ivetdos ivetdos komentáře u knih

Víkend plný viny Víkend plný viny Sandie Jones

Tato novinka mé oblíbené Sandie Jones se mi těžko hodnotí. Přečetla jsem ji za jeden den, ale jen protože jsem nemohla spát. Jinak bych ji bohužel četla velmi dlouho.

Autorka pro mě do teď byla sázka na jistotu. Jejím žánrem je společenský román s prvky thrilleru, který je extrémně čtivý, nemůžete se odlepit od čtení a vždycky překvapí svými zvraty. Tady tomu tak úplně nebylo.

90% knihy je o “small talkcích” party lidí, kteří se sejdou, aby oslavili svatbu dvou z nich. Už z anotace se jasné, že se něco důležitého stane, ale bohužel až opravdu na úplném konci. Ano, autorka mě překvapila, ale až snad v posledních 30 stranách, což mi bohužel nestačilo, když zbytek knihy byl nezáživný a vlastně o ničem. Mrzí mě to, jde o nejslabší autorčin kousek, snad to příště bude tak dobré jako obvykle.

14.02.2023 3 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Asi většina z nás nesní o tom stát se milenkou. Tyhle věci se prostě stanou a trpí tím obě strany, ne jen manželka/přítelkyně, jak se ve společnosti často vnímá. To nám také ukazuje právě tato kniha, sledujeme pohledy obou žen, jejich vnímání situace, vztah s daným mužem, jejich životy a minulost.

Bylo to velmi zajímavé, ovšem nečekala jsem, že bude až tak depresivní. Stránky utíkaly a příběh mě naprosto pohltil. Nenajdeme tu jen nevěru, ale jde i o jakousi sondu do vnitřních traumat postav a problémy s tím spojené. Ocenila jsem krátký rozsah knihy, ale ten otevřený konec mě moc nepotěšil. Autentické popisy přidávají knize na reálnosti a já byla opravdu spokojená, četla se mi lehce, rychle a zanechala ve mně mnoho myšlenek. Plný počet ji nedám, ale rozhodně vám ji doporučuju, zvlášť pokud máte rádi tvorbu českých autorů, jsem si jistá, že se vám bude líbit :)

12.02.2023 4 z 5

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Už dlouho se mi nestalo, že bych četla sérii, kde byl druhý díl lepší než první. A navíc YA.

Byly tu části, které pro mě byly příliš natahované a možná lehce překombinované. Taky bych ocenila více romantiky, ale jinak bych neměla co víc knize vytknout. Najdeme tu mnohem více zápletek než v prvním díle, autorka nás napíná každou stranou, krátkými kapitolami nás drží připoutané u čtení, špatně se od knihy odchází. Kdybych měla více času, dala bych knihu i za dva dny. I tak jsem si to skvěle užila. Lynn Barnes prostě umí :)

12.02.2023 4 z 5

Svátky v Kavárně nových začátků Svátky v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

Knihu jsem četla až po Vánocích a nebudu vám lhát, Vánoce by mi chuť a zážitek ze čtení této oddechovky o něco vylepšily, jelikož na mě z knihy vánoční atmoška úplně nedýchla, ale rozhodně to nebyla špatná kniha. Neměla jsem velká očekávání, přestože předchozí díl Léto v Kavárně nových začátku se těšil úspěchu, Svátky mi byly dobrým útěkem v náročného období. Bohužel jsem se do hlavní postavy Beccy nebyla schopná tolik vcítit, protože já Vánoce miluju :) ale jako oddechovka, u které vypnete, to bylo skvělé. Někdy je dobré dopředu vědět kam se příběh bude ubírat a jen se nechat příběhem nést a nemuset moc přemýšlet, tady tomu s předvídatelností - jako tomu u romanťáren bývá - nebylo jinak :) Za mě spokojenost a do případného dalšího dílu se chci v budoucnu určitě pustit!

30.01.2023 3 z 5

Pilotkou Boeingu 737 Pilotkou Boeingu 737 Kristýna Jupová

Létání miluji a vždycky jsem chtěla být pilotkou, proto mě tato kniha nemohla minout. V první půlce knihy nám autorka popisuje čím vším musela projít, než se k létání větších strojů dostala. Kolik těžkých zkoušek musela absolvovat, kolik času a peněz tomu musela dát, takže mě od pilotování celkem odradila :D Líbila se mi spíš druhá půlka knihy, která nebyla tak popisná a seznamovací, ale spíš o zážitcích z létání, zajímavostech a na konci příloha s fotkami (škoda, že jich nebylo víc).

