Čtu báseň, která nekončí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výbor z veršů předního amerického básníka, jehož poetika ovlivnila tvorbu beatnické generace. Svým nekomfortním a občansky odvážným postojem zhodnocuje autorova poezie lidský život, promlouvá především na obranu jeho důstojnosti a to jak smyslem pro humor, paradoxem či slovní hrou, tak i svébytným intelektuálním vyjádřením. Knihu doplňuje cenná studie Jana Zábrany. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11702/ctu-basen-ktera-neko-11702.jpg 4.648
Žánr
Poezie
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Čtu báseň, která nekončí

Přidat komentář
Acamar
27. ledna

Reprezentativní výbor z pestré poetiky Ferlingettiho, která určitě bude sdílná a přístupná i těm, jež jinak poezii neholdují.
Skvělé a citlivé překlady Jana Zábrany, stejně jako jeho neméně zajímavý doslov o básních "beat generation".

Výbor je to tak vyrovnaný, že vybrat jednu ukázku je prostě nemožné...

Alphwen
19.12.2020

Humor, obrovská obrazotvornost, literární aluze i zachycení aktuálního dění, taková je poezie Lawrence Ferlinghettiho, z níž tenhle výbor ukazuje pořádný kus (vybral, přeložil a doslovem opatřil Jan Zábrana).


Vindur
14.04.2020

Inspirace proč žít, radovat se i být smutný. Proč se nebát a jak si umět hrát.

lupuscanis
07.06.2018

a čekám
pořád a vždycky
až se znova zrodí zázrak

Disk
24.06.2017

Je to výbor fantastických (potažmo kultovních) básní Lawrence Ferlinghettiho, jehož poetika ovlivnila tvorbu celé beat generation. V nádherných překladech Jana Zábrany, který knihu doprovodil obsáhlou studií a také vlastními vzpomínkami, k tomu obrazový doprovod Roye Lichtensteina. Ryzí vzácnost, není divu, že se tato kniha tak špatně shání. Navíc je až zázrak, že něco tak fantastického vyšlo vůbec v normalizačních 80. letech. Pro Zábranu šlo bohužel o jeho poslední projekt, v roce vydání této knihy (1984) náhle zemřel.

alef
02.12.2016

svět je to nejlepší ze všech míst
kde se dá dělat spousta věcí jako třeba
legrační kousky
a milostné kousky
a psí kusy ...

svět je báječné místo
k narození
jestli vám příliš nevadí
... různé jiné nepřístojnosti které víc než dost
sužují naši patentovanou společnost
... všechno čím naše bláhové tělo
je dědičně zatíženo ...

... vyprávění o kultuře, jejiž základní hodnoty a způsoby života stojí vně mainstreamu ... ale především vyprávění o nás, vyprávění, které si vytváříme pro nás ... vyprávění, jako přirozená potřeba a přirozený projev člověka :-)

heavy66
09.05.2015

Mám rád tuhle - "Vysoko na hoře Tamal Fudži jsem uviděl kamennou vagínu - Kamenný falus zaražený v ní působí zemětřesení".

Jackjelly
13.05.2012

Stačilo si přečíst báseň "Svět je báječné místo k narození" a věděl jsem že bude mezi mými trvale oblíbenými básníky. A pořád ještě občas sáhnu do knihovny, vytáhnu tuhle knížku a nalistuji svá oblíbená místa. A doufám, že usměvavý funebrák přijde ještě o něco později ...