HáTa94 HáTa94 komentáře u knih

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Nechci se moc rozepisovat, to udělali už jiní, jak se tak koukám....nejdříve jsem viděla seriál (řekněme, že jsem byla hoodně nalákána chvalozpěvy na něj). No, nevěřila jsem tomu, ale dostalo mě to. Pod stromeček jsem si proto vyprosila knihu. Vtáhla mě do děje stejně tak, jako pohltily Clair kameny na Craigh na Dun. Příběh jsem prožívala od začátku do konce.
I když ta doba byla drsná, přesto měla pro mě obrovské kouzlo. Tamní příroda nenarušená elektřinou, auty a vším možným, do toho záhada cestování časem, schopnost přežít v naprosto odlišných podmínkách, rozmanitost postav.....no a řekněme si popravdě...která by nechtěla Jamieho? (omlouvám se Frankovi)

21.02.2017 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Další z knih mého dětství. Příběhy broučků, i když mnohdy smutné, jsou nejen nádherně napsané, ale také si myslím, že dětem předávájí určité hodnoty. Kniha nemaluje životy broučků růžově, ale poukazuje také na pomíjivost života. Dodnes si vzpomínám na pocit, který jsem měla, když zemřela Janinka. Vždycky se mi strašně moc líbila jejich modlitbička a často si vzpomenu na větu "A byla zima." nebo "A bylo jaro." Tato tři slova ve mně vyvolávají zvláštní příjemný a možná trochu smutný pocit. Každopádně by v knihovničce dětí chybět neměla.

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Konečně kniha s tématem, které mě baví a nehemží se nadpřirozenými bytostmi v podobě teenagerů. Tohle se mi vážně moc líbilo. Celou sérii jsem zhltla během pár dní. Zatím všechny knihy tohoto žánru, které jsem četla, byly pro mladší čtenáře. Tím nechci říct, že byly horší nebo lepší, ale tohle bylo zralejší. Nebylo tam tolik afektovanosti. Diana mi byla sympatická. Ač jí může někdo považovat za nudnou, tak je důležité si uvědomit, že ne všichni lidé jsou akční a rozlítaní všude možně. Její „nudnost“ mi naopak byla velmi blízká. A Methew… jaká škoda, že to je jen postava z knihy.

Celý příběh odehrávající se v knize byl podle mě vystavěn dobře. Nápad propojit upíry, čarodějnice a démony, kteří mají s lidmi mnoho společného, byl příjemnou cestou. To, co vyšlo najevo při zjišťování tajemství knihy, mě doopravdy překvapilo. Všechny postavy v knize byly dle mého názoru takové, jaké být měly a všem jsem jejich charaktery a životy uvěřila. Ať už byli na straně padouchů nebo hrdinů. Diana poznala své schopnosti a dovednosti a přijala se taková, jaká ve skutečnosti vždy byla. Methewa mi bylo líto. Všechna tajemství, která vyplula na povrch o jeho životě. Jeho mučení i psychické zlomení, ale i rodinné štěstí, které ho potkalo a pomalu léčí jeho jizvy vzniklé z prožitých hrůz.

Po přečtení série zůstává mnoho otázek. Ale i když mě závěr překvapil, tak nejsem nespokojená. Pořád zůstávají zadní vrátka pro další pokračování příběhu, a pokud ne, pak je spousta místa pro fantazii každého čtenáře.

11.11.2018 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Tak tato kniha mě uchvátila od prvních vět. Strohý styl, kterým je kniha napsaná, jakoby podtrhával ještě více vesnickou atmosféru i tamní obyvatele. Vztah Jozy a Hanule nebyl od začátku takový, jaký si každá z nás přeje, ale nakonec z toho všeho, co se v knize odehrálo, vzniklo mezi nimi nepopsatelné pouto, možná ještě silnější než se na první pohled zdá. Neznali se a museli se oba mnohé naučit. Museli k sobě najít důvěru a naučit se spolu žít. Po dočtení mi bylo jasné, že stejně jako Hana bych nechala svou duši v Želarech, u vesnického kováře, byť bych se vrátila do "normálního" života.

