Iki1 Iki1 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poutavě vyprávěné osudy konkrétních obyvatel slezské části naší republiky perfektně dokreslují část naší historie. Moc se mi líbil autorčin vypravěčský jazyk, ona jemnost a současně sem tam zařazená nářeční slova popsanou atmosféru fajn dokreslila.

10.10.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krásně poetické čtení. K této knize se vracím opakovaně. Její hlubší smysl se prostě musí vstřebávat zas a znova.

13.02.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Není to žádná hlubokomyslná či vážná literatura, ale pořádná oddechovka pro dny splínu či jen tak. Notně jsem se pobavil, chválím autorovy postřehy a schopnost dívat se kolem sebe a vcelku pravdivě vystihnout návštěvnické typy či charaktery obyvatel "Kostky".

06.03.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi dobře zpracovaný příběh plný emocí, přesto skutečné události v koncentračním táboře autorka zbytečně nehrotí, jen naznačuje. Pak je ovšem Hana i s jejími vnitřními zmatky a mukami velmi plastická. Perfektně hodnotím autorčin jazyk, který k celému příběhu výborně sedl. I když pak z mé strany nešlo příběh číst jedním dechem, musel jsem ho nechat v mé hlavě sednout.

20.04.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátký jednoduchý příběh s velkým filozofickým přesahem. Kniha je velmi krásně vypravená. Ilustrace Pavla Čecha knihu posunula na mnohem vyšší úroveň. Estetický zážitek je při čtení stojí za to si tuto knihu pořídit. Její poselství je v soustavně drobné práci pro dobro ostatních. V dnešní době dost nevídané.

18.01.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Skvěle vykreslené vztahy mezi lidmi na malém městě, rivalita mezi hráči hokeje, do toho dívčino trauma ze znásilnění na večírku. Parádně vystižené jsou i reakce dospělých - rodičů, podnikatelů. Jedná se o propracovaný příběh, který příliš neoplývá dějem, je cenný spíš sondami do charakteru, chování a jednání postav. A rozuzlení na konci mě teda dostalo. Lepší konec fakt nevymyslíš.

23.04.2022 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Při průběžném listování jsem se na chvíli vrátil do studentských let. Ten rozervaný romantismus člověka dokáže chytit za srdce. I když pravdou je, že mnohé obraty a slova jsou dnešní generaci studentů méně srozumitelná.

10.02.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Fajn oddychovka, jejíž humor mi dost zhořkl, když jsem si vybavil hodně konkrétní lidi v mém bydlišti či na pracovišti a jejich droboulinké podrazy či "zaťatost". Holt čím je člověk starší, tím víc pamatuje. Česká povaha se od středověku do současnosti příliš nezměnila. Autorka to ví a díky tomu, že píše s lehkostí a umí jít k podstatě, je tato kniha čtivá a bavila mě.

27.11.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tenhle typ románu mám prostě rád. Propojení české historie s osudy konkrétních lidí. V této knize všelijak propletené, ale určitě ne ku škodě věci. Autorka umí příjemně vyprávět, vystihnout charaktery lidí, sem tam přidá nějakou odbočku. Kniha se mi velmi dobře četla, i když pravda, sem tam jsem musel zapátrat v přečteném textu, abych si ujasnil, o koho vlastně jde.

05.03.2021 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha se mi nečetla snadno. Přece jen, má-li člověk hodně rozvětvenou rodinu, snadno si představí, co by nás mohlo potkat, protože největší nebezpečí do našich krajin historicky přichází z východu. A navíc tu máme v současnosti hordy chcimírů, kteří by nás rádi dostali do područí Rusáků. Příběh je sestavený excelentně, děj postupně graduje, jako odlehčení pro slabší žaludky jsou zařazeny vzpomínky na dobu nedávnou, i když v sibiřském táboře smrti je vnímána jako velmi, velmi dávná. Líbil se mi i epilog, ve kterém je jasně a stručně vyjádřeno myšlení všech komunistů, kteří se kdysi spojili - pokrást, užívat cizí majetky a ty, když jsi přes všechny nástrahy přežil, nesmíš ani ceknout a hajdy mimo "normální" společnost. Výborně je také popsána úžasná spolupráce, která umožnila přežití a bohužel trochu upozaděna je problematika udavačství. Takže za mě výborně beletristicky zpracovaná část litevské historie.

29.05.2023 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tahle kniha mě hodně bavila svým laskavým humorem i autorovým vyjadřováním. Líbí se mi, že jsou k vyprávění přidány vysvětlivky a různé odkazy. Na čtení jsem se každý den těšil, občas se při tom smál hodně nahlas. Možná je to tím, že tentokrát psal autor o mnoha místech, která jsem sám navštívil, ale myslím, že Ladislav Zibura je knihu od knihy lepší a lepší.

