Saeculum

kniha od:

Saeculum https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219584/bmid_saeculum-rRB-219584.jpg 4.3 575

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich… Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les vůbec odejít?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

Saeculum , 2011


více info...

Komentáře (175)

Komentáře 175 Recenze 31

may_s_knihovnou
may_s_knihovnou
04.06.2023

(SPOILER) Skvěle napsaná kniha. Bastian mi byl už od začátku celkem sympatický, Sandra zas tak moc ne. Nadchlo mě čtivé zpracování, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Této knize rozhodně dávám 5/5 a rozhodně ji doporučuji!
Zezačátku jsem si myslela, že Georg nebo Paul jsem kamarádi Simona, nebo dokonce že je jeden z nich přebarvený Simon. Konečné rozuzlení bylo dokonale promyšlené, Iris si mě získala svých chováním.

Allia
Allia
27.12.2022 4 z 5

Za mne velmi čtivě napsané. Lehčí forma, přece jen je to pro mladší ročníky, ale i tak s precizním vykreslením postav a jejich psychologie. Začátek se může zdát takový lenivý, ale mě vcelku i bavil a neodradil :-) Téma larpu je velice zajímavě zvolené a mne velice bavilo, co se týče zápletky, tam se držím trochu v pozadí, přece jen tak dokonale naplánovat danou věc, aby se nic nepokazilo (a co si budeme namlouvat v normálním životě se skoro vždy něco pokazí :D), tak to prostě beru s větší rezervou, ale to nemění nic na tom, že jsem se bavila a knihu jsem přečetla skoro jednou dechem :-) (lépe řečeno jak čas dovilil :-))


Venny345
Venny345
16.12.2022 3 z 5

Téma knihy, se kterým jsem se setkala poprvé. A musím říct, že bylo přinejmenším zajímavé… Děj knihy ubíhal rychle, byl nenáročný, přesně takový, jaký moje hlava potřebovala.
Takže pokud hledáte knihu, u které můžete vypnout, tak tohle je ona, pokud toužíte po hlubokém literárním zážitku, tak ji raději vynechejte. :)

Biba_with_Book
Biba_with_Book
15.12.2022 5 z 5

Masakr! Na tuhle knizku jsem se hodne tesila a musim rict, ze predcila ma ocekavani. To, jak si autorka hraje s psychologii jednotlivych postav, je neskutecne. A ten konec jsem teda necekala ani nahodou. Kdyby to slo, dam jednou tolik hvezdicek, protoze tohle me absolutne dostalo.

TheDoll
TheDoll
24.10.2022 5 z 5

Knížku jsem dostala jako dárek k Vánocům(?) chvíli po vydání. Nechytla mě tehdy. Tak jsem jí na několik let přidělila místečko v knihovně. Jednoho zamračeného dne jsem dostala chuť číst. Ale co číst? Sáhla jsem tedy po téhle opuštěné buclaté knížce a myslela si, že ji budu číst dlouho. No... za pár dní byla přelouskaná. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Zajímavé postavy, originální zápletka, děj mě vtáhl. Celou dobu jsem byla napnutá. Konec jsem čekala trochu jiný, ale může být.

gad
gad
30.08.2022 5 z 5

Paní Poznanski se hodně zaměřuje na psychologii postav. Tato sonda do chování skupiny lidí oříznuté od civilizace a vystavené extrémním podmínkám je toho důkazem. Velmi dobré čtení, hlavně od příchodu na larp. To už jsem sice tušil kam se příběh bude ubírat a stále jsem měl na mysli film Hra s Michaelem Douglasem. Vše však bylo jinak.
Zajímavé, jak se lidská přirozenost projeví právě v nepřirozených podmínkách. Pěkné.

roman9276
roman9276
23.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec jsem dal tři, protože kniha mě chytla vlastně až na konci. Doslova jsem se nudil 3/4 knihy, postavy mě absolutně nezaujaly, celkově chování a nelogičnost postav mě provázela celou knihou. Námět zajímavej, ale už asi nejsem cílovka. Autorka se tady snažila vytvořit jakousi mysteriózní atmosféru s příběhem ze středověku, ale tak nějak jsem celou dobu tušil, že to bude jinak. Trochu mi to připomnělo film Díra, kde taky pod rouškou nedostatku jídla, vody, svobody postavy začaly postupně ztrácet morálku, ale bohužel za mě to tady nefungovalo. Rozhodně bych knihu zkrátil, na můj vkus zbytečně dlouhý. Druhá polovina byla lepší, konec mě bavil, protože se to konečně rozlousklo, ale dojmy mám stejné jako píšu ze začátku.

