Hanny Hanny komentáře u knih

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

!!!SPOILERY!!!
Třeštíková má pěkný styl psaní. To je na této knize to jediné pěkné. Forma nad obsahem.
Je těžké psát za druhé pohlaví, nechápu, že se do toho vrhla ve své prvotině. Aspoň tedy doufám, že muži ve skutečnosti takto nepřemýšlejí, že v nich je trochu víc než jen nízké pudy.
Zamotání příběhu do telenovely pro děj jako takový zbytečné.
Smrt jedné z postav mi přišla jako nehoda. Celá ta situace byla divná. Dospělý muž, který přefikne kdeco, zareaguje na svlečenou dívku, po které půl knihy touží, útěkem??? Vážně? A ta dívka se bleskově obleče a běží za ním??? Proč? Jaký k tomu má důvod? A když ji při tom běhu srazí tramvaj, proč mu to dávají za vinu?
Bohužel, nelíbilo se mi to.

01.11.2019 1 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Jako sloupky jednou za čas - proč ne, ale jako celek prostě NE. Je to stále to samé dokola, dočítala jsem to už jen z nutnosti, abych to měla za sebou. Krásné ilustrace - kniha by stoupla na kvalitě, kdyby tam byly jen ty obrázky.
Bohužel.

01.11.2019 1 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Pozor SPOILERY!!!
V knihovně se mi rozšířily zorničky, když jsem zahlédla knížku od Keplera. Ani jsem si nepřečetla, o čem je, rovnou jsem se vrhla na první kapitolu... byla jsem překvapená, kam se děj ubírá, tak jsem později svou chybu napravila, a navzdory mým nově nabitým poznatkům, jsem už knížku dočetla. Je čtivá, děj je napínavý, tak to šlo rychle a samo. Ale hlavní hrdinka mi k srdci nepřirostla, popisy čínského města byly rozsáhlé, až mi to přišlo zmatené, některé činy až příliš snadné (sestra má v cizí nemocnici přístup k vysoce rizikovým lékům), něco byla až dost velká náhoda (zrovna tenhle psycholog ze všech lidí je napojen na síť zločinu předsmrtné říše)... postě mě to ve výsledku vlastně moc neuspokojilo. Konec vcelku předvídatelný. No a otázka, na kterou jsem čekala odpověď, zůstala nezodpovězena. Nebo jak jsem četla rychle, tak mi unikla...

24.07.2017 2 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

!!! SPOILERY!!! číst až po přečtení knihy :)
Průměrná kniha, pro mě zatím průměrné autorky. Přečetla jsem si knihu, která ve mně prakticky nic nezanechala, ale byla napsaná čtivě (což je rozhodně důležitý aspekt - pro mě, nebaví mě přelouskávat větu po větě násilím a hledat mezi slovy souvislost).
Četla jsem asi týden, došla jsem k tomu tzv. "zvratu" a odjela na dovolenou na 3 týdny bez této knihy. Smutné je, že když jsem se vrátila, stále jsem se neměla k tomu těch několik málo stran na konci dočíst, navíc jsem si vlastně moc nepamatovala, o čem kniha byla. Když jsem se k tomu dokopala, tak jsem si tedy příběh vybavila.... ale už tohle svědčí o tom, že můj zápal asi nebyl na 5 hvězdiček.
Hypnóza, hypnoterapie a alternativní medicína - za mě NE. Není to můj šálek čaje, mám vůči tomu předsudky (nejsem na to hrdá) a kroutěj se mi oči všemi směry, když někdo vysloví "alternativní". Hlavní hrdinka mi k srdci příliš nepřirostla nejen kvůli své profesi, ale tak celkově.
Hlavní téma se stalkerkou nijak zvlášť negradovalo, vlastně se téměř nic nestalo, Saskia mi až na tuhle svoji "úchylku", byla vlastně sympatičtější. Tohle téma nebylo podle mě zpracováno dobře, i to, jak to na konci jen tak přestalo. Ze dne na den. Asi že měla s kým plést svetry.... :)
A to "jupí, jsem těhotná ve tříměsičním vztahu (protože jsme nepoužili tenkrát ochranu), kdy můj vyvolený má dítě a stalkerku... ale asi to cítí stejně, protože mě po tak krátké době žádá o ruku a představuje mě rodičům své mrtvé manželky"... nebudu komentovat :)
Manželovo tajemství se mi asi líbilo víc, i když taky mělo své vrtochy.
Co nelze knihám autorky upřít jsou krásné obálky knih.