24.03.2022 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Velmi dobře propracovaný akční děj s oblíbenými hlavními hrdiny. V knize mě hodně překvapil závěr, ten autor opravdu umí. Úplný konec byl naopak plný sentimentu, nevím, jestli zrovna tohle bylo potřebné. Stejně jako sem tam několik míst hodně nadsazených včetně téměř neporazitelného zločince, který odolává celé armádě policistů a speciálních agentů. Prostě akční pohádka pro dospělé s perfektním tahem na branku čtenáři téměř neumožní knihu odložit.

15.02.2022 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Totálně pohodová kniha s morálními naučeními, jak je u tohoto autora zvykem. Baví mě jeho jednoduchý autorský jazyk, hodně si cením kvality překladu, protože mnohé obraty je nutno "počeštit", tedy najít ten správný ekvivalent. Při čtení jsem si skutečně oddechl, protože ač kniha je o vyloupení banky, držení rukojmích, nic krvavého se tu neděje, prostě totální čtecí po-ho-da.

10.09.2022 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Celý příběh je výborně vystavěný, napětí je postupně zvyšováno, k čemuž přispívají i krátké kapitoly. Charakteristika Jurka Waltra mi ovšem přišla hodně přehnaná, zvláště v závěru knihy působil hodně supermansky. Až mi to trošku pokazilo celkový dojem. Celkově je kniha velmi čtivá, občas jsem se od ní až nemohl odtrhnout. Příznačně na mne působila řada tajemství, která jsou postupně odhalována.

10.06.2022 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Naprosto skvělá reflexe doby od konce druhé světové války do počátku legálního odsunu Němců ze Sudet. Autor nám představuje rodinu, která plná ideálů zabírá hospodářství v sudetské vesnici, německé obyvatele i komunistu, který se neštítí ničeho. Tohle vyprávění mistrně představuje myšlení tehdejších Němců, kteří podlehli ideologii a jsou stále v jejím zajetí jako nadřazený národ i po konci války. Drží pohromadě, nesou následky, ale Češi netuší, že se noří do mnohem horší totality. Tady nám ji odhaluje profesor - známý Smolíkových. A Tomečkové? Ti nám žijí v každé době a parazitují na každém režimu, a to bohužel velmi dobře.

17.09.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Velmi slušné počtení, většinou s dobrým tahem na branku, s pár hluchými místy, kdy se děj moc nepohybuje. Rád jsem si promítal prostředí pardubické Dubiny, neboť jsou to místa, která znám. Vztahové linie mezi vyšetřovateli sice většinou detektivky ozvláštňují, v této si myslím, že bylo tlačeno na pilu přespříliš. V mém případě to nahradil velmi překvapivý konec.

05.11.2022 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Dost drsné čtení s poutavým dějem, který mě do půlky hodně vtáhl. V druhé polovině už to bylo horší, trochu rozplizlé, s opakujícími se motivy. O konci soudím, že se jedná spíš o nastavovanou kaši se zřejmým pachatelem.

14.12.2021 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Kniha má velmi dobře vypracovaný děj, který opravdu nepostrádá napětí. Propletené a akcentované vztahy mezi hlavními představiteli. Hlavní postavy jsou doplněné další várkou vedlejších se svými vlastními problémy. Do toho nenásilně vpašované morální poselství. Ano, ke knize jsem se vždy na sklonku dne vracel moc rád.

05.05.2022 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Z knihy je při čtení znát jazyková lehkost a humorný nadhled. Tahle detektivka je prostě zdařilá, krásně se mi četla, i když občas mě unavilo přehazování případu. ale budiž. Je znát, že autor je z oboru (hlášky prostě sedí, ví, jak se týmově pracuje...). Zaujaly mě i reálie a potěšil děj bez potoků krve a bůhví kolika vražd.

19.12.2021 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Autorka je velmi zdatná vypravěčka, až mi různých dějových linek přišlo místy navrstveno příliš. Nicméně čtení jsem si vychutnal, příjemně jsem si přitom odpočinul. Příběh se mi líbil včetně napětí, které bylo postupně dávkováno, až po mírně překvapivé rozuzlení. Nic na tom neubíral autorčin jednoduchý jazyk. Bonusem pro pečlivého čtenáře je zde poučení o životním pozlátku, přátelství i "kamarádství", kdy jeden hodlá využívat druhého až k neunesení.

25.05.2023 4 z 5