hanpari

Přečtené 216Veledetektiv Agaton Sax
? - leden 2021
Veledetektiv Agaton Sax 1968, Nils-Olof Franzén

Nebudu lhát, když napíšu, že jen tři detektivové tvoří základ mé opakované detektivní četby. Jsou to Sherlock Holmes, Soudce Ti a Agaton Sax. Rafinovaný tlouštík s hodinkami zabezpečenými proti průstřelu. Kolik času jsem jen strávil přemítáním nad tím, k čemu to vlastně má být dobré. Místo nových knih, které nemají co nabídnout, obražte antikvariáty a krmte své potomky prověřenou kvalitou. Toto je sázka na jistotu.


Leonida
? - prosinec 2020
Leonida 2003, Pavel Řihošek


Duna
? - září 2020
Duna 1988, Frank Herbert


Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8
? - září 2020
Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8 2019, Rudolf Pecinovský

Tak nevím jak hodnotit a neurazit. Naprosto chápu nadlidský úkol jak psát česky o programovacích jazycích, když terminologie nemá žádné ustálené překlady v češtině, ale v tomto případě může být méně více. Vzhledem k tomu, že Python znám, věděl jsem o čem pan Pecinovský píše. Ale že bych chtěl jeho knihu doporučit začátečníkům, bohužel ne. Mnohem starší Python 3 od M. Summerfielda působí přirozeněji než toto. I počin nic.cz a jejich Ponorme se do Pythonu na mne působilo lépe než toto. Například způsob jak autor vysvětlil mroží operátor := mne nepřesvědčil o výrazném porozumění problematice. Jako referenční příručku bych knihu sotva koupil.


C++ bez předchozích znalostí
? - srpen 2020
C++ bez předchozích znalostí 2009, Jeff Kent

Určené pro skutečné začátečníky v programování. Na druhou stranu, C++ rozhodně není pro začátečníky v programování.


Mistrovství v C++
? - srpen 2020
Mistrovství v C++ 2004, Stephen Prata

Toto je opravdu špatná kniha. Vysvětlení jsou zdlouhavá a úmorná, navíc dost podivně podaná, téměř jako pro blbečky. Což vzhledem k tomu, že se autor tváří jako by si myslel, že čtenář může znát C, působí zvláštně. Knihu jsem si koupil, protože jsem měl dojem, že Mistrovství v C++ je souhrn určený pro zkušené programátory. Upřímně řečeno, jako takového mne zklamala, a velice pochybuji, že skutečný začátečník vydrží tak dlouho. Doporučuji se poohlédnout jinde. Začátečníci spíš ocení C++ bez předchozích znalostí od Jeffa Kenta.


Anglická gramatika v kostce
? - srpen 2020
Anglická gramatika v kostce 2015, kolektiv autorů

Výborné shrnutí anglické gramatiky se stručným, ale zasvěceným výkladem. Koupil jsem za 250 Kč a musím říct, že mi její styl a strohost vyhovují. Na druhou stranu, neumím posoudit, jak by vyhovovala začátečníkům. Na každý pád, pokud mi budete věřit, je to výhodná koupě. Ovšem cizím lidem na internetu byste věřit neměli, alespoň ne a priori.


Azték - Krev Aztéků
? - červenec 2020
Azték - Krev Aztéků 2004, Gary Jennings


Azték
? - červenec 2020
Azték 2002, Gary Jennings


Azték - Podzim Aztéků
? - červenec 2020
Azték - Podzim Aztéků 2003, Gary Jennings


Azték - Soumrak Aztéků
? - červenec 2020
Azték - Soumrak Aztéků 2003, Gary Jennings


Železná zkouška
? - červenec 2020
Železná zkouška 2015, Holly Black

Taková průměrná fantasy. Podle doslovu jde o dílo dvou autorek amerických bestsellerů, takže se připravte nastavit laťku poměrně nízko. Pokud tak uděláte, dočkáte se příjemného překvapení. Autorky podle svých slov hltají fantasy od Pána prstenů až po Batmana. Pokud jde o literární kvality, řekl bych, že Batman vede. Na druhou stranu, nejde o vyslovenou katastrofu, takže pokud přeskočíte zbytečný prolog, můžete zabít trochu svého času.


Cesta do hlubin študákovy duše
? - květen 2020
Cesta do hlubin študákovy duše 2006, Jaroslav Žák

Jaroslav Žák byl velikánem české humoristické literatury, spolu s Jirotkou a Jaroslavem Haškem. Z nějakého důvodu se o prvních dvou ve škole zapomněli zmínit. Spousta bezvýznamných, leč vážných autorů dostala v osnovách místo. Proboha proč?


Návrat čarodějného krále
? - květen 2020
Návrat čarodějného krále 2016, Chad Corrie

Další do sbírky zbytečných překladů. Opravdu se vyplatí ty slátaniny překládat? Kdo je kupuje? Knihovny? Neměly by se státní peníze utrácet lépe?


