hanpari hanpari komentáře u knih

Programátorská cvičebnice Programátorská cvičebnice Radek Pelánek

Dobré, zajímavé a užitečné.

09.06.2018 5 z 5

Algoritmy v jazyku C a C++ Algoritmy v jazyku C a C++ Jiří Prokop

Číst autorův kód je holé utrpení. Názvy proměnných pokud možno jednoslabičné, skoro jako by autor vzal sbírku svých starých programů, napsal k tomu omáčku a udělal knihu.

09.06.2018 2 z 5

Mezi elfy proti své vůli Mezi elfy proti své vůli Sandra Regnier

Neocenitelná příručka pro mladé ženy, které chtějí studovat v Londýně. Ovšem pozor, pokud máte těžké dělnické kosti a nadváhu, nezbude vám, než se smířit s tím, že do smrti povedete matčinu oblíbenou hospodu.

Svižně načatý příběh se nakonec utápí v pitomostech, které ocení snad jen čtenářky, které věří, že 50 odstínů šedi patří k vrcholům moderní literatury.

Nezajímavá, leč upracovaná hrdinka, která musí snášet pokusy o sblížení pana Dokonalého. Jak odolá?

Čtěte a plačte.

29.05.2018 2 z 5

Říše strachu Říše strachu Brian Stableford

Co se pamatuji, bylo to originální.

10.05.2018 4 z 5

Zabíječ démonů Zabíječ démonů William King

Nejlepší díl série. Nejlepší Warhammer. Jen nečíst ten odpad, co pak psal N. Long a další.

10.05.2018 5 z 5

Upíři z Hollywoodu Upíři z Hollywoodu Michael Scott

Jak už psali jiní, za první část mírně nadprůměrná, druhá klesá k prapodivnému vyvrcholení se spoustou krve, příšer a otázek: A to jako vážně?
Pár bodů za to, že se autor snaží předstírat víc než základní vzdělání.

Určeno spíš pro milovníky nadpřirozených detektivek a slabších hororů. Číst se dá.

10.05.2018 3 z 5

Maska válečníka Maska válečníka Michael A. Stackpole

Pravděpodobně nejlepší díl celé série. Ucelený příběh, netříštěný do několika dějových linií jako v dalších pokračování, se čte svižně.

30.04.2018 4 z 5

Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování Robert Cecil Martin

Za prvé je nutné si uvědomit, že jde o dílo člověka, který spáchal tzv. programátorův slib. To by nám mělo naznačit, že jde o muže, který si říká Tango v zemi samby, v tomto případě pompézního a nabubřelého všeználka.
Ne snad, že by bylo na téhle bichli něco vysloveně špatně, nicméně většinu uvedených rad si lze osvojit snadněji a méně okázalou formou kdekoliv jinde, bez nutnosti se prohrabávat těžkopádným slohem.

21.04.2018 2 z 5

Stříbrné hřeby Stříbrné hřeby Jack Yeovil (p)

Řekl bych, že Yeovil spolu s Williamem Kingem zůstávají nejlepšími autory ze světa Warhammeru.

20.04.2018 4 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Spolu s Léčbou Schopenhauerem nejlepší, co jsem od autora četl.

20.03.2018 5 z 5

Léčba Schopenhauerem Léčba Schopenhauerem Irvin D. Yalom

Je to už nějaká doba, co jsem to četl. V každém případě mohu vřele doporučit.

20.03.2018 5 z 5

Chci uspět v IT Chci uspět v IT Martin Knotek

Pár dobrých odkazů na knihy, pár polopatě vysvětlených pojmů, vše na úrovni itnetwork.cz. Komu se líbí tam, může ocenit i toto.

17.03.2018 2 z 5

Signál a šum Signál a šum Nate Silver

Zajímavé, ale za sebe bych zkrátil o polovinu. Autor je místy moc užvaněný.

