hanpari

Přečtené 240Ve službách zla
? - červen 2022
Ve službách zla 2016, R. Galbraith (pseudonym)


Země žen
? - květen 2022
Země žen 1988, Vladimír Páral


Muži pod ochranou
? - květen 2022
Muži pod ochranou 1991, Robert Merle

Dnes, když MeeToo hnutí se pomalu ztrácí, nahrazené postupně BlackLivesMatter, Covidem a nyní hrozbou jaderné války a hladomoru, se může zdát kniha méně aktuální. Ale nebojte se, všechno se vrací ve vlnách, takže si za pár let můžeme Merleho varování připomenout. Naše nezaujatá média a milované korporace si vždycky najdou příležitost, jak nás poštvat proti sobě.


Stepfordské paničky
? - květen 2022
Stepfordské paničky 2010, Ira Levin

Tahle kniha moc dobře nezestárla. Ne snad proto, že by byla špatná, ale člověk nedokáže číst o aktivistech Joannina ražení, aby si nepředstavoval zvrhlé postavy všech hysterických hnutí, které každou chvíli na západní straně světa vyskočí. Dnes by Ira Levin možná zpíval jinou písničku. Což mi připomíná. Co si takhle přečíst Muže pod ochranou od R. Merleho? Svým způsobem se tyhle knihy báječně doplňují. A pak si ještě pustit polskou Sexmisi?


Den Trifidů
? - květen 2022
Den Trifidů 1972, J. Wyndham (pseudonym)

Míval jsem Den Trifidů rád velice rád. Ale když jsem ho četl nedávno, překvapilo mne, jak strašně slabá a béčková ta kniha je.


Stopárov sprievodca galaxiou
? - duben 2022
Stopárov sprievodca galaxiou 2004, Douglas Adams

Podívejte se. Když hodnotíme Stopařova průvodce, musíme si uvědomit, že vyšla v časech, kdy na Divokém východě spolu souložila Blbost se Zločinem, aby nám jejich děti mohly vládnout dodnes. Většina knih, které do té doby byly nepřeložené, tak mohly zůstat, aniž by to ovlivnilo intelektuální rozvoj našeho obyvatelstva, které dohání naše západní vzory co může. Nevím, proč Stopařův průvodce získal své kultovní postavení, ale jsem si jistý, že ne pro své mimořádné kvality. Pokud se nepletu, četl jsem několik (rádoby) humorných sci-fi, které se řídily jeho odkazem, takže můj nejlepší odhad je, že D. Adams měl prostě to štěstí, že s žánrem začal mezi prvními. Pokud nebudete čekat žádné zázraky, možná se pobavíte. Nesmíte zkrátka laťku nastavit příliš vysoko.


Saturnin
? - duben 2022
Saturnin 2008, Zdeněk Jirotka


Devět měst
? - duben 2022
Devět měst 1976, Thornton Wilder

Přečteno ne poprvé a pravděpodobně ne naposledy. Napadlo mne několik postřehů. Za prvé, člověk by měl skoro dojem, že ve Spojených státech kdysi žili slušní a vzdělaní lidé (tedy pár let potom, co vyvraždili indiány a zotročili černochy, že ano). V každém případě Wilder popsal společnost, která nemá moc co společného s tou hlučnou a hysterickou sebrankou, co nám diktuje popkulturu ze všech stran. Za druhé, pokud některé kapitoly, které se týkaly hřbitovní hlídky, dědečků a krásných mladých dam, neinspirovaly Zděňka Jirotku k napsání Saturnina, tak sním lopatu. Škoda jen, že Zděnek Jirotka ve své další tvorbě neřídil víc T. Wilderem namísto P.G. Wodehousem. Za třetí, na přebálce jsem si přečetl, že Thornton Wilder získal za svou tvorbu Pulitzerovu cenu, což mne donutilo ronit hořké slzy rozkoše, jelikož jsem si vzpomněl na nešťastníka (jistý Greer a jeho Less), který ji nedávno získal také, a demonstroval tak všeobecný úpadek záoceánské velmoci. Za čtvrté, když už hovoříme o všeobecném úpadku, může mi prosím zdejší obecenstvo vysvětlit, jak může mít Devět měst 48 hodnocení a 10 komentářů, když například takové Saeculum tady má 573 hodnocení a 167 komentářů, přičemž obě knihy se nachází v rozmezí báječných 80-90%? (Saecolum jisté U. Poznanski uvádím jen proto, že mi často vyskakuje mezi hodnocenými knihami. K Devíti městům žádný vztah nemá.) Můj čtvrtý bod by měl jaksi dokazovat, že nemáme důvod se smát kašparům na západě, protože děláme všechno proto, abychom je dohnali a předehnali v umění, kterému Francouzi nadávají dekadence. Causa finita est!


