hanzmb hanzmb komentáře u knih

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Asi bych to nenazval historickým románem, respektive odmítám připustit, že něco, co končí v době mého narození je už historie :-). Jinak ale samozřejmě jde o fantastický román, kde byste k ohodnocení těch hvězdiček potřebovali jednou tolik. Už kombinace příšerné doby, jakou pro Rusko léta 1922-56 byla, s prostředím bývalého mezinárodního špičkového hotelu a postavou hlavního hrdiny, inteligentního a vzdělaného šlechtice je něco neskutečného. Kniha plná humanity, mezilidského přátelství i úcty mezi generacemi. Její čtení přinese čtenáři víc pochopení pravé lidskosti, než všechna ta hnutí, co se k nám v poslední době tlačí. Když si k tomu uvědomíte, že tohle napsal člověk, který má za sebou úspěšnou kariéru na Wall Street, nevíte kolik těch pomyslných klobouků smeknout.

08.09.2020 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Velmi solidně napsaný příběh. Ze začátku mi to připadalo takové "roztrhané", jen těžko jsem dával dohromady souvislosti a kam vlastně příběh směřuje. Postupně se to ale začalo rovnat a román gradoval k bezvadnému závěru. To je příslibem pro další díly, kterési rozhodně nenechám ujít.

21.04.2024 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Vydržet prvních 70 stránek je pro chlapa opravdu záběr. Naštěstí jsem to zvládl a zbytek knihy si už užíval. Ale nebylo to jednoduché čtení. Navíc pro někoho mé generace, kterému vtloukali celé mládí do hlavy, že jedince formuluje společnost. A ono to najednou neplatí a jsou to jen geny. Bohužel kniha celkově zdaleka nedosahovala kvalit Houbařky. To je nezpochybněně autorčino vrcholné dílo.

14.07.2022 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Kdyby mi někdo povídal, co vše je v knize namíchané, asi bych se do ní nepustil, protože bych to považoval za mišmaš. Naštěstí mi to nikdo neřekl a navíc jsem při náhodném listování v DK zahlédl dobré kritiky od lidí, kteří mají většinou podobný vkus jako já. Tím pádem jsem si užil parádní 2 dny její četbou. Včetně perfektně dotaženého závěru, na což už většině autorů nezbývá invence. Bohužel zatím jen 3 díly a 1 napsaný loni. Snad se brzy objeví i u nás.
Spoiler:
Celou dobu čtení jsem si říkal, že k zcela absolutní spokojenosti mi chybí to, aby Poe předal zoufalému otci dokumentaci úmyslně...

13.03.2022 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Od autora jsem zatím četl jen fantastickou trilogii Ostrov Lewis. Moc jsem se na tuto knihu s předpokládanými sci-fi prvky těšil. Bohužel se mezi tím z nich staly pomalu běžné součástí našich životů. A to co zůstalo byl jen velmi průměrný detektivní příběh. Zajímavý snad jen termínem, který MacNeil má a postavou jeho přítelkyně. Od Pinkieho havárie pak už pokračuje jen slátanina všeho možného. Možná hodně špatný pokus o horor?

02.02.2022 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Spisovatelka měla v jednom rozhovoru strach, jak bude přijata její ne detektivní kniha. Nevím proč. Tohle je zkrátka nádhera. Dle mého se jí dostala z kategorie solidní detektivkářka do vybrané společnosti českých spisovatelek posledních let jako je Mornštajnová, Hanišová, Dvořáková apod. Doufám, že brzy zase napíše něco podobného.

09.09.2021 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Na každého přijde slabší chvilka a autora to potkalo nyní. A to hned z několika důvodů. Podle data vydání to psal za covidu a byl ve velmi špatném rozpoložení, jak vyplývá z jeho popisu té doby. Současně ani nedostal nápad na pořádnou krimi zápletku. Tohle je proti jiným jeho knihám jen slabý odvar. Asi to sám cítil a tak tam zakomponoval tajnou organizace. To je dle mého to poslední, nejzoufalejší řešení. A i když se snaží ukazovat na zoufalou situaci ve Francii, je to jen povrchní. Jakoby měl strach naplno napsat, proč to všechno vzniká. Že si za to mohou Francouzi, jako jeden ze 2 vůdčích států EU sami. Nelze přitáhnout miliony nevzdělaných emigrantů a současně likvidovat zemědělství a těžký průmysl, ve kterých jedině tito mohou najít uplatnění.

