...a hvězdy mlčí

Děj příběhu je zasazen do hornického městečka Sleescale, které se nachází na pobřeží Northumberland, v Anglii. Městečko je fiktivní, avšak je založeno na Croninově znalosti northumberlandského pobřeží, mnohá místa jsou přenesena pod jinými názvy do románové (a následně tedy i do filmové) podoby. Příběh začíná v období kolem první světové války a přenáší se postupně až do počátku 30. let 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188088/a-hvezdy-mlci-188088.jpg 4.426
Vydáno, Světový literární klub

The Stars Look Down, 1935

Kniha ...a hvězdy mlčí

orinka3
10.11.2020

(+ SPOILER) Asi nejslavnější, dnes už pozapomenutý román. Když se čtenář obrní trpělivostí a bude umět číst i mezi řádky, dostane se mu pozoruhodného zážitku. Doba těsně před první světovou válkou, hornické město. Všichni tu mají s dolem Neptun něco společného. Buď v něm pracují, nebo se z něj mají dobře. Proti sobě tu stojí dvě ústřední postavy románu: mladý havíř David Fenwick a mazaný buran Joe Gowlan. Jsou tu i silné ženské postavy, Davidova matka Marta v protikladu k povrchní Jenny, kterou si bohužel nezkušený David bere za manželku. Důlní neštěstí, zaplavený Neptun, je katastrofa, o které se čte se zatajeným dechem. Poslední minuty života všech těch, které jsme poznali na začátku knihy, jsou nervy drásající. A tomu šlo zabránit, nebýt chamtivosti starého Barrase, který šetřil na všem, jen ne na svém zisku. Krutý, bezcitný chlap. Jeho povaha je poznat i v tom, jaký vztah má k vlastnímu synovi. Povinnost narukovat do války se vztahuje na všechny a starý Barras neváhá do ní posílat i citlivého pacifistu Artura. Ten volí raději vězení než zabíjení. Když se po odpykání trestu vrací domů a najde důkaz otcovy viny, dojde k ostré konfrontaci, kdy se starý majitel dolu kácí v mrtvičném záchvatu a Artur přebírá vedení. Ve svém utopistickém plánování nedokáže předejít další katastrofě, tentokrát finanční. David, kterému se zhroutil soukromý svět, se pouští do politiky. Zná dobře havířskou bídu a v parlamentu bojuje o nápravu. Jenže bezcharakterní prospěchářský Joe, který ví, na jakou lidskou strunu zabrnkat, si dovede omotat kolem prstu všechny, kteří nad spravedlnost a lidskost staví mamon, a tak nad Davidem ve volbách vítězí. Román nekončí happy endem. Spíš v něm poznáváme život, jaký opravdu je. Věřím, že i dnes se najdou čtenáři, kteří si budou vážit dobrého autora a nebudou spěchat se čtením.

DeepSea21
15.11.2019

Příběh sleduje havíře a jejich život,politické problémy,
povahové a majetkové rozdíly mezi občany z
různých společenských vrstev.

evask
18.05.2017

Kam to dotáhne šikovný neřád a kde skončí poctivec. Croninovy romány nejsou oddychovky. Vedou k zamyšlení.

katynais
13.12.2014

Hezky napsany roman s osudy nekolika lidi, cekala jsem, ze dobro zvitezi nad zlem, ale to se nekonalo. Ti co to mysleli dobre, byli porazeni a jejich tuzby a sny zmareny. Zvitezila podlost a fales

Atuin
30.11.2013

Tato kniha má několik velice dobrých vlastností. Tou nejpříkladnější z nich je ta, že neobsahuje žádnou vatu, ale obsahuje moře člověčiny, ta je do ní přímo vytesaná a přesto ( právě proto) to není procházka růžovým sadem Už dlouho jsem nečetla tak přesvědčivou, všedně nevšední knihu, která jde pod kůži zcela prostými záležitostmi.Které když jsou dobře napsané mohou vykreslit hluboké příběhy lidí, nás samých. Vrsrva za vrstvou vrší se na život všelijaké spršky a často není v silách člověka je ustát a často se ustát musí. Našla jsem další velkou srdceční záležitost.

Carpinus-CZ
10.07.2013

Jedna z nejhezčích knih, kterou jsem kdy četl. Souhlasím, že je to asi nejlepší dílo A. J. Cronina. V dnešním uspěchaném a bláznivém světě je tato kniha velice lidská, mimořádně čtivá a zajímavá. Doporučuji!

cortina
07.03.2013

Nejkrásnější Croninovo dílo. Pořád se k ní vracím a vracet budu....

mutace
08.03.2012

Velmi zajímavý, na Croninových knihách, je fakt, že po přečtení si řeknete, že to jinak ani skončit nemohlo, neboť jeho hrdinové jsou tak lidští, a to nemyslím pouze v dobrém slova smyslu.