Svět bez princů
? - březen 2022
Svět bez princů 2015, Soman Chainani

Autor se vyčerpal, nemá už moc co nabídnout. Opakuje jen to, co bylo v prvním díle to nejnudnější, a dlabe na rozvíjení pohádkového světa. Svým laděním příběh připomíná kombinaci Shreka a Harryho Pottera, ale bohužel ta inspirace zůstává na zlobrově straně, takže i kvalita druhého dílu líže dno. Třetí díl nechám plně na vaší představivosti. Nicméně klobouk dolů, že autor dokázal nastavovat tak provařenou kaši na osmkrát, když původně plánoval trilogii. Alespoň tolik jsem se dočetl na přebálce druhého dílu. I když předpokládám, že ho prostě zaskočil úspěch první knihy, takže nedokázal odolat vábení mamonu. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby nezačal ztrácet dech tak brzy. Pokud jsem začal číst třetí díl, tak pouze ze setrvačnosti. Celá Agáta se Sofií (a hlavně Tendros) můžou jít klidně k čertu. Zbytek jim stejně hraje kompars, takže s nimi nemá cenu ztrácet čas. Jo, víte, co mi to připomíná? Slavnou sérii Přátele, kdy seriál přestal být zábavný a místo oddechových frků se začaly řešit nekonečné vztahy. No alespoň to není tak pitomě sentimentální, jak svého času byl MASH.


V pasti času
? - únor 2022
V pasti času 2018, Madeleine L'Engle

Jde o knihu, která není špatná a zároveň ani dobrá. Svého času, jak jsem pochopil z doslovu, měl v Americe obrovský úspěch, ale neumím si představit, že by ho dokázala zopakovat v dnešní době. Co se mne týče, nejzajímavější byla si první třetina, která byla příjemně rozehraná, ale domácí tým pak slábl, a třetí třetinu nevím jak dokončil, protože jsem odpadl já. Nicméně pro českého čtenáře může mít hodnotu kniha v originále, jelikož je psaná korektní americkou angličtinou, na mírně pokročilé úrovni. Proto vřele doporučuji coby studijní pomůcku. V originále vyšlo jako "A wrinkle in time".


Škola dobra a zla
? - únor 2022
Škola dobra a zla 2014, Soman Chainani

Díky svým dětem, které člověk musí obsloužit až pod nos, jsem se dostal do dětské knihovny. Uvítal jsem to s nadšením, protože mám dojem, že v té záplavě amerických šuntů (vážně, projděte si regály!) si vedou lépe autoři pro mládež. Jak se přihodilo, že jsem narazil na Školu dobra a zla, netuším, a jsem si jistý, že obálka v tom nehrála roli. Na chlapce mé věkové skupiny obvykle míří méně oděné krasavice. Přesto jsem se nezalekl, knihu prolistoval a slavnostně přinesl dceři domů, abych sklidil naprostý nezájem. Nu což, ať si trhne, ta nádhera! Tatík vybral a tatík přečte. Tak se také stalo. A povím vám, že to nebylo špatné. Jeden příjemně strávený večer v Bradavicích (ne zcela, tak silný zážitek to bohužel nezanechalo) mne přesvědčil, že bych mohl sáhnout (a také jsem sáhl) i po dalším dílu. Kdybych měl srovnávat s jinou autorkou, kterou jsem nedávno četl, totiž s Naomi Novikovou a jejím Smrtícím vzděláním, pak by Soman Chainani zvítězil na plné čáře. Možná nemá takový tah na branku, jako čtenářsky líbivá Noviková, ale jeho postavy jsou o dost přesvědčivější, stejně jako děj.


