Léto v Altamiře

Léto v Altamiře https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262026/mid_leto-v-altamire-MN8-262026.png 5 29 8

Román o přátelství dvou chlapců v době těsně před válkou (1937). Chlapci prožívají prázdniny v lesích okolo Blanice, ale již se zostřují národnostní neshody.

Bedrich84
24.02.2024 4 z 5

Kniha o prázdninovém přátelství dvou chlapců v létě 1937. Odehrává se v Záhoří u Prachatic. Myslím, že nemálo čtenářů si vzpomene na svoje vlastní dětská dobrodružství, přestože se pravděpodobně odehrávala jinde. Z knihy je cítit nadšení pro přírodu a láska k ní. A také to okouzlení prvním přátelstvím, na které člověk nikdy nezapomeneme. Další dějová linka je sílící nacismus sudetských Němců, první konflikty s chlapci v hitlerjugend a dokonce i nějaké násilí mezi Čechy a Němci ve městě. Skvělá prázdninová četba vhodná i pro děti cca od páté třídy.

stoun25
11.11.2023 5 z 5

Krásná kniha o přátelství. Dost mi to připomnělo Foglarovy knihy

marlowe
10.11.2023 5 z 5

Desetidílné rozhlasové zpracování se náramně povedlo, knihu jsem znal podle (mimochodem velmi zajímavého) názvu, ale nikdy mě nenapadlo si ji přečíst. Tak teď jsem si udělal tu radost a vyslechl si ji ve zvukové podobě. Rozhodně doporučuji.

rafan65
29.08.2023 5 z 5

Krásné přátelství dvou chlapců a jejich dobrodružství je jedna rovina příběhu, nenávist němců k českému obyvatelstvu je druhá rovina příběhu. Docela smutná doba která vnáší strach do děje příběhu, je cítit hrůzu blížící se války. Autorovi se krásně podařilo všechny tyto atributy zapracovat do příběhu. Moc pěkné.

Isew
24.08.2023 5 z 5

Skvělá knížka o přátelství dvou kluků v nelehké době. Ovlivněni Dvěma divochy od Setona chtěli žít svůj zálesácký sen navzdory době. Znovu jsem přemýšlela o tom, jak by to asi dopadlo s naší zemí, kdyby se v Německu neobjevil ten uřvaný psychopat s knírkem a nezblbnul do té doby velice kulturní národ. Zvítězili by tady v roce 1946 komunisté? Nejen, že kluci by mohli v klidu žít svůj zálesácký sen, ale kolik lidí a rodin by nebylo nešťastných ať už vlivem nacismu nebo komunismu.

maja2712
18.08.2023 5 z 5

Poslouchala jsem na Českém rozhlase, mimochodem moc hezky zpracované. Autor čtenáři předkládá poutavý příběh přátelství dvou chlapců z různých sociálních vrstev z oblasti sudetské Šumavy. V příběhu můžeme sledovat, jak se v období prázdnin kluci jeden od druhého učí, jakým způsobem přemýšlejí o své rodině, sousedech i obyvatelích malého městečka. A jak jako nitka se do dobrodružných prázdnin knihou proplétá hrůzná hitlerovská propaganda, kterou zpočátku mnozí neberou úplně vážně. Krásná kniha, poetická a nelehká zároveň.

olga8832
18.08.2023 5 z 5

No tak já dokonce o tři víc... :-) A jsem ráda, že se stalo, vyprávění dvou chlapců je úžasné, napínavé s vůní lesa, dálek, vody a slunce. Zmíněné postavy a jejich osudy jsou jasně a stručně poutavě vykreslené. A pak ta nitka nastupujícího nacismu... Vůbec si neuvědomujeme, jaké nás potkalo štěstí.
Opravdu krásná knížka a díky za čtení na ČR.

Klamm
15.12.2019 5 z 5

Je ostuda, že jako prachatický rodák jsem objevil tuto knihu až ve svých 45 letech!
A je s podivem, že jí spousta lidí v Prachaticích (Záhoří) vůbec nezná.
Přitom právě pro místní, je určena. Příběh o přátelství dvou chlapců, kteří tráví letní prázdniny běháním po lese se nijak zvlášť neliší od ostatních klukovských knih. Širokou veřejnost asi moc neosloví. Co dělá ale v mých očích knihu výjimečnou, je právě místo, kde se děj odehrává. Génius loci! Reálně, až magicky, přede mnou ožilo mé rodné město v roce 1937. Přenesl jsem se v čase na místa, kudy běžně chodím a potkával postavičky a osudy, které dnes už pamatuje opravdu jen pár nejstarších. Lidi a jména odvál čas, většina míst ale dosud zůstává. Městečko si žilo svým životem, protkané maloobchody, živnostníky a lidmi, kteří se vzájemně znali. Žádný automobilový ruch, mrtvé náměstí a neosobní supermarkety.
Oproti tomu, ale tehdy začali do prosluněné a poklidné atmosféry prosakovat nastupující henleinovci. A do mého narození, zbývalo 38 let...

P.S.: Škoda, že už Jiřího Frieda v našich ulicích nepotkám. Vzdal bych mu díky za zakonzervování tehdejších časů.

Jiří Fried
česká, 1923 - 1999