hanpari hanpari komentáře u knih

Jumper Jumper Steven Gould

Příjemné překvapení.

26.12.2017 4 z 5

Dcery měsíce I. – Bohyně noci Dcery měsíce I. – Bohyně noci Lynne Ewing

První půlka nadějná, druhá půlka beznadějná. Raději si přečtěte Jumpera.

26.12.2017 2 z 5

Julietta Julietta Donatien Alphonse François de Sade

Markýz ve své vrcholné formě. Místy připomíná 50 odstínů šedi, jen s větším důrazem na romantiku. Nakonec je to kniha z dob francouzské revoluce, takže nečekejte nic odvážného.

Víte, co miluje západní civilizace? Individualitu a svobodu. A přesně to markýz svým čtenářům nabízí. Moc pěkné, což? Svého času jsem se zeptal našich amerických přátel, proč se u nich markýz nevešel do povinných osnov, když jeho učení vystihuje to, nač občanů Spojených států kladou takový důraz.

Markýz svou filosofii prodává pomocí sexu, což by každý americký businessman měl dokázat ocenit.

Všimněte si prosím, jak hezky umí hlavní hrdinové vystupovat navenek, když zpronevěří peníze sirotkům a vdovám. Vysmívají se zákonům tohoto světa, protože mají moc stát nad nimi.

Zničené země, milióny mrtvých ve jménu svobody a demokracie nebo boje proti komunismu, vypálená města, zničené ekosystémy, hromady lží, absolutní beztrestnost - pokud jsou Spojené státy naše novodobé božstvo, pak markýz de Sade byl jejich prorokem.

Čtěte jeho dílo a snažte se pochopit, před čím vás varoval.

25.12.2017 5 z 5

Doctor Who - Shada: Ztracené dobrodružství Douglase Adamse Doctor Who - Shada: Ztracené dobrodružství Douglase Adamse Douglas Adams

Jistě, z těch mála Doktorů, které jsem četl, bylo toto dobrodružství nejlepší. Dokonce i Adams byl rozeznat. Nejzábavnějším ale zůstává doslov, kde autor novelky, která ničím zvláštním nevyniká, popisuje její zrod, jako by šlo o cosi zásadního - a ne o trochu lepší románek k zábavě a oddechu.
Zkrátka, přečtěte a zapomeňte.

24.12.2017 3 z 5

Konec vlka samotáře Konec vlka samotáře Miroslav Žamboch

O něco lepší a o hodně kratší než díl minulý. Co dodat?

22.12.2017 3 z 5

O Kýrově vychování O Kýrově vychování Xenofón

Jestliže Alexandr Veliký a Iulius Caesar to četli a dobývali svět, proč byste vy měli váhat?

17.12.2017 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Miroslav Žamboch

Závratné nadšení pro béčkovou fantasy? Přitom vyvolává tolik otázek!
Jak se některým českým autorům daří, že jejich díla v mateřském jazyce znějí jako špatné překlady z angličiny? Proč autor, který používá slovo manuskript pro rukopis, se nebojí mísit češtinu z dob dávno minulých s češtinou až příliš moderní? Proč si ten chlap sakra myslí, že ninjové by neměli nic lepšího na práci, než se navzájem vybíjet? Jedna mrtvola sem, jedna mrtvola tam, dlouhé roky výcviku v háji. Lidé jako lehce nahraditelné lidské zdroje? Kde na to ten chlap chodí? Nechejme morálku stranou (čtenář zkažený aglosaskou literaturou tomu stejně nebude rozumět), ale vysvětlete mi, proč by se kdokoliv rozumný měl zbavovat svých kolegů či sluhů jako na běžícím páse...
"Paní vedoucí, tamhle Zdena si dovolila odskočit od pokladny na záchod, tak jsem ji picla! Jo, a včera mi povídali, že popravili celou konstrukční kancelář, protože nestihli dodat projekt včas." Za plotem čeká dost odborníků, patřičně vyškolených a uvědomělých!
Když už i moderní manažeři pochopili, jaká to je blbost, proč by k podobnému poznání neměl dospět i démonický bratranec jakéhosi císaře? Nota bene, jestliže ho autor vybavil alespoň rozhledem průměrného personalisty. Už Xenofónův Kýros tomuhle rozuměl, takže ani ve fantasy světě by nemělo jít o anachronismus.

17.12.2017 2 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Tři hvězdy. Děsivý překlad. Už jen ten titul!

