Saeculum

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich… Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les vůbec odejít?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219584/saeculum-rRB-219584.jpg 4.3499
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Fragment (ČR)

Kniha Saeculum

sgjoli
předevčírem

(+ SPOILER) Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá, těšila jsem se. Námět mi připadal vynikající a já doufala, že se autorce z toho podaří vytřískat maximum. No, po dočtení takový dojem bohužel nemám, neb tato kniha byla pro mne v jistých aspektech problematická.
Jednak tu je celkem dost postav. Některé z nich poznáváme jen povrchově, byť v knize vystupují po značnou část příběhu. A mně prostě někteří lidé splývali, těžko jsem je od sebe rozeznávala. Pro mne to byla jen odlišná jména na papíře, ale osobnostně jsem řadu postav dokázala odlišit jen těžko. Za to palec dolů.
Největší problém jsem ale měla s následujícím: Značnou část knihy jsem měla dojem, že se mi autorka až moc na sílu snaží vnutit nějakou teorii, co se v tom lese vlastně děje. Jako by autorka za každou cenu chtěla, abych tomu uvěřila, aby mne pak na konci mohla něčím překvapit či ohromit. Ale autorka tu svoji teorii vnucuje tak moc okatě, že mne to automaticky nutilo být ostražitá a pořád přemýšlet nad vlastními teoriemi. Protože jsem už od začátku měla tušení, že to bude celé jinak. Což mělo za následek akorát to, že jsem si tu knihu vlastně nedokázala tolik užít.
A teda ta závěrečná pointa a samotný závěr to moc nevylepšily. Byla jsem tak moc otrávená z toho, jak mi autorka chce věšet bulíky na nos, že mne to rozuzlení teda příliš neohromilo.
Takže já jsem vlastně jaksi zklamaná. Námět sám o sobě skvělý, samotná realizace už mi tak moc skvělá nepřišla, byť teda autorka píše čtivě, což jí nemohu upřít. Za mne ve výsledku průměr. Námět a čtivost chválím, splývající postavy a provedení za mne nic moc.

twigxi

Zacatek se mi moc libil, melo to atmosferu na kterou jsem presne mela naladu. Krasne vykreslene prostredi lesa me vtahlo. Ale dej byl bohuzel predvidatelny, postavy se casto chovaly nelogicky, neverohodne a prilis cernobile. Konec se mi nelibil, ten uz byl opravdu prekombinovany. Za ten bohuzel strhavam body. Jinak jsem si ale cteni i pres ty vyhrady docela uzila.

Ráčkajda

Zdaleka již nepatřím mezi náctileté, knihu jsem si přečetla ze zvědavosti a jsem spokojená, děj ubíhal a byl napínavý, takže super...

inachisio

Strhující. Překvapivé. Mystické. A rozhodně nenudilo.

Kopretina

První setkání s autorkou, a musím uznat, že jsem hltala stránku za stránkou. Tenktokrát jsem uspěla v tušení, kdo je hlavní padouch a bavilo mě sledovat, jak obratně manipuluje s ostatními. Pěkně.

MARTh

Knížka mě příjemně překvapila, moc se mi líbila - byla velmi čtivá, napínavá.... Ursula perfektně vykreslila jak postavy a jejich charaktery, tak i prostředí - skoro jsem si připadal, že jsem s hrdiny přímo na místě (a tak to má být). V posledních několika měsících jsem četl hlavně detektivky, kde byli minim. 2 mrtví, v Saeculum sice nikdo nezemře, ale napínavosti příběhu to nic neubírá.....

Lehký spoiler: Co se týká hlavních hrdinů - v podstatě mám podobný názor, jako někteří další hodnotitelé:
Bastian + Iris oba moc sympatičtí, od počátečního jakoby nezájmu a drobného opovržení ze strany Iris to pak začalo jiskřit a nakonec z nich musel být perfektní pár....Bradavičák a Kamínek-taky klaďasi, sympaťáci..... Sára-pro mě mrcha....další část hrdinů zavřít na psychiatrii, případně jsou minimálně na kopačku mezi nohy či jinam (Dora, Georg, slaboši Ralf a v podstatě i Nathan.....o Simonovi samozřejmě nemluvím, tam je to jasný)....Paul-trochu rozporuplný, ale musím říct, že osobně na něj nemám vysloveně zlý názor, na rozdíl od některých jiných hrdinů (viz ti, co byli přinejmenším na kopačku) používal mozek.....konec spoileru

Ale to si každý rozhodne poté, co si knihu přečte :-) Podle mě stojí zato, pět kvězdiček z pěti

IHT

Precetl jsem ze zvedavosti - "young adult" uz chvilku nejsem :)
No, nelituju cetby, ale az se budu chtit zase odreagovat, zrejme sahnu po trochu jinem zanru. Urcite to nebylo nezajimave, ale pro zkuseneho ctenare detektivek byla pointa jasna predtim, nez se hrdinove dostali na misto deje. (Coz je schopnost ziskana treninkem, takze u cilove skupiny to mozna nehrozi :D.) Charaktery jednotlivych postav byly relativne jednoduche, byt priznavam, ze v Harry Potterovi se taky prilis mnoha charakterovych zvratu nedockate. Pred triceti lety bych urcite byl desne nadseny a knihu bych cetl mnohokrat. Dnes se pousmeju a pokusim se nezapomenout dej. Ma to ale velky vizualni potencial - jiste by to byl skvely film!

Ver1982

Kniha skvělá! Mám přečtené všechny její knihy. Za mě nejlepší dílo této autorky.

Pětka na Pašeráckém vršku
Pětka na Pašeráckém vršku