Pohřbeno v hlubinách

Krátce poté, co mladí badatelé odeslali do laboratoře ve Spojených státech odkrytou mumii, objeví vchod do podzemí, k údivu všech označený křesťanským symbolem – křížem. Ačkoli dosud neznají výsledky ohledání nálezu, odvážně se vydají na průzkum. Netuší, že vstupují do pasti plné nebezpečných nástrah, z níž není návratu po vlastních stopách. Proto nezbývá než pokračovat až do prastaré podzemní nekropole skrývající smrtonosný poklad, jehož se chce zmocnit také někdo jiný... Poklidný archeologický výzkum se tak mění v sedmidenní boj o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1092/pohrbeno-v-hlubinach-Kg6-1092.jpg 4.3203

Excavation (2000)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, BB art

Kniha Pohřbeno v hlubinách

Metla

Rollinsův tradiční dobrodružný román - něco jako "Indiana Jones", říznutý "Akty X" a okořeněný "Šifrou mistra Leonarda". Kniha je dost akční a zvláště v druhé polovině rozvíjí švihlé teorie, nutící s úsměvem vrtět hlavou. No co, není to literatura faktu...
Od počátku je zřejmé, kdo jsou hlavní hrdinové (určení k přežití za všech okolností) a kdo jen figurky do počtu (s hlavním úkolem zemřít). Tento jev je však častý u většiny knih, takže jej nezmiňuji jako vyložené mínus; zkrátka nemohu přidat kladné bodíky za rozporuplnost charakterů. Tady máme klaďasy a těm máme držet palce, kolem nějaký ten nepodstatný kanónenfutr, tamhle jsou padouši, kteří nesmí uniknout zasloužené odplatě a bastafidli! Budiž, v nevinném rozpuku mládí jsem sice byla ochotnější na tato pravidla přistupovat, ale životem otřískaná Metla má pořád ještě ráda černobílé pohádky.
O něco větší problém mám s růžovou barvou. Proč je nutné do všeho cpát zbytečné romantické vzdychání?
Ještě více mě iritovala zabedněnost až tupost hlavních postav: ač experti, Rollins jim zuřivě šlapal na brzdu intelektu, zatímco nadměrně bystrým učinil nevzdělaného indiánského puberťáka.
Na dobrodružné oddychovky nekladu vysoké nároky a "Pohřbeno v hlubinách" zafungovalo podle mých aktuálních potřeb, bavila jsem se, mysl si odpočinula. Na čtvrtou hvězdičku to v rámci žánru stačí. 70%

čef
21.10.2018

Dobrý dobrodružný román, kde se prolézají jeskyně, hledají tajné klíče, luští šifry a bojuje s příšerkami. Kladem je obohacení o prvky nanotechnologie a jiné sci-fi. Může posloužit pro chvíle nudy a absence kvalitnější literatury. V oddílu dobrodružství spíše nadprůměr.

ludek.n
18.10.2018

Rollinsova kniha je napínavé dobrodružné čtení, plné záhad a tajemství, od začátku do konce. Člověk se ani chvíli nenudí a místy čte dokonce se zatajeným dechem, cože si to autor vymyslí na příští stránce a kam pošle příběh dále. Postavy jsou uvěřitelné, a přestože jsou výrazně černobílé, není problém všechna jejich dobrodružství prožívat spolu s nimi. Snad jedinou výtku si zaslouží ono lehce infantilní milostné škádlení, které se v podivných zákrutech coby romantická linka táhne celou knihou. Je jasné, že vyprávění nějaké to odlehčení potřebovalo, ale v této formě to spíš body ubírá, než že by je přidávalo. I přesto ale kniha působí sevřeně a homogenně, bez velkého filozofování a váhání vede přímo rovně k cíli. Happy end sice až tolik nepřekvapí, ale současně není ani zklamáním. Trochu sice zamrzí, jak rychle a bez velkého vzdoru některé ústřední postavy ve finále zmizí ze scény, ale na druhou stranu je zcela pochopitelné, že v onom hektickém závěru se už na ztráty tolik nehledí.

Mammoth
29.01.2018

První polovina velmi zdlouhavá až nudná, ve druhé polovině se začalo jakž takž něco dít, celkově se dá říci podprůměr byť se zajímavým tématem = knihou jsem se prokousával proklatě dlouho... Na druhou stranu se jedná o jedno z autorových prvních děl a musím přiznat, že jsem již zmlsaný Sigmou a sangvinisty, čili jsem měl daleko vyšší očekávání. Každopádně další knihy určitě nevynechám...

Pavlnka
16.04.2017

Pro mě docela zklamání, děj byl napínavý, ale překlad a ta čeština to kazily. Než jsem si zvykla, tak jsem musela některé věty číst dvakrát.

HáTa94
22.11.2016

Tato kniha na rozdíl od Podzemní říše mě moc nezaujala. Na začátku knihy jsem měla úplně jinou představu, ale podzemí a potvory hemžící se v prostorách nekropole se mi vůbec nelíbili. Každopádně to nechci označovat za špatnou knihu, jen mi prostě pocitově nesedla.

Irsaf
19.07.2016

Pěkný čtení.

Elea
21.06.2016

Další zajímavá kniha od Rollinse s rychlým dějem, ale podle mě napsal i lepší.

James Paul Czajkowski

James Rollins (p)