iveta3689 iveta3689 komentáře u knih

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Téma je strašně skličující. Je neskutečné, jak jsou lidé schopni se k sobě navzájem chovat a že to probíhalo tak nedávno. Navíc tam není naděje, že se to kdykoliv zlepší. Když pomineme rasovou linku, celou knihou se prolíná (ne)vztah matek k dětem. Je zde vidět, jak si ženy pořídí děti jen jako rekvizitu, aby měly navenek dokonalou rodinku. Pak je nechají vychovat hospodyněmi, kterými zároveň opovrhují. Kniha není rozsáhlá, je napsaná velmi dobře, přesto to není žádná jednohubka.

11.06.2021 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Asi by stačilo napsat, že je to starý dobrý King. V první části detailně popisuje každý krok hrdinů, každou myšlenku. Není to nudné, nevynechala bych jediné slovo. Pomalu vás chytne, aniž si to všimnete a hltáte stránku za stránkou. A když se dostaneme do magické části, je to až neuvěřitelně přirozené. Není nutné pochopit žádné nové rasy, nebo uspořádání, vše obyčejně plyne jako u nás. King odkazuje na jiná díla a klasické pohádky, ale nevykrádá je, spíš jim vzdává poctu.

17.08.2023 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Čistokrevná detektivka, s uvěřitelnými postavami a dějem. Hlavní hrdina není žádný superman s nadpřirozenými schopnosti a navíc pracuje celkem v mezích zákona. To bylo hodně příjemné překvapení mezi ostatními knihami.

09.10.2021 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

(SPOILER) Tohle byla opravdu síla. Do poloviny knihy jsem byla spokojená. Příběh napínavý, dobře napsaný, svižný, nedal vydechnout. Za mě slušné 4/5*. Pak se něco stalo a já jako máma tříletého dítěte jsem nebyla schopná číst dál. Chvíli jsem musela knihu rozdýchat, přiznám se, že jsem nakoukla na konec, abych se trochu uklidnila. Je to neuvěřitelně věrně napsané, děsivě uvěřitelné. Jasných 5/5*.

30.12.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Strhující. Neskutečně skvěle napsané. Příběh je sám o sobě silný a emotivní, ale bylo by snadné ho špatným slohem "zabít". To se ale nestalo. Autor nechal příběh plynout bez zbytečné omáčky. Vypráví všechno nutné, abychom se dozvěděli historické souvislosti, ale neubírá to na napětí.

02.08.2018 5 z 5

Zajímavé povídání. Otevřené, jak to jen jde. Tím, že je to rozhovor, odpadá jakákoliv omáčka. Moc dobře napsané, čte se to jako beletrie.

12.05.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvěle napsané. Čtivé, svižné, napínavé, i když děj je minimální. Popisy postav a situací posunují příběh aniž by bylo nutné vymýšlet nějaké zvraty. Hlavní postavou je neustále někdo jiný, jak se příběh přelévá. Je to nenásilné a pořád to pobízí číst dál.

05.03.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Opět dobře napsané. Příběh se čte snadno díky stylu, jakým je napsán, ale těžko kvůli tématu, který popisuje.

09.05.2023 4 z 5

Později Později Stephen King

Skvělý King, opět ve formě. Svižný příběh s gradací tak akorát. Dokážu si představit, že bude delší, ale i takováto jednohubka byla moc fajn. Připomíná mi některé starší kousky, kvalitou je to rozhodně z těch lepších věcí, co napsal. Jsem nadšená.

06.11.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Překrásné popisy krajiny, poetické, ale nic přeplácaného. Děj je jednoduchý, ale napínavý. Chytne a nepustí. Nejlepší, co jsem od autorky četla.

04.09.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Žádné laciné situace nebo zbytečné jitření citů. Všechny osoby a situace jsou uvěřitelné, velmi věrně popsané. Autorka píše stroze, věcně, výstižně, což dokresluje beznaděj té doby. A naopak ty šťastnější chvilky jsou jako zjevení, z ničeho nic a barvitě popsané.

31.01.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Lehce a jednoduše napsané, velmi dobře se čte. Bez zbytečných detailů, které by odváděly pozornost, přesto podrobně a krásně vykreslená atmosféra a charaktery. I když je příběh o těžké době, je neuvěřitelně optimistický.

04.11.2020 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Zase výborná kniha, autor prostě umí. Ještě před půl rokem by to bylo sci-fi, ale po současných zkušenostech je to neuvěřitelně věrné. Příběh je napsaný čtivě, kapitoly ubíhají a nutí číst dál. Osobní příběhy postav jsou popsané jen ve střípcích, aby dokreslily charakter ale neobtěžovaly nadbytečnými detaily. Měla jsem problém jen se scénou s vyhořelým autem a tím, co následovalo s Pinkiem. Tam už to bylo přitažené za vlasy. Konec byl trochu uspěchaný, ale celkově mě kniha bavila.

20.06.2020 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Původně jsem si myslela, že půjde o tuctový román. Pak jsem zaznamenala názor, že nic není, tak jak původně vypadá a přiznám se, že to mě zviklalo. První část knihy probíhala, jak jsem původně čekala, Amber se snažila odloudit boháče a idealizovala si život s ním. Čekala jsem tedy, že druhá část knihy odhalí zákulisí manželství Daphne a Jacksona a to se stalo. Hned první věta, kterou uvádí Daphne ve své části knihy celkem prozradí, kam se bude děj ubírat dál. Příběh Daphne a jejího manžela byl napsán velmi naturalisticky, děsivě. Chvílemi pro mě byl problém pokračovat ve čtení. Kniha je opravdu strhující.

03.05.2018 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Opět skvěle napsané. Každá věta napínavá, vybroušená, kniha se čte sama. A ten konec je něco, hned potřebuji další díl.

30.05.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Strašné téma. Když o tom nebudeme mluvit, jednou se nebudou lidé schopni uvěřit, že se něco takového dělo. Řada detailů je srdcervoucí, ale není to laciná snaha šokovat. Autorka vše napsala citlivě.

26.04.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Opět skvěle napsané. Uvěřitelný příběh, dobře vymyšlené postavy, zajímavé dialogy.

20.04.2023 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Moc pěkné. Některé detaily byly zbytečně naivní, ale tento žánr to asi snese. Kniha je emotivní, velmi čtivá napínavá.

31.03.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Dobře vymyšlený děj, uvěřitelní hrdinové i vyšetřování

25.08.2022 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Dobře napsaná detektivka. Neokoukané prostředí, uvěřitelní hrdinové i jejich osobní příběhy. V příběhu je zapojeno hodně postav, občas jsem se trochu ztrácela, ale nepovažuji to za mínus. Vyšetřování je tak akorát podrobné, aby se rozvinul spletitý děj, ale ne zase otravné přemírou detailů. Třešničkou na dortu bylo grafické zpracování knihy.

21.06.2021 4 z 5