Město snů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o Novém Amsterdamu a počátcích New Yorku. Historická románová kronika zachycuje životní osudy jedné newyorské rodiny lékařů a léčitelů v letech 1661–1798. V roce 1661 po dlouhé a vyčerpávající plavbě dorazí k břehům Ameriky mladý lazebník a ranhojič Lucas Turner, vyloučený z anglického cechovního společenství, a jeho sestra bylinářka Sally. V krutých podmínkách holandské osady Nový Amsterdam nacházejí brzy uplatnění, ale jejich dosud blízký vztah se mění v nenávist. Lucas potřebuje značnou finanční částku, aby mohl získat milovanou ženu, a tak zradí důvěru své sestry a prodá ji židovskému lékaři. Tento čin sourozence rozdělí a navždy poznamená osudy jejich potomků. V obou znepřátelených větvích rodu se dědí u mužů převážně povolání lékaře a u žen, usilujících o rovnoprávné postavení, poslání bylinářky a léčitelky. Kromě své soukromé praxe se snaží zmírnit i utrpení pacientů v chudinské nemocnici, zasahují v dobách epidemií a stávají se i odvážnými průkopníky nových léčebných metod navzdory předsudkům a odsouzení svých spoluobčanů. Na pozadí dramatických událostí v rychle se rozvíjejícím New Yorku, útoků bojovných indiánských kmenů, vzpour černých otroků, pogromů a především boje za nezávislost se prolínají životy příslušníků sedmi generací rodiny Turnerů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13523/mesto-snu-Uj8-13523.jpg 4.580
Série

Města 1.

Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, BB art
Orig. název

City of Dreams: A Novel of Early Manhattan, 2001

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Město snů

Přidat komentář
MagicKleeo
10. ledna

Zpočátku jsem se bála, že se nebudu umět začíst, ale kniha je poutavá a sleduje zajímavé příběhy lidí. Lékařské objevy, dřívější techniky... Zajímavě popsáno. Neobjevují se zde zbytečné popisy, které by pouze nastavovaly děj. Kniha mě zaujala a pro dlouhé zimní večery je fajn.

AlenaF
25.12.2019

Ke knize jsem se vrátila po dvou letech a nelitovala jsem. Opět jsem byla pohlcena dějem.


esma
24.04.2019

Můžeme si o Americe myslet co chceme, ale nemůžeme ji upřít, že přitahovala a dodnes přitahuje ty, kteří sní o lepším životě, ať už to znamená cokoliv. Autorka je historička a otisk let 1661 (doba intenzivního osídlování) až po 1783 (odchod vojsk patřících bývalé mateřské zemi) prezentuje velmi autenticky a hlavně čtivě. Nevyhýbá se konfliktům s indiány, kterým osadníci zabírali jejich teritoria, popisuje vzpoury otroků, kterým byla ukradena identita, dějiny, vlast. Ten rozpor je vidět : lidé přicházejí s touhou po svobodě a současně svobodu a vlastnictví upírají jiným. Ale vývoj člověka a společností byl a je velmi bolestný a provázel i tuto část rané americké historie. (Bohužel tendence k nadřazenosti a podléhání manipulacím je součásti naši DNA).
Atraktivní generační příběh dvou rodin, profesně se věnujících léčitelství a výrobě medikamentů vtáhne do děje i ty čtenáře, kteří preferují před historii dramatické lidské příběhy.
Knížku mám od roku 2003, kdy vyšla, a teď jsem si vzala znovu do rukou, neodolala jsem totiž srovnávání s dnešním Manhattanem. Našla jsem Perlovou uličku, zorientovala se v místech, kde probíhala válka : Brooklyn, New Jersey, kráčela po Broadway vybudované v místě bývalé indiánské stezky táhnoucí se od severu až na jih ostrova, kde byla při ústí řeky Hudson založena holandská osada. Ale Ostrov vysokých kopců jsem měla zobrazen jenom v myšlenkách, současný stav všichni známe díky elektronické době. A v té naštěstí teď my žijeme a o dobách minulých pouze čteme.

Teri27
10.03.2019

Opravdu moc dobrá knížka, na kterou nejde zapomenout

hanzmb
08.03.2019

Trochu jsem měl strach z toho, že to bude takový napůl román pro ženy. Pánové nebojte se, nějaká ta láska tam je, ale jinak je to opravdu tvrdé. Autorka nechává plynout dějiny dost bokem, jen podmalovávají 2 stěžejní linie. Vztahy mezi členy rodiny a vývoj lékařství. Přesněji chirurgie. Na tehdejší lékaře se většinou dívá přes prsty. Oboje je teda dost krvavá záležitost. K tomu prémie v popisu tehdejšího New Yorku ( jen nevím co to může být ta Broad Way). Dost mi nejprve vadilo přeskočení 1 generace, ale pak jsem si uvědomil, že autorka potřebovala příběh zalidnit a i lékařství dostat do doby rychlejšího vývoje. Při srovnání s Průkopníky od Jakese je tohle o třídu výš. Tam ta inklinace k románu pro ženy je mnohem silnější, i když do toho dost přidává válečné scény.

JiříŠkorpík
04.09.2018

K této sérii mě dovedla četba knihy Plantáž Shadowbrook a musím říct, že Město snů mě nezklamalo. Opět čtení pro lidi co zajímá historický podtext románu.

Pavlaj
28.07.2018

Kombinuje historii New Yorku a historii lékařství, osudy jsou ne vždy s happy-endem, takže uvěřitelné. Skoky v čase byly z hlediska jednotlivých postav a jejich příběhů nepříjemné, ale z hlediska vylíčení historických událostí dávaly smysl.

1amu
28.03.2018

Vše od Beverly Swerling mi doporučila na jedné své autogramiádě paní Ina Rottová a já jsem jí za tato doporučení vděčen. Vůbec jsem nevěděl nic o této americké spisovatelce, což je má chyba. Historie NY je fascinující, třeba Wall street byla kdysi bažinatá stezka s ohyzdnou zdí a něco podobného Brodway, původně indiánská stezka. Způsoby řezání dolních i horních končetin v té době spíše dělaly z pacientů hrdiny, více méně bez anestézie. Vše je pouze kulisou vlastního děje, který je neméně zajímavý. Byť mnoho stránek, i tak je četba příjemná.

1