Město snů

Román o Novém Amsterdamu a počátcích New Yorku. Historická románová kronika zachycuje životní osudy jedné newyorské rodiny lékařů a léčitelů v letech 1661–1798. V roce 1661 po dlouhé a vyčerpávající plavbě dorazí k břehům Ameriky mladý lazebník a ranhojič Lucas Turner, vyloučený z anglického cechovního společenství, a jeho sestra bylinářka Sally. V krutých podmínkách holandské osady Nový Amsterdam nacházejí brzy uplatnění, ale jejich dosud blízký vztah se mění v nenávist. Lucas potřebuje značnou finanční částku, aby mohl získat milovanou ženu, a tak zradí důvěru své sestry a prodá ji židovskému lékaři. Tento čin sourozence rozdělí a navždy poznamená osudy jejich potomků. V obou znepřátelených větvích rodu se dědí u mužů převážně povolání lékaře a u žen, usilujících o rovnoprávné postavení, poslání bylinářky a léčitelky. Kromě své soukromé praxe se snaží zmírnit i utrpení pacientů v chudinské nemocnici, zasahují v dobách epidemií a stávají se i odvážnými průkopníky nových léčebných metod navzdory předsudkům a odsouzení svých spoluobčanů. Na pozadí dramatických událostí v rychle se rozvíjejícím New Yorku, útoků bojovných indiánských kmenů, vzpour černých otroků, pogromů a především boje za nezávislost se prolínají životy příslušníků sedmi generací rodiny Turnerů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13523/big_mesto-snu-Uj8-13523.jpg 4.586

Města (Beverly Swerling) 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , BB art

City of Dreams: A Novel of Early Manhattan, 2001

Kniha Město snů

markulina711

Hodně syrové líčení počátků chirurgie, včetně podrobného popisu tehdy možných operačních zákroků bez umrtvení. To mě nadchlo,míň už rozmíšky několika generací spřízněných rodin Turnerů a Devreyů. Naštěstí poslední část knihy poutavě a barvitě popisovala americkou válku za nezávislost. Dám tomu ještě šanci a zkusím další díl. I když tady mi teda žádná postava k srdci nepřirostla.

FoxFox
07.09.2021

Tahle knížka mi na mém TBR ležela hodně dlouho a nakonec jsem ji zvolila jako čtení na dovolenou. Není to žádná oddechovka, knížka je celkem bichle a dala mi docela zabrat. Nejvíce mě bavily části z lékařské historie. Za přečtení určitě stojí, dozvěděla jsem se spoustu nových informací.

broskev28
08.05.2021

Skvělá kniha, doporučuju všem, kdož rádi čtou historické romány.
Je zalidněna postavami mnoha odstínů (a to doslova), není sladká a už vůbec ne útlocitná. Nechtěla bych v té době žít, ale tuze mě baví o ní číst. Přeskakování v čase mi nevadilo, protože rodokmen na prvních stranách mě vždycky přivedl na správné místo a ke správným postavám. Úžasná byla ta "indiánská uvození" jednotlivých knih, autorčina záliba v historii činí z této knihy výjimečné dílo. A velkou poklonu určtě zasluhuje i pan překladatel, také jeho zásluhou máme k dispozici 500 stran skvělého čtení.
Za velmi povedený komentář děkuju esma, ale i mnoha dalším čtenářům. A i když kniha už dávno není v prodeji, plánuju její nákup v antikvariátu, protože tohle je opravdová lahůdka, kterou chceme mít v naší knihovně.
Takové americké Pilíře země; pan Follet určitě promine a pochopí.

"Stateční a hrdí náčelníci musí někdy chtě nechtě vstoupit na válečnou stezku, a proto Kanarsiové mnohokrát zabíjeli své nepřátele.
Boj proti vnějším nepřátelům se pokládal za činnost hodnou statečných bojovníků. Ale bratrovražedný boj s lidem vlastní krve se podobal střetnutí dvou orlů, kteří si ostrými pařáty vzájemně vyrvou oči z důlků. Oba jsou nakonec slepí.
Za každou cenu je třeba se vyvarovat vstupu na Stezku pařátů, jež rvou oči z důlků."

uzivatel7630
14.04.2021

Já obvykle takovýhle bichle nečtu, ale nahodou jsem tu knihu otevřel, začal číst první stránku, druhou a pak už jsem sháněl další dva díly. Román je tak drsně naturalisticky napsán, že hned první stránkou jsem se dostal 100% do děje. Zároveň poučný- historie NY/usa. DOPORUČUJU!

MagicKleeo
10.01.2021

Zpočátku jsem se bála, že se nebudu umět začíst, ale kniha je poutavá a sleduje zajímavé příběhy lidí. Lékařské objevy, dřívější techniky... Zajímavě popsáno. Neobjevují se zde zbytečné popisy, které by pouze nastavovaly děj. Kniha mě zaujala a pro dlouhé zimní večery je fajn.

AlenaF
25.12.2019

Ke knize jsem se vrátila po dvou letech a nelitovala jsem. Opět jsem byla pohlcena dějem.

esma
24.04.2019

Můžeme si o Americe myslet co chceme, ale nemůžeme ji upřít, že přitahovala a dodnes přitahuje ty, kteří sní o lepším životě, ať už to znamená cokoliv. Autorka je historička a otisk let 1661 (doba intenzivního osídlování) až po 1783 (odchod vojsk patřících bývalé mateřské zemi) prezentuje velmi autenticky a hlavně čtivě. Nevyhýbá se konfliktům s indiány, kterým osadníci zabírali jejich teritoria, popisuje vzpoury otroků, kterým byla ukradena identita, dějiny, vlast. Ten rozpor je vidět : lidé přicházejí s touhou po svobodě a současně svobodu a vlastnictví upírají jiným. Ale vývoj člověka a společností byl a je velmi bolestný a provázel i tuto část rané americké historie. (Bohužel tendence k nadřazenosti a podléhání manipulacím je součásti naši DNA).
Atraktivní generační příběh dvou rodin, profesně se věnujících léčitelství a výrobě medikamentů vtáhne do děje i ty čtenáře, kteří preferují před historii dramatické lidské příběhy.
Knížku mám od roku 2003, kdy vyšla, a teď jsem si vzala znovu do rukou, neodolala jsem totiž srovnávání s dnešním Manhattanem. Našla jsem Perlovou uličku, zorientovala se v místech, kde probíhala válka : Brooklyn, New Jersey, kráčela po Broadway vybudované v místě bývalé indiánské stezky táhnoucí se od severu až na jih ostrova, kde byla při ústí řeky Hudson založena holandská osada. Ale Ostrov vysokých kopců jsem měla zobrazen jenom v myšlenkách, současný stav všichni známe díky elektronické době. A v té naštěstí teď my žijeme a o dobách minulých pouze čteme.

Teri27
10.03.2019

Opravdu moc dobrá knížka, na kterou nejde zapomenout