Gargantua a Pantagruel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavné renesanční dílo francouzského autora je v podobě burleskní epopeje života dvou obrů, Gargantuy a jeho syna Pantagruela, ostrou satirou soudobých poměrů. Román je rozdělen do pěti částí, věnovaných jednotlivým obdobím života autorových fantastických hrdinů. Skladba je záminkou k ostré, nelítostné kritice soudobých společenských nešvarů: scholastické výchovy mládeže, nestřídmého života církve, pokrytectví a zkorumpovanosti justice, sociálních poměrů i malicherných záminek, které jsou příčinami ničivých válek. Nejznámější Rabelaisovo dílo je dokladem jeho neobyčejně bohatého slovníku, nesoucího ještě známky středověku, ale zároveň již silně ovlivněného humanismem, a představuje dnes jeden z nejslavnějších titulů světového literárního dědictví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33674/big_gargantua-a-pantagruel-9zb-33674.jpg 3.649
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

La vie de Gargantua et de Pantagruel, 1564


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Gargantua a Pantagruel

666Jitka
17.04.2020

Povedená satira na společenské poměry ve Francii 15. století - kritice není ušetřeno náboženství, školství, politika, justice ani sociální poměry soudobé společnosti. Souhlasím s názorem, že člověk zjistí, že je vše pořád stejné... Oceňuji také barvitý a květnatý jazyk, kterým je kniha napsána.

hanpari
07.12.2018

Asi tak. Je to několik století stará kniha. Autor neměl páru, co bude na začátku jednadvacátého století a nemohl tušit, že zhýčkaný čtenář neocení bohatou slovní zásobu a hutný sloh. Jen pro ty, kteří vědí, do čeho jdou.


druzickaster
14.10.2018

Tak ne, prostě to nedám. Dával jsme knize šanci, ale nejde mi to a trápím se. Autor byl bezesporu velmi vzdělaný člověk, jeho všeobecný přehled z knihy vyloženě čiší, ale i přesto to nedám. Dost mi vadí vyjmenovávání názvu něčeho až do zblbnutí, skoro bych řekl, že to byla nějaká forma obsedantně-kompulzivní poruchy. No nevadí, třeba někdy až budu starší se ke knize vrátím. Nedočteno, nehodnoceno.

bejan
31.12.2017

Tohle je kniha na celý život. Stále v ní bude co objevovat a stále bude důvod proč se k ní vracet. Už jen proto, že čas a nevzdělanost tolik zastřely porozumění mnoha místům v románu, které prostě bez dobového kontextu a určitého kulturního rozhledu nejde dost docenit.

A ještě dodatek pro studenty: budou se vám snažit klasiku znechutit. Nenechte se. Když je to klasika, je to opravdu skvělé čtení. A platí to i o tomto románu. Ostatně, kde jinde byste se mohli dočíst o tom, čím vším si lze vytřít řiť..?

Podpovrchem
05.05.2016

In vino veritas aneb dobří obři parodují vše pomyslné. Je dobré číst literaturu našich předků, člověk pak zjistí, že lidé jsou stále stejní.

pufina
09.02.2012

Rabelais mě svým dílem uchvátil a také svým slovníkem. Pro renesanci mám silnou slabost. Gargantua a Pantagruel je nádherné dílo!