hankapimi hankapimi komentáře u knih

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Moje první knížka od autora, příběh se odvíjel postupně, napínavě a čtivě. Čtenář držel Audiemu palce, neboť to byl kladný hrdina, byť ve vězení a doznal se. Žádné drogy, žádný alkohol, žádné tresty. Jen mi vrtalo hlavou, jak takový slušňák mohl mezi těmi zločinci, kriminálníky a podvodníky přežít, seč se všichni snažili sprovodit ho ze světa. Ale člověk nesmí být zase takový rejpal, že? Jako změnu žánru mezi vážnou četbou se mi to venkoncem líbilo, doporučuji.

06.12.2022 4 z 5

Odinovi vlci Odinovi vlci Giles Kristian

Norové přišli v zemi Franků o statečné spolubojovníky a všechno stříbrné bohatství, prsteny, řetězy, spony i mince, tak se jeli zahojit do Miklagardu. Tamním obyvatelům říkali "namodralí" a strašně je překvapilo, jak tito tmaví bojovníci klesli vždy na kolena do prachu, když zaslechli naříkavý kvílivý zvuk, zvoucí k modlitbě. Norové jim opět přinesli do jejich domovů oheň a smrt. Při honbě za bohatstvím a slávou je čekala ještě mnohá nebezpečenství, putýnky prolité krve, smrtelná zranění. Ale vybojovali si pověst válečníků a tvrdých mužů, jimž se nikdo nevyrovná. A tak nám to krásně a napínavě pan Giles povyprávěl, doporučuji jako čtivou oddechovku.

29.11.2022 4 z 5

Synové hromu Synové hromu Giles Kristian

Druhý díl pořád čtivý, napínavý, někdy i úsměvný... - "Neohrožení Norové spolu bojovali bok po boku, až se mezi nimi utvořil magický řetěz, ukovaný trpaslíky ze zvuků kočičí chůze, ženského vousu, kořenu hory, medvědího citu, rybího dechu a ptačí sliny." Tedy takové příměry by mne ve snu nenapadly... V tomto příběhu zřejmě válečníkům nejvíc pomáhá Loki, otec vychytralosti, aby přežili všechna nebezpečenství a úklady. Jdu na třetí díl Odinovi vlci.

21.11.2022 4 z 5

Krvavé oko Krvavé oko Giles Kristian

Dochované zápisy z raného středověku uvádějí, že v roce 793 připlula k pobřeží Anglie flotila štíhlých válečných lodí se zlověstnými obludami. Nájezdníci vyskákali, vyplenil a vypálili klášter, povraždili mnichy. Tato událost způsobila zděšení v celém západním křesťanském světě a byla považována za počátek vikingské éry. Pohané ze Skandinávie podnikali nájezdy na severní a západní evropské pobřeží, kde loupili, drancovali, zabíjeli. Ale také obchodovali, byli skvělí námořníci, mořeplavci a stavitelé lodí. Příběh o Osrikovi - Havranovi nás zanese do světa Vikingů a jejich bohů Ódina, Lokiho, Thóra, Týra a ostatních. Napsáno panem autorem napínavě a čtivě, doporučuji.

15.11.2022 4 z 5

Mordýřova dcera Mordýřova dcera Jan Činčura

Pokud se kniha Mordýřova dcera řadí mezi historické romány, tak tam bylo historie a jejích souvislostí v dané době pomálu. Musela jsem se probojovat německými složeninami "feldzeugmeister", slezskými jmény měst i lidí. Naopak jsem byla nadšená receptem na cervulát s upřesněním, že se tuto lahůdku naučili čeští řezníci v 17. století podle receptu, pocházejícího z Itálie, holt ženská... A také mi vyhovovalo, že pan autor u věrtelů, lotů a sáhů (a podobných starých veličin) hned v závorce upřesňoval, kolik to tenkrát bylo. Erotická pomůcka také pobavila, kdo dělal korektury, nechť si jednu pleskne...Mordýřova dcera se dobře četla, jako prvotina zdařilý román, doporučuji.

09.11.2022 3 z 5

První humorné dílo od autora, pobavilo. Nejvíc mne rozesmálo, jak Helena přemýšlela, po kom jsou ty její děti takoví potížisti. Mohla na to vcelku rychle přijít, když dělala inventuru svých možností vybrat správného chlapa do svého života. Jeden zasnoubený, další ženatý, pak jeden malicherný a pomstychtivý, manžel si cení víc golfu než své ženy. Taková humorná četba pro pobavení, když člověk není zrovna rejpal... Doporučuji pro mlhavé a smutné podzimní večery.

