Iki1 Iki1 komentáře u knih

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Kniha mě zaujala od prvních stránek. Líbil se mi napínavý, stupňující se děj, který přináší dostatek napětí. Autorka píše velmi čtivě, takže příběh čtenáře opravdu zaujme, dokáže jemně vykreslit a zesílit momenty strachu a zvyšujícího se napětí. K tomu jednoznačně charakterizuje pozitivní i negativní postavy, většinu charakterizace přidá prostřednictvím děje - tedy jejich skutky. Na druhou stranu autorka dokázala uvolnit napětí pomocí dialogů mezi členy vyšetřovacího týmu, ty jsou velmi hravé.

02.08.2023 5 z 5

Nikdo nemusel zemřít Nikdo nemusel zemřít Luděk Kubát

Tahle kniha je to pravé ořechové, co z edice Původní česká detektivka očekávám. Žádné velké umění, ale jednoduchý, přímočarý děj, charakteristika postav hned na začátku (i když posléze se už příliš nevyvíjí), tah na branku a konečně vyřešení případu, před kterým autor trochu rozhýbe děj a nenápadně se snaží čtenáře nasunout na slepou kolej. A jako koření neuškodí trocha humoru. I když střed knihy mi přišel trochu rozvleklý, rozhodně jsem si při čtení odpočinul a pobavil se.

31.07.2023 4 z 5

Čas madon Čas madon Naďa Horáková

No, vzhledem k tomu, že kniha se honosí podtitulem Původní česká detektivka, v ní kromě dvou detektivů detektivního téměř nic není. Jednoduchoučký příběh zachraňuje jen to, že autorka je zručná vypravěčka, takže nekončí totálním krachem. Ale i tak tu musí být přemíra náhod a nevysvětlitelných událostí, aby byl "případ" doveden k jakž takž zdárnému konci. Zato se ale čtenář v knize může dozvědět obsáhle o ezoterice, způsobu věštění z karet či obrazech a malířství obecně. Při čtení mi především chyběl spád a přebývalo vztahové řešení propletence zde představených lidí.

27.07.2023 2 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

I tato velmi čtivá kniha je psána jednoduchým jazykem. Další příhody Ondřeje z Rohatce mě hodně zaujaly. A protože se jde o jednoduchý příběh, opět s dobrým koncem, jedná se o parádní počtení. Skvěle zachycená středověká atmosféra života na menší tvrzi i ve městě. K tomu téměř dokonalý rozbor podnikatelského uvažování šlechticů a života středověkých obchodníků. Přidán jemný autorův humor a je tu hodně zábavná kniha, i když patřící spíš mezi pohádky pro dospělé.

25.07.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Čtení této knihy jsem si užil. Jednoduchá dějová linka, jasný a srozumitelný jazyk, vztahová linka dvou hlavních protagonistů z předchozích dílů. Ta mi v této knize příliš nesedla, myslím, že tu už bylo přespříliš šťourání se v pocitech, ale nešť. Děj byl postupně šponován, konec překvapivý. Celkově tedy kniha patří k těm lepším až výborným českým detektivkám.

24.07.2023 4 z 5

Na plný koule Na plný koule Petra Klabouchová

U knihy jsem se skvěle pobavil. Pomohlo tomu, že kapitolky jsou krátké (ideální k letnímu čtení), líbí se mi autorčin jednoduchý styl psaní s tahem na branku, většinou nenucený styl humoru, který čtenáři nenutí chvíle, kdy se musí smát. Ke čtení je fajn poslechnout si trochu toho autentického rocku. Jsem ze starší generace, takže já jsem poslouchal většinou Slade a Rolling Stones.

22.07.2023 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Jednoduchý příběh má slušný drive a pěkně odsýpá od začátku až do konce. Super kladný hrdina je výborně charakterizován, podobně i hrdinové záporní. Psáno jednoduše a výstižně, vše krásně spěje do happy endu. K tomu jsou přidány historické reálie, které vše poměrně přesně zasadí do středověkého světa. Chybou není ani zpracovaný místopis, takže pozornému čtenáři se celý příběh krásně line před očima, zvláště pokud širší okolí Křivoklátu někdy navštívil. U této knihy se skvěle relaxuje, a to nejen na lehátku u vody.