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Myslím si, že po Vážce v jantaru, která se mi líbila o něco méně než Cizinka (hlavně kvůli té přemíře politiky - jinak byla stejně bezvadná), se zase dějově dotahuje právě na první díl. Čekání na to, až Jamie a Claire budou zase spolu, bylo vážně těžké. U knihy jsem pořád poskakovala a obracela jsem v rychlosti stránky, jestli někde nezahlédnu jen náznak toho, že se tato chvíle blíží. A když to přišlo, vykouzlilo mi to blažený úsměv, i když ta nejistota mezi oběma, když se jeden druhému zase objevili v životě, byla téměř hmatatelná. V knize dle mého názoru není hluché místo: setkání s Jenny, nové postavy, mladý Ian, Willie, lord John Grey, Yi Tien Cho, Geillis. Celý příběh, alespoň pro mě, tepe životem. Bylo mi u něj smutno, byla jsem naštvaná (občas i na Jamieho, kdy jsem ho počastovala i nelichotivými výrazy), měla jsem strach, ale také jsem se radovala. To si myslím, že je na knize to nejdůležitější. Předávat emoce zabalené v příběhu a je jedno, jestli má kniha 50 stran nebo 1141.

Poprvé mě však trochu zklamala seriálová adaptace, která byla až moc upravená, takže co se stalo v knize tak, stalo se ve filmovém zpracování jinak, nebo postavy neodpovídaly postavám v knize. To je jediné, co mě na tom nemile překvapilo. Ale když se člověk dokáže oprostit od knihy, což mi docela jde, ale tentokrát jsem po přečtení knihy navázala okamžitě hranou podobou a nenechala jsem si ten příběh dostatečně uležet, tak i toto třináctidílné seriálové zpracování stojí za to.

26.07.2018 5 z 5

Jestli zůstanu Jestli zůstanu Gayle Forman

Tak jo, teď mám hodně rozporuplné pocity. Knížku jsem si vybrala kvůli jediné věci - violoncellu. No dobře, jako druhá mě zaujala obálka. Ale…ano přesně tak, má to velké ale. Myslím si, že autorka plně nevyužila potenciál námětu. Určitě by šlo postavy více propracovat, dát příběhu větší hloubku. Mně osobně nejvíc zaujal konec, až když se Mia rozhodovala, jestli zůstat nebo ne a pasáže, kdy mluvila o hudbě. Přijde mi, že na dnešní dobu je knížka docela "útlá" a pár stránek navíc by jí prospělo. Vždycky, když už mě něco zaujalo, tak jak rychle to začalo, tak to i skončilo. Možná by mi také vyhovovalo, kdyby byli Mia s Adamem o něco starší. Po přečtení jsem si musela pustit i film, abych to mohla srovnat, a musím říct, že se mi film možná líbil o chloupek víc než kniha. I když byl v některých místech trochu upraven. Ale jo, nakonec…myslím si, že pokud se knize (nebo i filmu) podaří v člověku vyvolat nějaké emoce, tak splnila svůj účel.
Ani nevím, kolik mám dát hvězdiček, tak to neberte nikterak vážně, protože balancuju mezi 3 a 4, ale proč, to se těžko vysvětluje :D. Dávám 3, protože pořád tam vidím rezervu, něco mi chybí a o kousek to asi převažuje to, co se mi na knize líbí.

20.09.2017 3 z 5

Bez rozloučení Bez rozloučení Samantha Young

Taková trochu víc depresivní romance. Někdo může Noru nesnášet, někdo s ní soucítí....já se do ní dokáži vžít. Autorka hlavní hrdince docela naložila, ale i to je život. Chápu, jaké to je řešit plno bubáků v sobě. Ti bubáci jsou všudypřítomní, někdy je zavřeme, někdy se vyderou ze skříně na povrch, jak je těžké se s něčím svěřit, pustit si lidi blízko k sobě. Byla jsem ráda, že to Nora zvládla a posunula se dál. A kdo by takového Aidana nechtěl, pan dokonalý...Chlap který se s láskou postará o dítě, které není jeho a miluje ho jako by bylo, který se pro něj vzdá svého prostoru, času...který má takovou trpělivost snášet citové výkyvy své vyvolené (i když....kdo by nepěnil :D a ano, ke konci se choval jako debil, ale budiž mu to odpuštěno...je to jen kniha). No ještě, že ty 3 roky, co kolem sebe kroužili se vešli pouze do 422 stran. Sofie byla zlatíčko, i když na svůj věk toho zkusila také dost.
Překladatelka by se měla zamyslet nad překlady ... moravský dialekt? To jako fakt? Skotský přízvuk se nedá nahradit dialektem...příště radši stačí zmínka hlavní postavy, že mají chlapci výrazný skotský přízvuk a každý si to pamatovat bude....hlavně ti (ty), kteří (které) mají pro něj slabost ;).
Každopádně za mě vede pořád Dublin Street a dnes dočtený Hrdina.

