hanpari hanpari komentáře u knih

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Cesta slepých ptáků byla pro mne zážitkem. Doporučuji všem - jen ne snad těm, kteří věří, že na východ od nás leží Mordor, kde se snoubí šero se šerem. Pokud tomu věříte, měli byste raději do Pytlíkova.

09.06.2019 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Řekl bych, že autor tu potvrzuje, že úspěch Marťana se mu nepodaří zopakovat.

09.06.2019 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Skoro jsem začal jásat, že se narodil nový Jules Verne, ale nadšení mne pozvolna přecházelo, až se změnilo v čiré utrpení. Opravdu mi nevadí věcné chyby, ani to, že americký autor prakticky nezmínil ruský vesmírný program (jakoby snad neexistoval), ale ten hollywoodský konec nepřekousnu.
Hodnotil jsem i tak vysoko, protože rozjezd mne hodně bavil. Ale ruku na srdce, potom, co jsem četl autorovo další dílko, se obávám, že ty podařené pasáže byly spíš štěstí než záměr.
Pokud chcete poradit, přečtěte si půlku a o zbytku předstírejte, že ho sežral křeček.

09.06.2019 4 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Tak toto získalo Pulitzerovu cenu?

Další důkaz, že ty ceny snad vyhrávají autoři, kteří si umí pěstovat správné vztahy a chodí na společenské večírky.
A nebo jsou součástí tajného teplého spolku, jak o něm svého času mluvil Merleho Fogacer (to je skoro urážka zmiňovat Dědictví otců v souvislosti s tímhle škvárem, ale budiž).
Aby bylo jasno, sice jsem nebyl dvakrát nadšený z milostných avantýr hlavního hrdiny, ať už je jeho sexuální orientace jakákoliv, ale kvůli nim bych ještě tu jednu hvězdu nedal.
Ale jestli někdo tvrdí, že budu číst "vtipný, přemýšlivý a vynikající román", a já nakonec skončím se splácanou nudou, nemůžu se zbavit dojmu, že jsem se stal obětí jakési konspirace.
Samozřejmě, že Greer není úplný břídil; narozdíl od autorky Saecula, které jsem hodnotil nedávno, má švih, něco načteno a napsáno. Ale to, že se nechová jako slon v porceláně, z něj poctivého autora neudělá.
A pokud literární kritici nedokáží rozpoznat, jak povrchní dílko vlastně hodnotí, pak je opravdu lepší, že jejich době už odzvonilo, když je nahradily automatické doporučovací systémy.

Ať žije umělá inteligence. Hurá!

09.06.2019 odpad!

Krev teče vždycky červená Krev teče vždycky červená Hanina Veselá

Všiml jsem si toho už dřív, ale stále mi to vrtá hlavou, proč na české fantasy a sci-fi scéně excelují autorky ženského pohlaví, zatímco jejich mužské protějšky toho moc nepředvádí. Hanina Veselá jen potvrzuje pravidlo. Její kniha se čte dobře, příjemně ubíhá a osobně mi nijak nevadilo, když jsem zjistil, že jde o n-tou knihu z jejího světa.
Sice mne štve, že se s tím světem neseznámím chronologicky, ale tak či tak se do něj pustím.

09.06.2019 5 z 5

Město Město Stella Gemmell

Nudné čtení.

11.05.2019 1 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Jako pár jiných přede mnou jsem se musel do knihy trochu nutit. Ale že je místy nudnější se dá odpustit. Holt reálný svět, byť zamořený celebritami, ma daleko do Bradavic. Na dlouhé zimni večery ideální.
Ale abych nezapomněl, má to do tuctové detektivky stejně daleko jako Země k nejbližší hvězdě. A Země je zatraceně daleko i od Slunce, kdyby tu byl nějaký hnidopich.

28.02.2019 5 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Z nějakého důvodu jsem si myslel, že jde o prvotinu polské autorky. Mýlil jsem se tedy dvakrát. Autorka pochází z Rakouska a má za sebou pár zářezů v pažbě. To nic nemění na tom, že Saeculum působí jako prvotina - na druhou stranu, pokud si dobře vzpomínám, četl jsem od ní jinou knihu a ta na mne působila stejně. Takže jde možná o úspěšnou autorkou celé řady prvotin.

Román, ve kterém houstne atmosféra a postavám tečou nervy po litrech - tolik k obsahu. Pokud se dokážete s některým hrdinou nebo hrdinkou ztotožnit, pak je mi vás upřímně líto.

18.02.2019 2 z 5

Prosté a melancholické.

16.02.2019 5 z 5

Fandom Fandom Anna Day

Opravdu to někdo dočetl?

25.12.2018 odpad!

Šerochodec Šerochodec Kat Richardson

Ze všech hrdinek, které kdy udatně bojovaly s nadpřirozenem, je tahle nejprotivnější. Čím víc o ní budete číst, tím víc budete chápat, proč se ji jakýsi sympaťák pokoušel rozmlátit hlavu o zem, a to hned na první stránce.
Škoda, že šlo o bezejmenného hrdinu; navíc to byl hochštapler, protože odvedl mizernou práci a soukromé očko Harper přežila vlastní smrt, a to doslova.
Od té chvíle se začínají dít věci. Bohužel jsem většinu z nich nepobral, takže je nebudu komentovat. Zubožený čtenář doklopýtá do trpkého konce s vědomím, že svět musí být báječným místem pro život, anžto i tato kniha mohla být horší.