09.11.2022 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Za mne zklamání, knížku jsem chtěla několikrát odložit. Jsem"konzerva", mám ráda příběhy se začátkem, prostředkem i vygradovaným koncem. Čekala jsem vývoj situace od nakažené zvěře i ptáků, rodinné i pracovní komplikace, snahu odborníků zastavit virus, zhoršující se situace v nemocnicích i v zásobování. To bych si početla, ty nechutné ohavnosti stačily zmínit v poslední kapitole a čtenářova představivost by udělala své. Za mne jedna hvězda za to, že autorka dostrkala takové dílo až k vydání...

26.10.2022 1 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

Od Kena Folletta jsem přečetla všechno, co kdy napsal a co u nás bylo vydáno. U tohoto mrazivého politického thrilleru, co by se mohlo stát, kdyby nějaké nicotné půtky přerostly v agresivní válku velmocí, mne několikrát zastihlo svítání. Dnes už to není puška proti pušce, dnes už je to o jaderných, atomových, chemických a biologických zbraních. Pumách, minách, dronech, střelách a hlavicích, odpalovaných ze země, letadel, ponorek i lodí. Depresivní četba, člověk jen doufá, že se takové apokalypsy NIKDY nedožije. Naopak mne potěšil a obohatil vhled do mezinárodní diplomacie, souboj soukromého a pracovního života, složité vztahy mezi jednotlivými státy. Neobyčejný počin pana Folletta, plný počet a povinná četba pro všechny státníky, kteří si honí své ego, v součastnosti nanejvýš aktuální !!

24.10.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Byla jsem zvědavá, jestli mi nebude chybět přímá řeč nebo vadit strohý styl vyprávění, ale příběh tří malých kamarádů od začátku tak poklidně ubíhal, že jsem to ani nezaznamenala. Pak přišla německá okupace, perzekuce a odsuny obyvatel s židovským původem, transporty a koncentrační tábory. A takové válečné zhovadilosti velmi těžce prožívám, představivost jela na plné obrátky, vzpomněla jsem si na Hanu paní Mornštajnové. Litovala jsem Zuzanu a to jsem ještě nevěděla, že jejím životním útrapám zdaleka není konec. Málokdy popřeji knížce plný počet, ale tady musím. Přestože to není lehké počteníčko, všem doporučuji a autorce pomyslná poklona !

09.10.2022 5 z 5

Benátský proces: Návrat porodní báby Benátský proces: Návrat porodní báby Roberta Rich

Dočetla jsem z povinnosti, nesedl mi způsob vyjadřování autorky, hlavní postavy dělaly dějové kotrmelce, příběh klouzal po povrchu. S jednou věcí jsem musela s autorkou souhlasit : Aby si člověk vychutnal teplo, musí pocítit chlad.... aby si užil jídlo, musí poznat hlad.... Nebyl to můj šálek čaje, když už Porodní bábu, tak určitě sérii od Sabine Ebert, ta se mi líbila mnohem víc !

03.10.2022 2 z 5

Porodní bába z harému Porodní bába z harému Roberta Rich

Kdyby se porodní bába Hanna měla porody a léčitelským umem živit, tak umře hladem, porodů bylo jako šafránu... Pro mne byl tento oddechový román až příliš oddechový, naivní, nezábavný. Nebyl to můj šálek čaje, když už Porodní bábu, tak určitě sérii od Sabine Ebert, ta se mi líbila mnohem víc !

03.10.2022 2 z 5

Město života Město života Patricia Scanlan

Tak holky konečně ve svém životě dosáhly všeho, po čem toužily a co si přály. Stálo je to mnoho úsilí, bezesných nocí, slz i nervů, ale stálo to za to. Konečně se popraly se životem a našly si v něm své spokojené místo. Ujasnily si, kudy povede jejich životní cesta a staly se z nich sebevědomé, samostatné a obdivuhodné dámy.

Město žen Město žen Patricia Scanlan

Z dívek se stávají ženy a každá se pere se životem, jak umí. Jejich kamarádství drží celé ty roky pevně a mohou se jedna na druhou vždy spolehnout. Špatný výběr partnera dokáže s životní stabilitou a pohodou pěkně zacvičit a nevítaný potomek také není zrovna výhra... Ale musela jsem uznat, že autorka přesně vystihla složité duševní ženské pochody a myšlenky, jestli udělaly dobře a co mají udělat, aby byly spokojené /byť je ta spokojenost někdy utopií../. Některé to přemítání bylo opravdu dlouze rozvedeno, ale některé dámy to tak mají...Kdo může říct, že to tak není ?

