Hanny Hanny komentáře u knih

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Další z příjemných úniků do světa fantazie za doprovodu Willa, Halta a jiných starých známých. Dokonce jsem se tady dočkala i toho sněhu, když v reálným světě mi chybí :) Jen mi vadí ty otevřené konce, obzvlášť když to dočtu v sobotu večer a v neděli mají v knihovně zavřeno.

16.02.2014 4 z 5

Deník Deník James Patterson

Záhadně jsem se dostala k této knize - zůstala jsem trčet na X hodin někde, kde jsem netušila, že budu muset být, tudíž jsem se nezásobila svými rozečtenými knihami... a musela si vybrat z toho mála, co mi bylo nabídnuto. Sáhla jsem po tomhle - pro mě neznámý autor a trocha romantiky v daném rozpoložení nemůže uškodit. Inu, neuškodilo, ale že by to něco zvlášť přineslo, se taky říct nedá. Strávila jsem nad tím bezmála 3 hodiny, vžila jsem se do příběhu, který byl velmi čtivě napsán... ale na rozdíl od jiných čtenářů mi slza neukápla. Bylo to na mě až přespříliš překypující láskou a neštěstím a osudem a všemi možnými věcmi, které v knihách nevyhledávám. Příště raději sáhnu po nějaké autorově detektivce, které jsou v komentářích zmiňovány.... Ale jak tady tak dumám nad tím kometářem, tak musím uznat, že si asi ten příběh zapamatuju.

Zajímavé bylo žonglování s pěti míčky a líbilo se mi rčení (nebo co to vlastně je) ve smyslu - lepší jeden dnešek než dva zítřky.

P.S. Když tady jsou teď akutální ty soutěže o nejlepší obálku, nemůžu si pomoct a musím ještě zmínit následující :D Čtu to v nějakém zdejším souboru kníh "Nejlepší světové čtení", kde k tomu jsou další tři knihy (Wilbur Smith, Brian Haig a Nicholas Sparks)... je tu malý obrázek obálky, kde je pláž a moře, taková obyčejná, ale příjemná obálka. A tady teď koukám na tu zmalovanou blonďatou paní na obale a tak si říkám, že mít to takový přebal - nikdy bych po téhle knize nesáhla.

P.P.S. Jak tady tak googlím ty obaly, tak to vypadá, že jsem četla nějakou zkrácenou verzi :D Zkrácené verze mi vadí už svou podstatou, ale tohle si číst znovu rozhodne nechci.

04.02.2014 3 z 5

Pravidla hubnutí Pravidla hubnutí Bob Harper

Boba mám ráda. Knížka by byla fajn, ale těsně předtím jsem četla poslední knížku od Jillian - Ovládněte svůj metabolismus, a tím pádem se prostě nevyhnu srovnání. Ta Bobova je podle mě určená širší mase lidí (hlavně mase širší v pase - rýmuju :D), udává základní pravidla zdravého životního stylu jednoduchým způsobem, skutečně pro každého. Recepty jsem jen projela a zkusila asi jeden, ale vypadaly lákavěji než ty od Jill, tak až se k tomu někdy dostanu, vyzkouším další. Ale informace mi nepřipadaly dotažené do konce, Bob čerpal spíš ze svých zkušeností než z vědecky podložených studií (narozdíl od Jill) - což se může někomu zdát jako výhoda, někomu jako nevýhoda. Já preferuju věděčtější přístup, v této knize jsem se toho mnoho nového nedozvěděla, narozdíl od Jillian, která na mě vytasila např. hormon Ghrelin, o kterém jsem dosud neslyšela... Bob píše čtivě, jako by k vám promlouval, má tam pěkné přehledné tabulky, myslím, že účel knihy splnil :)