15.12.2017 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Netradiční urban fantasy. Pokud stejně jako moje maličkost bloudíváte knihovnou a nemůžete si vybrat, pak Kostičas vám může zachránit pár večerů. Jde o dílko solidní, které by v ideálním světě patřilo k průměru, ale protože toto není ideální svět a knihovna je plná titulů, které se hodí leda k podložení stolu, dávám 4 hvězdy.

Mimochodem, pochvala za překlad. Člověk ocení, že se překladatel/překladatelka snaží převést původní anglické novotvary do češtiny. Už jen za tu snahu díky.

A také jsem si vzpomněl, co mi Kostičas připomínal. Sandersonova Mistborna. Ano, ano, to bude ono. Ovšem, kvalita překladů se zde liší. Jen idiot může do češtiny přeložit "Final empire" jako "Finální říše".

15.12.2017 3 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Velice slabé!
I ta L. Hamiltonová, když se rozhodla psát nadpřirozené porno, má víc šťávy, a to nemluvím o tom, že kvalita její série šla postupně dolů, zatímco tato autorka si nastavila laťku proklatě nízko hned u prvního dílu.
Když už číst městskou fantasy, pak raději od zavedených značek jako I. Andrews, K. Price, v horším případě K. Harrison nebo L. Hamiltonovou.
Pokud se cítíte jako extra náročný čtenář, bez rozpaků sáhněte po Knihovně na Černohůrce.

11.11.2017 2 z 5

Armada Armada Ernest Cline

Oni: Armada?
Já: Ne, díky, už jsem zvracel.

Už hodně dlouho jsem nečetl nic tak hrozného. Panebože, četl jsem i červenou knihovnu, kde si to moderní holky rozdávají s upíry, ale něco tak pitomého ještě žádná autorka nezvládla.

Vlhký americký sen plný dojemného: Ahoj, tati, kde jsem k tobě přišel? Náctiletí poručíci s kvalifikací od počítače?

Požaduji okamžité obnovení cenzury. Copak už nemáme jako národ žádnou sebeúctu?

16.10.2017 odpad!

Špion, který mne strašil Špion, který mne strašil Simon R. Green

Zábavné, povrchní, ale nápadité. Jako vše od Greena.

Taková perlička
Obyčejně si nevšímám drobných mezer v logice, ale pokud těm superšpiónům nejdou mobily, možná je mohlo napadnout poslat zprávu po internetu, když jim fungoval. Nehledě k tomu, že v dalším díle se Eddie spojil s Ethel kdesi v amazonském pralese.
Zkrátka, Green si výchozí podmínky pro každou situaci ohýbá, jak právě potřebuje.

08.10.2017 3 z 5

Vládci času Vládci času Lucie Lukačovičová

Pokud máte rádi Japonsko, Clavellova Šoguna a kombinaci historického románu s trochou fantastiky, pak není proč váhat.

14.09.2017 5 z 5

Prázdniny s babou Jagou Prázdniny s babou Jagou Eduard Nikolajevič Uspenskij

Jak už zaznělo, děti vyžadují číst stále dokola.

19.07.2017 5 z 5

Knihovna na Černohůrce Knihovna na Černohůrce Scott Hawkins

Pravděpodobně nejlepší kniha, jaká byla v poslední době napsaná, pokud budete s to ji pochopit.

19.07.2017 5 z 5

Prázdniny s babou Jagou Prázdniny s babou Jagou Eduard Nikolajevič Uspenskij

Děti vyžadují stále dokola. Co dodat?

07.03.2017 5 z 5

Jeden hrob za druhým Jeden hrob za druhým Jeaniene Frost

Ježíši, Frostová přestala cpát do každé druhé kapitoly porno, zapracovala na sobě a výsledek? Prý to už není ono!

08.01.2017 4 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Nejlepší sci-fi od vydání Duny.

08.12.2016 5 z 5

Mágové Mágové Lev Grossman

Vybavilo se mi několik knih:

Letopisy Narnie
Poslední kabriolet
Harry Potter
Jonathan Strange & pan Norrell

S žádnou z nich nechci srovnávat :)

22.01.2016 4 z 5

Nesmrtelná koruna Nesmrtelná koruna Richelle Mead

Po prvním dílu obrovské zklamání. Černobílé vidění světa, které jsem právě od Meadové nečekal. Stačí si vzpomenout na VA a jak si autorka dělala dělala srandu z amerického pohledu na Rusko. Tohle se opravdu nedalo číst!

07.12.2014 odpad!