E.T.007
E.T.007
19.04.2022 5 z 5

Super príbeh! Začiatok bol taký všelijaký, trošku som váhala, či pokračovať v čítaní, no potom, keď sa vybrali do lesa, sa to rozbehlo a rútila som sa príbehom ako v rýchliku. Bolo to zaujímavé, plné napätia, fakt som knihu nevedela pustiť z ruky, lebo som chcela vedieť, čo sa bude diať ďalej.
Určite odporúčam.

tonysojka
tonysojka
02.04.2022 3 z 5

První polovina knihy mi připadala jako zbytečná napodobenina Záhady Blair Witch,ale pak došlo k zvratům v příběhu,které z něj nakonec udělaly solidní thriller z racionálním a pragmatickým koncem.Jako četba do výzvy to nebyla ztráta času .

Tereza137
Tereza137
12.02.2022 5 z 5

Tak za mě musím říct, že to byla jízda od začátku až do konce. Tak hodně promyšlený příběh s nečekaným koncem, nad kterým jsem žasla ještě další den po přečtení, jsem hodně dlouho nečetla!

Příběh má strašidelnou atmosféru, pořád vás to nutí číst dál a dál, dokud nezjistíte, jak to všechno dopadne.

Některé postavy mě fakt vytáčely, to musím přiznat, ale na kvalitě příběhu to neubírá a necelých 500 stran jsem přečetla skoro hned.

Rozhodně všemi deseti tuto knihu doporučuju!

miri.f
miri.f
07.02.2022 4 z 5

To by bylo, abych si nepřečetla tuto knihu z pera mojí oblíbené autorky, byť již do kategorie YA nespadám. Tato mě narozdíl od Erebosu lapila do sítí hned a neměla jsem potřebu nic přeskakovat, jako tomu právě u zmíněného Erebosu bylo. Autorku znám již s propracovanějšími kousky, takže jsem velmi brzy pochopila, o co tam půjde, i když pravý důvod zůstal až do vyslovení skryt. Co dodat, bavilo mě to moc a jen stěží jsem se od čtení odtrhávala. Za plný počet to však ani tentokrát nebude a to kvůli tomu konci, který byl překombinovaný a přesto mi tam ještě něco chybělo.

Hanncha
Hanncha
18.01.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. A to se mi dlouho nestalo. Děj mě hned pohltil a kniha se četla velmi pěkně. Nerušily mě různé prazvláštnosti ve větné stavbě, nebo v použitých slovech.
A musím souhlasit, že ke konci jsem četla a kroutila hlavou. Konec byl lehce prazvláštní a přeplácaný, ale celkový dojem z knihy mi nezkazil.
Ač nejsem cílovou skupinou, tak mohu knihu jen doporučit.

knihyKeMne
knihyKeMne
09.01.2022 5 z 5

Čteno podruhé a nyní to bylo snad ještě lepší, když jsem si jen matně vybavovala hrubé obrysy děje. Líbila se mi ta proměna hlavní postavy i ambivalentnost některých dalších, člověk neví, kdo mu vlastně je nebo není sympatický. Vyvrcholení děje možná trošku přeplácané a při prvním čtení opravdu značně překvapivé, celkově se mi knížka stále líbí. Téma larpů mi vyvolává jistou nostalgii...

artlucie
artlucie
27.11.2021 3 z 5

Hodně čtivé, zajímavý nápad a tak vůbec. Rozuzlení už trochu kulhalo, ale i tak to stalo za četbu.