04.02.2014 4 z 5

Ovládněte svůj metabolismus Ovládněte svůj metabolismus Jillian Michaels

Přečteno jedním dechem za dva dny. Klobouk dolů před Jillian, že dokázala takhle proniknout do tajů lidského metabolismu. Už sám o sobě fakt, že prakticky vše, co řekne, má podložené nějakou studií (viz rozsáhlý rejstřík vzadu), ukazuje, kolik tomu musela obětovat času a energie. Přiučila jsem se pár novým věcem (hormon Ghrelin? co to krucinál je? :D), dokázala ten metabolickej mišmaš zjednodušit a vypíchnout esenciální infromace pro běžného, průměrně inteligentního člověka. Píše krásně lidsky a všechno několikrát zopakuje, takže se to i dobře pamatuje. Nicméně můj plán je projít to ještě jednou kousek po kousku, pomaleji se štítky a u zajímavých věcí, která bych chtěla vyzkoušet nebo na které si mám dát pozor, si nalepit značku :) .... pro Jillian jedno velké "waw".

- Jillian stále opakuje "svinstvo" - docela by mě zajímalo, které slovo tam je v originále :)

20.01.2014 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Nevím proč, ale neodeslal se mi komentář - a to jsem si s ním dala tolik práce :) Píšu znovu:

Knihu Sněhulák jsem byla nucena na chvíli odložit cca před půlkou (na dny až týdny), vrátit se k ní mi dalo trochu zabrat, splývaly mi starší oběti, norská jména tomu zmatku ještě přidala, ale po chvíli jsem se do děje opět dostala a hltala jsem každé slovo až do konce. Zloducha jsem odhalila o pár řádků rychleji než Hole, posledních sto stran byl finiš jak má být... Byl to můj první Nesbo a těším se na dalšího.

"Co je horší? Připravit o život člověka, který chce žít, nebo nedopřát smrt člověku, který chce zemřít?"

- puntíčkářská vložka: nemoc, která je zmíněna, není Berechtěvova (nebo co to bylo za zkomoleninu), ale Bechtěrevova ;)

12.01.2014 4 z 5

Kouzlo sebeuskutečnění - Harry Potter v nás Kouzlo sebeuskutečnění - Harry Potter v nás Mathias Jung

Zajímavá kniha, po jejímž přečtení jsem ještě více přesvědčená a o brilantnosti a inteligenci J. K. Rowling. Dočetla jsem se o postavách z Harryho Pottera ve zcela jiném pohledu, o odkazech na jinou, starší literaturu, o spojitostech a nespojitostech s historickými momenty... část informací, co se v knize dozvíme, nejsou nové, spojitosti jsou některé zjevné, ty běžně vzdělaného člověka napadnou, některé jsou odhaleny autorem a některé si tam autor našel, protože šťourat sea šťourat, až si tam něco vysnít, i když to tam není, je podle mě prostě autorova práce jakožto psychoterapeuta. Připadalo mi, že kapitoly nepůsobí jako celky, ale roztříštěně, že je změť myšlenek naházená pod kapitolu a ne vždy jejich poskládání dává úplně smysl. Ale možná jsem jen hloupá a měla bych si to přečíst znovu, ale až za pár let, až budu moudřejší :)

04.01.2014 4 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Koupila jsem knížku mamce k Vánocům - obě si přejeme jet na dovolenou do Provence, kochat se levandulovými polemi s dobrým vínem v ruce a plným břichem francouzských specialit... Koupila jsem zatím 1 díl a po přečtení je mi nad míru jasné, že u něj nezůstane. Číst knihu mě naplňovalo čím dál tím větší touhou odjet do Provence zrovna, nehledě na to, že chodím do práce a že prostředek prosince. Je lehce napsaná, je čtivá, přestože žádná velká zápletka se "kupodivu" nekoná, je vtipnmá, je kouzelná - když ji čtete, ten pocit, co vyvolá, je jen kousek od skutečného zažití popisovaného... Jediné, co mě zpočátku rozčilovalo, byla spousta francouzských slov a vět, kterým jsem někdy nerozuměla. Postupně jsem si zvykla, nejspíš to dokreslovalo atmosféru celé knihy...
P.S. Dovolená už je tak napůl naplánovaná :)

04.01.2014 4 z 5

Můj nejoblíbenější Harry Potter, jak knižně, tak filmově :)

29.12.2013 5 z 5

Udělej to zítra a další tajemství time managementu Udělej to zítra a další tajemství time managementu Mark Forster

