hanpari

Veledetektiv Agaton SaxVeledetektiv Agaton SaxNils-Olof Franzén

Nebudu lhát, když napíšu, že jen tři detektivové tvoří základ mé opakované detektivní četby. Jsou to Sherlock Holmes, Soudce Ti a Agaton Sax.

Rafinovaný tlouštík s hodinkami zabezpečenými proti průstřelu. Kolik času jsem jen strávil přemítáním nad tím, k čemu to vlastně má být dobré.

Místo nových knih, které nemají co nabídnout, obražte antikvariáty a krmte své potomky prověřenou kvalitou.

Toto je sázka na jistotu.

Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8Rudolf Pecinovský

Tak nevím jak hodnotit a neurazit. Naprosto chápu nadlidský úkol jak psát česky o programovacích jazycích, když terminologie nemá žádné ustálené překlady v češtině, ale v tomto případě může být méně více.
Vzhledem k tomu, že Python znám, věděl jsem o čem pan Pecinovský píše. Ale že bych chtěl jeho knihu doporučit začátečníkům, bohužel ne.
Mnohem starší Python 3 od M. Summerfielda působí přirozeněji než toto. I počin nic.cz a jejich Ponorme se do Pythonu na mne působilo lépe než toto.
Například způsob jak autor vysvětlil mroží operátor := mne nepřesvědčil o výrazném porozumění problematice.
Jako referenční příručku bych knihu sotva koupil.

08.09.2020

C++ bez předchozích znalostíC++ bez předchozích znalostíJeff Kent

Určené pro skutečné začátečníky v programování. Na druhou stranu, C++ rozhodně není pro začátečníky v programování.

28.08.2020

Mistrovství v C++Mistrovství v C++Stephen Prata

Toto je opravdu špatná kniha. Vysvětlení jsou zdlouhavá a úmorná, navíc dost podivně podaná, téměř jako pro blbečky. Což vzhledem k tomu, že se autor tváří jako by si myslel, že čtenář může znát C, působí zvláštně.

Knihu jsem si koupil, protože jsem měl dojem, že Mistrovství v C++ je souhrn určený pro zkušené programátory.

Upřímně řečeno, jako takového mne zklamala, a velice pochybuji, že skutečný začátečník vydrží tak dlouho. Doporučuji se poohlédnout jinde. Začátečníci spíš ocení C++ bez předchozích znalostí od Jeffa Kenta.

28.08.2020

Anglická gramatika v kostceAnglická gramatika v kostcekolektiv autorů

Výborné shrnutí anglické gramatiky se stručným, ale zasvěceným výkladem.

Koupil jsem za 250 Kč a musím říct, že mi její styl a strohost vyhovují. Na druhou stranu, neumím posoudit, jak by vyhovovala začátečníkům.

Na každý pád, pokud mi budete věřit, je to výhodná koupě.

Ovšem cizím lidem na internetu byste věřit neměli, alespoň ne a priori.

15.08.2020

Železná zkouškaŽelezná zkouškaHolly Black

Taková průměrná fantasy. Podle doslovu jde o dílo dvou autorek amerických bestsellerů, takže se připravte nastavit laťku poměrně nízko.
Pokud tak uděláte, dočkáte se příjemného překvapení. Autorky podle svých slov hltají fantasy od Pána prstenů až po Batmana. Pokud jde o literární kvality, řekl bych, že Batman vede.
Na druhou stranu, nejde o vyslovenou katastrofu, takže pokud přeskočíte zbytečný prolog, můžete zabít trochu svého času.

03.07.2020

Cesta do hlubin študákovy dušeCesta do hlubin študákovy dušeJaroslav Žák

Jaroslav Žák byl velikánem české humoristické literatury, spolu s Jirotkou a Jaroslavem Haškem. Z nějakého důvodu se o prvních dvou ve škole zapomněli zmínit. Spousta bezvýznamných, leč vážných autorů dostala v osnovách místo. Proboha proč?