JerryDexter
JerryDexter
21.11.2021 5 z 5

Parta lidí se vypraví do odlehlé části lesa, kde se snaží žít jako ve středověku. A pak se začnou dít věci! Pořád přemýšlím, jestli by mě jako fanouška středověku lákalo zkusit něco podobného. Kniha se četla sama, a má pěknou obálku.

vlkove
vlkove
08.10.2021 5 z 5

Opravdu velké překvapení. Knihu jsem si užila, atmosféra byla příjemně mrazivá a tísnivá.
Nejsem příliš spokojena s úplným závěrem knihy. Zlé činy mají být potrestány.
Knihu doporučuji všem ale myslím si, že pro protřelé čtenáře thrillerů/hororů bude kniha málo strašidelná.

lachtan77
lachtan77
28.04.2021 4 z 5

Tuto knížku jsem přečetl jen kvůli Ursule. Jediná mi chyběla a i když nejsem už věkově její cílová skupina, tak se mi líbila. Popravdě ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale nakonec mě to zaujalo. Konec trochu přitažený za vlasy, zato popis postav, prostředí a téma na jedničku.

Mianney
Mianney
08.03.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, velmi dobře se četla, hlavní postavy byly sympatické. Jediné, co mě trochu zklamalo, byl konec, mohl být trochu promyšlenější. Jinak ale za mě super.

Atrament
Atrament
08.01.2021 3 z 5

Na žánr Young Adult překvapivě dobré, jenom škoda toho nanicovatého konce. Ačkoliv je děj velmi předvídatelný, i tak se to četlo dobře.

Arkagas
Arkagas
19.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Knížka, kterou tady vychvalovala tak strašně moc Fernie, až jsem se rozhodla se do ní pustit. Nutno říct, že se jedná o YA knihu, která stylem psaní prostě odpovídá čtení pro mladší generaci. Příběh propracovaný, postavy skvělé. Parta mladých lidí jede do údajně prokletého lesa hrát larp, ve kterém se musí vzdát všech vymožeností, které nebyly známé ve 14 století. Za mě jedna věc, se kterou jsem měla problém - to, co se v knize odehrává není larp (fantasy), ale LH (living history) akce. Pokaždé mě slovo larp naštvalo, ale budiž odpuštěno. Společenstvo, které si říká Saeculum se vydává na stejné místo, kde už byli loni, které je údajně opředeno legendou a starým prokletím, kterému nikdo nevěří, až na Doru, která na místo jet nechce. A samozřejmě se stane to, co všichni čekáme - začnou mizet lidi, začnou se dít divné věci, nikdo neví kde naše skupina je a hlavní podezřelý je starý prokletý princ, který čeká na svou pomstu. Kiks v knize - jedou na stené místo už druhý rok, už druhý rok si vyprávějí stejnou legendu - kdyby místo bylo opravdu prokleté, nejspíš by tam znovu nejeli že? ... Ale jak říkám, kniha je to určená především pro mladší osazenstvo. Rozuzlení celého příběhu je zajímavé, i když poněkud přitažené za vlasy. Ale jako nenáročné, tajemné a odpočinkové čtení fajn.

calwen1633
calwen1633
08.11.2020 5 z 5

Velmi se mi líbilo pojetí, LARP skupina, tajemno, napínavé až do konce člověk neví jak to nakonec dopadne. Plný počet :)

sgjoli
sgjoli
28.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá, těšila jsem se. Námět mi připadal vynikající a já doufala, že se autorce z toho podaří vytřískat maximum. No, po dočtení takový dojem bohužel nemám, neb tato kniha byla pro mne v jistých aspektech problematická.
Jednak tu je celkem dost postav. Některé z nich poznáváme jen povrchově, byť v knize vystupují po značnou část příběhu. A mně prostě někteří lidé splývali, těžko jsem je od sebe rozeznávala. Pro mne to byla jen odlišná jména na papíře, ale osobnostně jsem řadu postav dokázala odlišit jen těžko. Za to palec dolů.
Největší problém jsem ale měla s následujícím: Značnou část knihy jsem měla dojem, že se mi autorka až moc na sílu snaží vnutit nějakou teorii, co se v tom lese vlastně děje. Jako by autorka za každou cenu chtěla, abych tomu uvěřila, aby mne pak na konci mohla něčím překvapit či ohromit. Ale autorka tu svoji teorii vnucuje tak moc okatě, že mne to automaticky nutilo být ostražitá a pořád přemýšlet nad vlastními teoriemi. Protože jsem už od začátku měla tušení, že to bude celé jinak. Což mělo za následek akorát to, že jsem si tu knihu vlastně nedokázala tolik užít.
A teda ta závěrečná pointa a samotný závěr to moc nevylepšily. Byla jsem tak moc otrávená z toho, jak mi autorka chce věšet bulíky na nos, že mne to rozuzlení teda příliš neohromilo.
Takže já jsem vlastně jaksi zklamaná. Námět sám o sobě skvělý, samotná realizace už mi tak moc skvělá nepřišla, byť teda autorka píše čtivě, což jí nemohu upřít. Za mne ve výsledku průměr. Námět a čtivost chválím, splývající postavy a provedení za mne nic moc.