03.07.2022 3 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Knížku jsem si vybrala, protože teď nemám moc času a kniha má málo stránek. Nakonec se mi dokonce hodí i do výzvy, takže paráda.
K samotné knize...mrzí mě, že v ní není více popsáno, co se stalo se světem. Jinak se čte dobře, ale šíleně mě iritovalo to trojité opakování slov. To jsem po chvíli téměř vyskakovala z kůže. Nápad se mi líbí, nejvíc byl pro mě zajímavý začátek, když byla Juliett zavřená v ústavu a pak konec, kdy to začalo být konečně zajímavější ohledně utajené organizace lidí a darů. Jen nechápu, že všude musí všichni rvát milostné trojúhelníky (a ještě prvoplánově klaďas - záporák). Snad se v dalších dílech tomu trojúhelníku autorka vyhne a Juliett to v hlavě urovná.

28.11.2017 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Teď jsem ji dočetla. Strašně jsem se bála, že to jednou dočtu a už je to tady. Jedním slovem bych to asi nedokázala popsat. V úvodu jsem se lekla, že čtu jiný díl, ale rychle jsem se zorientovala. Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, protože jsem se už strašně těšila na cestu do 18. století. Ze začátku jsem si říkala, že bude divné, když se bude děj odehrávat ve Francii, ale nebylo. Já se do tohoto příběhu doopravdy zamilovala (a nejen do něj :D).

21.02.2017 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Krásná, smutná kniha. Srdce mi často bušilo během četby a bylo mi z toho tak nějak úzko. Příběh je silný a podtrhuje ho ještě to, že je vyprávěn onou dívkou Leni/Alenkou a ne dospělou "nezaujatou" osobou. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala až teď a nečetla jsem ji jako malá. Řekla bych, že se hodí spíše pro dospělé nebo starší děti. Každopádně stojí za přečtení.

02.01.2017 5 z 5

Ďáblova kolonie Ďáblova kolonie James Rollins (p)

Sérii Sigmy mám moc ráda. Příběh s indiánskou tematikou se mi velice líbil. Hned bych se jela do Yellowstonu podívat. Na Rollinsových knihách mám ráda, že do smyšleného příběhu zařadí vždy fakta. Já osobně si kolikrát zapamatuji lépe fakta, která jsou zařazena do příběhu než to, co bych si přečetla v jakékoliv učebnici nebo odborném článku. Pro mě jeho knihy zůstávají mezi nejlepšími, které jsem kdy četla.

22.11.2016 5 z 5

Divná Jadie Divná Jadie Torey L. Hayden (p)

Tak tohle byl hodně děsivý skutečný příběh. Z pasáží, ve kterých holčička mluví o tom, co prožívá, jsem měla husí kůži a v některých okamžicích mě ta malá dívka až děsila.
Vůbec si nedokáži představit, že bych byla na místě Torey. Je to, jako by autorka stála přivázána k páru koní a každý by táhl na jednu stranu. Na jedné straně povinnost nahlásit zneužití holčičky (ale kým???) a na straně druhé nedostatek důkazů a obrovské pochybnosti je-li to pravda nebo "jen" duševní problém dívky. Nedivím se, že to trvalo tak dlouho, protože stačilo udělat malý krůček vedle a Jadie by Torey přestala úplně věřit a mohla se vrátit ke své mlčenlivosti. Tím by byly všechny naděje (nejen) na její budoucí normální život pohřbeny.
Za to, že Torey "hon za duchy" zvládla, má můj obrovský obdiv.

22.11.2016 5 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Tak, teď jsem knihu dočetla. Další fantastická knížka tohoto báječného spisovatele. Ač mnozí mohou namítat, že jsou knihy psané stále stejným stylem a nemůže je nic překvapit, tak se vážení držte - může. Je to dáno spojením reálného a smyšleného, které není odděleno tlustou černou čarou, ale leží na nezřetelné hranici.
Stále nová témata a záhady udržují mozek čtenáře neustále v chodu. Kolik lidí by se asi tak zamyslelo při pohledu na nebe nad něčím jiným než nad tím, že se podívají, svítí-li měsíc či ne nebo jsou-li vidět hvězdy. Kdo se zamyslí nad tím, proč to tak je? Kolik lidí napadne při pohledu na gorilu nebo šimpanze v zoo, jak to jsou inteligentní tvorové. Vždyť by stačila před ne tak dávnou dobou malá náhoda a vše mohlo být úplně jinak.
Autor s vydatnou pomocí postav udržuje čtenáře v napětí. Myslím si, že za těch (kolik...20 knih?) dejme tomu 20 knih si čtenáři autorovy postavy velmi oblíbili a prožívají s nimi dobré i zlé. I nově příchozí postavy jsou čtenářem záhy přijaty do rodiny (u mne tedy jo).
Ke konci knihy se vždy těším (i když mi je zároveň líto, že kniha končí) na epilog a závěrečné prozrazení pravdy a fikce. I když...co to jako v tom epilogu má být? Každopádně u této knihy jsem v závěru uronila slzičku při posledním setkání s Baakem a hlavně při poslední scéně...ale prozrazovat nebudu, jestli chcete zjistit veškerá tajemství...čtěte!