Barva půlnoci
? - leden 2022
Barva půlnoci 2019, L. J. Shen

Je to takové (s)prosté. Na druhou stranu, všechno rychle odsýpá, takže pokud potřebujete zabít pár hodin času (a jste mladá osoba ženského pohlaví,) pak neváhejte. Doufám, že můj komentář nevyzní genderově nevyváženě, ale přece jen se nedomnívám, že by společnost (alespoň ta naše) dospěla do stavu, kdy by i muži dávali přednost Barvě půlnoci před veledíly, kde se míhají sekery a tečou potoky rudé krve. Když píši tento komentář, cítím se jako misionář, který dobrovolně vstoupil mezi divochy. Ale i já obcoval s ženami domorodých kmenů. Nejspíš nikoho nepřekvapí, že přece jen dávám přednost Jane Austenové, popřípadě Kushielově střele od J. Carey z fantasy ranku. Kdysi dávno jsem také četl Sametovou sérii od Jude Deveraux a celou řádku románů, které jsem v knihovně půjčoval pro svou milovanou matičku. Proto se také cítím povinen vás upozornit, že pokud se vaše starší příbuzné necítí být vysloveně "cool", nejspíš bych doporučil jim jako dárek vybrat jinou knihu.


Smrt múz
? - leden 2022
Smrt múz 2012, Marie Michlová

Unylá čtenářská obec, zblblá zámořskou "literaturou", dostane výjimečný počin, podívá se na něj a znuděně zívá. Kdyby ovšem šlo o dílko někoho spolehlivě mrtvého, tak by řičela nadšením. Při čtení zdejších komentářů jsem si vzpomněl na toho zbožného vojína, po kterém chtěli, aby našel vhodný citát z bible, když jim do kasáren vběhl osel. A vojín pravil: "I přišel on ke svým, a oni ho nepoznali." Netvrdím, že Smrt múz se musí líbit každému. Ale když už si člověk hraje na fajnšmekra, pak nepoznat zjevný talent je (jak jen to napsat francouzsky?) faux pax.


Jak získávat přátele a působit na lidi
? - prosinec 2021
Jak získávat přátele a působit na lidi 2002, Dale Carnegie

Takže se uklidníme a složíme poklonu jednomu z mnoha, leč možná prvnímu, z celé řady takzvaných "motivational speakers". Promiňte, že nepřekládám do češtiny, ale nemám ponětí jak. Ne snad že bych se starým pánem nesouhlasil, ale anžto jsem viděl a četl spoustu jemu podobných, zůstává mi z nich v ústech nepříjemná pachuť. Shrnul bych to asi takto. Není složité někomu dobře poradit, složité je se tou radou důsledně řídit. A tohle se těmto dobrým lidem nikdy nepodaří. Jejich knihy či přednášky ukončíte s předsevzetím, že začínáte nový život - ale zítra ráno je všechno při starém. A to dost zásadním způsobem devalvuje hodnotu peněz vložených do těchto pánů či madam. Pan účetní by možná prohlásil, že to, co tihle lidé píší, je jen velkolepá ... Ale já tak neučiním, páč mi v tom brání vrozený útlocit. Pokud vám čtení podobně pozitivních knih změnilo život, a to ne způsobem, že jste se jejich nákupem finančně zruinovali, pak vám blahopřeji a považujte můj komentář za bezpředmětný.