Moje hodnocení je zkreslené tím, že jsem nikdy podobnou knihu nečetla. Svým způsobem se jedná vlastně o učebnici, ale o učebnici, která se velmi lehko čte a snadno stráví. Vše, co se máte na nějakých 170 stranách naučit, se dá shrnout do pár bodů v závěru a kolem nich autor neustále krouží a připomíná je - čímž se vám nenásilně dostanou pod kůži. Neříkám, že souhlasím se vším, co je v knize uvedeno jako nejlepší řešení, ale musím uznat, že nějaké tipy se mi nejspíš hodit budou... Nejdivnější na tom je, že mě to bavilo číst :D

24.12.2013 4 z 5

Podoba Podoba Tana French

Tahle kniha mě bavila. Ano, je silně nepravděpodobné, že někdo bude vypadat na vlas stejně jako jiný člověk a že si záměny nikdo z "rodiny" nevšimne... a tak dále, ALE na druhoui stranu proč ne. Dějou se i divnější věci a o obyčejných věcech není tak zábavné číst a nejspíš ani psát. Styl psaní mi celkem vyhovuje, jen se autorka občas až moc rozkecává a děj natahuje - stejný problém jsem měla i u knihy V lesích. SPOILER: Také mi přišlo, že v závěr samotný je až moc zdlouhavý, když příběh vlastně skončil o desítky stran dřív než kniha, rozjímání na konci mi připadalo zbytečné a vynuceně hrající na city - otec, návštěva Abby, prstýnek od Sama? (neříkalo se tam někde, že spolu jsou asi 3 měsíce? nevypadalo to, že během operace Zrcadlo jim to spíš moc neklape? - to mi přišlo hodně přehnané. Ale Hlohovec sám mi učaroval, stejně tak to zvláštní propojení oněch postav (trochu mě mrzí, že o Danielově minulosti toho nakonec moc nevyšťourali), to, že každá postava byla charakterově odlišná, a přesto zapadla, celá atmosféra Hlohovce byla prostě tak dokonalá, jak bylo asi autorčiným záměrem. Takže knížku jsem si užila, ale dovedu si představit, že bych si ji mohla užít i víc :) Takhle za 3 a kousek hvězdy :)

01.06.2013 4 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Četla jsem od Coelha Alchymistu a Veroniku, obě knihy mě velice zaujaly, byla jsem jimi nadšená. Těšila jsem se na další knihu tohoto autora, jen jsem nevěděla, po které sáhnout, a bála jsem se, že když je laťka nastavena tak vysoko, že budu zklamaná. Osud rozhodl za mě, když jsem jednou dostala do ruky darem Jedenáct minut. Knihou se prokousávám už několik měsíců, ne a ne ji dočíst - až teď, když jsem ulehla s chřipkou, jsem to dokázala. Nenašla jsem v knize nikoho, s kým bych se mohla ztotožnit nebo někoho, koho bych za něco obdivovala, ani nikoho, koho bych třeba litovala nebo mě vlastně zajímal jeho příběh. Maria je obyčejká holka odnikud, která vyrazí do velkého města a hned se nechá zlákat "dobrodružstvím", jehož strasti nám nakonec ani přliš neodhalí, pouze opakuje, že je nešťastná. Její pseudofilosofické myšlenky o lásce a sexu u mě nepadly na úrodnou půdu.... no a u postavy Ralfa jsem se občas musela zamyslet, jestli je vůbec skutečná... takže, bohužel, byla jsem zklamaná.

Co ovšem na mě nějak působilo, bylo prostředí knihy. Jsem docela zlákaná vyjet na výlet do Ženevy a projít se u břehu Ženevského jezera (s botami na nohou, samozřejmě!).

