Isew Isew komentáře u knih

Jeppe z kopečku Jeppe z kopečku Ludvig Holberg

(SPOILER) Jeppe z kopečku, opilec, budižkničemu, který se bojí své ženy a jejího biče, se stane hračkou v rukou barona a jeho sloužících. Stalo se vám někdy, že se vám zdál sen, který byl tak reálný, že vám chvíli trvalo, než jste se dostali znovu do reality? Co když ta realita bude pořád jiná? To se stalo Jeppemu. Zajímavý byl jeho přerod, když si myslel, že je pán. Stal se z něho tyran. Škoda, že Jeppemu byla vyjevena pravda. Mnohem větší trest by byl, kdyby byl znovu pohozen na hnůj, ale bez jakéhokoli vysvětlení. Na této drobné epizodě se neukázala pouze pravá podoba Jeppeho, ale i barona a jeho pomocníků.

Taras Bulba Taras Bulba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Knihu Taras Bulba jsem léta ve své knihovně míjela. Nechtělo se mi do kozácké minulosti a nesmiřitelných bojů. Nakonec jsem se ke knize dostala a nelituji. Není to nejlepší Gogolovo dílo, ale špatné rozhodně není. Je prodchnuté kozáckou bojovou mentalitou, láskou k rodné Ukrajině, která je pro mnohé silnější, než láska ke svým dětem.

17.09.2023 3 z 5

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Zajímavé postřehy ze života na ostrově Korfu. Ostrov, který žije z turistického ruchu a mimo sezónu se jeho obyvatelé přihlásí na úřadu práce. Pohoda, střídaná pohodou a když by měl být nějaký Řek omezen na své pohodě, obrátí se na stát, od něhož očekává, že se o něj postará a bude zase pohoda. Naprosto jasně podané, proč je Řecko přeborníkem v bankrotu státu.

17.09.2023 3 z 5

Gypsová dáma Gypsová dáma Pavel Buksa

Mám ráda Bubáky pro všední den. Pohodové a příjemné povídky. Gypsová dáma byla diametrálně odlišná. Kdo má větší morální integritu, zlodějíček - recidivista, soukromý detektiv nebo renomovaný právník? Konec velmi nečekaný a hodný k zamyšlení.

Dámská šatna Dámská šatna Arnošt Goldflam

Dámská šatna. Svět sám pro sebe. Nervozita, tréma, lásky a problémy. V přípravě na představení a divadelních pauzách se odehrává ne příliš veselý život několika hereček různého věku. Nadšení a touha po slávě zejména mladších hereček, smíření, životní trable s láskou i strach z budoucnosti, herecký život vtěsnaný do malé divadelní šatny.

17.09.2023 4 z 5

Povídky otce Browna (8 povídek) Povídky otce Browna (8 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Otec Brown není můj nejoblíbenější literární detektiv, ale přesto ho mám moc ráda. V jeho případech neteče krev po litrech, případy nejsou příliš komplikované a nejsou příliš akční, ale jsou milé. Většinou otec Brown přijde na řešení prostou úvahou, pouze znalostí psychologie člověka. Své místo mezi proslulými detektivy si zaslouží.

24.08.2023 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zločin a trest jsem četla kdysi na střední škole. Vzpomínám si jak jsem hltala každou stránku. Nejvíc mě tenkrát zaujala psychologie zločince a jeho chování. Už je to hezká řádka let, tak jsem si chtěla osvěžit paměť. Zajímavé je, že mě nyní zaujalo něco trochu jiného. Úvahy Raskolnikova o tom, že v rámci vyššího dobra pro lidstvo, je ospraveditelý jakýkoliv skutek. Loupež, vražda, cokoliv. Jestli jste ten vyvolený? Raskolnikov se za něho považoval. V kontextu toho se mi vybavil Stalin. Určitě také sám sebe považoval za vyšší dobro a mohl páchat cokoliv krást, týrat, vraždit.... Pokud by se někdy dostal k Dostojevskému, jako že to není velmi pravděpodobné (Stalin byl nevzdělaný primitiv), mohl si touto optikou své činy ospravedlňovat.
Karel Havlíček Borovský v roce 1844 prohlásil "Odjel jsem do Ruska jako Slovan a vrátil jsem se jako Čech. Je to země bídy, zmaru, chlastu a rozsáhlých literárních děl o zmaru, bídě a chlastu". Vlastně se od té doby téměř nic nezměnilo. Jen s těmi literárními díly už to není tak slavné. V současném Rusku už nikoho jako Dostojevského, Gogola, Čechova nebo Tolstého nenajdeme. Takže zbyla jen bída, zmar a chlast.

