak. Jeho životní dráha má však k matematické průzračnosti daleko. Výjimečnost zpravidla znamená také nepochopení a osamění, posměch a někdy i šikanu. Narozen v modrý den je autobiografické vyprávění o dětství a dospívání mimořádně inteligentního chlapce s Aspergerovým syndromem, génia, pro něhož jsou obyčejné každodenní situace často neřešitelnou záhadou. Světový bestseller přeložený do bezmála dvaceti jazyků je příběhem o jedinečném prožívání citlivého chlapce i společnosti, která jej obklopuje a zároveň ho svými požadavky a představami utváří....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463520/big_narozen-v-modry-den-KtR-463520.jpg 4.558
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Host

Born on a Blue Day, 2006

Kniha Narozen v modrý den

ivka7708

Bola to moja prvá kniha s témou autizmu a neľutujem, že som po nej siahla, aj keď to nie je práve môj obľúbený žáner. Zo začiatku ma trochu otravovali dlhé popisy toho ako funguje autorove vnímanie čísel ale po dočítaní knihy som pochopila, prečo sa tomu venovalo toľko pozornosti. Ocenila by som, keby bola aspoň časť knihy napísaná formou dialógu postáv, a nie vždy len sprostredkovane cez autora. Najviac ma potešili posledné 2 kapitoly, takže všetkým odporúčam knihu dočítať až do konca.

Dreamal

Nejlepší kniha, co jsem četla, o prožívání autisty. A to jsem si myslela, že Podivný případ se psem nic nepřekoná.

Vknihách
28.12.2021

Narodený v modrú stredu je autobiografiou autistu, savanta. Táto kniha ponúka fascinujúce okamihy života "iného" dieťaťa aj to,ako sa s tým vyrovnávali jeho rodičia. Danielovi ešte ako dieťaťu bola diagnostikovaná epilepsia, čo súvisí s činnosťou mozgu u savantov. Celý opis prvého záchvatu som prežívala s Danielovým otcom, nakoľko len pár týždňov predtým som si sama zažila to isté. Aj keď, priznávam, Daniel mal oveľa silnejší záchvat,no v tom momente boli minúty hodinami. Zvláštnym pre mňa bolo, aký odvážni (alebo ľahkovážni?!)jeho rodičia boli. Popri Danielovej diagnóze si spravili ďalších 8 detí a to aj popri vážnej chorobe otca.
Ale späť k Danielovi…
To, čo je pre nás bežné, ako hra na školskom dvore, spoločné plnenie zadaní v škole,bolo pre Daniela nepochopiteľné. Musím však povedať, že už v 80.-90.rokoch bolo školstvo v UK na inej úrovni ako je to u nás dnes. Neraz sa stretávam s tým,ako pedagógovia nútia deti jesť čo nechcú, robiť veci tak ako sa má a netolerujú inakosť. Daniel môže byť len rád, že vyrastal v Británii. Učitelia boli vo veľkej miere tolerantní.
To, akým spôsobom sa učil rôzne jazyky mi prišlo až smiešne jednoduché-samozrejme v jeho podaní,ja neovládam ani angličtinu a nie za 2 týždne sa naučiť islandsky tak,aby som viedla rozhovor v tv(Daniel to dokázal a nielen to!)
Zaujímavé bolo,ako sa vybral do sveta- SÁM! Spoznal mnoho ľudí a stal sa odvážnejším, smelším, osvojil si znaky empatie a riadil sa nimi, čo mu výrazne pomohlo v medziľudských vzťahoch.
Tiež nám odhalil kus zo súkromia a spolunažívania so životným partnerom.
Niekoho jeho výklad "fungovania" matematiky nudil,no pre mňa to bolo WAU! Ak by sa jeho teóriou učila matika na školách, možno aj zo mňa by sa vykľul génius! ODPORÚČAM

Zorka
19.11.2021

Při čtení knížky se chvílemi neubráníte pocitu, že byste chtěli být také trošku savant. Komu by se nelíbilo naučit se jazyk za týden! Přitom je jasné, že lidé podobní Danielu Tammetovi to nemají v životě vůbec jednoduché. O to více obdivuji to, že dokázal napsat knihu tak srozumitelnou a tak otevřenou.

