IreneP IreneP komentáře u knih

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Klasická dobrodružná knížka, v současnosti už spíš pro děti. V naší rodině jsme poslouchali audio - já a můj 10letý syn. Ten ji opravdu prožíval a byl nadšený. Mě taky bavila. Děj není nijak drastický, i když na pár mordů dojde. A postava Johna Silvera je ikonická.

30.10.2022 4 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Ke knížce jsem se dostala úplně náhodou a dlouho mi ležela v knihovně. Ale je to takový poklad! Je to psychologické drama s dramatickým koncem. Tak pěkně napsané, že ačkoliv je to plné strašných věcí (autonehoda, násilí, rozvody, náboženské zaslepení, smrt v rodině, vztek a zlost atd.), celkově to vyzní příjemně. A člověka ta knížka nepustí ani pár dní po přečtení. Což je zvláštní, ale pravdivé. :-)

01.06.2022 4 z 5

Jediný příběh Jediný příběh Julian Barnes

Jediný příběh mi sedl do nálady. Poslouchala jsem ho jako audiokniku a pan Preiss mi sedl k hlavní postavě a obohatil mi celý poslech. Barnesův Jediný příběh je příběh lásky mladíka a podstatně starší ženy, který se odehrává během 12 let (od mladíkových 19). Moc se mi líbilo,že bylo všechno napsané pouze z jeho pohledu a jako vzpomínky. Autor pro sebe typicky se rozepisuje zeširoka, analyzuje a zkoumá city a pocity, prostředí, dělá si typickou legraci. Postupem času nálada v knize pod vlivem vývoje vztahu houstne, kazí se a člověka strhává do toho marného a smutného bloudění bez východiska. Pěkné porýpání se v milostných vazbách a manželství vrstevníků rodičů. Jen jsem si celou dobu říkala, co od toho očekávala ona, ve 48 letech....

21.03.2022 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Příběh je výborný, bavily mě všechny části - malá Jana trápená u paní Reedové, Jana v lowoodské škole, Jana v Thorhfeeldu jako vychovatelka malé Adélky u pana Rochestera i Jana venkovská učitelka na blatech. Znala jsem jen film, a proto jsem byla místy i dost překvapená. Jen ti muži, s těmi mám poslední dobou v klasických knihách trápení. Nejsou to muži, kteří by mi imponovali. Jsou to nepříjemní morousové, pedantští fanatici. Já na panu Rochesterovi ani Janu Křtitelovi nic moc dobrého nevidím. Jak se teď říká, jsou dost toxičtí.

04.02.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Pokud se vám líbil Prokletý kraj, myslím, že oceníte i Prameny Vltavy. Vyprávění je napsané poutavě a ukazuje, jak moc minulost ovlivní životy i v současnosti. Příhraniční oblast Šumavy je místo s opravdu hodně pohnutou minulostí, která dokáže vrhat stíny až do současnosti. Velice zajímavé, čtivé, i když trochu překombinované.

19.01.2022 4 z 5

Rybář Rybář John Langan

Knížka, která je opravdu napsaná v lovecraftovském duchu. I proto se vyvíjí pomalu, ale má to svůj důvod. Vypravěč i Dan mají svá osobní traumata, ztráty milovaných, ze kterých se pokoušejí dostat a rybaření v tom u obou hraje velkou roli. Asi ve třetině knihy je vloženo vyprávění z minulosti, které se věnuje tajemnému potoku jménem Dutchman´s Creek, kam se oba muži právě chystají vypravit. Po této vsuvce následuje poslední třetina, vyústění a rozřešení všeho. Je to pomalé, tajemné, okultní.

19.09.2021 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Jak je knížka psaná z pohledu malé, vlastně zmanipulované holky, je to síla. Mirek je hnusák prakticky od prvního zjevení se v ději a je hrozné, jak to ty děti nevidí a rodiče taky ne, nebo vidět nechtějí. Já bych to dala jako povinnou četbu na základce. Explicitní popisy se tam nevyskytují a poselství je silné.

29.08.2021 4 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Moje první Agatha v životě, bylo mi 12 let, byly prázdniny a já se do autorky úplně zamilovala. Taky jsem měla štěstí, že jsem začala právě Vlakem z Paddingtonu. Je tam totiž všechno, co mám ráda. Starý dům, velká rodina s komplikovanými vztahy, 2 chlapci, díky kterým mi to bylo všechno bližší a naprosto úžasná Lucy, profesionální hospodyně. A jako třešinka na dortu slečna Marplová. A vyšetřování vraždy je pěkně zapeklité. Moc doporučuji.

30.07.2021 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Moc moc dobré, napínavé od první stránky do konce. Čtení jsem si užila. Zvěsti mě první polovinu potrápily, tady to jeho od počátku na plný plyn.