Je znát, že autorka není vypsaná, není to tak čtivé a místy jsem se až nudila. Střídalo se to pak s pasážemi, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Ale jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla. Kniha s Davidem Heclem je o několik úrovní jinde, ale i tak jsem se dozvěděla obrovské množství zajímavých informací a nahlédla jsem tzv. behind the scenes, což moje zvědavá povaha ocenila :)

Rozhodně stojí za přečtení, pokud vás létání fascinuje tolik jako mě. Pokud jste jen běžný pasažér, který to tak neprožívá, volila bych čtenářsky vstřebatelnější knihu :)

30.01.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Nejvíc mě na knize fascinuje, jak mě může tak moc zajímat osobní příběh smyšlené hvězdy. Tento pocit máte u oblíbeného zpěváka nebo herečky, chcete znát něco ze zákulisí, ale tady? Jak to, že jsem to autorce zbaštila a měla jsem tendenci si hlavní hrdinku i googlit. T. J. Reed umí dokonale vykreslit postavy, vidíte je před očima, působí tak samozřejmě a reálně, nepochybujete o tom, že existují. To se mi u žádné jiné knihy nestalo. Atmosféra Hollywoodu druhé poloviny minulého století mě naprosto pohltila, přestože bych se v tomto prostředí nechtěla za žádnou cenu pohybovat :) Asi v půlce knihy mě zaskočil jeden ze zvratů a bála jsem se, že knihu nedočtu, protože toto téma v knihách nevyhledávám, poprvé jsem si to ale opravdu užila. Bylo to decentní, opravdové. Kniha mě hned několikrát donutila se zastavit a přemýšlet. Má v sobě tolik témat, myšlenek a moudrostí. Velké doporučení!

14.01.2023 5 z 5

Jíme zdravě v pohybu s prof. Vítkem Jíme zdravě v pohybu s prof. Vítkem kolektiv autorů

Kniha vypadá fakt dobře. Recepty tak z půlky znám a zařazuji je do jídelníčku klientům, ale našla jsem i plno nových, což dost cením. Já si je pro sebe ještě trochu upravuju do bezlepkové podoby, ale inspirace super a kvituju přehled živin u každého jídla. Úvodní informace v teoretické části jsou za mě trochu slabší, rozumím ale proč jsou prezentované takto, jako celek bezva, rozhodně stojí za pozornost :)

03.01.2023 4 z 5

Wahala Wahala Nikki May

Od knihy jsem dostala trochu něco jiného, než jsem čekala. Upřímně mi úplně nesedla. Hlavní hrdinky mě celkem iritovaly, musela jsem se vyloženě nutit do čtení. Možná to bylo mou tehdejší náladou, nevím, každopádně nejsem schopna úplně specifikovat proč na mě kniha tak působila, protože celkově je to zajímavý příběh (i když s trochu urychleným závěrem). Odpočinková kniha, která nenadchne, neurazí. Je dobře napsaná tak jak to Host umí, jen já jsem asi nebyla cílovým čtenářem.

01.01.2023 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Detektivky si dávám spíš výjimečně a pokud, tak spíše osvědčené autory. Od Bryndzy jsem četla Dívku v ledu a Temné hlubiny, u kterých si do teď pamatuji děj, a to už o něčem svědčí. Rozhodla jsem se proto naskočit zpět.
Začetla jsem se v podstatě ihned, kniha se četla svižně, nejen díky krátkým kapitolám. Zapomněla jsem, jak nás autor svými krátkými kapitolami nutí číst dál a dál, dokud se nedozvíte konec. Zaujal mě námět podcastů o skutečných zločinech a nástrahy s tím spojené. Čeká na nás nejeden zvrat a když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, tak nastane další a další. Asi od půlky knihy můžete tipovat vraha, ale věřím, že na závěr budete překvapeni stejně jako já. Ve srovnání s předchozími knihami, ji řadím jako nejlepší. Velké doporučení!

29.12.2022 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Asi si říkáte, že se vás seznamky netýkají, tak tohle nebude kniha pro vás. To jste ale na omylu. Tahle kniha je i pro odpůrce Tinderů, Badooček a dokonce i stand-upů. Autorka sice je stand-up komička, ale kniha je napsaná trochu jinak, než jak probíhají stand-upy. V této knize Lucie vypráví kromě svých historek ze seznamek i historky svých kamarádek, postřehy ze vztahů i její zážitky z dospívání. Já stand upy nemusím, ale autorčin humor miluju. Několikrát jsem se při čtení smála nahlas, až mi tekly slzy, v některých situacích jsem se viděla a někdy jsem autorku podezřívala, že si ukrutně vymýšlí, protože něco takového by se nemohlo stát jí ani žádné její kamarádce. Přesto jsem se božsky bavila a vám tuto knihu z celého srdce doporučuji!

