Kletba vítězů

Některá vítězství stojí víc, než jen velký balík peněz... Jako dcera mocného valoriánského generála si Kestrel užívá bezstarostného života. Její osmnácté narozeniny se ale blíží a ji čeká zásadní rozhodnutí: buď se přidá k armádě, nebo se vdá. Když jednoho dne míjí na trhu místo, kde právě probíhá prodej otroků, upoutá její pozornost mladík hrdě vzdorující ponížení, kterému je vystaven. Kestrel se impulzivně pustí do dražby a vyhraje. Vítězstvím však na sebe přivolá kletbu, jejíž následky ji budou stát mnoho. Zakázané přátelství, které mezi nimi záhy vznikne, se stane nebezpečným nejen pro ně, ale i pro celou zemi. Kestrel – představitelka silného národa dobyvatelů a válečníků, a Arin – otrok z pokořeného národa Herranů, se totiž stanou důležitými figurkami ve vysoké politické hře plné intrik, tajemství a zrady…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384949/big_kletba-vitezu-keY-384949.jpeg 4.2370

Kletba vítězů 1.

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Winner's Curse, 2014

Kniha Kletba vítězů

Adele.

Tak tahle kniha mi úplně vrazila dech.
Sáhla jsem po ní spíše namátkou a upřímně jsem od ní moc nečekala - maximálně děj nabitý klišé a v lepším případě fajn oddych - ale ošklivě jsem se v ní zmýlila... A proč? Kletba vítězů byla naprostá pecka.
Už na začátku jsem viděla, že jsem ji podcenila, protože mi připadalo, že se podobá mému oblíbenému Skleněnému trůnu. Pak jsem přišla na to, proč. Hlavní hrdinka se tady nechovala debilně a byla sakra nebezpečná, i když trošku jiným způsobem než Aelin. A kdo by si nechtěl přečíst příběh dívky, která si nenechá nic líbit, protože si je mrazivě vědoma svých schopností?

Nebudu se tady rozepisovat nad tím, jak moc mě kniha pohltila, jak jsem zašla nad Kestrelinou vypočítavou chytrostí a Arinovou chladnou zatvrzelostí, protože to byla zkrátka bomba a já můžu s klidem říct, že se Kletba vítězů (a celá její série) zařadila mezi nejlepší knížky, které jsem kdy četla.

vinebitch

(+ SPOILER) Zajimavé čtení. Rozhodně netradiční v tom, že Kestrel se liší od dalších hlavních hrdinek tím, že je marná v boji, což je ve fantasy seriích spíše vzácnost. Naopak, co ji schází ve fyzické síle, dorovnává v té psychické - Kestrel je taktní, silně strategizuje a bez boje dokáže získat vše, co potřebuje. Za mě tedy 4 hvězdičky. Jednu strhávám za fakt, jak tady zmínila @Dani3, je že zde schází určitá logika toho otroctví, Arin by určitě z realistického hlediska nemohl nikdy odporovat své majitelce a mít prakticky ve všem volnou ruku. Arin má ale moc hezkou osobnost, na kterou se těším v dalším díle. :)

Dani3

(+ SPOILER) Začátek vypadal slibně, ale postupem času z toho vyšel paskvil.

Není mi jasné, že otrok si může chodit, kam chce, že si může dovolit kritizovat svoji paní. Nikdo ho nekontroluje, co dělá a jakou práci dělá, kolik toho vyrobí. A úplná třešnička na dortu bylo, když se z kováře stala „garde dáma“.

Ústřední dvojice mi neseděla, ještě tak každá postava zvlášť se dala, ale dohromady určitě ne. Do dalšího dílu se pouštět nebudu.

dominika2585

Od začátku roku jsem dávala přednost spíše detektivkám, takže toto je letos moje první fantasy kniha. A byla jsem mile překvapená. Přečteno jedním dechem, postavy jsem si zamilovala a hned se pouštím do dalšího dílu.