Sloužím vlasti
? - prosinec 2021
Sloužím vlasti 1952, Ivan Kožedub


Křídla v boji
? - prosinec 2021
Křídla v boji 2017, Alexandr Ivanovič Pokryškin


Puma ze Sierry
? - prosinec 2021
Puma ze Sierry 1967, Miloš Švácha

Revoluce není pro padavky. Pancho bojuje jako pravý hrdina, jenom stojí na straně chudých a utlačovaných. Proto předpokládám, že tato výtečná kniha za současné politické situace nikdy nevyjde. Pokud si dobře vzpomínám, autor se nesnaží Panchu jakkoliv idealizovat, rozhodně to není tak, že by se naši mexičtí přátelé se svými nepřáteli mazlili, nebo jim přiznávali jakási práva.


Smrtící vzdělání
? - prosinec 2021
Smrtící vzdělání 2021, Naomi Novik

V dnešní době stačí, aby autorka uměla psát. To zaručí, aby dostala 4 hvězdy, protože konkurence, se kterou se musí potýkat, neumí ani to. Začátek dobrý, ale pak začíná autorka kulhat na obě nohy. Není to ani Harry Potter, ani Overlord od Kugane Maruyami.


Neználek na Měsíci
? - říjen 2021
Neználek na Měsíci 1976, Nikolaj Nikolajevič Nosov


Vrstva ticha
? - říjen 2021
Vrstva ticha 2021, Vilma Kadlečková

Nejlepší české sci-fi světové úrovně? Ale kdepak! Nikdy bych V. Kadlečkovou neurazil tím, že bych ji srovnával se žabaři, kteří kralují anglosaské sci-fi. Srovnání s čínskými nebo japonskými online novelami taktéž neobstojí, i když tyhle zůstávají tím jediným, co se poslední dobou dá číst. Ale její styl je zkrátka jiný. Bohužel nebo bohudík zůstává V. Kadlečková naprosto jedinečná a nezaměnitelná. Dlouho jsem přemýšlel, co mi její styl připomíná. Kromě několikrát zmiňované Duny mi přišly povědomé i dialogy. Až u šestého dílu jsem na to přišel. No jistě, Cesta slepých ptáků L. Součka. Takže v podstatě sloučení toho nejlepšího na poli české a světové sci-fi. Šestý díl Mycelia mne nezklamal, i když jsem na něj čekal opravdu dlouho, dvoje Vánoce tuším. Děkuji a těším se na další díly.


Zajatci Pardálí soutěsky
? - září 2021
Zajatci Pardálí soutěsky 1988, Vachtang Stěpanovič Ananjan


