heavy66 heavy66 komentáře u knih

Revival Revival Stephen King

Pár týdnů do padesátky - nostalgické vzpomínky na dětství přikryté kusem zaprášeného igelitu, a rock'n'roll - to je kniha přesně pro mě! I když moje srdce patří spíše "mladší" generaci - Sabbatům, Párplům, AC/DC.....a taky samozřejmě Iron Maiden a jejich songu o amerických televizních kazatelích - "holy smoke, holy smoke, plenty bad preachers for the devil to stoke"!

16.07.2015 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Být Oslan, nebudu osel a večer do ulic svého města nevystrčím ani nos. Někdo vraždí neschopné poldy a sám policejní ředitel na to musí hodit oko! Studentky dostávají dárky od svatého Valentina, který pořádá praktická cvičení z chirurgie. Město využívá dceřiné firmy eutanazie a exhumace s hodně omezeným ručením, a temný les střídají stromy, světlo a rastafariáni! A kdo je vlastně anonymní Pacient v kómatu? Musíš věřit, čtenáři, že to není anonymní alkoholik, který už vůbec nepije! A co slavná loď ruského námořnictva Aurora? Harry v lednici hledá spásu, a pak všechno končí opět u osoby blízké, a tentokrát je to konec jistý plný lásky a nenávisti, jak se na řádnou červenou knihovnu sluší a patří!

11.07.2015 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Nepamatuji se, kdy jsem si naposledy oblíbil záporného hrdinu tak jako Blaze! Smutný příběh o štěstí a náhodě, které řídí lidské osudy - moc se mi líbil!

29.06.2015 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Nekrofilie, narcismus, symbiotická fixace na matku - Stephen King pátrá v nejtemnějších koutech lidské duše v podobě stárnoucího detektiva, který bude potřebovat ku pomoci všechny Svaté, aby přelstil zákeřného vraha. Jednoduchý, napínavý příběh, s vtipným podobenstvím z klasické pohádky o Sněhurce, prostě tak jak jsme od Mistra zvyklí a jak to máme rádi! Pobavilo mě závěrečné poučení, že umět pracovat s počítačem je fajn, ale pro všechny případy je dobré mít v kapse Veselého Pleskače!

29.06.2015 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Musím přiznat, že mě Doktor Spánek moc nezaujal. Příliš rozvláčné, spousta odboček, dlouhé hovory pomocí mimosmyslového vnímání, tak trochu opakování sebe sama - něco z Osvícení, něco z Bag of Bones, trochu ze Zelené míle, nebo z Fire Starter. Místo poctivého masakru motorovou pilou jen jakési cucání páry rodinkou světských z Matějské pouti....pro mě slabší kingovka!

19.06.2015 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Drsný, krutý příběh o lačnosti po moci a penězích, o mučení a smrti, o strachu a zbabělosti, o hlouposti, zaslepenosti a tmářství. Příběh o tom, jak katolická církev miluje bližního svého! Ale také příběh velké osobní statečnosti děkana Lautnera, který se dokázal vzepřít zlé moci zosobněné inkvizitorem Bobligem. Mimochodem víte, že v roce 1998 olomoucký arcibiskup Graubner ustanovil komisi, aby prostudovala zápisy z jednání inkvizičního soudu s děkanem Lautnerem? K jeho právní rehabilitaci ale nedošlo, a komise byla posléze v tichosti rozpuštěna. Arcibiskup zřejmě neměl tolik osobní statečnosti, aby přiznal, že církev protiprávně vydala na smrt nevinného člověka, dokonce jednoho ze svých pastýřů!

13.05.2015 5 z 5

Čtu báseň, která nekončí Čtu báseň, která nekončí Lawrence Ferlinghetti (p)

Mám rád tuhle - "Vysoko na hoře Tamal Fudži jsem uviděl kamennou vagínu - Kamenný falus zaražený v ní působí zemětřesení".

09.05.2015 4 z 5

Příběh Biafry Příběh Biafry Frederick Forsyth

Biafra - jedna z mnoha afrických válek, na které Evropa zapomněla. Frederick Forsyth svoji první knihu napsal jako reportáž přímo z místa konfliktu. Díky velkému počtu detailů a jmen je skutečný příběh Biafry pro neinformovaného Evropana nepřehledný a zdlouhavý. Odchod generála Ojukwu do exilu po pádu Biafry použil Forsyth později jako výchozí scénu ve fiktivním příběhu Žoldáci, kde skupina evropských žoldnéřů nakonec pro generála získá novou zemi.

09.05.2015 3 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Napínavá a čtivá kombinace pravd, polopravd a vědeckých pitomostí, od okolností vzniku pozemského meteoritu až po výzbroj Kiowa Warrior.

02.05.2015 3 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Seržant Ainslie z policejního oddělení v Miami vyšetřuje sérii brutálních vražd starších manželských párů. Kniha hýří napínavými a krvavými scénami, ale kriminální zápletka je pouze nástrojem pro někdy až příliš detailní popisování vyšetřovací práce policie a postupů americké justice. Ovšem jako v mnoha jiných "haileyovkách" jde především o červenou knihovnu!