01.08.2016 3 z 5

Hanka v Paříži Hanka v Paříži Ilona Borská

Není to úplně můj šálek kávy, ale kniha se mi dostala do ruky, tak jsem ji během dvou dnů přečetla. Jmenuju se Hanka a o Velikonocích jsem byla v Paříži, tedy důvod, proč mi ji mamka v bazaru koupila, hned jak ji uviděla, je zřejmý :) Čekala jsem nějakou zápletku, nějaké drama.... resp. nějaké oživení romantického dívčího čtení, ale to bohužel nepřišlo. Svět módy v Paříži vypadá dnes asi jinak (ale tyhle pasáže mě bavily nejvíc), čeští novináři měli velké štěstí všude, kde mohli,, trochu mě mrzelo, že jsme se nedozvěděli, jak dopadly Hančiny články a jestli dostala tolik prostoru (tři dvojstrany :)), se kterými počítala.... a ten jejich románek taky žádnou zápletku neměl, už od začátku "tokali", nikde nebyl žádný problém ani překážka, tak plynule přešli do vztahu... Kdybych si neužívala Paříž a módní svět, tak by to bylo ještě o hvězdičku méně.

21.05.2015 3 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Jsem na rozpacích v hodnocení mezi 3 a 4*. Můj příspěvek bude nejspíše obsahovat !!SPOILERY!!.
Slyšela jsem o knize jen samou chválu a že prý si to musím přečíst. Tak jsem tedy udělala, nelituji toho, příběhy mě přivedly k rozličným úvahám, nicméně jsem čekala víc, o dost. Nejvíce mě bavila Stepforská panička Cecilia Fitzpatricková a to jak zvládá milion věcí za den (ten stejný den, který u mě má jen 24 hodin :)) (to nemyslím ironicky, představuje můlj nesplnitelný ideál)
Ano, všechny pravdy jsou dány úhlem pohledu a ano, svět je velikánská spletitá změť křižovatek a my se musíme co chvíli rozhodnout, jestli se vydáme tudy nebo jinudy... jak se říká - delší, ale zato horší cestou :) A někdy to holt něco rozhodne za nás. To ale není žádná novinka. Zde tolik opěvovaný epilog se mi na jednu stranu líbil, že znovu tuto skutečnost připomněl.... ale prostě nemám ráda, když si autor vymýšlí, co by Jannie dělala, kdyby nezemřela a že byl Polly byla tenistka, kdyby nepřišla o ruku. Vím, že celá kniha je vymyšlená, ale nejsem zastáncem vymyšlených alternativních životů, na které autor poukazuje jen čistě pro waw efekt, aby lehce dojatý čtenář tu slzu fakt ukápl.... nebo aby ta spadlá brada vyryla ďolík do podlahy ještě hlouběji.
Že by Jannie nikdo nediagnostikoval Marfana do 17... OK, budiž (a to navzdory neustále připomínaným dlouhým hubeným končetinám snad při každé vzpomínce na ni) ... ale že by u vraždy mladé dívky soudní patolog odfláknul tak pitvu, že by si nevšiml, že neumřela na uškrcení, ale na prasklý aneurysma??? To už je na mě moc.
A uzavření kruhu ála dcera za dceru mi taky připadá přitažené za vlasy a až moc uměle vytvořené.
Manželovo tajemství je celkem zjevné minimálně nekolik desítek stránek před odhalením....
Nejvíce na mě zapůsobil moment, kdy Cecilia, již vědoucí, sedí s tchýní v kuchyni a zjistí, že nejen ona je vědoucí... z toho mi šel mráz po zádech.
Jinak souhlasím, že ženskost reakcí je prosáklá celou knihou, nejednou jsem se se tam viděla :)
Psaná je čtivě, ideální na dovolenou na hory, kdy po lyžovačce zalehnu do postele a nechám se s ní příjemně kolíbat :) Za ten týden se přečte anjc cvaj :)
Když tak čtu ty svoje výhrady, dávám 3*....

25.03.2015 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Knížku jsem přečetla. Tím se asi tak dá vyjádřit veškerý můj pocitový vjem z knihy. Protože jsem ve škole občas i dávala pozor, věděla jsem, jak kniha dopadne, takže (nejspíš jako u většiny lidí) žádné překvapení na konci, z něhož by mi klesla brada, se nekoná. Příběh se zezačátku loudá, loudá, před koncem mírně graduje a pak skončí. Naprosto chápu, že někdo knihu odloží, protože ty doslovně se opakující pasáže s růžolíci dívkou v černých šatech a další mě otravovaly úplně stejně, nicméně pomáhaly vykreslit hlavní postavu, tak budiž...
Připadá mi zajímavé, jak si tak pročítám komentáře níže, že se čtenáři dají dělit na dvě skupiny - ty dle nichž se postava p. Kopfrkingla charakterově výrazně promění, a ty, kteří si myslí, že zůstává nadále stejně emočně plochý, ne příliš inteligentní a snadno manipulovatelný. Já se ztotožňuji s druhou skupinou a s příspěvkem Gimliho....
Film jsem zatím neviděla, ale je tak legendární, že když už jsem konečně přečetla knížku, dovolím si se na něj také podívat :)