twigxi
twigxi
10.09.2020 2 z 5

Zacatek se mi moc libil, melo to atmosferu na kterou jsem presne mela naladu. Krasne vykreslene prostredi lesa me vtahlo. Ale dej byl bohuzel predvidatelny, postavy se casto chovaly nelogicky, neverohodne a prilis cernobile. Konec se mi nelibil, ten uz byl opravdu prekombinovany. Za ten bohuzel strhavam body. Jinak jsem si ale cteni i pres ty vyhrady docela uzila.

Ráčkajda
Ráčkajda
26.08.2020 4 z 5

Zdaleka již nepatřím mezi náctileté, knihu jsem si přečetla ze zvědavosti a jsem spokojená, děj ubíhal a byl napínavý, takže super...

inachisio
inachisio
18.08.2020 4 z 5

Strhující. Překvapivé. Mystické. A rozhodně nenudilo.

Kopretina
Kopretina
01.05.2020 4 z 5

První setkání s autorkou, a musím uznat, že jsem hltala stránku za stránkou. Tenktokrát jsem uspěla v tušení, kdo je hlavní padouch a bavilo mě sledovat, jak obratně manipuluje s ostatními. Pěkně.

MARTh
MARTh
21.03.2020 5 z 5

Knížka mě příjemně překvapila, moc se mi líbila - byla velmi čtivá, napínavá.... Ursula perfektně vykreslila jak postavy a jejich charaktery, tak i prostředí - skoro jsem si připadal, že jsem s hrdiny přímo na místě (a tak to má být). V posledních několika měsících jsem četl hlavně detektivky, kde byli minim. 2 mrtví, v Saeculum sice nikdo nezemře, ale napínavosti příběhu to nic neubírá.....

Lehký spoiler: Co se týká hlavních hrdinů - v podstatě mám podobný názor, jako někteří další hodnotitelé:
Bastian + Iris oba moc sympatičtí, od počátečního jakoby nezájmu a drobného opovržení ze strany Iris to pak začalo jiskřit a nakonec z nich musel být perfektní pár....Bradavičák a Kamínek-taky klaďasi, sympaťáci..... Sára-pro mě mrcha....další část hrdinů zavřít na psychiatrii, případně jsou minimálně na kopačku mezi nohy či jinam (Dora, Georg, slaboši Ralf a v podstatě i Nathan.....o Simonovi samozřejmě nemluvím, tam je to jasný)....Paul-trochu rozporuplný, ale musím říct, že osobně na něj nemám vysloveně zlý názor, na rozdíl od některých jiných hrdinů (viz ti, co byli přinejmenším na kopačku) používal mozek.....konec spoileru

Ale to si každý rozhodne poté, co si knihu přečte :-) Podle mě stojí zato, pět kvězdiček z pěti

IHT
IHT
15.03.2020 3 z 5

Precetl jsem ze zvedavosti - "young adult" uz chvilku nejsem :)
No, nelituju cetby, ale az se budu chtit zase odreagovat, zrejme sahnu po trochu jinem zanru. Urcite to nebylo nezajimave, ale pro zkuseneho ctenare detektivek byla pointa jasna predtim, nez se hrdinove dostali na misto deje. (Coz je schopnost ziskana treninkem, takze u cilove skupiny to mozna nehrozi :D.) Charaktery jednotlivych postav byly relativne jednoduche, byt priznavam, ze v Harry Potterovi se taky prilis mnoha charakterovych zvratu nedockate. Pred triceti lety bych urcite byl desne nadseny a knihu bych cetl mnohokrat. Dnes se pousmeju a pokusim se nezapomenout dej. Ma to ale velky vizualni potencial - jiste by to byl skvely film!

Ver1982
Ver1982
14.02.2020 5 z 5

Kniha skvělá! Mám přečtené všechny její knihy. Za mě nejlepší dílo této autorky.

paja2311
paja2311
10.02.2020 5 z 5

Asi nejlepší ,co jsem od ní četl.