hankapimi hankapimi komentáře u knih

Sestry z Titaniku Sestry z Titaniku Patricia Falvey

Taková romantcká letní oddychová jednohubka na dovču. Dobře se čte, jedna ségra Popelka, druhá do sebe zahleděná Marfuša. Však on je život obě trošku srovná...

14.09.2023 3 z 5

Matčino tajemství Matčino tajemství Dilly Court

Odpočinkový příběh o nešťastné matce, která se musí vzdát své dcery kvůli dominantnímu otci i tehdejší dobové morálce. Tenkrát si mužské pokolení ušilo zákon o manželství podle svých potřeb. Žena ztrácí po svatbě právo na svůj majetek, který se stává manželovým vlastnictvím, stejně jako ona sama. To se pak těžko bojuje za cokoliv... Ovšem ty autorčiny romantické obraty o tom, jak cítila pečeť jeho úst na svých rtech, ty mne spolehlivě rozesmály...

07.09.2023 3 z 5

Pod Jižním křížem Pod Jižním křížem Barbara Bickmore

Čekala jsem oddechovou slaďárnu jako u Létající lékařky, ale byla jsem příjemně překvapená. Pod Jižním křížem je spletitější příběh o životě Hallie, která se chce vymanit z bezútěšné hornické kolonie v Newcastlu. Přijme nabídku dětského kamaráda Chada, aby za ním připlula lodí do Austrálie a vzala si ho za muže. Dramatickou cestu lodí s trestanci na palubě a seznamování s novým domovem B.Bickmore vykreslila tak přesvědčivě, jako bych plula s nimi. Anglie v té době trestala neobyčejně krutě, za krádež bochníku chleba z hladu i sedm let, věznice byly plné a tak vězně deportovala do Austrálie, čímž přispívala k osídlování této země. Hallie si zamilovala nádhernou zemi s jasným nebem, svěží zelení, hejny ptáků a čistým vzduchem. A v průběhu dalších let také dokázala porodit děti, rozmnožit manželův majetek pozemků, pastvin, ovcí a koní, přežít sucha i povodně. Neskutečně dobře jsem si početla, tento příběh mi kápl do noty, smekám před autorkou pomyslný klobouk a netradičně plný počet. Doporučuji k přečtení, kdo má rád hrstku dobrodrůža, trošku historie, špetku romantiky, bude se vám to líbit !

31.08.2023 5 z 5

...a hvězdy mlčí ...a hvězdy mlčí Archibald Joseph Cronin

Zachtělo se mi znovu si přečíst něco z tvorby pana Cronina, kterého jsem naposled četla k maturitě, což je už několik desetiletí. V žádném případě to není oddychová četba. Autor je mistr slova a čtenář prožívá zbytečné válečné krveprolití, vraždění lidí po tisících granáty, kulkami, bombami a šrapnery. Stejně tak hluboce prožívá těžký život horníků i jejich rodin, žen a děti havířů, připoutané k dolům. Bylo jen otázkou času, kdy se stane důlní neštěstí, v zájmu co nejvyššího zisku se nedodržovala bezpečnostní opatření a životy horníků a jejich rodin měly jen nevalnou hodnotu. Všichni byli podvyživení, věčně hladoví, chodí bosí, trpí nedostatkem oblečení. Z tohoto života není úniku a po takovém smutném a pesimistickém románu si budu muset najít nějakou oddychovku na vyvážení .. Četla jsem i Hrad mistra kloboučníka, také vážné a smutné téma. Skládám panu Croninovi pomyslnou poklonu a doporučuji.

29.08.2023 5 z 5

Létající lékařka Létající lékařka Barbara Bickmore

O strhujícím příběhu se fakt nedá mluvit, ale přála jsem si oddechovku a té se mi vrchovatou měrou dostalo.

05.08.2023 3 z 5

Volání ptáka kivi Volání ptáka kivi Sarah Lark (p)

Poslední díl historické ságy se zaměřil na Glorii a Lilian. Ze sebestředné Kury je světoznámá pěvecká hvězda a ani netuší, že její dcera je nešťastná a vykořeněná. Bylo mi jí hrozně líto, prožívala jsem s ní depresivní nálady i beznaděj. Ovšem hrozně mne překvapilo, do jakého odvážného a nebezpečného plánu se Glorie pustila. Lillian byla vždycky srdečná a výřečná, což ji s nepraktickým manželem zachránilo od bídy. A celým třetím dílem se prolíná nešťastné rozhodnutí Jacka odejít do války. Popisované válečné hrůzy, smrt, amputace, zmrzačení a nesmyslnost válečných konfliktů se mi vždycky těžko čte. Suma sumárum krásná sága z Nového Zélandu, doporučuji ke čtení, netradičně opět plný počet !