24.08.2023 5 z 5

Senzibil Senzibil Markéta Pilátová

Zpočátku měl příběh opravdu grády. Pak se začal rozpadat. Výborný nápad, který si zasloužil lepší zpracování. Jak skvěle kniha začala, tak neslavně skončila. Škoda.

24.08.2023 3 z 5

Léto v Altamiře Léto v Altamiře Jiří Fried

Skvělá knížka o přátelství dvou kluků v nelehké době. Ovlivněni Dvěma divochy od Setona chtěli žít svůj zálesácký sen navzdory době. Znovu jsem přemýšlela o tom, jak by to asi dopadlo s naší zemí, kdyby se v Německu neobjevil ten uřvaný psychopat s knírkem a nezblbnul do té doby velice kulturní národ. Zvítězili by tady v roce 1946 komunisté? Nejen, že kluci by mohli v klidu žít svůj zálesácký sen, ale kolik lidí a rodin by nebylo nešťastných ať už vlivem nacismu nebo komunismu.

24.08.2023 5 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Ani nevím proč, jsem si ze školy odnesla, že Canterburské povídky jsou náboženskou literaturou o poutnících, abatyších a převorech. Možná jsem si to spojila s katedrálou v Canterbury. Nemohla jsem být dále od pravdy. Je to takový cudnější Dekameron, i když, někdy úplně cudný tedy není. Povídky jsou zajímavé, ale nevyrovnané. Některé jsou skvělé, některé trochu nudnější. Ve výsledku jsem ráda, že jsem si splnila další středoškolský dluh.

24.08.2023

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Od H. P. Lovecrafta jsem čekala trochu něco jiného. Je mistrem hororových povídek. Možná jsem ke knize přistupovala s příliš velkým očekáváním. V horách šílenství mě nezaujalo. Nedostavil se pocit napětí a strachu. Co všechno výzkumníci vyčetli z reliéfů je nepravděpodobné. Vyčetli z nich vše o pravěké civilizaci s návazností na dnešek. Často jsem se přistihla, že mi to připomíná výklad na hradě... a támhle vidíte gotické okno, v olověných lištách je zakotvena skleněná mozaika... tak asi takto to na mě působilo.

24.08.2023 3 z 5

Věznice Falconer Věznice Falconer John Cheever

Johna Cheevera jsem znala jen jako autora povídky Zabiju tě v Shady Hillu, ve skvělé dramatizaci Českého rozhlasu s Luďkem Munzarem a Janou Hlaváčovou. Od Věznice Falconer jsem čekala něco stejně sofistikovaného. Bohužel má očekávání nebyla naplněna. Není to však špatná kniha. Popis vězeňského prostředí byl zajímavý, vnitřní pochody hlavního hrdiny většinou také. Neseděl mi však útěk jednoho z vězňů, který nebyl nijak řešen a útěk hlavního hrdiny ve stylu hraběte Monte Christa a znovu žádná akce ze strany věznice či policie. Nedávno jsem znovu viděla film Frajer Luke, kde jsou také útěky z vězení, ale reálnější, kdy je velká snaha uprchlého vězně dopadnout. Ten konec byl hodně nereálný.

29.07.2023 3 z 5

Uvěřitelné příhody doktora Papula Uvěřitelné příhody doktora Papula Miroslav Skála

Dlouho se mi nestalo, že bych se u knížky hlasitě smála. Tady se mi to stalo několikrát. Naprosto ulítlé příběhy i konverzace. Fabulace a imaginace, přesně podle mého gusta. Bavila jsem se královsky. Škoda jen, že idylu narušil příchod lepé ženy, pak to trochu začalo drhnout, ale do té doby to bylo skvostné.

