Kletba vítězů

Některá vítězství stojí víc, než jen velký balík peněz... Jako dcera mocného valoriánského generála si Kestrel užívá bezstarostného života. Její osmnácté narozeniny se ale blíží a ji čeká zásadní rozhodnutí: buď se přidá k armádě, nebo se vdá. Když jednoho dne míjí na trhu místo, kde právě probíhá prodej otroků, upoutá její pozornost mladík hrdě vzdorující ponížení, kterému je vystaven. Kestrel se impulzivně pustí do dražby a vyhraje. Vítězstvím však na sebe přivolá kletbu, jejíž následky ji budou stát mnoho. Zakázané přátelství, které mezi nimi záhy vznikne, se stane nebezpečným nejen pro ně, ale i pro celou zemi. Kestrel – představitelka silného národa dobyvatelů a válečníků, a Arin – otrok z pokořeného národa Herranů, se totiž stanou důležitými figurkami ve vysoké politické hře plné intrik, tajemství a zrady…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384949/kletba-vitezu-keY-384949.jpeg 4.2303

Kletba vítězů 1.

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Fragment (ČR)

The Winner's Curse, 2014

Kniha Kletba vítězů

Calwen89

Souhlasím s většinou, že příběhu by daleko více seděla nálepka historický román namísto fantasy. Hlavní hrdinové, zápletka, milostná linka, prostředí - to vše je naprosto průměrné. Ale za mě ten příběh má neuvěřitelně přidanou hodnotu, řeší tolik důležitých a nadčasových témat jako politiku, otroctví, mír, válku, strategii, ženská práva, rasové rozdíly, společenské postavení... Nechápu, jak se to tam autorce podařilo tak nenásilně všechno vměstnat a za to si plný počet za mě zaslouží.

Tritvaetna

Ze začátku jsem se trochu obávala, že se dočkáme něčeho jako Romea a Julie v románu. Což se, za mě naštěstí, nekonalo, žádná láska na první pohled nebyla, snad jen relativně uvěřitelné zakoukání. Co hodnotím velmi kladně jsou charaktery postav. Oba hlavní hrdinové mi poměrně snadno přirostli k srdci a to, že Kestrel nebyla typická ‘drsňačka’, tomu celkem dost napomáhalo. Co příběhu trochu chybělo byla originalita, za což strhávám jednu hvězdičku. Ještě poznámka: příběh se sice často řadí do žánru Fantasy, ale žádné nadpřirozeno nečekejte - osobně bych to nazvala spíše smyšlený historický román.

Ella161

Na tenhle příběh jsem narazila úplně náhodou a po přečtení anotace jsem si ho hned musela objednat. Nic podobného jsem ještě nečetla a velice mě to zaujalo. Autorka vymyslela a popsala skvělý svět, který je plný intrik, strategií, manipulace i bojů. Ze začátku jsem se trochu ztrácela, ale jakmile jsem četla dál a dál, nedělalo mi problém se zorientovat.

Kestrel mám ráda. Byla to dobrá strategička a to jsem na ní obdivovala. Byla strašně moc hodná a bohužel dokázala také důvěřovat nesprávným lidem. Každopádně bylo pěkné, že si stála za svým názorem a dokázala říct, co si myslí, i když to nebylo zrovna vhodné a akorát jí to uškodilo. Ale alespoň tímhle nějak bojovala, čímž opravdu bylo poznat, že je dcerou generála. Nevzdávala se a to jsem na ní měla nejraději.

Arina si prostě nešlo neoblíbit. Už z anotace jsem věděla, že ho budu mít určitě ráda. Hlavně kvůli němu jsem si tu knihu koupila. Otrok, který si i na dražbě zachoval alespoň část své hrdosti? Takový hrdina je něco pro mě a téměř jistě mi zaručí, že se mi příběh bude líbit. Byl hodný, soucitný, chytrý ale i krutý, když na to přišlo. Nicméně, fakt jsem milovala společné chvíle s Kestrel, kdy byl sám sebou.