25.07.2023 5 z 5

Maorčina píseň Maorčina píseň Sarah Lark (p)

Maorčina píseň se posunula k další generaci, Elaine miluje koně a sobecká a sebestředná Kura babičku Gwyn i mne neustále vytáčela. Po své maorské matce Maramě zdědila krásu i vynikající hlas a také měla své sny a touhy. Dozvíme se podrobnosti o těžbě uhlí, těžké práci horníků ve špatně zabezpečených štolách a nevyhnutelnému důlnímu neštěstí z důvodu nenasytnosti majitele dolu. Poutavá historická sága, mistrně napsaná, doporučuji.

25.07.2023 5 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Krásná sága z Nového Zélandu, vysněném ráji na zemi. Poutavá četba, při které se dozvíme zajímavosti o těžké dřině při chovu ovcí, koní i psů, spolužití Maorů s novými osadníky, rodinná tajemství, lásky i nenávisti, lov velryb a vorvaňů. Sledujeme dlouhou cestu lodí z Londýna za účelem vdavek Gwyn a Helen a také jak si poradí s dalším životem. Autorka nám popisuje krásu Nového Zélandu, rozlehlou krajinu s majestátnými horami, roztroušené farmy s dobře živenými ovcemi, kravami a koňmi na úrodných pastvinách. Skutečně šmakózní čtení, autorka putuje mezi mé oblíbené, netradičně plný počet, doporučuji !

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Už po několikáté jsem si slibovala další díl Na králův příkaz číst pomalu a šetřit, ale je to marné, je to marné, je to marné ... Na okraj je tam zmíněno korunování markraběte Karla římským králem 11. 2. 1346 a počátky konfliktu mezi Anglií a Francií , která přeroste ve stoletou válku. Já prostě tyhle čtivé středověké pohádky pro dospělé od pana Niedla miluji, plný počet a doporučuji všem otevřít jakoukoliv knížku od Fr. Niedla a rázem budete jeho věrným fanouškem !!

10.06.2023 5 z 5

Polibek vítězů Polibek vítězů Marie Rutkoski

Arin si vyzkoušel roli otroka a Kestrel si musela také vyzkoušet těžký život na nucených pracích, které málem nepřežila. Její bystrá mysl je ta tam a čeká ji namáhavá cesta ke zjištění, komu věřit a co se v minulosti všechno stalo. Její excelentní, leč riskantní nápad ve stolní hře s císařem se mi moc líbil, vždyť šlo o všechno...

05.06.2023 3 z 5

Zrada vítězů Zrada vítězů Marie Rutkoski

Zrada vítězů byl takový "vyvatěný" díl, nastavovaná kaše. Kestrel je sice skvělá lhářka, ale čím dál víc se jí její záměry nedaří. Jediné, co by se dalo vytesat do kamene je rozhovor s otcem : "Potřebujeme další vojáky, armáda mele z posledního..." "Tak přestaň zabírat nová území..."

05.06.2023 2 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Kdybych byla ve věku "dítě, mládež, dívka", pro které je četba určena, tak bych si Kletbu vítězů zřejmě víc užila. Zajímavé pojetí dvojice Kestrel a otrok Arin, jejich jednání, chování a myšlenky nabraly na obrátkách, když došlo ke dramatickému obratu a výměně rolí...

05.06.2023 3 z 5

Město rozkvětu Město rozkvětu Beverly Swerling

Hlavními postavami Města rozkvětu je další potomek linie Turnerů, zdatný podnikatel a stavitel Josh a jeho manželka Mollie s tetou Eilleen. Zajímavé nápady, konkurenční prostředí, podrazáci a vrahové, nekalé praktiky, násilnosti a snaha o narušení výroby a plynulosti staveb. Výroba ocelových nosníků a jejich doprava pro stavby výškových budov, nákupy pozemků, krachy bank a nové vynálezy pana Bella a Edisona čtenáře zajisté přikovají ke knize. Série Města se mi líbila, moc. Doporučuji k přečtení a opět plný počet.

18.05.2023 5 z 5

Město naděje Město naděje Beverly Swerling

S Městem slávy jsem se musela trošku poprat, jako by ten díl psal někdo jiný... Město naděje se mi líbilo, stejně jako první díl. Čtenář nakoukne bližším pohledem na život a mentalitu Číňanů, hlavně kvůli milence Samuela jménem Mej-chua a její dcery Mej Lin, dozví se o hrozném zvyku ovazování a lámání chodidel malých děvčátek nebo o zničujícím "polykání bílých oblaků". Při operacích se začíná prosazovat anestézie etheru či jeho derivátu chloroformu. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací, doporučuji k přečtení, netradičně plný počet.

18.05.2023 5 z 5

Město slávy Město slávy Beverly Swerling

Město snů mne nadchlo, s Městem slávy jsem se musela trošku poprat. Piráti, mořeplavci, přístavní dělníci, Židé, otroci, děvky, Číňané, chudí i boháči. Počátky obchodování s čínským hedvábím, porcelánem i čajem. Ukrytý poklad jako dědictví a jeden z divů světa diamant Velký Mogul z Kantonu se prolíná celým příběhem. Podivné existence, které chtějí rozbít a rozvrátit Unii, nekončící boje a bitvy. Jedna z hlavních postav Joyful Patrick Turner vyrůstal do 16 let v čínské obchodní kolonii Kantonu a poté se vrátil do New Yorku, aby tam studoval na lékaře. Těšila jsem se, že se dozvím něco o tomto čínském období, ale nebylo mi přáno a docela mi to v příběhu chybělo. Tak si třeba víc pošmáknu na dalším dílu Město naděje...