03.03.2018 3 z 5

Roboti nastupují Roboti nastupují Martyn Alexander Ford

Ach bože, ten "nejlepší možný svět" se nám trochu zvrhnul. Ostatně, jak se dalo předpokládat. Bujaří čeští politici, když mluví o světlých zítřcích, připomínají ubohé osadníky, kteří zavítali do Austrálie v časech klimatického optima.
Ale bude hůř. Každý, kdo pracuje v soukromé sféře, zná samozřejmě modlu úspory lidských zdrojů. Jakmile nahradíme člověka robotem, budeme vyrábět zboží levně a efektivně. Jedinou otázkou pak zůstane, když vyhodíme všechny zaměstnance až na majitele, kdo bude kupovat vyrobené zboží?

Mimochodem, pochvala za překlad. Výborný - až na sloveso rezultovat. Při pohledu na něj mé obočí rezultovalo do nadzvednutí.

03.03.2018 5 z 5

Ztracena v dobré knize Ztracena v dobré knize Jasper Fforde

Pěkný bláznivý humor. I když se to pravděpodobně běžnému čtenáři nezdá, i na takové oddechovce se toho dá zkazit dost. Může být připitomělá, nebo naopak nesrozumitelná, podle mého se ale tentokrát autor strefil akorát.

25.02.2018 5 z 5

Letopisy zlomu Letopisy zlomu Nik Perumov (p)

Matně se mi vybavuje rozhořčení pana účetního, když prohlásil, že Křižník Potěmkin je "velkolepá sračka". Asi tak by se dala nazvat ta slátanina, kterou poskládal pan Perumov. Do jaké míry zato může on a do jaké překladatel - to nechám na těch, kteří znají i originál. Komplikovaný fantasy příběh v krvavých kulisách říznutých post-tolkienovským blábolením o starých rasách. Do toho občas zahaleká ruská mluvená dikce, musím říct že jako pěst na oko. Místy se mihne okouzlením japonským anime - takový malý neorganický Fairy tale s germánskými prvky, také jedna lekce angličtiny zdarma, opravdu bůhvíproč!

Může být, že moderní spisovatel je jako tyglík, ve kterém se taví vlivy z celého světa. Pakliže ale nedokáže dát výsledku jednotnou formu, pak ať se nediví, že mu bude nevděčný čtenář nadávat.

Zkrátka a dobře, tudy cesta nevede!

19.02.2018 3 z 5

Rozluštěno Rozluštěno Mai Jia

Jedno je jisté. Všichni ti Clavellové a jejich příbuzní, kteří nabízejí své románové sondy do asijských kultur, nemají ani páru, o čem vlastně píší. Tohle je kniha o Číně, kterou psal Číňan. Bez ohledu na to, jak podivná se může zdát, řekl bych, že její přínos bude pro pozorného čtenáře ležet jinde. Začne si protivit ty, kteří předstírají, že rozumí cizím kulturám.

11.02.2018 5 z 5

Konstantynův efekt Konstantynův efekt Karolina Francová

Kromě pár výtek k překladu z češtiny do češtiny... Vážně, proč musí být Ilja Ilya? Když už musí být autorka světová, nemůže se vyhnout anglickému přepisu slovanských jmen? Kór když píše ve svém mateřskému jazyku? Ale jinak samozřejmě vynikající - jako vždy.

02.02.2018 5 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Pomalý rozjezd, na můj vkus zbytečné dějové linie, ale i tak stojí zato. Samozřejmě pochvala za osobitý překlad.

22.01.2018 5 z 5

Dhampir Dhampir Barb Hendee

Dobrodružná fantasy jak má být. Takový lepší Zaklínač.
A propos, pět hvězd jsem dal v rámci žánru. Každý, kdo má rád Baldurs gate a jiné hry na hrdiny, má celkem omezený výběr. Ne snad, že by takových fantasy příběhů nevycházelo mraky. Všechny ale trpí tím, že si jejich autoři nalhávají, že se v nich narodil nový Tolkien.
Dhampir svým svižným a prostým pojetím kašle na Tolkiena. A dělá dobře, povídám.

28.12.2017 5 z 5