Město dívek Město dívek Patricia Scanlan

Patricia Scanlan nás seznamuje se trojkou holek, které spolu od malička kamarádily, vyrůstaly spolu a pomáhaly si. Zaujalo mne autorčino vykreslení osobnosti každé z nich a také to, jak je pro celý život důležité, z jakého rodinného zázemí pochází. Z neutěšených rodinných poměrů vychází nesmělá, váhavá, citově nezralá a nerozhodná osoba. Musí vynaložit daleko víc energie a síly poprat se s nepřízní osudu , než ta, která je obklopená milující rodinou.

Proti vetru Proti vetru Kristin Hannah

Co se mohlo Else v životě pokazit, to se pokazilo. Neradostné dětství, nevydařené manželství, neúrodné roky na farmě, cesta se dvěma dětmi za lepším životem v době hospodářské krize. Ať dřela sebevíc, pořád s dětmi a ostatními vykořisťovanými migranty třeli bídu s nouzí. Ale bojovala za svůj americký sen, odvážná, hrdá, nezlomná. Toto nelehké období autorka vystřihla poutavě a čtivě, prožívala jsem s Elsou a jejími dětmi každou těžkou životní situaci, její touhy, neúspěchy a zklamání... Pro mne smutná a lehce depresivní četba. Nicméně doporučuji k přečtení, moc pěkně napsáno a netradičně plný počet !

04.09.2022 5 z 5

Psanci Scarlett & Browne Psanci Scarlett & Browne Jonathan Stroud

Chtěla jsem si přečíst nenáročnou oddechovku a vybrala jsem si Psance. Z povinnosti jsem dočetla, ale vzhledem k tomu, že žánr je uveden pro děti a mládež, tak jim tuto sérii přenechám....

27.08.2022 3 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Ano, můj pane jsem schlamstla na posezení a tak jsem se snažila si Železnou rukavici šetřit.... Ale bylo to zhola marné. Pan Niedl prostě píše tak úžasně napínavě a čtivě, že si řeknu : ještě jednu kapitolku - a najednou jsem zase na konci... Ale máme pěkně nakročeno na pokračování, jen si zase musíme počkat, bohužel... Tímto zdravím pana Niedla, přeji mu pevné zdraví, hodně tvůrčích nápadů a vysekávám hlubokou poklonu. Jste můj jeden z nejmilejších spisovatelů !!!

19.08.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

No a tak je to s knížkami Fr. Niedla pořád dokola... Natěšeně se zakousnu do čtení a nejednou je konec prvního dílu... Vzpomínky na Vřesov i známé postavy přesně zapadly do děje a kdo nečetl, ať se přesídlí na Vřesov za panem Čeňkem a Benešem. Pobavilo mne, jak Ondřej z Rohatce po zásluze "vymetal" nepořádek na Jenčově i vtipné dialogy hlavních postav. Panuje rozvážně a spravedlivě, takového pána aby s lupou pohledal... Tehdy i dnes...

17.08.2022 5 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Rick Yancey napsal takové oddychové postapo pro mladší ročníky, s notnou dávkou představivosti celkem uvěřitelné. Potřebovala jsem změnit žánr, trošku mě iritovala Cassie ve vztahu s Evanem : Nesmím mu důvěřovat... Musím mu důvěřovat... Některé akční kotmelce lze jednoduše přehlédnout. A souhlasím s poselstvím, že slib, daný bráškovi, se má splnit. Potěšilo mne, že jsem našla v příběhu text modlitbičky Andělíčku, můj strážníčku, kterou jsem si už vůbec nepamatovala. Milá vzpomínka...

06.08.2022 3 z 5

Krutá spravedlnost Krutá spravedlnost Colin Falconer (p)

Nijak si nelibuji v kriminálkách, kde se ubližuje dětem, ale Krutá spravedlnost není typickou detektivkou. Chvílemi mne vtipnými poznámkami pobavila, když šlo do tuhého, byla jsem napnutá, ke konci mne Marenkova bezmoc vyděsila. Kam si jít pro spravedlnost, když zákony a advokáti straní zločincům, násilníkům a kriminálníkům ?

03.08.2022 4 z 5