29.07.2023 4 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Naprosté překvapení. Autora jsem neznala, ani o něm nikdy neslyšela. Vůbec jsem nečekala, že ta kniha bude tak dobrá. Čtivá, napínavá, strhující, nikde nedrhnoucí a informačně nabitá. Teď to budu muset vydýchat, ale brzy zase sáhnu po nějaké další autorově knížce.

29.07.2023 5 z 5

Zlodějina pro začátečníky Zlodějina pro začátečníky Terry Deary

Tohle bylo slušné utrpení. Super námět, zpracování tragické. Ačkoli je to poměrně krátká kniha (tak 4 h četby), pocitově to byla věčnost. Tolik logických lapsů a naprosto nereálných situací. Knížek pro děti jsem přečetla opravdu dost a tohle je bezpochyby jedna z těch nejhorších. Líbivá skořápka obsahuje žluklé vejce. Do dalších dílů se určitě nepustím a pokusím se zapomenout.

25.07.2023 1 z 5

Moje paličaté IQ Moje paličaté IQ Stanislav Rudolf

Tohle bylo příjemné překvapení. Autor autenticky popsal dobu socialismu, divokých devadesátých let i toho, jaká tato překotná doba a zejména období, kdy vydělat velké peníze nebyl problém, měla vliv na charaktery lidí a vztahy. Velmi čtivé. Obálka knihy je však naprosto děsivá a plně odráží divoká devadesátá léta. Shrnu-li to, jsem spokojená a knížku pro ty, kteří chtějí vědět, jak to tady přibližně vypadalo v době upadajícího socialismu a překotně se rozvíjejícího kapitalismu (s absencí pevného právního prostředí), doporučuji jako studijní materiál.

23.07.2023 4 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Pro menší děti tato kniha není. Pro starší teenagery možná ano. Chemické poučky po mě sjely jako po skluzavce, ale přisuzuji to tomu, že nemám téměř žádné chemické základy, na kterých by se tento druh informací mohl uchytit. Filatelie a magie jako odrazový můstek pro detektivku, proč ne. Nebylo to špatné, třeba se někdy dostanu i k dalším dílům.

21.07.2023 3 z 5

Tajemství oblázkové hory Tajemství oblázkové hory Bára Dočkalová

Knize by slušelo zkrácení. Chvílemi byla repetitivní a zdlouhavá. V polovině knihy jsem zvažovala, zda ve čtení pokračovat. Nakonec jsem ráda, že jsem to nevzdala, poslední čtvrtina byla opravdu dobrá a zajímavá. A jako u Shakespeara, konec vše napravil. Ten byl opravdu dobrý. Líbilo se mi, že byl dořešen i vztah s partou a nevyšuměl do ztracena.

15.07.2023 3 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Dva manželské páry, alkohol tekoucí proudem a staré křivdy rámují jednu noc, kdy se odkrývají stará tajemství. Někdo problémy řeší napřímo, někdo je nechává "vyhnít" a někdo si musí pozvat do domu úplné cizince, aby je použil jako katalyzátor pro vyřčení krutých "pravd". Rozhovor, kdy pomalu a jistě ukapává jedna kapka jedu vedle druhé. Jízlivost a krutost je všudypřítomná a zasahuje do života všech zúčastněných. Patlání se v minulosti i přítomnosti všech aktérů nebylo nic příjemného. Za přečtení to však stálo. Je dobré vědět, kam až lidé ve své zhrzenosti z nenaplněných ambicí mohou dojít.

13.07.2023 4 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Kdysi před mnoha lety jsem slyšela skvělou rozhlasovou dramatizaci a byla jsem nadšená. Napětí, zajímavý příběh a skvělé herecké výkony. Po dlouhých letech jsem se dostala k literární podobě. Sice to nemělo takový efekt, ale pořád dobré. Výhoda rozhlasové dramatizace je, že se může vynechat to, co v původním textu drhne. Zajímavý příběh, trochu rozvláčnější zpracování, ale rozhodně stojí za pozornost.

13.07.2023 4 z 5