Gargantua a Pantagruel

Gargantua a Pantagruel

Slavné renesanční dílo francouzského autora je v podobě burleskní epopeje života dvou obrů, Gargantuy a jeho syna Pantagruela, ostrou satirou soudobých poměrů. Román je rozdělen do pěti částí, věnovaných jednotlivým obdobím života autorových fantastických hrdinů. Skladba je záminkou k ostré, nelítostné kritice soudobých společenských nešvarů: scholastické výchovy mládeže, nestřídmého života církve, pokrytectví a zkorumpovanosti justice, sociálních poměrů i malicherných záminek, které jsou příčinami ničivých válek. Nejznámější Rabelaisovo dílo je dokladem jeho neobyčejně bohatého slovníku, nesoucího ještě známky středověku, ale zároveň již silně ovlivněného humanismem, a představuje dnes jeden z nejslavnějších titulů světového literárního dědictví....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33674/gargantua-a-pantagruel-9zb-33674.jpg 3.836

La vie de Gargantua et de Pantagruel (1564)

Vydáno:, Odeon

bejan
31.12.2017

Tohle je kniha na celý život. Stále v ní bude co objevovat a stále bude důvod proč se k ní vracet. Už jen proto, že čas a nevzdělanost tolik zastřely porozumění mnoha místům v románu, které prostě bez dobového kontextu a určitého kulturního rozhledu nejde dost docenit.

A ještě dodatek pro studenty: budou se vám snažit klasiku znechutit. Nenechte se. Když je to klasika, je to opravdu skvělé čtení. A platí to i o tomto románu. Ostatně, kde jinde byste se mohli dočíst o tom, čím vím si lze vytřít řiť..?

Podpovrchem
05.05.2016

In vino veritas aneb dobří obři parodují vše pomyslné. Je dobré číst literaturu našich předků, člověk pak zjistí, že lidé jsou stále stejní.

pufina
09.02.2012

Rabelais mě svým dílem uchvátil a také svým slovníkem. Pro renesanci mám silnou slabost. Gargantua a Pantagruel je nádherné dílo!