01.10.2016 5 z 5

Mluv se mnou Mluv se mnou Kateřina Slezáková

Hezké pracovní listy, plné černobílých obrázků, které mohou děti vybarvovat, a tak rozvíjet své grafomotorické dovednosti. Publikace se skládá z okruhů, které by měly zvládat děti od tří let. Dítěti poskytuje slovní zásobu, pomáhá mu tvořit věty. Co bych vytkla je to, že některé stránky jsou méně přehledné pro množství obrázků, avšak umožňují dítěti rozvíjet zrakové vnímání. Takže bych to jako mínus ani nebrala. Doporučila bych ji rodičům a jejich dětem. Ve své práci ji využívám, ale nemohu nechat děti, aby do ní psaly.

08.01.2019 5 z 5

Když nám rodiče ničí život Když nám rodiče ničí život Susan Forward

Knihu jsem četla v rámci studia. Avšak číst ji není vůbec jednoduché. Pro ty, jejichž dětství bylo takové, jaké má být, bude zajisté zajímavá. Pro ty, jejichž dětství takové nebylo, bude těžké číst její řádky, ale nadruhou stranu jim může napomoci pochopit jisté věci, nebo si je spíše uvědomit. Neznamená to však, že se s nimi díky této knize dokáží vyrovnat. Na to je zapotřebí vlastní odhodlání k tomu, aby člověk překonal své problémy a často také pomoc odborníka. Každopádně bych ji doporučila všem. Tedy i těm, kteří problémy uvedené v knize řešit nemusí. I ti se mohou setkat s někým, kdo takové problémy má, a to mu může pomoci daného člověka pochopit.

10.06.2018 5 z 5

Dokonalé rande Dokonalé rande Alexandra Potter

Tak já nevím. Knížka je hezká, ale osobně bych se tam obešla bez výjevů pana Darcyho. Klidně by jím mohl být (jen) Spike, protože chováním a chybami se oba předloze blížili. Přesně, jak bylo na konci uvedeno: "pan Darcy je svůdná fantazie a není skutečný". Tak proč si představovat, že potkala "skutečného" pana Darcyho a na konci se z něj stane ne svůdná fantazie, ale muž sexistický, arogantní, namyšlený a nevím co ještě. Vždyť taková byla doba. Ženy z lepších vrstev nepracovaly, byly ženami a matkami. Tak co Emily na tom tak děsně překvapovalo (četla to mnohokrát)?

Na druhou stranu knížka člověku poskytne prostor k zamyšlení se nad tím, jaké nároky vlastně klademe na okolí, jak ostatní posuzujeme. V každém z nás se ukrývá jistá pýcha a předsudek. Nebo se stačí ohlednout pár let do minulosti (Maev) ne jen do viktoriánské doby, abychom viděli, co vše se změnilo.

09.08.2017 3 z 5

Noční rozkoše Noční rozkoše Sherrilyn Kenyon

Tento díl se mi líbil rozhodně víc než první. Byl akčnější a Kyrián byl super i Amanda, která se ho jen tak nezalekla a byla schopná mu oponovat. Řekla bych, že kniha byla i o něco vtipnější než první díl. Pár hlášek mě určitě zaujalo.

26.07.2017 5 z 5

Zrcadlení Zrcadlení A.G. Howard (p)

Úžasná série. Vše má mít svoji protiváhu. Boj dobra se zlem. Boj lepšího já s tím temným. Rozhodování se mezi dvěma životy. Můrák mě štval i bavil. Jednou by ho člověk zabil, jindy si zas říkal, že se plácá sám v sobě a svých citech. Stejně tak ostatní postavy. Asi jsem ráda, že kniha byla ukončena tak, jak byla. Jedno já žilo a dožilo svůj život a poté dostalo prostor to druhé. Alenčin styl mě ohromně bavil, asi proto, že bych já sama na něj neměla odvahu.

03.07.2017 5 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Miluji fantasy. Tahle kniha byla skvělá. Hororová říše za zrcadlem. Hlavní postavy mi sedly, i když Morfeus byl hodně často na zabití :D

03.07.2017 5 z 5

Pohřbeno v hlubinách Pohřbeno v hlubinách James Rollins (p)

Tato kniha na rozdíl od Podzemní říše mě moc nezaujala. Na začátku knihy jsem měla úplně jinou představu, ale podzemí a potvory hemžící se v prostorách nekropole se mi vůbec nelíbily. Každopádně to nechci označovat za špatnou knihu, jen mi prostě pocitově nesedla.

22.11.2016 3 z 5