Hlavní zvrat knihy jsem očekávala, ale stejně mi to bylo líto. Bylo mi líto těch lidí, které to odnesli, i když chápu obě strany. Chápu, proč to udělali. Nicméně i tak mi pár slz ukáplo a rozesmutnilo mě to.

Místy byla kniha zdlouhavá, až jsem měla chuť nějaké stránky přeskočit. Jenže to já nedělám, takže jsem se snažila číst rychle a modlila se za to, aby tam už konečně bylo něco důležitého. Já chtěla sakra vědět, jak to bude dál probíhat a ne číst zdlouhavé a nezajímavé pasáže. To je asi jediný důvod, proč knize ubírám jednu hvězdičku u hodnocení.

Kniha je moc čtivá. Dnes mi přišla a za pár hodin jsem jí měla dočtenou. Chtěla jsem si přečíst jen jednu kapitolu a zbytek si nechat na víkend, ale nemohla jsem od toho odtrhnout. Ani najíst jsem se pomalu nešla, až tak moc jsem to toho byla "zažraná". Pokud jste knihu nečetli, tak moc doporučuji a já už se těším, až se vrhnu na druhý díl.

ImGinny

(+ SPOILER) Knížku jsem kupovala se slovy "má to na obálce meč, to bude skvělý." :D

No, docela jízda to byla. Do knížky jsem šla s očekáváním, že hlavní hrdinka Kestrel bude tvrdá, ostrá bojovnice (protože holka, jejíž jméno znamená poštolka, musí bejt přece taková, že jo).
Ejha. Místo toho jsem se dočkala citlivé, křehké a naivní holky, kterou bych chvílemi nejradši profackovala. Ale v průběhu knihy se postupně mění, "dospívá" a - přestože jsem pár věcem nerozuměla - nedělá jen prapodivná neodůvodněná rozhodnutí (mezi které počítám i koupě Arina).
Když už jsme u Arina - tohle byla docela fajn postava. Rozhodně jsem nečekala, že je špionem, a už vůbec ne, co v knize poté nastane.

Co mě neskutečně vytáčelo na knize, byly chyby v textu, přeházená slova a podobně.

Pokud si chcete přečíst průměrnou fantasy, nakoukněte do Kletby vítězů.

DreamerX9

Kniha mě chytla už od začátku líbí se mi, že to nebylo žádné zbytečné prokousávání. Děj byl napínavý a hezky se četl. O termínu Kletba vítězů jsem neslyšela ale o to víc se mi líbil ten nápad. Vztah hlavních hrdinů se hezky rozvíjel především jak každý měl slabost pro toho druhého ale zároveň bojovali za svou věc takže vždycky bylo nějaké překvapení :D vzhůru na druhý díl!

Týna79

Moooc se mi líbí nápad s dražbou o otroky. Už jenom za tenhle nápad měla kniha hned na začátku jistou 1⭐️. Musím říct, že jsem tak nějak odhalila k čemu se schyluje, ale samozřejmě jen nějakou určitou část, ne všechno... ale ani tak mě to nepřestalo bavit. Také se mi líbí to, že hlavní hrdinka neumí úplně na jedničku bojovat, tak jako to většinou bývá, ale spíše taktizuje a přemýšlí hlavou. Dobře se mi to četlo. Teď se budu pouštět do dalšího dílu a myslím si, že mě to bude určitě bavit jako tento první díl.

chodícírohožka

Knihu jsem četla už podruhé a protože jsem si posledně přečetla doslov o tom, jak autorka přišla na nápad a kde se inspirovala, byla jsem z ní ještě nadšenější než minule. Postavy jsou sympatické, prostředí zajímavé, romantická linka příjemně něžná a celý příběh jedinečný a nepředvídatelný. Věřím, že se ke Kletbě vítězů ještě nejednou vrátím.

Fortuna7

No, já úplně nevím co si mám o knize myslet. Asi jsem čekala něco trochu jiného. Je to takové nadprůměrné YA fantasy. Kniha má skvělý začátek. Rychle pochopíte svět, zalíbí se vám postavy a děj má spád. Ale pak se to hodně táhne a jsou tam hluché pasáže, kde se nic neděje.