Horal123 Horal123 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

O této knize mohu mluvit pouze v superlativech. Jestli nějaký současný český autor/ka umí psát, tak je to Karin Lednická.

30.03.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Výborná. Nemá jedinou slabinu.

21.04.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četl. Výborný mix vážných témat a humoru. Ove je prostě klasik a jeho myšlení naprosto rozumím. Přerod Oveho od chlapa, který zprvu uznává jen tradiční hodnoty, k někomu, kdo nakonec přijme novoty liberálnějšího myšlení, je naprosto charakteristické pro dnešní Švédsko, jak jsem ho mohl několikrát osobně poznat.
Tedy přerod od poměrně uzavřené severské společnosti, ke společnosti vyloženě liberální. Jo a kdyby to šlo, jdu si koupit saaba.

16.09.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Stezka Českem - super nápad, superprojekt, za jehož realizací musela být spousta práce. Za mě velice záslužné. Jelikož bydlím doslova na trase Stezky ( Šumava), mám k celému projektu osobitý vztah. Proto mě těší, že tu potkávám hodně lidí ( a že jich je opravdu hodně ), kteří statečně šlapou po jižní části Stezky. Je dobré si uvědomit, že i Česko může být krásné. No a ta knížka, to už jen třešnička na dortu.

12.08.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

" Rudej hnus !!! "
Ne snad ta kniha, ale to téma, kterému se věnuje. Tato kniha je naopak výborná a budiš připomínkou toho, jaké bezpráví a zvěrstva se u nás v padesátých letech páchaly. A bohužel to dělali Češi Čechům, lidi lidem, lidské bytosti jiným lidským bytostem... Lidské zrůdy vždy byly a vždy budou, čekají na svou šanci a tu jim nesmíme dát.

26.12.2023 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Tak toto je velká pecka. James Clavell z vlastní zkušenosti dobře znal asijské prostředí a v Šogunovi toho skvěle využil. Kulturní odlišnosti starého Japonska a Evropy z koloniální éry jsou v knize velmi dobře popsané. I přes tuto kulturní propast měli tehdeší Japonci a Evropané jedno společné. Totiž boj o politickou moc všemi prostředky. A to je v knize skvěle popsané.

01.10.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Za mě nejlepší kniha, kterou Ladislav Zibura napsal, přestože to tentokrát není cestopis z krajů exotických. I v tuzemsku je toho hodně k vidění, stačí se jen pozorně dívat. Kniha je napsána s charakteristickým autorovým humorem a vytříbeným literárním stylem, který se mi zdá ještě lepší, než u jeho předchozích titulů.

26.01.2022 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Krásný a silný příběh. Je to jedna z mála knih, ke které se budu čas od času vracet. Kdo miluje hory a ten pocit být v nich ztracený, si při čtení užije pohlazení po duši. Další slova by byla zbytečná, takže už jen moje hodnocenÍ:
PŘÍBĚH : 5/5
SDĚLENÍ: 5/5
JAZYK: 5/5

24.01.2021 5 z 5

Moje první zkušenost s Wilburem Smithem. Autor je jednoznačně vynikající vypravěč, jinak by nedokázal napsat 500 stran v ich formě. První polovina knihy mi přišla o něco realističtější, pak už to byla spíš pohádka. Otrok Taita je stejně jako Jára Cimrman, geniálně nadán na vše. Doporučuji si přečíst i doslov autora, kde vysvětluje, že knihu napsal na základě starých, údajně nalezených svitků psaných otrokem, který v nich popisuje tento příběh. Autor příběh převzal a dokreslil svojí fantazií. Netuším jestli nějaké takové svitky opravdu existují, nebo jestli si to autor celé vymyslel. To nic nemění na faktu, že příběh je krásný a dobře vystavěný. Ale pro egyptology to asi nebude to pravé ořechové.

25.06.2020 5 z 5

Ruce líbat Alexandu Solženicynovi za toto dílo. Ne, že by se jednalo o literární lahůdku, ale ten obsah by nikdy neměl zapadnout v zapomění a musí být pro nás navždy varováním. Temná bolševická síť se v rámci posilování vlastní moci v Rusku dopustila masivní genocidy na vlasním národě ! Popraveno bylo více než milion ( ! ) lidí, gulagy prošlo dalších 10 milionů. To je holý fakt. Historici naznačují, že skutečná čísla mohou být ještě větší. Smyšlené procesy, mučení, hromadné vraždění, otrokářské praktiky v lágrech. Taková byla realita rudé vlajky. Alarmující je, že mnoho Rusů dnes nevnímá toto období svých dějin negativně a Sovětský Svaz je pro ně stále něco Velkého. Proboha, milión popravených za nic... Jaký argument ještě předložit. Jen hlupáci se nepoučí z historie.

Tuto knihu určitě doporučuji, a to zejména těm, kteří dnes na Václaváku volají po starých časech a po sblížení s autokratickým Ruskem.