Měsíční píseň
? - duben 2020
Měsíční píseň 2009, Patricia Briggs


Ona
? - únor 2020
Ona 1907, Henry Rider Haggard


Zabíječ orků
? - únor 2020
Zabíječ orků 2007, Nathan Long

odpad!

Víte, literární svět Warhammeru byl pro mne překvapením. Na rozdíl od Hvězdných válek, Warcraftů a jiných světů, které prodávají svou značku na obálkách připitomělých škvárů, Warhammer, alespoň u nás, zahájil své série neuvěřitelně dobře. Genevieva Nemrtvá, Gotrek a Felix, a myslím že několik dalších, stály za pozornost - proto také mé vysoké hodnocení. Jenomže pak přišlo drama. Místo W. Kinga nám Warhammer naservíroval N. Longa a já nevěřil svým ubohým očím. Dejme tomu, že bych překousnul, že Long neumí psát, ale to, co provedl s Felixem a Gotrekem, kteří se zjevně neměli jak bránit, zachází za všechny přijatelné meze. Ještě teď mám osypky. Pak se žezla ujal jistý C. Dunn, ale ten se plácá na stejném dně, kde před ním přistál i N. Long, takže nic. Kéž je oba zmutuje chaotit!


Zabíječ upírů
? - únor 2020
Zabíječ upírů 2002, William King


Zabíječ bestií
? - únor 2020
Zabíječ bestií 2002, William King


Zabíječ draků
? - únor 2020
Zabíječ draků 2001, William King


Modelování a simulace komplexních systémů
? - únor 2020
Modelování a simulace komplexních systémů 2011, Radek Pelánek

Abych pravdu řekl, po stránce slohu a stylu bych měl řadu připomínek, nicméně je považuji za druhořadé. Moderní lidé by se měli zajímat o komplexní systémy, od rána do večera by je měli studovat. Že tak nečiní, je jejich problém, nicméně Radek Pelánek se snaží jim vše usnadnit seč to jde. Mimo jiné i tím, že knihu zveřejnil na svých stránkách.


Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona
? - únor 2020
Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona 1963, Jaroslav Hašek

Prosím udělejte z toho povinnou četbu. Hašek popsal minulost, jako by to byla současnost. Ti samí uřvaní pitomci jako elita politických stran, ti samí ukřivdění intelektuálové, ti samí... Bohužel mi už Haškovy povídky splývají, takže si nedokáži vybavit kde jsem co četl, ale Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona by mohli nahradit soudobý tisk od všech těch pisálků, co předstírají, že rozumí politice. Čtěte a plačte, neboť nic se na světě nezměnilo.


Katyně
? - únor 2020
Katyně 2008, Pavel Kohout


Opskurno
leden - únor 2020
Opskurno 2018, Andrew Caldecott

CAUSA FINITA EST. Poklad pro náročného čtenáře, méně náročného možná trochu odradí - jak ostatně dokazuje předchozí příspěvek. Osobně mi trochu vadí, že podobný klenot má pár hodnocení, zatímco nesrovnatelně horší počiny, které jsem tady kdy hodnotil, neustále získávají nové a nové komentáře, a tedy i čtenáře. Svět je nespravedlivé místo.


Oko světa
? - leden 2020
Oko světa 2012, Robert Jordan

Když se Duna Franka Herberta zkřížila s béčkovou vysokou fantasy, kde nemají nic lepšího na práci, než zachraňovat svět před zkázou, vzniklo Kolo času. Jen místo Bene Gesseritu se tu plouží Aes Sedai a místo Fremenů divošští válečníci, jejichž název jsem jaksi pozapomněl. Snad mi odpustíte. Pochopte, celá série by nebyla vůbec špatná, kdyby ovšem pan Jordan byl býval lepší spisovatel. Nebo alespoň ne tak děsivě ukecaný. To ostatně můžete posoudit sami, protože konec série za zesnulého Jordana dopisoval Brandon Sanderson, který má rozhodně solidnější tah na bránu. A podle mého skromného názoru to je znát. Tak či tak, série se s časem stává zajímavější, protože čtenář se lépe orientuje v nabídnutých postavách a někdy, alespoň v mém případě, vydrží číst, popřípadě přeskakuje, aby se dozvěděl, jak to tedy dopadne. Navíc se prý na Západě chystají Kolo času zfilmovat, aby měli další potravu pro nenáročné diváky, co hladoví, když jim skončila Hra o trůny. Pokud se ovšem toho chopí stejní nazdárci jako ti, kteří pozoruhodným způsobem zprznili Zaklínače, pak nebohý pan Jordan bude v hrobě rotovat. Čest jeho památce.