19.07.2023 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Skvělé počtení, zhuštěné a velmi výstižné. Přenesl jsem se do dob svého dětství a mládí a zároveň obdivoval autorčinu formu, kterou dokázala vystihnout vše podstatné a zároveň přidat závěrečnou pointu. A tomu výborně svědčí i přidané titulky Rudého práva popisovaných let. Minimalistická kniha, která naplno představuje atmosféru a beznaděj husákovského komunismu.

17.07.2023 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Velmi čtivá a velmi návyková kniha, kterou jsem četl téměř jedním dechem. Autor předestírá vcelku jednoduchý děj s několika odbočkami. Přidává sympatické i nesympatické postavy, které charakterizuje především jejich jednáním. Celý příběh má šťastný konec, takže připomíná tak trochu historickou pohádku. Co je ale podstatné, v knize se autorovi parádně povedlo čtenářům ukázat středověký život obyčejných obyvatel českého království, jejich každodenní starosti, radosti i strádání.

15.07.2023 5 z 5

Velká vánice Velká vánice Milan Dušek

Klasická původní česká detektivka se všemi klady a zápory, které s sebou tento žánr většinou nese. Tedy menší dějová pravděpodobnost, větší rozvleklost a zabíhání do nepodstatných detailů (snad aby se kniha natáhla), jednodušší autorovo vyjadřování. Na druhou stranu, jedná se o odpočinkovou literaturu, která neurazí, ale zase na druhou stranu lehce za čas zapomenete, o čem to bylo.

12.07.2023 3 z 5

Vraždy v lázních Poděbrady Vraždy v lázních Poděbrady Roman Cílek

Jednoduchý přímočarý děj předurčuje tuto knihu jako oddechovku třeba pro letní dny k vodě. Pachatel je vcelku jasný a autor nás provádí různými mírnými odbočkami přímo k cíli vyšetřování. Žánru odpovídá i stručná charakteristika postav. Co mi na této knize dost vadilo, byla ovšem autorova jazyková ekvilibristika. Dle mého názoru by jednodušší jazykové vyjadřování knize prospělo.

12.07.2023 3 z 5

Se džbánem pro vodu Se džbánem pro vodu Marie Horová

Jedna z nemnoha zdařilých knih v této edici. Děj postupně plyne bez nenásilných obratů. Charakteristika hlavních postav je propracovaná tak akorát, takže tu nestraší spousta zbytečných informací z jejich osobního života. Líbil se mi také autorčin styl vyprávění a v neposlední řadě i dost nečekaný konec. I když sem tam je cítit slabší místo (několikeré vracení se vyšetřování bez přílišného posunu), jedná se o velmi slušnou a čtivou českou detektivku. Určitě se hodí právě pro letošní léto u vody, protože kapitolky jsou nepříliš rozsáhlé a vcelku sympatické postavy nás jimi provedou bez jediného zaváhání.

07.07.2023 4 z 5

Naše zlatá šedesátá: Malý průvodce velkou dekádou Naše zlatá šedesátá: Malý průvodce velkou dekádou Karel Deniš

Kniha se dotýká spíše kultury, ostatní segmenty zpracovává když už, tak okrajově. Výhodou je, že autor popisuje vlastní zážitky a pocity a tak tuto dobu pojal víc plasticky a srozumitelněji. Čtenář, který v těchto letech žil (pamatuje alespoň část z nich), rád zavzpomíná, podobně jako já. K tomu hodně napomáhá rozsáhlá fotodokumentace, občas i z autorova alba (porovnání fotek z občanek přesně poví, že jsme měli téměř totožnou vnější podobu).

03.07.2023 3 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Hodně povedená kniha. Protože zpracovává téma, o kterém jsem neměl ponětí, zároveň jsem si doplnil vzdělání. Není to lehké čtení, soudím, že podobných kostlivců v soudružských skříních je ještě nespočet. Je fajn, že mladá autorka se do tohoto nelehkého psaní pustila a neopomenula několikrát zdůraznit hlasem svých hrdinů, že komunisti se chovali hůř než nacisti. Díky autorčinu stylu psaní s občasným gradováním naléhavosti, litím emocí i bezohledným líčením atmosféry zůstává po přečtení stopa v čtenářově mysli, takže kniha určitě nepatří k těm, na které se snadno zapomene.

03.07.2023 5 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Touhle knihou startuju svou letošní letní sezónu. Jedná se o velmi příjemnou oddechovku psanou bez větších literárních ambicí, spíš s cílem čtenáře pobavit. A to je moc dobře. Psáno jednoduchým, srozumitelným a vtipným jazykem. Snad jen místy bylo tlačeno na pilu přespříliš, ale to asi k humorným knihám tak nějak patří. Nemáme totiž všichni stejný cit pro humorné situace.