10.05.2020

Návrat čarodějného králeNávrat čarodějného králeChad Corrie

Další do sbírky zbytečných překladů. Opravdu se vyplatí ty slátaniny překládat? Kdo je kupuje? Knihovny? Neměly by se státní peníze utrácet lépe?

07.05.2020

Zabíječ orkůZabíječ orkůNathan Long

Víte, literární svět Warhammeru byl pro mne překvapením. Na rozdíl od Hvězdných válek, Warcraftů a jiných světů, které prodávají svou značku na obálkách připitomělých škvárů, Warhammer, alespoň u nás, zahájil své série neuvěřitelně dobře. Genevieva Nemrtvá, Gotrek a Felix, a myslím že několik dalších, stály za pozornost - proto také mé vysoké hodnocení.

Jenomže pak přišlo drama. Místo W. Kinga nám Warhammer naservíroval N. Longa a já nevěřil svým ubohým očím. Dejme tomu, že bych překousnul, že Long neumí psát, ale to, co provedl s Felixem a Gotrekem, kteří se zjevně neměli jak bránit, zachází za všechny přijatelné meze. Ještě teď mám osypky.

Pak se žezla ujal jistý C. Dunn, ale ten se plácá na stejném dně, kde před ním přistál i N. Long, takže nic. Kéž je oba zmutuje chaotit!

06.02.2020odpad!

Modelování a simulace komplexních systémůModelování a simulace komplexních systémůRadek Pelánek

Abych pravdu řekl, po stránce slohu a stylu bych měl řadu připomínek, nicméně je považuji za druhořadé. Moderní lidé by se měli zajímat o komplexní systémy, od rána do večera by je měli studovat.

Že tak nečiní, je jejich problém, nicméně Radek Pelánek se snaží jim vše usnadnit seč to jde.
Mimo jiné i tím, že knihu zveřejnil na svých stránkách.

02.02.2020

Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákonaDějiny strany mírného pokroku v mezích zákonaJaroslav Hašek

Prosím udělejte z toho povinnou četbu. Hašek popsal minulost, jako by to byla současnost. Ti samí uřvaní pitomci jako elita politických stran, ti samí ukřivdění intelektuálové, ti samí...

Bohužel mi už Haškovy povídky splývají, takže si nedokáži vybavit kde jsem co četl, ale Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona by mohli nahradit soudobý tisk od všech těch pisálků, co předstírají, že rozumí politice.

Čtěte a plačte, neboť nic se na světě nezměnilo.

02.02.2020

Oko světaOko světaRobert Jordan

Když se Duna Franka Herberta zkřížila s béčkovou vysokou fantasy, kde nemají nic lepšího na práci, než zachraňovat svět před zkázou, vzniklo Kolo času. Jen místo Bene Gesseritu se tu plouží Aes Sedai a místo Fremenů divošští válečníci, jejichž název jsem jaksi pozapomněl. Snad mi odpustíte.
Pochopte, celá série by nebyla vůbec špatná, kdyby ovšem pan Jordan byl býval lepší spisovatel. Nebo alespoň ne tak děsivě ukecaný.
To ostatně můžete posoudit sami, protože konec série za zesnulého Jordana dopisoval Brandon Sanderson, který má rozhodně solidnější tah na bránu. A podle mého skromného názoru to je znát.
Tak či tak, série se s časem stává zajímavější, protože čtenář se lépe orientuje v nabídnutých postavách a někdy, alespoň v mém případě, vydrží číst, popřípadě přeskakuje, aby se dozvěděl, jak to tedy dopadne.

Navíc se prý na Západě chystají Kolo času zfilmovat, aby měli další potravu pro nenáročné diváky, co hladoví, když jim skončila Hra o trůny. Pokud se ovšem toho chopí stejní nazdárci jako ti, kteří pozoruhodným způsobem zprznili Zaklínače, pak nebohý pan Jordan bude v hrobě rotovat.

Čest jeho památce.