18.07.2021 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Ano, ano, soužití s dětmi může být někdy děsné, i když jsou normální. A co teprve když tak úplně normální nejsou a jednoho rodiče zbožňují, zatímco ten druhý prostě stojí v cestě ke štěstí... pak to může být tak zdařené psycho jako tahle knížka.

14.03.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Budu patřit k té menšině, kterou Dracul moc neoslovil. Snažila jsem se ho číst pěkně v kuse, ale v první třetině knihy se mi podařilo dokonce dvakrát usnout. V polovině mi přišlo, že děj dostal spád a byl už zajímavý a taky "hororový". Knížku jsem přečetla. Kdyby mi bylo 15, určitě bych byla nadšená. Takhle spíš trochu zklamaná. Když jde o upíry, to už mě víc zaujaly knížky Jenny Nowak.

02.03.2021 3 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Knížka mi dala zabrat. Od Lolity přes Poupátka až sem, k temné Vanesse vždycky nevím, jestli číst další takovou. Mě to totiž neskutečně rozčiluje a někdy je mi až zle. Protože ať ty holky dělají cokoliv, ikdyby těm chlapům samy lezly do postele a běhaly před nimi nahé, jsou to děti. Děti možná provokující, ale nezralé. A nebo jako v případě Vanessy děti osamělé, dospívající, nejisté. A muž, o hodně let starší muž, prostě musí říct ne. I kdyby si namlouval, že je to láska jeho života. A pokud si ne neřekne, je to prostě prasák. Tak. Vanessu doporučuji k přečtení, protože krásně popisuje tu manipulaci ze strany pana učitele, tu závislost ze strany Vanessy a tu škodu, kterou to na ní napáchalo.

03.11.2022 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Perfektní. Doporučení jen jednou větou: "LIDÉ, ČTĚTE (to)!"

30.10.2022 5 z 5

Poslouchala jsem na Rozhlase a jako bych tam byla. Nina Špitálníková dokázala napsat poutavou sondu do severokorejského života očima západní studentky, která se dorozumí jazykem té země. Ačkoli o totalitních režimech mám určitou představu, přesto mě některé věci až šokovaly. Hlavně závěr o působení některých charitativních organizacích, ale také ta úplná oddanost lidu vůdci. Od bývalého šéfa vím, jak se severní Korea prezentuje při politických návštěvách. Co se může a nemůže atd. Ale přesto jsem byla místy překvapená, jak tuhý režim to je. Chystám se i na Svědectví, ale to už v knižní verzi.

17.06.2022 4 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Výborné, a to i když člověk zná film. Takhle alespoň víc pochopí vztahy, povahy, motivace a vnitřní život postav.

30.03.2022 4 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Takový civilnější příběh vycházející se současné situace ve Francii. A ano, s využitím covidu v ději. Už jsem na to v několika knížkách narazila, ale Minier si s tím podle mého poradil dobře, není to násilné a ilustruje to dobu. Potěšilo mě, že to tentokrát nebylo tak krvavé a drásající jako dříve.

25.03.2022 4 z 5

Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů * antologie

Útlá knížka, ale skvělá. Líbí se mi, že nechybí předmluva a také obsahuje na konci medailonky autorů. Jedná se o neprofláknuté - převážně viktoriánské - duchařské povídky. Odehrávají se ve vánočním čase a jsou opravdu dobré, tajuplné, strašidelné a napínavé s úžasnou atmosférou.

12.12.2021 5 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

Konec mě napadl, ale ono o to vůbec nejde. Nejvíc mě zajímal ten vývoj. Jak se rodina vyrovná s tím, že máma zmizela, že se po 11 letech objevila a pak s celou pravdou o zmizení. Spíš psychologický román. Velká spokojenost!

03.09.2021 4 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Těžko psát objektivní hodnocení, protože jsem tu knížku vnímala naprosto subjektivně. A tak můžu jen napsat, že jsem z ní byla nadšená. Těšila jsem se na každou novou teorii, historickou zmínku, procházku pražskými ulicemi, setkání s kolegy z ústavu nebo se členy rodiny. Pátrala jsem společně s Adou po Kasparovi, po tajemstvím jejích rodičů, po "tom pravém". Užívala jsem si bizarní sny. Bylo to poutavé a tak zvláštní. Podivné.

31.07.2021 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Poslouchala jsem jako audioknihu a ta kouzlo a tajemno knihy ještě podtrhla. Příběh je temný a strašidelný a byla jsem zvědavá, jestli skončí dobře nebo špatně. Krabatovi jsem fandila od první chvíle. Ještě se chci podívat na film od B. Zemana, má prý také skvělou atmosféru.

12.06.2021 5 z 5