28.12.2022 5 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Ze začátku jsem ji nechtěla a pak jsem nemohla přestat číst. Jak jsem občas k českým autorům skeptická, tak tohle se vážně povedlo! Nenechte se odradit obálkou, rozhodně stojí za pozornost, pokud máte rádi thrillery se zajímavými tématy.

Četla se úplně sama, přestože mě hned ze začátku vyděsilo množství postav, všechny zde mají svůj význam, jen vydržet. Příběh za mě neměl hluchá místa a autor se tu dotýkal mnoha důležitých témat, některé se mnou rezonovaly víc, některé míň, dobře mi z toho ale nebylo (v dobrém slova smyslu). Nejsem typický čtenář thrillerů, dávkuju si je spíš sporadicky, ale tenhle patří mezi ty lepší, co jsem letos četla :)

Je to první autorova kniha, která se mi dostala do rukou a rozhodně pro mě byla velkým překvapením. Nebýt pozitivních recenzí na instagramu, asi bych po ní nesáhla, a to by byla vážně škoda.

27.12.2022 5 z 5

Moje vina Moje vina Mercedes Ron

Hate to love já můžu, je to moje oblíbená linka v romantických příbězích a od dob Papírové princezny vyhledávám i příběhy o nevlastních sourozencích. Tady máme oboje a já cítila v kostech, že to bude dobré – a taky že bylo!

Ano, je to klišoidní až na půdu, propleskla bych oba hlavní hrdiny (každého v jiné části knihy), občas jsem protočila oči, ale po dlouhé době jsem četla opravdu dobrou YA romantiku. Příběh mě naprosto pohltil, nemohla jsem se odtrhnout od čtení a nebýt povinností, které mi každý den kradly pozornost, za dva dny bych ji slupla jako malinu. Miluju to jiskření mezi hlavními hrdiny, perfektní chemii, i to jak se dokázali špičkovat. Mám radši styl vyprávění z pohledu jen jedné postavy, tady nahlédneme do mysli obou hrdinů (kéž by alespoň měli jméno začínající na rozdílné písmeno, strašně se mi to pletlo), není to tedy tak tajemné, jak by mohlo být, ale i tak jsem si čtení moc užila.

Na můj vkus byl příběh až moc dlouhý, mám radši kratší knihy a klidně více dílů, ale četla se perfektně, takže ji to asi odpustím :) Pokud hledáte čtivou, romantickou oddychovku, která vám vydrží delší dobu a milujete Papírovou princeznu jako já, tahle kniha by vás neměla minout. Pevně doufám, že u nás vyjdou i další díly (první kniha je ale hezky ukončená, nebojte) a taky se rozhodně chystám na filmovou adaptaci, která by prý měla vyjít už příští rok.

22.12.2022 5 z 5

Molly Molly Agnieszka Lingas-Łoniewska

Kniha mě hodně zaujala hlavně díky nadšeným ohlasům, dlouho jsem odolávala, zda si ji přečíst, nakonec si ke mně našla cestu sama :)

Byla to velmi originální a čtivá kniha, ovšem hlavní hrdinové mi moc nesedli. Molly na mě byla až moc ulítlá, nedokázala jsem s ní soucítit na začátku ani na konci příběhu, některé věci mě při čtení na postavách iritovali a za uspěchaný konec dávám nakonec hodnocení 3,25*

12.12.2022 3 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Uff, tak Hanišová mi dala zabrat. Kniha Rekonstrukce se mi vcelku líbila, ale tato mi bohužel nesedla. Možná za to může fakt, že jsem obdobné téma nedávno četla u Dvořákové, částečně mi připomínala svým tempem a strukturováním i Zahradu mrtvých duší od Bočka. Každopádně pokud máte autorku rádi, myslím, že se vám bude líbit i tato kniha.

U mě se bohužel sešlo několik faktorů, které mi dojem z knihy trochu pokazily. Rozhodně ale nechci říct, že byla špatná. Jen ve mně pomalé počáteční tempo a uspěchaná druhá část knihy nevyvolala příliš emocí. Hanišová má specifický styl vyprávění, který nesedne každému. Mně osobně docela vadí neoznačená přímá řeč, ale dá se na to zvyknout. Co jsem ale nezkousla, bylo „abysem si“. Při každém užití – a že ho nebylo málo – mi hořely oči a rozhodně bych se bez toho obešla.

Knihu jako celek vám určitě můžu doporučit, zvlášť pokud máte rádi tvorbu současných českých autorů, jen mně tentokrát bohužel kniha příliš neoslovila.