28.04.2023 3 z 5

Město snů Město snů Beverly Swerling

Absolutní nadšení , další moje nově objevená skvělá autorka ! Neobyčejně poutavě namíchaný historický román o budování New Yorku holandskými osadníky, počátky lékařství, léčitelství, očkování a chirurgie. Náboženská nesnášenlivost, která je z dnešního pohledu naprosto nepochopitelná. Katolická, protestantská či židovská víra je člověku naprosto k ničemu, kručí-li mu hlady v žaludku. A k čemu je Američanům vláda, sídlící až v Londýně ? Po mnoha bojích za nezávislost v čele s Washingtonem a průtazích ratifikovala tato bývalá britská kolonie společnou ústavu a stala se součástí Spojených států amerických. Nechybí ani pohled do obyčejného života chudých i bohatých, vojáků i prostitutek, lidí statečných i nečestných, otroků. A také špetka lásky a nenávisti, zrada a pomsta, hrdinství, statečnost a zbabělost. Moc sem si četbu užila a vychutnala, popřeji románu netradičně plný počet, doporučuji.

18.04.2023 5 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Josie má za mámu prohnanou a zkaženou prostitutku. Neví, kdo je její otec, tak si vymýšlí otce imaginárního. Chtěla by studovat, ale nemá peníze na školné a plácá se v prostředí, do kterého se narodila a ze kterého chce za každou cenu pryč. Korunu tomuto příběhu nasadila laskavá bordelmamá, taková se snad ještě nenarodila... Za mne těžko uvěřitelné. Přečetla jsem od autorky Sůl moře a dám ještě šanci V šedých tónech na doporučení zdejších komentářů.

05.04.2023 2 z 5

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Napoleona sice národ miluje, ale zbytek Evropy ho nenávidí. Hermína se vrací na rodný zámek Meuron a snaží se opravit i doplnit interiéry zámku a také obnovit zámecký park. Jádro kultivované společnosti z jejího dětství bylo nenávratně pryč. Noví sousedé a místní obyvatelé byli většinou udavači, kteří se zasloužili o smrt svých sousedů, dokonce rozkradli jejich majetek a v období největšího hladu kšeftovali s dodávkami potravin. Potom převlékli kabáty a vydávali se za oběť minulého režimu. Takovou společnost plodí jen revoluce... Vrstvy se promíchaly, staré úplně neustoupilo a nové úplně nezvítězilo. A u vesla se většinou udrží ne ti nejschopnější, ale ti, co nejlépe dokáží plout s proudem a mají na to žaludek. Ale to není nic nového, na to už si ztěžovali antičtí filosofové... Završení pětidílné historické ságy a hlubokou poklonu paní H. M. Körnerové, doporučuji.

03.04.2023 4 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

Umanutá a tvrdohlavá Hermína si prostě nedá říct a odjíždí do rodné Francie kvůli rodinnému majetku. Dostane se do odporného vězení, spatří vypleněný rodný zámek Meuron, na vlastní kůži pozná teror i masové vraždění tisíců nevinných lidí pod gilotinou. Od duchovních přes aristokraty, učence či obchodníky, s celými rodinami včetně malých dětí. Nezůstal kámen na kameni, jakobíni proti girondistům, republikáni proti všem. Padaly další a další hlavy, ale nic pozitivního to nepřinášelo. Nebylo jídlo, mouka, látky na šaty, mýdlo. Autorka krásně popsala unavenou a zdecimovanou revoluční Francii, Robespierrův konec i zoufalé pokusy o záchranu Hermíny. Neskutečně poutavé, doporučuji.

28.03.2023 4 z 5

Druhý břeh Druhý břeh Hana Marie Körnerová (p)

Stefanii a Hermíně baronka Chlumská "ukuplila" kvůli zajištění výhodné sňatky a paní autorka dál umně splétá jejich další životní osudy. A když se holky dostaly do Florencie, zase jsem se zasnila vzpomínkami. Na palác Ufizzi se světoznámou sbírkou obrazů, které věnovala poslední panovnice z rodu Medici s podmínkou, že nikdy neopustí Florencii a díky tomuto nařízení zůstala sbírka kompletní. Most Ponte Vecchio přes řeku Arno s arkádami a obchůdky s kořením, květinami a zlatnickými krámky. Nebo nádherná katedrála Santa Maria del Fiore... A dozvíme se také novinky z Francie o osudu krále Ludvíka XVI a Marie Antoinetty a krvavém bojišti, ve kterém se země ocitla. K moci se dostali jakobíni, byly vydány nové zákony, které vedly další vlně nepokojů, zatýkání a poprav. Další čtivý díl, netradičně plný počet a má hluboká poklona paní autorce, doporučuji .

25.03.2023 5 z 5