23.02.2015 3 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Bohumil Říha

Dokonalé. Dětská část mojí duše je konečně po 22 letech uspokojena :) Když jsem byla malá, chtěla jsem, aby mi naši tuhle knížku koupili na dovolené v J Čechách. Místo toho mě vyfotili, jak brečím před Hlubokou. Od té doby jsem na Heidi dávno zapomněla, jen při prohlížení starých fotek z dovolené se nad tím usmíváme. Nu a letos jsem ji k mému velkému překvapení našla pod stromečkem.... :)

05.02.2015 5 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Vraní dívku jsem tedy ani omylem nepřečetla jedním dechem - dokonce se nějak stalo, že asi na 70. straně jsem knížku na delší dobu odložila a pak jsem si těch 70 stran musela přečíst znovu, abych byla trochu v obraze. Kniha mě záměrně mátla přeskakováním v čase, místech i lidech (tři základní ukazatelé orientace člověka, mimochodem). Vadilo mi, že na začátku kapitoly (úseku knihy nazvané nějakým místem z děje) trvalo kolikrát na můj vkus velmi dlouho, než jsme zjistili, o které z těch žen se zrovna mluví, těžko se mi orientovalo v časové linii... a ty místa se švédským názvem mi to taky neulehčily :D Prostě jsem tím chtěla říct, že bych to nevyprávěla od začátku do konce, to by ztratilo z napětí, ale zkusila bych to lépe poslepovat.

Dál bych sundala tu nálepku o silných povahách, je zbytečná. Podle mě tam není nic tak naturalisticky vylíčeno, aby se mi zvedal žaludek, spíš je vše v náznacích, někdy větších, jindy více přímočarých. Milenium od Larssona mi přišlo podané drsnější formou. Jako jednoznačně je tohle tematicky pro silnější nátury, ale s tím se prostě počítá, většinou lidi vědí alespoň bazální motiv knihy, do které se pouštějí. Nechci se opakovat, ale taky mi to nedá - Severský knížky a filmy jsou prostě všeobecně pro silné povahy, pro mě z toho plyne ponaučení - Neber si za muže Seveřana, jsou tam samí úchylové :D Larsson, Nesbo, jestli neviděli film Zlo, tak se na něj nekoukejte :) - ten je pro nejsilnější povahy, po něm se mi chtělo zvracet ještě dva dny a nejsem si úplně jistá, jestli nelituju, že jsem ho viděla.... ale to jsem odbočila.

Čekala jsem asi něco jiného. Další díl si přečtu.

18.12.2014 3 z 5

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

Čechov by měl Klusovi líbat ruce, jak to tady tak čtu :D
No jo, mě taky nalákal Klus :) Šla jsem na to jako detektiv... tak jsem ho poslouchala, říkala si, že to je podezřelý ty ruský jména v písničkách... pak jsem je googlila... a vyšel mi Racek od Čechova.... a pak! jsem si vzpomněla na verš "duše je racek, létá u jezera"....aha! aha!. .. a řekla jsem si, že jsem fakt dobrá, dočetla jsem se, že Tomáš Klus učinkoval dlouhou dobu v divadelní hře Racek - všecko to sedělo, prsy se mi dmuly pýchou.... a pak mi docvaklo, že celý album se jmenuje Racek a kdybych nebyla takovej trol, došlo by mi to dávno a o dost snadnější cestou :)))))))))))) Ono to žádné tajemství není :D
Jinak ta divadelní hra se mi líbí. Nikdy jsem ji neviděla, jen teď přečetla. Má zajímavý postavy, nad kterýma mě to nutí přemýšlet. Jsou tam velké city, propletené vztahy, alkohol, smrt, ale i znuděnost, nadhozené téma venkov vs. město, chudoba vs. bohatství... ale mně osobně se nejvíce líbí ta psychologie podivným způsobem smýšlejících lidí. No, já ještě budu asi chvíli přemýšlet. Nejvíc mi vadila Arkadinová, tý bych kolikrát jednu flákla. Některých mi bylo líto.... no, prostě vyvolalo to emoce a to je to, co tak od knih očekávám :)

26.11.2014 4 z 5

Memento Memento Radek John

Knížka se mi líbila. Příběh gradoval spolu s Michalovou závislostí, která byla velice hezky vylíčená. Fuj, ty zvředovatělý nohy jsem až cejtila v pokoji, jak jsem se do toho vžila.... Knihy i filmy o drogách jsou sice zajímavý, ale vždycky smutný. Ono to ani jinak nejde. Já jen nevím, jestli na ty postavy (feťáky) mám bejt naštvaná nebo mi jich má být líto. Tyhle pocity se mi při četní/sledování filmů střídají.