29.01.2020

Cestovatel - Z Benátek do KithajeCestovatel - Z Benátek do KithajeGary Jennings

Gary Jennings mne příjemně překvapil. V době, kdy jsem ho objevil, jsem věřil, že spisovatelé dobrých historických románů vymřeli, nejspíš na nějakou děsivou chorobu. Nakonec, Robert Merle byl už v té době po smrti.
Ne že bych se zásadně spletl, protože po Jenningsovi jsem našel jen Templáře od J. Guilloua a pak už nic, co bych mohl směle doporučit.
Cokoliv, co od G. Jenningse u nás vyšlo, si zaslouží vysoké hodnocení.

Smutná oprava
Jennings zemřel 1997, takže jsem ho zkrátka pozdě objevil.

29.01.2020

Zápalné obětiZápalné obětiLaurell K. Hamilton

A sešup začíná. Anita si poradí se vším. Neptejte se jak, protože i prastaří upíři na ni hledí jako tele na nová vrata.
Moc, triumvirát, magie, hnití, upalování - a z drsné detektivky se pomalu, ale jistě stává běhna. Nejvyšší čas přestat se čtením série.

28.01.2020

Křivolaké cesty vědyKřivolaké cesty vědyPavel Augusta

Naprosto jedinečná kniha. Kvůli ní jsem vystudoval chemii. Doporučuji pro vaše děti.

27.01.2020

Rozum a citRozum a citJane Austen

Myslím, že Pýcha a předsudek je objektivně lepší, ale kupodivu jsem měl vždycky raději Rozum a cit.
Austenová je neuvěřitelně nadčasová spisovatelka, nikdy mi nebylo dost jasné, proč by ji měl někdo srovnávat se sestrami Bronteovými, které jsou co do literárních kvalit (alespoň podle mne) o dost slabší.

Jarmark marnostiJarmark marnostiWilliam Makepeace Thackeray

Upřímně, fandil jsem Becky a konec mne celkem mrzel. Nevím, do jaké míry bude Jarmark stravitelný pro současnou generaci.

Andělé smrtiAndělé smrtiWilliam King

William King je autor, který dokáže psát béčko. Ať už jeho Gortrek a Felix nebo právě tato série dokazuje, že psát jednoduchou oddechovou četbu není vůbec snadné.

Abychom se dobře pochopili. W. King dokazuje, že to jde, zatímco celá řada dalších dokazuje, že ani netuší, kde mají začít.

Jako už v případě warhammerské série, i tady upozorňuji, že jsem nejvyšší hodnocení dal v rámci žánru. Ne proto, že bych se domníval, že mé osobní sympatie vyzdvihují právě tuto knihu mezi skutečné klasiky, ať už od __ nebo od __.

Prázdná políčka si doplňte podle toho, co právě vy považujete za absolutní vrchol světové prózy. Takhle se doufám zavděčím všem.

27.01.2020

Všechny řitě světa i ta máVšechny řitě světa i ta máCharles Bukowski

Bohužel si stále pamatuji poslední řádky. Nebudu je tu opakovat, brání mi v tom vrozený útlocit. Asi tak stejně hodnotné a přínosné jako tvorba jistého P. Manzoniho, který také prodal produkt svého nitra.

Abych parafrázoval slova Papeže Johna Cleevese: Možná nerozumím umění, ale vím, co se mi hnusí.

27.01.2020odpad!

Nazí a mrtvíNazí a mrtvíNorman Mailer

Co si matně vzpomínám, nijak mne ta "naturalistická" próza nenadchla. Podobný druh literatury mi přijde laciný, takový kýč pro intelektuály.

Mladá gardaMladá gardaAlexandr Alexandrovič Fadějev

Drsné příběhy, rozhodně nic pro útlocitné povahy. Už je to dávno, co jsem ji četl, ale vzpomínám si, že na mne hluboce zapůsobila.

MexikánMexikánFrancisco Pérez López

Tak a je to tu opět. Chápu, že Mexikána bude těžké dnes sehnat, ale přece jen - žádný komentář, bez hodnocení?