04.03.2024 3 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Vynikající. Zápletka, postavy, zpracování. Zkrátka vše. Při čtení mě napadl kaleidoskop. To byla v době mého mládí hračka. Při pohledu dovnitř se lámaly barevné paprsky. Po zaostření se najednou objevil konečný obrázek. Přesně takto autoři postupně zaostřovali až k perfektně vygradovanému závěru. Nejsem zrovna fanda severské krimi, dobře mám pročtené tak 4 autory, ale k této dvojici se brzy určitě zase vrátím.

04.02.2023 5 z 5

Do písmene se podepíšu pod Trudošův komentář, i když nejsem tak přísný v hodnocení. Dle mého zatím nejslabší, co jsem od autora četl a znovu se mi potvrzuje moje nechuť k povídkové tvorbě. Domnívám se, že napsat zajímavou povídku je násobně těžší než román. To srovnání s Dánem je jenom v tom, že se jedná o píšící policisty. Slovenský kolega píše přece jen na vyšší úrovni, co se týče zpracování i nápadů. I když jsem od něj ještě povídku nečetl. Třeba je to tím, že je tak dobrý a ta úskalí si uvědomuje.

17.12.2022 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Perfektní krimi zápletka, několikrát gradovaná, takže čtenář si nemůže být do poslední chvíle ničím jistý. K tomu bezvadně skloubená dvojice vyšetřovatelů. O nich by se dalo číst i bez detektivního pozadí. A jako perlička na dortu popis nádherné přírody. Jen zcela v závěru mi to nečekané řešení přišlo ne moc věrohodné.

28.09.2022 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Vynikající detektivka, která má všechno, co může čtenář chtít. Zajímavá zápletka, trochu toho tajemna, nitky do minulosti, akční scény, nádherné prostředí a zajímavé postavy hlavních hrdinů. Určitě si brzy přečtu 2. díl. Francouzské detektivky moc nemusím, snad jen Simenon v dobách, kdy nic lepšího ke čtení nebylo. Ale asi to budu muset přehodnotit.

05.08.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Po vynikající Dědině a fantastických Vranách už z Chirurga tak nadšený nejsem. Není to špatná kniha, vůbec nelituji, že jsem ji četl, ale předcházející knihy nasadily laťku strašně vysoko. Přemýšlel jsem proč a asi z mého pohledu to jsou 2 důvody.
1.Přece jen pro ženu není tak jednoduché se vcítit do mužského myšlení a navíc v něm vydržet po celých 350 stránek.
2. Osoba hlavního hrdiny. Tento slaboch, který zcela promrhal své nadání a hledá vinu v okolí, mi k srdci nepřirostl. A když to před koncem vypadá, že se konečně bude chovat jako chlap, tak rychle sklouzne do obvyklých kolejí.

22.07.2021 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Zaujmout a prosadit se v oblasti krimi literatury je v současné době strašně těžké. Autor musí přijít s něčím nečekaným buď v typu zločinu nebo ho zasadit do nového neokoukaného prostředí. A nebo, jako v případě této série, přijít s novým neokoukaným typem vyšetřovatelů. A přesně tohle se povedlo na 150 %. Ta dvojice a její osudy jsou tak zajímavé, že čtenář pomine jednodušší zápletku i postupy vyšetřovatelů, založené spíš na náhodě než dedukci a mravenčí práci. Jen mám strach, jak se osobní situace hrdinů promítne do dalších dílů. Její řešení se nedá odkládat do nekonečna. Ale podle palců to autor zvládl a je na co se těšit.