24.11.2014 4 z 5

Poslední chirurg Poslední chirurg Michael Palmer

Čekala jsem víc... Možná vlastně míň :)

Míň "akce", míň klišé, míň očekávaných zvratů... ne, ne, Palmer si mě do svých spárů prozatím nezískal...

19.11.2014 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásná knížka plná citu.
Jednoznačně originální způsob podání, kdy vypravěčkou je smrt sama.
Kontrast války a čistoty dětské duše, která mnohé nechápe a vnímá to po svém, až postupem času všemu přichází na kloub.
Líbí se mi, že čtení, slova a knihy mají v ději své opodstatnění, že díky nim dochází k důležitým zvratům a mění osudy. Stmelují důležité postavy.
Tak trochu jiný pohled na 2. světovou válku.
Nádherné slovní obraty a věty, které by vytrženy z kontextu dávaly pramalý význam, ale takhle dokonale vyjadřují děj i emocionální zabarvení situace. Kéž bych tak mistrně vládla slovům jako Markus Zusak.
Mrzí mě, že jsem si během čtení některé krásné věty nepřepsala. Asi si to budu muset jednou celé přečíst znovu :)

02.11.2014 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Čtivé, ale ne tak moc, že bych chodila s knihou v ruce od rána do večera. V průběhu čtení jsem si vzpomněla, že jsem kdysi viděla film se slečnou Marplovou... Tak jsem si na csfd našla, že to byla zrovna Mrtvá v knihovně, že jsem film hodnotila. Myslíte si, že jsem si pamatovala, kdo je vrah? Ani omylem. Naštěstí mě moje krátká paměť nepřipravila o napětí z rozuzlení :) Navíc tam nebyl žádný zahradník ;)

28.10.2014 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Knížka mě bavila, stránky mi ubíhaly jako na závodě.... Rozhodně jsem si to užila. Jediná věc, co mi vadila - bylo to předvídatelné. Nemůžu říct, že jsem od začátku věděla, co se stane a jak to dopadne, ale tak 10-20 stran předtím, než se to stalo/jim něco došlo, jsem to prostě věděla dřív a tím pádem mi tam chyběl ten "waw moment", nějaký to překvápko, co by mě posadilo na zadek. Browna mám ráda, je to už nějaká doba, jsem od něj nějaké knihy četla... ale brzy si hodlám přečíst další.

21.09.2014 4 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Ještě jsem od něj nic nečetla, tohle bylo moje první setkání s Vieweghem. Četlo se to snadno, samo. Zpočátku jsem uvítala jeho styl, jeho prokládání textu citáty, úvahami i promluvami ke čtenářům - cítila jsem se součástí děje :) Nicméně po nějakých 150 stránkách už mě to rušilo, protože toho bylo až moc. Příběh samotný je tak trochu stylistickou stránkou odsunut do pozadí.... celkově to byly příjemné chvilky strávené s Oskarem a Beátou, ale co, bylo, to stačilo :) Ale Viewegha si ještě určitě přečtu.

04.09.2014 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Dobrý. Dobrý je za tři. Prokousávala jsem se 1. polovinou asi tak celé léto, abych potom sfoukla 2. polovinu za cca 3 dny. Začátek pro měl byl nezábavný, nedokázala jsem u něj udržet pozornost.... tak nějak nemastné, neslané... nutila jsem samu sebe to dočíst.... když jsme se přehoupli přes tu polovinu, četla jsem rychleji a s větším zaujetím a úplně poslední stránky jsem zhltla coby dup. Tohle mě jednoznačně nepřesvědčilo, abych se hned vrhala na dalšího "Holyho". Četla jsem Sněhuláka a ten mě zajímal celkově víc, určitě jsem se do něj nemusela nutit. Takže si teď dám od Nesba pauzu a pak zkusím, co budu říkat na Doktora Proktora :)

02.09.2014 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Úchvatné, jedním dechem, nešlo jinak než plynuje přejístna poslední díl.

19.04.2014 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Wow!
Pro mě trochu pomalejší rozjezd, ale pak to jelo jako drak! Těším na další díly Milenia, ačkoliv mi připadá tahle kniha svým způsobem docela ukončená... vůbec netuším, o čem další knihy jsou (ani u téhle jsem toho moc o ději nevěděla). Paráda.

11.03.2014 5 z 5

Šťastné a veselé... Šťastné a veselé... * antologie

Divná směsice pro mě povětšinou průměrných povídek, které se nutně nemusejí odehrávat na Vánoce... a tím pádem je prakticky vzato nic tematicky nespojuje. Tak třeba další várka bude lepší, podle zdejšího hodnocení to tak vypadá....

16.02.2014 3 z 5