30.06.2023 4 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Kniha má podtitul Historická krimi, ovšem je to spíš takové kratochvilné čtení k zaplácnutí času, který zrovna není ničím vyplněn. Spousty vět a souvětí je vyloženě hluchých, protože děj nikam neposunují. Postavy jsou stručně charakterizovány a v průběhu děje se také nijak nemění. Hlavní postava má být důrazný detektiv (na základě předestřených zločinů - únosů, drog, vražd), je to ovšem nevýrazný týpek, ufňukaný a spíš neschopný. Protože se jedná o historickou krimi, očekával bych, že celková atmosféra tehdejší doby plně zapadne do vyšetřovaných zločinů, a já se dozvím, jak tehdejší obyvatelé New Yorku žili. V knize to ovšem vypadá, že historie je uměle naroubovaná k příběhu, který nemá ani pořádné zápletky. A rozsah knihy způsobí spíš pořádnou čtenářovu nudu.

26.06.2023 2 z 5

Náš evropský deník Náš evropský deník Štěpán Hon

Obecně řečeno, fandím všem, kteří se rozhodnou překročit stín všedních dní, sbalí svých pět švestek a vydají se putovat a poznávat svět. A tím líp, pokud o svém putování vydají svědectví. Na tuto knihu jsem byl natěšen, protože její formát sliboval... Co vlastně? Z názvu vyplývá, že se jedná o deník, ve kterém může čtenář objevit zajímavosti ze třech evropských zemí. Začetl jsem se a... Jo, jedná se o deník, ovšem přišel mi dost suchopárný. Prostě jako něco, co si poznamená asi každý z nás, abychom věděli, odkud jsou fotky, které budeme po dovolené skládat do fotoknihy. Čekal jsem nějaké speciální objevy, nepoznaná místa, zajímavosti, život místních, vtip a humor. V tomto ohledu jsem zklamán a maně se mi vybavuje pan Zibura (chválím). Tuto knihu na druhou stranu hodně pozvedly černobílé fotografie, které na velkém formátu hodně vynikly. Také kreslené vložené mapky putování jsou hodně zdařilé.

25.06.2023 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Autorce se zdařilo napsat hodně uvěřitelný příběh. Přispělo k tomu umístění děje do Orlických hor, vykreslení známého prostředí. K tomu výborná charakteristika postav a vystižení jejich postupného vývoje. Hororové prvky jsou do příběhu zasazeny decentně, nijak nevyčnívají. Kniha je tak velmi čtivá, děj se posunuje vcelku očekávaným směrem, povětšinou bez zádrhelů a odboček. K četbě jsem si pouštěl staré dobré Stromboli. Hlavní postavu nakonec autorka využila jako protiklad nekoncepční práce policie a do příslušných mezí odeslala i ono profláklé Pomáhat a chránit. Ovšem co nějaký epilog? Trochu zklamán jsem zůstal u ustřihlého konce.

24.06.2023 4 z 5

Beskydy známé i neznámé Beskydy známé i neznámé Petr David

Krásně vypravená kniha se spoustou fotografií. Autoři v ní sepsali nejen seznam míst, která stojí za návštěvu, ale přidali i různé báje a pověsti, které se k doporučovaným místům váží. Při čtení je poznat, že mají k tomuto pohoří velmi kladný vztah, místa důkladně znají, mají je několikrát procestovány a prochozeny. Myslím, že každý čtenář si tu najde místo, které ještě nenavštívil či by ho chtěl navštívit znovu. Pro mě bylo hodně zajímavé srovnání současného s minulým. Je fajn, že některá místa přitahují spousty turistů, ale hlavní je, že existují také oblasti rekreanty téměř nedotčené. Knihu jsem četl rád a se zájmem. Autorům děkuji za velmi kvalitně odvedenou práci.

15.06.2023 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Mistrovské vyprávění, které deníkový záznam pár dnů konce války pohledem zamilovaného mladíka povyšuje na piedestal klasické české literatury. Autorovo skvělé vyjadřování, báječná čeština, která parádně vyjadřuje milostné tápání bez dnešní hrubosti a oplzlosti. Něžně do ucha jsem si při čtení pouštěl lehké jazzové skladby a bylo mi moc dobře.

13.06.2023 5 z 5