Kletba vítězů je pro mě jedním z největších překvapení. Když jsem si ji koupila, očekávala jsem oddechové čtení v novém fantasy světě, ze kterého si toho mc nevezmu, ale ani mě to nebude moc stát.
I když se mýlím jen velmi nerada, tady s radostí přiznávám porážku. Kniha je skutečeně velmi dobrá a nedala mi ani na chvíli pokoj. Pojďme to vzít popořadě:
Ústřední dvojice je velice dobře napsaná. Ani jeden z nich nepředstavuje žádný ideální model, má svoje klady i výrazné zápory, a to se mi líbí. Postavy a jejich vzájemné interakce jsou tak velmi čtivé, uvěřitelné a ve svých chybách sypatické.
Svět, kde se kniha odehrává, je poměrně jednoduchý, vykazuje historické prvky a neplete nám hlavu přehnanou geografií. Někdo tu již hovořil o otroctví, které jé vlastně základem tohohle světa a ústředním motivem příběhu. Pravdou je, že tahle problematika je tu vyvedena v poměrně dietní formě, sice nikdo z nás otroctví nezažil, ale z různých pramenů asi chápeme, jak to fungovalo a jak příšerně nehumání to bylo. Ačkoli má i zde otroctví dost temnou stránku, není ještě tak dlouho zakořeněno ve společnosti a mnoho otroků se podobá spíše běžným pracovníkům a sloužícím. Tím chci jen říct, že to sice nestojí za nic, ale bavlníkovým plantážím na jihu se to opravdu rovnat nemůže. Zajímavá věc, otroci zde působí i jako vychovatelé dětí - jak si tedy máme představit otroky, kterým jejich pánové věří natolik, že jim svěří svoji budoucnost? Tohle vnímám asi jako jediný kaz na celém tomhle tématu.
Za další je příběh samotný. Ten velice pěkně ubíhal, bez jakýchkoliv hluchých míst a logických karambolů. Hlavní postavy se v něm pěkně rozvíjejí a já osobně neměla tendenci příběh předpovídat, jak se mi to často stává v jednodušších a hluších dějích. Sem tam autorka přihodila i nějaké to překvapení a hlavně spostu detailů, které se, pokud jim věnujete pozornost, časem rozvinou v něco většího a vy si řákáte jenom "aha, dobrý".
Celkově tak dávám 5* absolutně bez výčitek.

janka2000

Jsem tak vděčná, že v poslední době vydávají tak dobrý (fantazy) knihy jako je tato. Kletba vítězů je o tom, že někdo je sice vítěz, ale co ho to stálo? Příběh zakázané lásky se odehrává v době, kdy národ, jenž byl považován za barbarský, si zotročil velmi vzdělaný národ, který se ale po 10 letech nechce smířit se svým osudem. Hlavní hrdinka, dcera generála, je velmi inteligentní a miluje hudbu. Kvůli hudbě se rozhodne koupit si otroka, který vše změní.
Doporučuji.

nikiss76

(+ SPOILER) Bavila mě více ta část, kde Arin byl otrokem avšak ne tolik ta druhá polovina knihy, kde se role v podstatě otočily. Myslím si, že je škoda, že zvrat nastal v knize až příliš rychle, autorka mohla příběh ještě více rozvinout. Příběh byl čtivý, zápletka zajímavá, i přesto jsem postrádala nějaké vedlejší postavy, které by do knihy vnesly nějaký šmrnc. Ostatní postavy zde byly vcelku odsunuty na vedlejší kolej a celá kniha se točila v podstatě kolem hlavních hrdinů což je škoda. Každopádně nebylo to vůbec špatné čtení, stránky mi pod rukama ubíhaly velmi rychle a určitě se pustím do pokračování.

Stázka007

Bylo tam spoustu skvělých postav. Fantasy bylo dobré. Četla jsem to nakonec na tabletě i když mám knížku ale byla jsem se jí jen dotknout aby se nepoškodila protože se mi velmi líbí obálka