Poznáte špatný kód od dobrého? Naučte se tvořit správný a srozumitelný kód nejen pro efektivní týmovou spolupráci. Zjistěte, jak opravit špatný kód na správný. Osvojíte si tak návyky a postupy profesionálů v oboru. Kniha se v jednotlivých kapitolách zaměřuje na časté problémy, se kterými se lze setkat při psaní kódu v libovolném jazyce. Prozradí vám, čemu se vyhnout, které vlastnosti by měl kód mít, a také nabídne celou řadu profesionálních doporučení, jak průběžně zlepšovat opakovaně používaný kód. Obecné rady, které lze aplikovat na libovolný jazyk, doplňují ukázky v Javě. Publikace vás mimo jiné naučí, jak: - Vybírat srozumitelné názvy funkcí, tříd, metod a objektů - Správně rozložit funkčnost projektu mezi funkce - Vytvářet hodnotné komentáře - Formátovat kód pro co nejlepší čitelnost - Efektivně zpracovávat chyby - Testovat právě vytvářený projekt - Využít paralelního zpracování k lepšímu využití hardwaru - Zlepšit nebo opravit již vytvořený kód Publikace je určena programátorům, softwarovým inženýrům, vedoucím týmů, projektovým manažerům nebo systémovým analytikům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71304/cisty-kod-navrhove-v-71304.jpg 4.315
Literatura naučná, PC literatura
Vydáno, Computer Press (CPress)

Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship, 2008

Kniha Čistý kód: Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování

hanpari
21.04.2018

Za prvé je nutné si uvědomit, že jde o dílo člověka, který spáchal tzv. programátorův slib. To by nám mělo naznačit, že jde o muže, který si říká Tango v zemi samby, v tomto případě pompézního a nabubřelého všeználka.
Ne snad, že by bylo na téhle bichli něco vysloveně špatně, nicméně většinu uvedených rad si lze osvojit snadněji a méně okázalou formou kdekoliv jinde, bez nutnosti se prohrabávat těžkopádným slohem.

xxxvodnikxxx
10.02.2017

Kniha poněkud starší, nicméně stále považována a "vývojářskou bibli"- primárně psaná pro Javu (tehdy ve verzi 5), jako příklady uvádí části kódů z programu Fitnesse, na kterém se (zřejmě) autor podílel anebo podílí.

V začátcích se zaobírá celkově teorií a poselstvím, dále- poměrně rychle- se zaobírá konkrétní podobou kódů, a jejich optimalizaci ve smyslu čitelnosti, ale i rychlosti a univerzálnosti.

Velká část knihy se taktéž zaobírá testy, které se v praxi běžně vynechávají.

Myslím, že každý, kdo chce mít s kódem něco společného by si tuto knihu měl přečíst, minimálně programátorům trochu změní pohled na svoje programy ale i svoje útržky a části kódů.

Cca od poloviny, nebo třech čtvrtin se kniha stává poněkud nudná a nutí vás přeskakovat- v kontextu, v textu, v listech,.. Ale je to snesitelné.

andrea4453
16.12.2015

Muzete mi prosim poradit, kde je mozne tuto knihu koupit? Na internetu bohuzel neni nikde skladem.

unavensluncem
08.01.2015

Tuto knihu muze vrele doporucit jakemukoliv programatorovi... Jedina skoda ze jsem ji neobjevil jiz drive...

helmiczka
06.01.2015

Čítal som prvú verziu preloženú nakladateľstvom Computer Press a žiaľ, bolo tam strašne mnoho preklepov, nevhodných pomenovaní a aj prekladateľských chýb.
Preto nebudem hodnotiť preklad, ale obsah. Ten bol fajn. Predovšetkým oceňujem, že autor sa nesnažil o tvorbu nových dogiem, ale naopak ukázal aj prípady, kedy je nevhodné slepo nasledovať pravidlá.

hiresm
31.10.2013

Výborná kniha, která by měla být jako povinná pro každého vývojáře

programování

Autor knihy