Vládci času

Fantasy kniha zasazená do exotického světa Japonska 12. století, jejíž základ autorka čerpala ze starých mýtů a legend. Děj strhujícího příběhu se odehrává v drsném až nesmyslně krutém světě Japonského císařství, kde lidský život nemá valnou cenu. Nelítostný boj zde vedou dva nejmocnější a největší rody celé země. Soupeří o moc, bohatství i vliv nad císařem. Své boje jsou rozhodnuti dovést až do smrtícího konce. Jeden z rodů musí padnout. Na pozadí válečných příprav se však odehrává mnohem temnější hra, kde se hlavním motivem stává čas a jeho zloději....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/104884/vladci-casu-104884.jpg 3.517
Romány, Sci-fi, Historie
Vydáno · Klub Julese Vernea

Kniha Vládci času

Metla
30.10.2018

Četla jsem několik málo knih japonských autorů a viděla poměrně hodně japonských filmů. Tato kultura ve mně budí sympatie až úctu, přestože jsou mé znalosti povrchní, nepoznamenané osobní zkušeností. Kouzlu asijských knih a filmů jsem nicméně nepodlehla, nevyhledávám je, přistupuji k nim s určitými obavami. Bývají pro mě těžko uchopitelné, pomalé, často soustředěné na nějaký detail, kterému nerozumím. Také postavy se chovají divně - kolikrát v naprostém rozporu s tím, jak by asi jednal a co by cítil průměrný Evropan. Zahanbeně přiznávám: pokud mi díla z asijského prostředí předžvýká například nějaký americký režisér, ubere na exotické absurditě a přidá na pochopitelnosti, stávají se pro mě stravitelnějšími. Podobná očekávání jsem měla ohledně "Vládců času" Lucie Lukačovičové.
Neznám epos, na jehož základech tato kniha vznikala, nevím, nakolik věrně zůstal zachován, autorka však v doslovu píše o nutnosti proškrtávat postavy pro lepší přehlednost. Navzdory tomu do děje promluví desítky účinkujících, někteří se mihnou krátce, malé množství vydrží až do závěru a dlouhou dobu jsem měla bordel zejména v členech klanu Minamotů, jednoho ze dvou znesvářených rodů. Nemohou za to pouze podobná jména, ale také charakterová plochost - z mého hlediska problém většiny vystupujících osob. U každé se autorka zdrží několik odstavců a honem pospíchá k další a pak k další a další, krátký návrat k první, skok k druhé... Připomnělo mi to hru "Plácni krtka", kdy se na hrací ploše v rychlém sledu rozsvěcují světélka a dítě je má včas bouchnout gumovým kladivem. Sice to ubíhalo svižně jako zrnka písku v přesýpacích hodinách, nikde zbytečné zdržování, leč ten překotný, roztříštěný styl mi bohužel stejně jako písek skřípěl mezi zuby.
K žádnému z hrdinů si nebylo možné vypěstovat hlubší vztah a tak mě nechávalo chladnou množství vražd a sebevražd. Setnuté dítě? Proč se trápit pro kompars, vždyť o něm vím kulové. Otrávený vysoce postavený šlechtic? No, byl to moudrý dobrák a upřímně nerozumím, proč byl zavražděn. Jakou měl jeho vrah motivaci - je prostě jen tak zlý? Někdo se vrátí domů, nenajde tam svou rodinu a místo, aby ji začal hledat, nalehne v zoufalství na meč? S takovým přístupem mi polibte drdol! Podobně jsem "prožívala" celý román a nezachránila to ani jednoduchá zápletka, ani závěrečná pointa.
"Vládci času" mi nepřinesli přímo zklamání, jen určité rozpaky. Jednotlivé pasáže byly relativně čtivé, celek neuchvátil a vážně mi chyběla hlubší účast s plytce nahozenými postavami a s tím související větší zájem o jejich (převážně tragické) osudy. Provedení knihy je na úrovni, redakční práce slušné, ilustrace Jany Šouflové román vkusně doplňují a podporují jeho atmosféru.

Ivaška
06.01.2018

Napínavý příběh, pro všechny, koho zajímá japonská historie a kultura s trochou fantasy. Japonsko 13. století. Země trpí válkou mezi klany Taira a Minamoto, a lidský život má malou cenu. Uprostřed všech palácových intrik, chladnokrevných vražd, sebevražd pro čest a vraždění na bitevních polích vynikají dvě hlavní postavy.
Ario, špión pracující pro klan Minamoto, je přesvědčen, že podporuje spravedlivou věc a snaží se chránit klan, který ho vzal pod křídla. Shikyaku je bývalá kurtizána vycvičená Tairy na vražedkyni, a nyní vyhořelá jako prázdná skořápka. Ti dva se setkají na ulicích císařského města, jen aby byli opět rozděleni rychlým spádem událostí a skončí na opačné straně nelítostného konfliktu.

hanpari
14.09.2017

Pokud máte rádi Japonsko, Clavellova Šoguna a kombinaci historického románu s trochou fantastiky, pak není proč váhat.

parxel
24.03.2016

Vládci času je fantasy příběh čerpající z japonského středověkého eposu, který popisuje souboj rodu Taira s rodem Minamoto.

Kniha obsahuje celkem hodně postav, což v kombinaci s rychle se střídajícími scénami nutí čtenáře, aby pečlivě sledoval, kdo je kdo, jinak se ztratí. Nicméně toto je částečně kompenzováno tím, že postavy umírají v poměrně rychlém sledu. A skutečně ušetřeno jich zůstane velmi málo.

Na knize se mi líbilo, že v podstatě neměla hluchá (nudná) místa. Prakticky od začátku do konce se pořád něco děje. Jedna scéna střídá druhou. Nemohu se ubránit dojmu, že někteří zahraniční autoři by tento příběh rozepsali do několika knih.

Jako drobné negativum vidím to, že záběr a spád knihy nedávají moc prostor pro detailnější prokreslení postav.

Za mě se jedná o slušnou fantasy. Čtyři hvězdy.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

všech 19 knih autora