07.11.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Pro mě čtenářská výzva 2021. V žádném případě se nejedná o červenou knihovnu. Je to spíš sladkobolné romantické drama, velice pěkně napsané. V daném žánru bude patřit jistě k těm lepším.

05.06.2021 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

O Pacifické hřebenovce jsem přečetl mnoho knížek, ale sdělení Sheryl je o něčem jiném, než jen o PCT. Trekem si řeší svoje kostlivce ve skříni, nebo spíš ve své duši. Popravdě od čtení jsem se nemohl odtrhnout a vůbec se nedivím, že se Divočina stala světovým bestsellerem. I když Sheryl není prvoplánová hikerka, o zpopularizování pacifické hřebenovky se zasloužila jako nikdo jiný.

20.01.2020 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Tuto knihu jsem jako kluk četl každé prázdniny. Snad nejvíc inspirující klukovská kniha. Settonovy kresby a popisy jak vyrobit tábornické náčiní jsou skvělé i dnes. Krása.

20.01.2020 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Skvělé, skvělé, skvělé. Co víc dodat. Není to jako detektivka, kde se vyšetřuje zločin, který byl již spáchán. V této knize se vyšetřuje zločin, který se teprve připravuje. Jak známo, mělo jít o atentát na francouzkého prezidenta Charlese de Gaulla. Autor nabízí pohled do psychologie atentátníka stejně mistrně jako do aparátu bezpečnostních složek, které byly Šakalovi na stopě. Děj je plynule vystupňován, až do úplného závěru. Při čtení se nudit určitě nebudete.

12.02.2020 5 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Skvělá knížka pro všechny milovníky hor. Kniha je napsána velmi humornou formou a i když byla vydaná v roce 1984 a mnohé se od té doby změnilo, "živočišný druh horáků" je pořád stejný. Jen škoda, že Tatry už nám nepatří. Každý kdo provozuje vysokohorskou turistiku s dobrou partou, mi dá jistě za pravdu, že tolik srandy se jinde nezažije. Knihu vřele doporučuji.

05.02.2020 4 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Rozhodně to není čtení pro každého, viz komentáře pode mnou. Prosím konzumenti, nečtěte, nepochopíte. Tuláci, vandráci, horalové, horolezci, přečtěte si Divokého kluka, bude se vám určitě líbit.

22.10.2021 5 z 5

Vlci u dveří Vlci u dveří Jamie Dutcher

Předem uvádím, že jsem odpůrcem chovu vlků v zajetí, protože divoká zvířata patří do divočiny, nikoliv za plot. Ale objektivně musím uznat, že toto je jedna z nejlepších knížek o životě vlků, kterou jsem četl. Autorovi nemohu upřít lásku a odanost ke své smečce. Opravdu vyjímečně popsal sociální strukturu smečky a vztahy v ní. Ale nelze to brát jako obecnou studii o chování vlků, protože jeho smečka byla založena uměle a hlavně nelovila, což je faktor, který se na sociální struktuře silně podílí. Přesto dávám 5 hvězdiček a ke knize se někdy rád vrátím.

30.03.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Komunisticko-totalitní absurdistán zvaný Korejská lidově demokratická republika...
Po přečtění této knihy nenacházím prostě slova, které bych k tomuto tématu mohl napsat. Slova by byla ostatně zbytečná. Každý si to musí přečíst sám, aby pochopil, že my tady žijeme doslova v ráji.

09.03.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Knihy prince Ládíka zkrátka nezklamou. I když je pravda, že když Ladislav při svých cestách chodil pěšky, setkával se s jiným typem domorodců, většinou obyčejných vesničanů. Vyprávění o nich mě bavilo trochu více, než vyprávění o lidech, které si stopnul. Navíc autostopem se jezdí po hlavních tazích, které nejsou tak zajímavé jako místa, na které Ladislav došel pěšky v minulých knihách. Ale britský humor autora zůstává stále stejný-vynikající.

Dodatečně doplněno:
Minulý týden jsem navštívil přednášku a promítáni Ladislava Zibury k této knížce. Něco tak zábavného jsem za poslední rok nezažil. To nelze slovy vyjádřit, to se musí zažít. V podstatě jsem se dvě hodiny nepřetržitě smál..... Doporučuji navštívit.

17.01.2020 4 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Líbí se mi sledovat literární i osobnostní vývoj prince Ládíka. Jako vždy zde vyniká jeho výborný smysl pro humor, ale nad to ještě přidává i hlubší myšlenky. Zkrátka ta je kniha taková vyspělejší a to po všech stránkách. Ne, že by ty předchozí knihy byly špatné, ale tady jsem už cítil, že se autor přehoupl z fáze kluka do fáze mladého muže. Je to sice cestopis, ale je hlavně o lidech. Čte se krásně.

18.01.2024 5 z 5