Pokud chcete sledovat život opravdového hrdiny, ne panáka v upnutém trikotu, ale člověka, který skutečně bojoval za své přesvědčení, a to velice nekompromisně a ne vždycky tak, jak by velel náš útlocit gaučových padavků, pak tady ho máte.

Strhující reportáž o interbrigadistech a boji proti fašismu. Tohle je scénář, který by měl Hollywood adaptovat! Pardon, ono by to nebylo tak úplně korektní, že?

Neříkalo se jeden čas, že v Madridu se bojuje za Prahu. Tu samou Prahu, kde dnes chtějí stavět pomníky vlasovcům? Tak či tak, v bojích, které Lopez popisuje, měl své místo i Čech, kterému přezdívali Stíhačka.

V každém případě můžu vřele doporučit. Hledejte a čtěte, než se tento klenot ztratí v naší přepsané historii.

27.01.2020

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

R. Merle nechal svého Jindřicha III. prohlásit: "Špatný styl, špatný člověk!"

Já se naopak nedávno rozčiloval, proč překládáme mizerné šunty, když si je umíme psát sami.

Podtrženo a sečteno, je to špatný, době poplatný šunt, ale je náš.

Opravdu netuším, zda autor myslel cokoliv z toho, co napsal, vážně, ale asi ano.

Tohle veledílo mi doporučil kamarád, který víc střílí než čte, a byl z něho nadšený. Co mu teď povím? Doporučil mi Kroniku zániku Evropy se slovy, že kdyby měl čas, napsal by celou věc lépe. Trochu jsem pochyboval, ale nyní, když jsem zjistil, že pan Vondruška nasadil laťku proklatě nízko, myslím, že tak docela nelhal - pokud by ovšem někdo opravil jeho bídný pravopis.

Pokud se čílíte na židli, můžete si udělat malé srovnání: přečtěte první kapitolu od J. M. Simmela z Láska je jen slovo a pak si projděte podobnou první scénu pana Vondrušky. Ten rozdíl bije do očí.

Mírně politický komentář
Ještě jednu věc bych rád dodal. Pokud se nad Evropou opravdu stahují mračna, nemyslím, že by si to nezasloužila.

Sotva kdo mne může podezírat ze sympatií k dnešní politice, ale pokud toto je alternativa, pak jsme se dostali to bezvýchodné situace. Na obou dvou stranách barikády polovzdělaní bezmozci, kteří se domnívají, že jsou intelektuální elita.

Jak ostatně dokazuje kolega nade mnou, který jen proto, že nejsem z této Kroniky celý říčný, nabyl okamžitě dojmu, že jsem sluníčkář a člen pražské kavárny, nejspíš jeden z těch, co pomáhají nelegálním imigrantům z lodi a ještě je balí do deky.

A propos, oč tu vlastně jde? Netvrdí jistý Fukuyama, že liberální demokracie znamená konec historie, protože jde o systém, který nelze zdokonalit? Nejsou západní země "developed", zatímco my ostatní jsme "developing"? Ach pardon, my už jsme také patřičně rozvinutí, takže blahosklonně zhlížíme na Divoký východ.

Nežijeme v nejlepší možné době, jak nám nezapomínají tvrdit naši čelní představitelé? Není na západ od nás všechno skvělé, zatímco na východ všechno špatné? Není okupace 1968 tragédie, zatímco okupace v Afghanistánu, Iráku, či Sýrii jen malá cena za demokracii a svobodu?

Jak praví okřídlené rčení: Kapela hrála, když se Titanic potápěl. A někteří lidé jsou připravení si prostřílet cestu do záchranných člunů.

26.01.2020

OpskurnoOpskurnoAndrew Caldecott

CAUSA FINITA EST.

Poklad pro náročného čtenáře, méně náročného možná trochu odradí - jak ostatně dokazuje předchozí příspěvek.
Osobně mi trochu vadí, že podobný klenot má pár hodnocení, zatímco nesrovnatelně horší počiny, které jsem tady kdy hodnotil, neustále získávají nové a nové komentáře, a tedy i čtenáře.