Zápalné oběti
? - leden 2020
Zápalné oběti 2010, Laurell K. Hamilton

A sešup začíná. Anita si poradí se vším. Neptejte se jak, protože i prastaří upíři na ni hledí jako tele na nová vrata. Moc, triumvirát, magie, hnití, upalování - a z drsné detektivky se pomalu, ale jistě stává běhna. Nejvyšší čas přestat se čtením série.


Doktor Faustus
? - leden 2020
Doktor Faustus 1986, Thomas Mann


Křivolaké cesty vědy
? - leden 2020
Křivolaké cesty vědy 1987, Pavel Augusta

Naprosto jedinečná kniha. Kvůli ní jsem vystudoval chemii. Doporučuji pro vaše děti.


Rozum a cit
? - leden 2020
Rozum a cit 2008, Jane Austen

Myslím, že Pýcha a předsudek je objektivně lepší, ale kupodivu jsem měl vždycky raději Rozum a cit. Austenová je neuvěřitelně nadčasová spisovatelka, nikdy mi nebylo dost jasné, proč by ji měl někdo srovnávat se sestrami Bronteovými, které jsou co do literárních kvalit (alespoň podle mne) o dost slabší.


Jarmark marnosti
? - leden 2020
Jarmark marnosti 2010, William Makepeace Thackeray

Upřímně, fandil jsem Becky a konec mne celkem mrzel. Nevím, do jaké míry bude Jarmark stravitelný pro současnou generaci.


Slavné případy soudce Ti
? - leden 2020
Slavné případy soudce Ti 1996, Robert van Gulik


Smrt je mým řemeslem
? - leden 2020
Smrt je mým řemeslem 2005, Robert Merle


Andělé smrti
? - leden 2020
Andělé smrti 2005, William King

William King je autor, který dokáže psát béčko. Ať už jeho Gortrek a Felix nebo právě tato série dokazuje, že psát jednoduchou oddechovou četbu není vůbec snadné. Abychom se dobře pochopili. W. King dokazuje, že to jde, zatímco celá řada dalších dokazuje, že ani netuší, kde mají začít. Jako už v případě warhammerské série, i tady upozorňuji, že jsem nejvyšší hodnocení dal v rámci žánru. Ne proto, že bych se domníval, že mé osobní sympatie vyzdvihují právě tuto knihu mezi skutečné klasiky, ať už od __ nebo od __. Prázdná políčka si doplňte podle toho, co právě vy považujete za absolutní vrchol světové prózy. Takhle se doufám zavděčím všem.


To snad nemyslíte vážně!
? - leden 2020
To snad nemyslíte vážně! 1989, Richard P. Feynman


Všechny řitě světa i ta má
? - leden 2020
Všechny řitě světa i ta má 1991, Charles Bukowski

odpad!

Bohužel si stále pamatuji poslední řádky. Nebudu je tu opakovat, brání mi v tom vrozený útlocit. Asi tak stejně hodnotné a přínosné jako tvorba jistého P. Manzoniho, který také prodal produkt svého nitra. Abych parafrázoval slova Papeže Johna Cleevese: Možná nerozumím umění, ale vím, co se mi hnusí.


Nazí a mrtví
? - leden 2020
Nazí a mrtví 1999, Norman Mailer

Co si matně vzpomínám, nijak mne ta "naturalistická" próza nenadchla. Podobný druh literatury mi přijde laciný, takový kýč pro intelektuály.


Mladá garda
? - leden 2020
Mladá garda 1947, Alexandr Alexandrovič Fadějev

Drsné příběhy, rozhodně nic pro útlocitné povahy. Už je to dávno, co jsem ji četl, ale vzpomínám si, že na mne hluboce zapůsobila.


Příběh opravdového člověka
? - leden 2020
Příběh opravdového člověka 1951, Boris Polevoj


Mexikán
? - leden 2020
Mexikán 1979, Francisco Pérez López

Tak a je to tu opět. Chápu, že Mexikána bude těžké dnes sehnat, ale přece jen - žádný komentář, bez hodnocení? Pokud chcete sledovat život opravdového hrdiny, ne panáka v upnutém trikotu, ale člověka, který skutečně bojoval za své přesvědčení, a to velice nekompromisně a ne vždycky tak, jak by velel náš útlocit gaučových padavků, pak tady ho máte. Strhující reportáž o interbrigadistech a boji proti fašismu. Tohle je scénář, který by měl Hollywood adaptovat! Pardon, ono by to nebylo tak úplně korektní, že? Neříkalo se jeden čas, že v Madridu se bojuje za Prahu. Tu samou Prahu, kde dnes chtějí stavět pomníky vlasovcům? Tak či tak, v bojích, které Lopez popisuje, měl své místo i Čech, kterému přezdívali Stíhačka. V každém případě můžu vřele doporučit. Hledejte a čtěte, než se tento klenot ztratí v naší přepsané historii.


1