humberto humberto komentáře u knih

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Můj pohled na Holdena se v průběhu velmi měnil. Rozmazlený fracek. Člověk, který vidí pravdu tam, kde se o ni ostatní nezajímají. Nešťastný člověk s psychickými problémy nejspíš způsobenými úmrtím milovaného bratra...

A vsuvka k překladu. Slovo TEJDENÍK je opravdu příšerné (ať už si tam v čechách mluvíte jakkoli) a lidé ho neříkají! Mám to ověřené od pražáka. Když jsem ho uviděla, zarazila jsem se tak na půl hodiny, a pak jsem začala hrozně nadávat...

15.10.2016 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Nádherný jazyk.

24.06.2016 4 z 5

Šukar čajori - Krásne dievča Šukar čajori - Krásne dievča Jozef František Kunik

Kniha mě zaujala obalem a myslela jsem si, že to bude jen taková blbůstka, ale je to nádherná knížka pro děti! Nevím úplně k čemu to přirovnat, ale je to prostě velmi milé.

13.06.2016 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Young si na sebe vzal obrovskou odpovědnost - mluvil za Boha. Myslím si ale, že mu byla Saraju při psaní nápomocná a tím pádem dokázal vyjevit spoustu hlubokých pravd.

09.05.2016 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Kamarádství, které jde opravdu na 100% beze zbytku - takové kamarádství tady nenajdete. Je totiž neodlučitelně spojila válka, kterou prožili spolu a přežili jen díky vzájemné podpoře.

23.04.2016 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Podle obálky jsem si myslela, že to je spolčení hlupců proti jednomu, který hlupcem není. Ale ne, tato kniha je prostě o tom, že nikdo není špatný ani dobrý, jen jsou všichni hrozní hlupáci.

07.03.2016 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Jednoznačně nejlepší kniha z trilogie. Už při čtení předchozích dílů jsem tušila, že tohle bude něco víc než jen dobrodružný románek pro třináctky. A toto očekávání se mi naplnilo. Je tu spousta krásných myšlenek, psychologie a filozofie. A to já ráda.

28.12.2015 4 z 5

Cena, kterou zaplatíš Cena, kterou zaplatíš Joseph Fadelle

Velmi čtivý a napínavý příběh žijícího člověka. A hlavně stále aktuální.

30.11.2015 3 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Steinbeck mě opět nezklamal. Četbu jsem si náramně užívala. Dokáže popsat toho nejpodivnějšího člověka tak, že mu každý rozumí a chápe ho.
Miluju jeho přirovnání ('Doktor se probouzel velmi pomalu a těžce, jako když tlustý člověk vystupuje z bazénu.'), asociace ('Je to hodina barvy perel - přestávka mezi dnem a nocí, kdy se čas zastaví a zkoumá sám sebe.') a humor.
Přemýšlela jsem, proč se mi všechno od něj tak líbí. Myslím, že důvodem je hluboká lidskost jeho románů.

21.10.2015 5 z 5

Tichý Američan Tichý Američan Graham Greene

Po pravdě mě to ze začátku tolik nebavilo. Skoro až do konce. Ale pak přišel ten konec a já konečně pochopila knihu i autorův styl. A líbí se mi.

30.09.2015 4 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Knížka je lepší. Říkejte si co chcete, knížka je lepší.
Jen scéna, kdy hvězda potká čarodějnici a ta se ptá kde je její srdce! Možná kýč, ale hvězda na to odpověděla tak příjemně a samozřejmě, že se mi to prostě hrozně líbílo. A ten nádherný, melancholický konec! Hvězda pozorující každou noc své sestry na obloze. Samotná na zemi...

16.09.2015 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jak se dá vyjádřit k něčemu takovému? Já to nezažila. Každým slovem bych je urážela.

16.09.2015 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Láska a pokoj. Tak by se dal vystihnout život babiččin i celého údolíčka. I v obtížích tam ta láska byla.
I když při samotné četbě mě nijak zvlášť nenadchla, teď mi poklidná atmosféra knihy chybí. Až zpětně si uvědomuju, jak jsem to ráda četla.
Děj plyne souvisle a lehce kupředu bez zbytečné vaty.

16.09.2015 4 z 5

Hanako Hanako Barbora Markéta Eliášová

Velice hloupý milostný příběh, ale připadá mi, že ten je jen obalem, aby se tehdejší dívky dozvěděli něco o kultuře Japonska a přitom je to bavilo.
Je zde pěkně vylíčen problém otevření a adaptování Japonska západnímu světu.

16.08.2015 2 z 5

Čtyři západy slunce (Román o románu) Čtyři západy slunce (Román o románu) Mika Waltari

Waltari byl věčně mladý člověk. Kéž bych si také dokázala udržet podobnou duševní svěžest, aby kolem mě nikdo necítil ''podivný pach mrtvoly''.

16.08.2015

Pěst - pálka - nůž - pistole Pěst - pálka - nůž - pistole Geoffrey Canada

Díky za příblížení této moderní války. Doteď jsem o tom nevěděla téměř nic..
Snad se jim bude dařit.
Napsáno jednoduchým, vyprávěcím ale čtivým a zajímavým stylem.

07.04.2015 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Nežijeme nakonec všichni v nějaké iluzi jako Paní Bovaryová?

02.04.2015 4 z 5

Pozemšťané a mimozemšťané Pozemšťané a mimozemšťané Ivo Železný

První povídka mě zaujala, druhá šla, ale pak už to šlo jen z kopce. Autoři psát umějí, ale dnešnímu čtenáři už to prostě přijde spíš směšné.
A má feministická duše utrpěla značný otřes..

02.02.2015 2 z 5

Shirley Shirley Charlotte Brontë

Shirley na mě celkově zapůsobila víc než Jana Eyrová. Nejen že tu Charlotte přednáší problém její doby - chudé postavení dělníků, pro které není práce, ale především se vyjadřuje k postavení ženy v tehdejší společnosti. Neříká, že jsou ženy rovné mužům(což mě zarazilo a překvapilo), ale odmítá jejich závislost na nich. Její hlavní hrdinky jsou inteligentní, osobité a schopné se postarat samy o sebe.
A jen taková poznámka - vztah Shirley a Louise mi v mnohém připomíná vztah Jo a Bedřicha z Malých žen. Energická a seběvědomá žena a naproti ní klidný a moudrý učitel.

02.02.2015