Ve stínu zlaté hory
? - září 2021
Ve stínu zlaté hory 2005, Colleen McCullough

Takové politicky korektní čtení. Dobře napsané, dobře přeložené. Proto také ty hvězdy. Ovšem na titulní stránce bych u "Australská historická sága" vyměnil slovo historická za ahistorická nebo nevěrohodná. Rozumějte, budete sledovat naprosto nepravděpodobné přerody a chování hlavních postav, jejich uvědomělý růst, jak u žen, tak dětí. Už osmiletá děcka tu mají víc rozumu, než jejich dospělé protějšky. Ženy jsou tak báječně emancipované, že z toho jde hlava kolem. Podle autorky povědomí sociální nerovnosti přišla až s K. Marxem, jako by snad neexistoval Ch. Dickens (když už se pohybujeme v anglosaském prostředí) a řada dalších kritiků sociálních poměrů té doby. Kulisy tvoří bývalá bordelmamá se zlatým srdcem (sex je fajn), její pohledný poločínský syn (nic proti Číňanům, samozřejmě), zaostalá skotská presbytariánka s grácií anglické dámy (stačí pár měsíců, aby lidská bytost intelektuálně vyspěla), podnikatel tvrdý, ale spravedlivý (jen ne hrůzy komunismu, proboha), mentálně zaostalá dcera (o kterou se obětavě stará bezrozměrná Číňanka) , a nakonec geniální dítě ženského pohlaví (uvězněné ve zpátečnické patriarchální společnosti). Pokud vám takové ingredience vyhovují, pak budete postrádat jen homosexuály oblečené v zářivých barvách. Zkrátka, všechno je jak má být, podle přísného měřítka vyspělé západní civilizace. K čertu s historií a realitou. Upřímně řečeno, takovou míru porozumění, jaké předvádějí postavy autorky, bych nečekal ani u vyspělých jedinců začátku 21. století, natožpak u britských polovzdělanců století páry. Všichni jsou tam sečtělí a přemoudřelí, jako by trávili celé dny na wikipedii a diskuzemi na téma rasové nesnášenlivosti a nerovnoprávnosti žen. Pozor, spoiler! Elizabeth Alexandra nemiluje! No to mi... Její vlastní taťka ji prodá za pár šupů za oceán, ona neřekne ani slovo, vychovaná jako poslední pánbíčkářka, ale když přijde čas na lámání chleba, tak si odskočí do Hollywoodu shlídnout poslední romantiku a najednou chápe, jak je láska k vlastnímu manželi podstatná. Kde by k tomu prosím přišla? Čtením náboženské literatury? Nebo moralistických románků? Viz kapitola první. Z případné četby Jane Austenové to také mít nemohla, protože i ta poblouzněná Mariana se nakonec provdávala bez lásky. A co se týče bordelmamá plné mouder a la Halina Pawlowská? Tam jsem si poměrně jistý, že bych musel hodně dlouho hledat, abych našel tak pozoruhodného vořecha. Protože Ruby je opravdu pouliční všehochuť. Kuplířka s obrovským srdcem, hanbatým slovníkem, a kultivovaným přednesem Beethovena? Navíc s poločínským (žádná rasistka) synkem, který nemá nic lepšího na práci, než se jí od osmi let zavděčit. Buď nám tady někdo lže nebo budu muset reklamovat vlastní děti.


Analýza dat v praxi
? - srpen 2021
Analýza dat v praxi 2015, Hector Cuesta


Deep learning v jazyku Python
? - červenec 2021
Deep learning v jazyku Python 2019, François Chollet

Nu, pro začátečníky nebo středně pokročilé toto není. Překlad není tak děsivý, jak tvrdí kolega přede mnou, který možná nikdy neviděl skutečný text z Google Translatoru. Upřímně řečeno, překládat bych to nechtěl. V češtině chybí zažité výrazy, nehledě k tomu, že R. Pecinovský překládá list jako seznam, což je sice možná správně, ale pro člověka uvyklému anglickým pojmům to prostě přijde cizí. Kniha rozhodně není špatná, ale upřímně řečeno, nevím komu je určená. Začátečníci ji nepoberou a pokročili sáhnu raději po originále. Mimochodem, celosvětově se uznává 60 znaků na řádek jako ideál. Číst skoro dvojnásobné řádky je porod a knize to rozhodně neprospělo.


Veledetektiv Agaton Sax
? - leden 2021
Veledetektiv Agaton Sax 1968, Nils-Olof Franzén

Nebudu lhát, když napíšu, že jen tři detektivové tvoří základ mé opakované detektivní četby. Jsou to Sherlock Holmes, Soudce Ti a Agaton Sax. Rafinovaný tlouštík s hodinkami zabezpečenými proti průstřelu. Kolik času jsem jen strávil přemítáním nad tím, k čemu to vlastně má být dobré. Místo nových knih, které nemají co nabídnout, obražte antikvariáty a krmte své potomky prověřenou kvalitou. Toto je sázka na jistotu.