15.03.2015 4 z 5

Svědek z cely smrti Svědek z cely smrti Stanislav Motl

Kniha je dokonalým souborem přesných a konkrétních dat, jmen, detailů, fotografií a svědectví o trestu smrti v nacistickém soudnictví. To, co ji činí unikátní, jsou příběhy skutečných lidí. Bořivoje Bartoníčka, který celu smrti přežil (zemřel nedlouho po vydání této knihy), Richarda Máchy, který prožil v cele smrti pankrácké věznice téměř rok, a mnoha dalších, jejichž zapomenutá jména a pohnuté osudy ožívají na stránkách knihy. Čest jejich památce!

15.02.2015 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Dva nevlastní skoro bráchové komunikují se svými (ne)vlastními otci. Jeden už mrtvý je, a druhý brzy bude, jestli to nevlastní táta podělá. Ovšem některý nevlastní fotr může být větší výhra v loterii než kilo violinu! Harry, od policie k pohřebákům, vydrží víc ran než Road Runner a pořádá běžecké závody s dubajskými urky, týmem Arsenalu a fanklubem místních policajtů a politiků! Klíč je u Pána prstenu, ale konec to není! Konec je podle Edgara Wallace. Konec je podle Bible. Konec je úplný a opravdový(?) Chcete ho znát? Přečtěte si Přízrak! (co mě se týče, těším se na Policii)

16.01.2015 5 z 5

Encyklopedie piva Encyklopedie piva Berry Verhoef

velmi podařený přehled toho nejlepšího nápoje, který lidstvo kdy vymyslelo!

09.01.2015 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Chladní Norové se pod žhavým tropickým sluncem rozehřívají a užívají si života! Harry s jemnocitem slona v porcelánu řeší vraždu norského velvyslance v Thajsku a případ zneužívání dětí. Do cesty se mu staví jako obvykle neobvyklé zbraně, krásné ženy, oškliví seveřané a lstiví orientálci, i vlastní záliba v alkoholu a drogách.

07.01.2015 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Svědectví je zajímavý román. Katastrofa je absolutní, vymře 99% lidstva. Přitom popsat takovou pandemii nevyžaduje nutně tisíc stran textu! King přidal řadu psychologických, filozofických a náboženských úvah a symbolů, tak důležitých pro zbylé lidi! Postavy se vyvíjejí a každá si musí vybrat, do kterého tábora chce patřit. Dobro nebo Zlo! Někteří jdou k svému přímo. Jiní se bojí Temného muže, ale láká je myšlenka přidat se k němu. Proč je dilema výběru nosným tématem celé knihy? Co je Temným mužem Stephena Kinga, alkohol? Nebo chce varovat, že globální katastrofa je nebezpečně reálná, svět se může v krátké době změnit k nepoznání a každý si budeme muset vybrat?! Filmová verze je mnohem stručnější než kniha, ač trvá šest hodin. Ovšem úvodní scéna filmu, kdy havran klove do odhozené dětské panenky, doprovázeno písní "Don't Fear the Reaper", atmosféru románu dokonale doplňuje.

23.12.2014 5 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Dne 11.září 2001, hned když jsem pochopil, že se nedívám na film, otevřel jsem Běžce na poslední straně a nahlas, s hrůzou, četl apokalyptickou vizi, která se právě naplnila....

19.12.2014

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Výborná učebnice tvůrčího psaní s jednoduchým návodem, jak se stát slavným spisovatelem - žádná slova navíc, a hlavně vůbec žádná příslovce! Kdo knihu přečte, v životě nenapíše "Kladivem zabil Freda", vždycky jen "Zabil Freda kladivem"!

20.11.2014 5 z 5

Puls Puls Stephen King

Zombie horor, který se od začátku řítí rychlostí závodního auta. Později sice zpomalí, ale na kráse (či spíše hnusu) mu to neubere. Prostě neberte mobil, volá-li skryté číslo!

20.11.2014 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

V Norsku probíhá válka policajtů, na černém trhu se objevila nová odrůda jablek, poslankyně za sociální demokraty z toho ztratila hlavu, a Harry, který k chlastu přidal drogy, se vrací z prázdninového pobytu v Asii, aby se pustil do souboje s Kavalírem. Z norského Vidlákova do afrického Vidlákova (co je v Gomě, není pro mě) se Harry blíží mílovými kroky k vyřešení případu. Na hraně kráteru žhavého vulkánu, se zázračnou zbraní v ruce, nakonec udělá to, co by správný policista nikdy udělat neměl.

30.10.2014 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Harry se nepřestěhoval do ulice Sanssouci a tak má hromadu problémů. Řeší smrt bývalé milenky a případ brutální vraždy při přepadení banky. Nic není jak se zdá, a Harry pomocí příběhu dvou bratrů a jedné ženy z případu prvního vyřeší záhadu dvou bratrů a jedné ženy z případu druhého. K tomu profesor Moriarty osloské policie spřádá další temné plány a svoje pomocníky bez váhání likviduje dříve, než se k nim Harry stihne dostat. Nakonec vše dobře dopadne a závěr dává tušit, že v příštím díle bude Ellen konečně pomstěna!

19.10.2014 4 z 5