soupik2012
06.11.2021

Kniha je fantastická v tom, že pan Tammet je nejspíš vůbec prvním savantistou, který dokáže vysvětlit co ve své hlavě vidí. Měla jsem možnost si poslechnout již několik knih, které se zabývají autismem, ale teprve díky této knize jsem myslím plně pochopila, co to pro tyto lidi znamená, jak se cítí a jak nesmírně složitý pro ně musí být přizpůsobit se našemu běžnému životu. Jeden z nejzajímavějších životopisů, který jsem si měla možnost kdy poslechnout. Audiokniha je také naprosto perfektní a opravdu hodně dobře jí načetl pan Petr Neskusil.

markej
17.10.2021

Jedna z autobiografických knížek o autismu, respektive o Aspergerově syndromu, která přináší optimističtější scénář. Daniel patří mezi takzvané savanty, kteří se vyznačují tím, že mají výbornou vizuální paměť a dokážou si zapamatovat například několik tisíc čísel za sebou nebo se velmi rychle naučit nějaký cizí jazyk. Autor vzpomíná na své dětství, častokrát zmiňuje to, jak se cítil osamělý a vyčleněný z kolektivu, jak se musel naučit udržovat oční kontakt, porozumět emocím druhých, rozeznávat přenesené významy slov, abstraktní pojmy či ironii. Přes počáteční potíže dokázal sám cestovat po světě a zvládat nepředvídatelné situace, dokonce si najít přátele i životního partnera. Vzpomíná na své rodiče, sourozence či známé, kteří mu byli vždy oporou a povzbuzovali ho.
Fascinující pro mě byly zvláště ty pasáže, v nichž popisuje své vizualizace, vytváří si z čísel celé krajiny, jež ho uklidňují, když si je představí.
***
Kdykoli násobím jedenáctkou, mám pocit, jako by se mi číslice sypaly v hlavě z kopce dolů. Nejhůř se mi pamatují šestky, protože je vidím jako malé černé tečky bez výrazného tvaru nebo struktury. Popsal bych je jako drobné mezírky nebo dírky. (...) A podobně jako básníci volí určitá slova, také mně některé kombinace čísel připadají krásnější než jiné: jedničky jdou například dobře dohromady s tmavšími čísly, jako jsou osmičky nebo devítky, ale k šestkám už se tak dobře nehodí.
***

hu_87
01.09.2021

Úžasně pravdivý náhled na to, jak člověk s Aspergerem vnímá svět, jak myslí a co mu mnohdy nemusí docházet. Hlavně teda z oblasti sociální (třeba vnímání faux pax). Líbí se mi to propojení s jeho životem, zkušenostmi se synestezií a faktů (různé statistiky, ale není jich zas tolik, nebojte).

adorjas
15.07.2021

Čo sa týka knihy, veľké literárne ambície nemá, aj keď sa jedná o biografiu. Tammet vám priblíži svoj život, pričom na pozadí vám vždy predstaví ako funguje, ako premýšľa a ako vníma svet. Je to skvelý vhľad do života človeka s Aspergerovým syndrómom, pretože väčšina z nich nedokáže takto komplexne vnímať svoje prežívanie a majú problém o tom takto verejne hovoriť. Avšak, to nie je záležitosť Daniela, ktorý okrem napísania tejto knihy, chodí po prednáškach, prednáša napríklad na Tedx a čo som pozerala videá, nemá ani trému (minimálne sa tak zdá a vyzerá byť fakt schopným rečníkom, ktorý srší dokonca vtipmi!).
Anotácia sľubuje dojemný príbeh, ale knihu by som nenazvala dojemnou. Napísal ju racionálny človek, ktorého príznakom v rámci tohto "ochorenia" je práve neschopnosť vyjadriť/spracovať emócie na tej úrovni, na akej ju vyjadrujú tí ostatní, "normálni" ľudia.
Napriek tomu, je to určite motivujúci príbeh, pretože to, čo sa podarilo Danielovi dosiahnuť, aj napriek ťažkostiam svojej poruchy, je naozaj obdivuhodné. Prajem Danielovi všetko len to najlepšie, nech ďalej reční a pracuje so svojím nevšedným "darom".