08.02.2013 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Trochu zklamání, ale zase že by to měla být 37. nejhorší kniha, to se mi taky až tak nezdá...pro mě lehce podprůměr. Docela mě zajímá, jak moc tomu ubral předklad, jak tady někteří zmiňují... Jinak četlo se to samo, stránky utíkaly jako nic, Anastasie mi teda nesedla, už začátku jsem si o ní myslela své, Christian mi přišel jako taková roztříštěná osobnost, na jednu stranu tajemný, že by i mě snad přitahoval, ale potom v jiných situacích až přehnaně normální... jakoby si autorka někoho vysnila a on reagoval podle toho, jak si přeje, ale aby to nebylo tak dokonalý a měl teda nějakou chybičku, tak bude posedlej dominancí.... nejsem moc přesvědčená... ale zvědavá jsem, to zase jo, tak zkusím příští knihu v originále, aspoň si pocvičím angličtinu :)

02.12.2012 3 z 5

Kosti na popel Kosti na popel Kathy Reichs

Moje první přečtená knížka od Kathy Reichs. Když jsem zjistila, že Bones má něco jako svoji knižní předlohu, měla jsem ohromnou radost. Zpočátku čtení to bylo trochu zklamání, protože Temerance Brennanová nemá s Kůstkou nic společného kromě povolání. A je jedinou postavou ze seriálu, která je i v knize... A ty věty ve francouzštině a dlouhý názvy institucí - nejdřív francouzsky, pak anglicky, resp. česky.... No nějak jsem to překousla a začetla se. Byla jsem velmi zvědavá, jak to všechno dopadne, takže jsem to zhltla rychle :) Určitě to není nejlepší knížka, kterou jsem kdy četla, ale mám slabost pro soudní lékařství a kde je ho jen kousek, tam jsem spokojená... takže to uzavřu jako průměrný zážitek a ještě si od Kathy Reichs určitě někdy něco přečtu.

18.11.2012 3 z 5

Hříšný kanec Hříšný kanec Simona Monyová (p)

Vtipná knížka, i když občasná vtipná přirovnání byla poněkud kostrbatá. Sem tam tam byla i nějaká ta pravopisná chybka... ale přečteno za dva večery. Po dlouhé době jsem se do něčeho začetla. Příběh byl předem docela očekávatelný, ale nadruhou stranu mě v některých ohledech překvapilo jednání hlavní hrdinky... Kniha byla asi i přínosem, donutila mě k tomu, abych se zamyslela sama nad sebou :) A ten název je naprosto boží :) A obálka taky!

05.09.2011 4 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Will nám roste přímo před očima :) Kniha pro mě má velice překvapivý moment na samém začátku, v průběhu příběhu narazí hrdinové na spousty překážek, nicméně spousta zvratů je očekávatelná (nemluvě o jejich rozřešení) a dost dobře očekávatelný je i konec :) To nemění nic na tom, že je to příjemné čtení a já si naprosto uvědomuji, že kdybych četla Hraničářova učně před lety, byla bych nadšená! Teď si dám asi pauzu, než si přečtu další díl (přece jen mám na seznamu i mnoho dalších knih).

15.07.2011 4 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Dočetla jsem další z řad dobrodružství hraničářova učně Willa a jsem spokojená. Kniha se čte úplně sama, je psaná lehce a svižně, čas ani člověk nevnímá. Nicméně je to poněkud pohádkovější, než bych čekala. Je pravda, že hlavními hrdiny jsou vlastně větší děti a s nimi už se mi tolik nedaří ztotožnit :) Ale už se těším na další díl!

06.07.2011 4 z 5

Vnitřní lékařství Vnitřní lékařství Pavel Klener

Za rok to budu číst znovu ke státnicím, ale jinak velice vyhovující, pěkně uspořádaná a čtivá... oproti jiným učebnicím interny je tam dobře i kardiologie a diabetes :) (ale jsem ráda, že zas na chvíli můžu číst beletrii :D)

11.02.2011 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Po hodinách (dnech) ležení v učebnicích mi přišel vhod. Je pro mě těžké najít něco, co mi pomůže v odreagování. Často když otevřu novou knížku mám problém se začíst, občas se přistihnu, že se snažím daný text memorovat (zvyk je železná košile), což mi tu knížku znechutí a musím ji odložit na později... ale tohle mi sedlo, po pár odložených knihách to bylo to pravé a už se těším na další díl... ale mezitím to proložím jednou tou chudinkou odloženou :)

04.01.2011 4 z 5