Svět je nespravedlivé místo.

25.01.2020

Jonathan Strange & pan NorrellJonathan Strange & pan NorrellSusanna Clarke

Podobné knihy mi dávají naději, že občas lze najít i něco dobrého ke čtení.

23.01.2020

Smrtící tanecSmrtící tanecLaurell K. Hamilton

Začátek konce. Zde někde končí Anita nadpřirozená detektivka a začíná nadpřirozené porno. Pokud máte dojem, že je se sérií něco špatně, pak vězte, že kromě dílu s názvem Obsidiánový motýl, kde zaplaťpánbůh chybí Anitin harém, nemůžete čekat nic než utrpení a skřípění zubů. Těch svých!

22.01.2020

Provinilé slastiProvinilé slastiLaurell K. Hamilton

Protože se mi nechce probírat jednotlivé knihy, dovolím si komentovat celou sérii, alespoň až tam, kam jsem vydržel číst.
Nebudu myslím vyzrazovat žádná tajemství, když povím, že Anita Blakeová, hlavní hrdinka, se stává časem silnější a silnější, zatímco její série slabší a slabší.
Stačí se ostatně podívat na hodnocení jednotlivých knih. Kde první díly popisují akční řežbu s nekompromisní Anitou a jejím lehkým prstem na spoušti, tam další postupně nabízejí tu samou Anitu s naprosto uvolněnou sexuální morálkou. Z noir fantasy detektivky se časem stane nadpřirozená pornografie, a ke všemu ještě špatná.
Opravdu nechci nic vyzrazovat předem, jen doporučím, abyste ve chvíli, kdy budete mít dojem, že už máte dost, přestali doufat, že se situace zlepší. To se myslím podařilo jen v dílu, který se jmenuje Obsidiánový motýl.

19.01.2020

ŠeroprostorŠeroprostorAnn Aguirre

Knihu vydal FantomPrint. Ti většinou drží laťku nad průměrem. Tentokrát ale šlápli vedle, možná proto, že když kupovali práva, četli jen prvních pár stránek. Ze zbytku se bohužel stala plytká nesrozumitelná kaše. Taková ta sci-fi, kde víte, že se něco děje, ale nemáte chuť a ani důvod, se snažit přijít na to co.

12.01.2020

Dítě v sítiDítě v sítiDaniel Dočekal

Snůška blábolů, počínaje už předmluvou. Občas užitečná informace, překrytá dlouhým neskutečným žvaněním. Od Února 1948 po ruské trollí farmy až po zlé americké nebo čínské společnosti; pokud budu chtít politickou propagandu pro děti, zapnu si Déčko nebo přečtu kterékoliv noviny.

Kniha víc než cokoliv připomíná slabomyslný referát: málo skutečných informací, ale hodně omáčky, aby autoři zaplácali místo. Už jen předmluva donutí čtenáře zpozornět.

Opravdu doporučuji se poohlédnout jinde. S bezpečností by ostatně měli rodiče začít od sebe. Je zbytečné dělat dětem přednášky, pokud sami rodiče bezpečnostní pravidla neznají a nedodržují.

Na závěr bych rád podotknul, že pokud toto představuje standard české odborné tvorby, pak bychom jako národ se měli začít učit cizí jazyky. Tady chcípl pes, pokud naučné publikace místo faktů dávají přednost nepodloženým domněnkám a osobním názorům.

24.12.2019odpad!

Úplně cizí lidéÚplně cizí lidéLiane Moriarty

Kniha připomíná cestu do kopce a z kopce. Čím déle ji čtete, tím víc vás přestává bavit. Na začátku svižné a originální, uprostřed zábavné, a pak už jen utrápené finále.

Osobně bych byl raději, kdyby konec napsala ta madame, co napsala začátek. Možná jí jen došla kuráž. Co já vím?

01.12.2019