Leonida
? - prosinec 2020
Leonida 2003, Pavel Řihošek


Duna
? - září 2020
Duna 1988, Frank Herbert


Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8
? - září 2020
Python - Kompletní příručka jazyka pro verzi 3.8 2019, Rudolf Pecinovský

Tak nevím jak hodnotit a neurazit. Naprosto chápu nadlidský úkol jak psát česky o programovacích jazycích, když terminologie nemá žádné ustálené překlady v češtině, ale v tomto případě může být méně více. Vzhledem k tomu, že Python znám, věděl jsem o čem pan Pecinovský píše. Ale že bych chtěl jeho knihu doporučit začátečníkům, bohužel ne. Mnohem starší Python 3 od M. Summerfielda působí přirozeněji než toto. I počin nic.cz a jejich Ponorme se do Pythonu na mne působilo lépe než toto. Například způsob jak autor vysvětlil mroží operátor := mne nepřesvědčil o výrazném porozumění problematice. Jako referenční příručku bych knihu sotva koupil.


C++ bez předchozích znalostí
? - srpen 2020
C++ bez předchozích znalostí 2009, Jeff Kent

Určené pro skutečné začátečníky v programování. Na druhou stranu, C++ rozhodně není pro začátečníky v programování.


Mistrovství v C++
? - srpen 2020
Mistrovství v C++ 2004, Stephen Prata

Toto je opravdu špatná kniha. Vysvětlení jsou zdlouhavá a úmorná, navíc dost podivně podaná, téměř jako pro blbečky. Což vzhledem k tomu, že se autor tváří jako by si myslel, že čtenář může znát C, působí zvláštně. Knihu jsem si koupil, protože jsem měl dojem, že Mistrovství v C++ je souhrn určený pro zkušené programátory. Upřímně řečeno, jako takového mne zklamala, a velice pochybuji, že skutečný začátečník vydrží tak dlouho. Doporučuji se poohlédnout jinde. Začátečníci spíš ocení C++ bez předchozích znalostí od Jeffa Kenta.


Anglická gramatika v kostce
? - srpen 2020
Anglická gramatika v kostce 2015, kolektiv autorů

Výborné shrnutí anglické gramatiky se stručným, ale zasvěceným výkladem. Koupil jsem za 250 Kč a musím říct, že mi její styl a strohost vyhovují. Na druhou stranu, neumím posoudit, jak by vyhovovala začátečníkům. Na každý pád, pokud mi budete věřit, je to výhodná koupě. Ovšem cizím lidem na internetu byste věřit neměli, alespoň ne a priori.


Azték - Krev Aztéků
? - červenec 2020
Azték - Krev Aztéků 2004, Gary Jennings


Azték
? - červenec 2020
Azték 2002, Gary Jennings


Azték - Podzim Aztéků
? - červenec 2020
Azték - Podzim Aztéků 2003, Gary Jennings


Azték - Soumrak Aztéků
? - červenec 2020
Azték - Soumrak Aztéků 2003, Gary Jennings


Železná zkouška
? - červenec 2020
Železná zkouška 2015, Holly Black

Taková průměrná fantasy. Podle doslovu jde o dílo dvou autorek amerických bestsellerů, takže se připravte nastavit laťku poměrně nízko. Pokud tak uděláte, dočkáte se příjemného překvapení. Autorky podle svých slov hltají fantasy od Pána prstenů až po Batmana. Pokud jde o literární kvality, řekl bych, že Batman vede. Na druhou stranu, nejde o vyslovenou katastrofu, takže pokud přeskočíte zbytečný prolog, můžete zabít trochu svého času.


Cesta do hlubin študákovy duše
? - květen 2020
Cesta do hlubin študákovy duše 2006, Jaroslav Žák

Jaroslav Žák byl velikánem české humoristické literatury, spolu s Jirotkou a Jaroslavem Haškem. Z nějakého důvodu se o prvních dvou ve škole zapomněli zmínit. Spousta bezvýznamných, leč vážných autorů dostala v osnovách místo. Proboha proč?


Návrat čarodějného krále
? - květen 2020
Návrat čarodějného krále 2016, Chad Corrie

Další do sbírky zbytečných překladů. Opravdu se vyplatí ty slátaniny překládat? Kdo je kupuje? Knihovny? Neměly by se státní peníze utrácet lépe?


Měsíční píseň
? - duben 2020
Měsíční píseň 2009, Patricia Briggs


1