04.03.2024 5 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

V severské krimi si až tak nelibuji. Pořádně pročtené mám tak 4 autory. Díky letošní výzvě jsem si přečetl Skočný příliv a rázem jsem věděl, že se musím vrátit. A tento 2. díl byl snad ještě lepší. Je to úžasně pestrá mozaika, kdy se na vyšetřování vlastně podílí 4 zcela typově odlišní lidé. Navíc to není jen o zápletce, ale jsou tam i vedlejší ne-krimi linie. Pro čtenáře ubitého standardní krimi literaturou to je perfektní osvěžení. Nenudil jsem se ani chvilinku. Brzy zkusím Úsvit.

23.08.2023 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Nebylo to špatné, ale pokud mám srovnávat, tak minulý díl byl o dost lepší. Především ta krimi složka. Ono se na sebevraždě dá jen těžko vybudovat napínavá detektivka. Beru to jako takový mezistupeň. Jak v osobním životě, tak v práci se to může pohnout mimo současný stav. A doufám, že i najde příležitost svého přítele pomstít.

21.11.2022 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Další z vynikajících autorových knih. Dle mého jedna z Top 10. Především závažností zápletky - násilí na bezmocných (ať dětech či starcích) jsou ta nejdrsnější témata. Bohužel trest smrti už nemáme. Navíc autor navázal na minulý díl a dozvídáme se plynule další osudy části party. Ani zde si tolik fórků neužijete, ale nějak mi to tentokrát nechybělo.
Při sledování Chosého tatranské tůry jsem pochopil, proč ve slovenských horách se potkávám hlavně s Čechy a Poláky, ale se Slováky minimálně. A už zmizeli ti z NDR, kterých tam bylo v 80. letech plno :-).

04.08.2022 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Další parádní příběh. Tentokrát se v něm autor vrací zpět do Horních Uher. Do míst, kde je Barbarič prakticky doma. Solidní detektivní zápletka, i když hlavní "zloduch" se nabízí už hodně brzy. Obrovská spousta dobových zajímavostí, především z oblasti ražení mincí. Zajímavý je i psychický posun Jaroše. Nezbývá, než se těšit co se bude dít v Košicích, protože tenhle případ vzali hrdinové vlastně jako bokovku na cestě tam.

19.04.2022 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Žádný autor si na začátku série nevytvoří plán na 20 dílů. Těm dobrým pak je ale najednou vytvořený rámec malý. A přichází okamžik skočit s dalším dílem v čase zpět. Případně si tento skok vynutí čtenáři, aby zjistili jak to vše začalo. Nevím, jaký důvod vedl k návratu do minulosti autorku, ale nutno přiznat, že se ji moc povedl. Čtenář si ho vychutnává podstatně víc, než kdyby to byl opravdový 1.díl série. Od Mrtvých vzpomínek (dle mého nejslabší díl) jde kvalita opět strmě nahoru.

01.03.2022 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Brrrr!!!! Tak tohle není čtení pro slabší povahy. Nebo alespoň na mě tak vždy zapůsobí zločiny na malých dětech. Tady by měl být trest smrti zachován. Nejprve jsem byl zklamán, že děj není z Belfastu, ale po pár stránkách už se nedalo odtrhnout. Bohužel přišel "pohádkový závěr".
Spoiler:
Takový triviální nepravděpodobný konec si tahle kniha nezasloužila. Nejprve ta přestřelka. Pak sice hlavní hrdiny zprostí obžaloby (logicky zpracováno), ale co ti zbylí v řetězu, ti všichni přece spáchali únos??!!

25.10.2021 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Tak tu máme zpátky tu fantastickou Kim z prvních 5 dílů. Není jediná slabší stránka a i když je pachatel dost brzy zřejmý, neztrácí kniha nic ze svého napětí. Tušíme sice kdo, ale do poslední chvíle nevíme proč. Po slabší šestce a nelogickém závěru sedmičky to je balzám. Je vidět, že tato typicky anglická prostředí autorce svědčí víc než nějaké sociální pokusy s prostitutkami a imigranty. Jen nechápu, jak je možné, že členka bridgeového národa nezná počet karet. I bez K nebo Q jich je pořád 12 :-) .

24.11.2020 5 z 5