09.12.2022 3 z 5

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

Možná budete mít ze začátku pocit, že takový příběh, jako se objevuje v této knize, už jste viděli nebo četli mockrát, ale budete překvapeni. Já jsem rozhodně byla, nic podobného jsem do teď nečetla. Ano… šikana, rasová problematika je skloňovaná v knihách často, ale tady mě to opravdu dostalo. Do půlky jsem se musela trochu přemlouvat ke čtení, příběh neodsýpal podle mých představ, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout od čtení. Určitě po knize koukněte, je neskutečně čtivá, má neotřelé charaktery, spád, překvapivé rozuzlení a ta obálka? Ach… :)

09.12.2022 4 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Zase ta matoucí obálka :) Čekala jsem thriller, dostala jsem společenské drama. Ale vůbec mi to nevadilo. Najdeme tu několik linek, které se na konci propojí a vše do sebe zaklapne. Žádné stresy ani napětí tu ovšem nečekejte :D konec mě taky nijak zvlášť nepřekvapil, ale po dočtení jsem byla spokojená a s klidným srdcem dávám 4*. Mnoho z vás asi bude kritizovat málo emocí, napětí a akce, mě to u této knihy ale vyhovovalo, padla mi skvěle do nálady. Určitě po ní mrkněte, pokud hledáte něco odpočinkového s kapkou drama :)

19.11.2022 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Colleen je prostě láska a sázka na jistotu, u této knihy tomu nebylo jinak. Miluju to, jak dokáže skloubit těžká témata s romantikou a jak skvěle dokáže popsat pocity. Kniha Na obtíž u mě ale stále vede :)
Začátek mě úplně nadchnul, pak se děj mírně vlekl a konec mě dostal. Brečela jsem jako želva a opravdu hodně se mě kniha dotkla. Opět se mi autorka trefila do nálady, takže já byla spokojená.

Kniha je mířená na mladší čtenáře, ale nejsem si jistá, jestli bych ji zařadila úplně mezi YA, pokud ji budete s tím vědomím číst, bude se vám líbit :) Taky musím trošku varovat, že je kniha plná klišé, ale to já ráda. Za mě určitě doporučení!

17.11.2022 5 z 5

Včerejší noci Včerejší noci Mhairi McFarlane

Tak tohle bylo ale překvapení. Podle obálky jsem čekala více plytký příběh, než jaký kniha skrývá a jsem za to ráda. Ač má pomalejší rozjezd (chvíli jsem si zvykala na styl psaní), velmi dobře se četla. Je to kniha o ztrátě, blízkosti, přátelství, křivdách a trumatech, je originální a překvapivá. Líbily se mi myšlenky, které se v knize objevují a opravdu se mě dotkla. Určitě si ji chci někdy přečíst znovu. Za mě velké překvapení, nenechte ošálit obálkou a mrkněte po ní :)

08.11.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Připravte se na to, že je tu opět několik silných, velmi smutných, provokativních momentů, o kterých asi nedokáže číst každý. Autorka nám je ale nepředkládá v tak surové formě, jak jsme u ní zvyklí. Nebo alespoň mě to tak připadalo… Dotýká se vztahů, církve, sexuality, lidské pošetilosti, povrchnosti a samoty. Tentokrát mi přišlo, že mohl být příběh víc rozvedený, byl pro mě takový neukončený. Vím, že toho autorka ze sebe umí dostat víc, každá její kniha se mě nějakým způsobem dotkla, tato ve mně nijak zvlášť nerezonovala, přestože v sobě nese hodně myšlenek. První polovina knihy se celkem táhla, až pak nastal zlom a nemohla jsem přestat číst.

Kniha se četla svižně, obdivuju autorku za její odvahu zpracovávat takové téma a rozhodně se těším na další její knihy. Pokud se nebojíte, jděte do ní :) stojí za pozornost.

27.10.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Autorka je známá tím, že nám ve svých knihách často ukazuje to nejhorší z lidských povah, nastavuje nám jako společnosti zrcadlo a musím říct, že v Dědině se jí to povedlo skvěle, až toho na mě bylo příliš. S tolika buranskými postavami, které jsem měla chuť profackovat, jsem se v knize ještě nesetkala :D bylo mi v jejich společnosti zle a nenašla jsem snad jedinou, která by mi nevadila. Po literární stránce je to velmi podařené, geniálně vyobrazený, atmosférický obraz venkova, ale po stránce čtenářské jsem občas váhala, jestli knihu neodložit. Nářečí knize dodává na autentičnosti – já se vrátila do svého dětství, u nás na Moravě se podobně také mluvilo, ale někomu může dělat problém knihu číst, doporučuji přečíst prvních 5 stran už v knihkupectví, ať víte, do čeho jdete. Oceňuji mapu dědiny na vnitřní straně přebalu, která mi pomáhala se u čtení vyznat i v postavách a situacích, které pro mě občas nebyly snadno uchopitelné. U čtení autorčiných knih jsem vždy připravená na to, že to nebude veselé čtení, ale za mě tohle byl jeden ze slabších kousků.

20.10.2022 3 z 5