19.12.2018 2 z 5

Python 3 - Výukový kurz Python 3 - Výukový kurz Mark Summerfield

Starší, ale dobrá.

09.12.2018 5 z 5

Gargantua a Pantagruel Gargantua a Pantagruel François Rabelais

Asi tak. Je to několik století stará kniha. Autor neměl páru, co bude na začátku jednadvacátého století a nemohl tušit, že zhýčkaný čtenář neocení bohatou slovní zásobu a hutný sloh. Jen pro ty, kteří vědí, do čeho jdou.

07.12.2018 5 z 5

Vězni svobody Vězni svobody Petr Němec

Můj ty bože, co to bylo za bolšánskou propagandu? Se sociálně spravedlivou společností jsme snad skoncovali v roce 1989. Od té doby víme, ze kapitalismus a volná ruka trhu vyřeší jakýkoliv problém. Podobnĕ depresivní výlevy si laskavĕ vydávejte nĕkde v Severní Korey.

01.12.2018 5 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Zatímco první díl mi přišel neuspořádaný, takže jsem chvílemi netušil, která bije, druhý díl utíká příjemně, bez žádných zádrhelů včetně slušného finále. Opět pochvala za překlad. Další díl si určitě přečtu.

28.10.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Jistěže bych mohl mít připomínky. Místy vyznívá text poněkud do ztracena, odkazy na původního Saturnina čtenáře spíš ruší a autor jakoby se inspiroval ve sbírce anekdot.

Ale na druhou stranu, klobouk dolů před panem Mackem. Ten nevděčný úkol, kterého se ujal, zvládl na výbornou. Spousta podobných podniků dopadla mnohem hůř. Maně mne napadá pokračování Jihu proti severu a řada dalších, méně známých zbabraných titulů - a to někdy nešlo o jiného spisovatele. Řada autorů dokázala zprznit i své vlastní dítě.

02.09.2018 5 z 5

Původ Původ Irving Stone (p)

Kultivovaná, byť trochu nudná cesta životem pana Darwina. Po pravdě, Darwinův sloh soudě podle knihy nebyl také právě poutavý, spíš šroubovaný a z našeho pohledu mírně připitomělý.
Celá ta historie mne doslova nadzvedávala, byť autorovi bych vytknul snad jen to, že čtu-li životopis přírodovědce, budu spíš očekávat něco jako 20 mil pod mořem, než suchý výčet "Darwin přijel tam a tam, kde nasbíral nějaké vzorky, ale nechtějte po mně, abych vám řekl jaké, anžto tomu nerozumím."
Kapitola o Galapágách byla vysloveně zklamáním. Ale budiž, autor není žádný Jules Verne a jeho pojetí biologie je vysloveně chabé.
Co se ale pozorný čtenář dozví? Darwin je finančně zajištěný, dělá, co ho baví, s otrokářstvím nesouhlasí, má zlatou manželku, vyvedené děti, strach z kritiky, sluhu, služky, je hypochondr, můžu přestat "pracovat" na neomezeně dlouhou dobu, aniž by šel o žebrácké holi, pro kolegy v nouzi pořádá sbírku, ale svým dětem zanechá jmění. Příliš velký dojem na něj nedělá ani to, že prostý lid nemá v době krize na chleba.
Jeho bratr Erasmus je totéž v bledě modrém, pouze jej a tisíce jiných neomlouvá to, že se do historie zapsali významnou vědeckou teorií.
Pozorný čtenář nabude dojmu, že do vědy přispívají pouze Anglosasové, zatímco o vědě francouzské, německé, italské či ruské se prakticky nedozvíme, zřejmě proto, že tyto vědy Britové nepovažovali za hodné studia.

24.08.2018 4 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Co dodat? Předchůdce Jurského parku a potvrzení toho, že není nic nového pod sluncem.

10.06.2018 5 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

Několik poznámek. Uprostřed novely najdete vložený příběh, který vysvětluje pozadí a motivy jisté postavy. Nuže, klidně ho přeskočte, pak nemusíte psát do komentářů, že je Studie v šarlatové zdlouhavá.
Pokud máte možnost a umíte, čtěte v originále. Tuším, že jistý pan Zábrana se sice kasá, že přeložil Holmese do moderní podoby, ale upřímně řečeno, můj dojem je, že jiné vydání bylo přeložené lépe, nehledě k tomu, že Doylova angličtina sama o sobě stojí zato.

Dále, kompletní dílo A.C. Doyle najdete v rámci projektu Gutenberg:

Pokud umíte anglicky a chcete se s příběhy SH seznámit chronologicky, tj. jak šel čas v Holmesově životě, dá se poměrně levně sehnat v paperbackovém vydání

Sherlock Holmes: The Complete Novels and Stories Volume

10.06.2018 5 z 5

Programátorská cvičebnice Programátorská cvičebnice Radek Pelánek

Dobré, zajímavé a užitečné.

09.06.2018 5 z 5