Hanka_Bohmova Hanka_Bohmova komentáře u knih

Jezerní básníci Jezerní básníci Samuel Taylor Coleridge

Zdá se, že jezerní básnici nejsou nic pro mě. Ale osobám s jiným vkusem vřele doporučuji :o)

03.09.2015 3 z 5

Babbitt Babbitt Sinclair Lewis

Narozdíl od petra7416 pode mnou si nemyslím, že všeobecně musíme čekat, až se my nebo naši partneři probudíme jako babbittovští páprdové. Většina z nás jsou právě nyní stejně trapně konformní páprdové (páprdky :o)) jako Babbitt, co ze strachu o vlastní pohodlí den za dnem znásilňují svoje svědomí a skutečnou sebereflexi se pokoušejí zatlačit někam hluboko činorodostí, společenskými styky či rozvíjením iluzorních představ o sobě samém. Bez ohledu na stáří a pohlaví.

Je to kniha o nás, nejen o mužské krizi středního věku. Mění se jen společenské skupiny, se kterými se srovnáváme, do kterých se toužíme bezpečně schovat.

27.08.2015 4 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Kdyby autorka napsala povídku na 30 stránek, udělala by lépe. Když už tlustoknihu, tak by to chtělo trochu vytěžit námět - ať už po dějové, nebo po psychologické stránce.

19.08.2015 3 z 5

Průvodce modlitbou Průvodce modlitbou C. S. Lewis (p)

Popsala bych to asi jako eseje v dopisové formě. Rozhodně nečekejte průvodce modlitbou pro začátečníky (originální název Prayer je lepší), spíš poměrně intelektuálně náročná zamyšlení nad některými tématy.

08.08.2015 3 z 5

Duchovní vedení a rozjímání Duchovní vedení a rozjímání Thomas Merton

Po mnoha a mnoha letech jsem si nyní knihu znovu přečetla při "úklidu knihovny", abych měla jistotu, že ji chci vyřadit - a nabyla jsem pevné jistoty, že ji z knihovny nevyřadím :o) Zvláště část o rozjímání je hodně podnětná.

06.08.2015 4 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Stefan Zweig

Něco mezi 3 a 4 hvězdičkami. Obsahově je ta kniha výborná, velmi přínosná a přesvědčivá, zaujme, ale poněkud mi neseděl způsob vyjadřování.

06.08.2015 4 z 5

Popelka nazaretská Popelka nazaretská Václav Renč

Ta úžasná moc poezie. Některé obrazy v pár slovech načrtnou a dají tušit to, co je pro teologii nesmírně obtížné vymezit a sdělit bez náběhu na dezinterpretaci z jedné či druhé strany.

29.07.2015 4 z 5

Tvá blízkost je mé štěstí: bl. Alžběta od Nejsvětější Trojice Tvá blízkost je mé štěstí: bl. Alžběta od Nejsvětější Trojice Conrad de Meester

Tuhle knížku mám už hooodně dlouho a opakovaně se k ní vracím, Alžběta je mi velkou inspirací.

26.07.2015 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Odložila jsem knihu někde před půlkou, nic mi to nedávalo a samotný příběh mi byl ukradený, necítila jsem ani zvědavost, kam se to bude vyvíjet. Jelikož jde o mou první Mawerovu knihu, doufám, že ta příští bude lepší.

25.07.2015 2 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Nevadí mi, že je Holden tydýt, protože vykazuje potřebnou dávku sebereflexe. To už mi mnohem víc vadí vznešení tydýti od Murakamiho.

15.07.2015 4 z 5

Pramen. Vnitřní život podle svaté Terezie z Avily Pramen. Vnitřní život podle svaté Terezie z Avily David Peroutka

Nestihla jsem během návštěvy dočíst, ale budu si ji přát k narozeninám, po ochutnávce mám pocit, že bude hodně užitečná.

11.07.2015 4 z 5

On a já - duchovní deník On a já - duchovní deník Gabrielle Bossis

Nádherný důkaz výroku sv. Pavla, že "tělo nám sice chátrá, ale duše se den ze dne zmlazuje". V těchto rozhovorech slyším nevěstu - ani by mi na mysl nepřišlo, že je zapisuje stařenka, musela jsem si přečíst doprovodný text. A i když mi některé věci či způsoby vyjadřování byly tak trochu cizí nebo odtažité, jako impuls pro duchovní život je to velmi přínosné.
Tři krátké úryvky:

Děsí-li tě chlad tvého srdce, vždycky si můžeš vzít z mé lásky.

Mám tak rád tvá slůvka! Protože v nich jsi ty, chápeš? Je to tvůj život a ty mi dáváš do něj vstoupit.

Nepromarnit příležitost k lásce: Čekal mě, a já tam nebyla?!

11.07.2015 4 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Abych parafrázovala Exupéryho: prostor, život, štěstí... se nehledá, ale buduje.

Velmi názorná kniha o tom, jak lákavé je vykašlat se na budování.

19.06.2015 4 z 5

Terezie z Los Andes Terezie z Los Andes kolektiv autorů

Taková kniha může vyvolat pohoršení nebo nostalgii po něčem nedosažitelném, podle toho, jakého je čtenář zaměření. Ale je ještě třetí cesta: "Hle, stojím přede dveřmi a tluču; zaslechne-li kdo můj hlas a otevře mi, vejdu k němu..."
Nejen Juanita-Terezie, ale každý z nás. Zbývá už jen to "rozhodné rozhodnutí", jak říkávala Terezie z Avily :o)

17.06.2015 4 z 5

Middlemarch Middlemarch George Eliot (p)

Výborná kniha, "lidsky výchovná" takovým tím správným, nenásilným a strhujícím způsobem.

27.05.2015 4 z 5

Neměnnost leopardích  skvrn Neměnnost leopardích skvrn Kristopher Jansma

Příjemně čtivé čtení o psaní, o vyprávění, o vytváření...příběhů? reality? :o)

03.05.2015 4 z 5

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Výborná kniha a krásný jazyk.

21.03.2015 4 z 5

Obsah mě rozhodně neurazil. Ale nemůžu se srovnat se způsobem, jak autor vypráví, tvoří věty. Jako kdybych četla dílko nezkušeného psavce, nadbytečná slova, nadbytečné věty, klišé... Už druhá Murakamiho kniha, u které mě to vyloženě ruší. Zřejmě je to schválně, vyjadřuje tím stav hlavní postavy (doufám :o)), ale otravuje mě to.

09.03.2015 3 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Jak pravil klasik - Nezvládla. Chtěla, snažila, plakala, nezvládla.

Samotné téma mě nijak neoslnilo, Den trifidů jsem četla ještě jako holka. Tak jsem se tedy těšila na ten propracovaný psychologický vhled. Jenže děj tak odplýval a styl psaní byl tak odtažitý, až jsem z toho byla odtažena na kilometry daleko a začalo mi být srdečně jedno, co a komu se děje. Následovala otázka: Je nutné tím nadále ztrácet čas?
A proto jsem tuhle knihu nedočetla ani do půlky. Ať si ji užije někdo jiný.

22.02.2015 3 z 5

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu Pavel Tigrid

Velmi užitečné, něco takového jsem potřebovala jako protiváhu k nedostatečnému školnímu vzdělání (zato lid popelnicových polí atd. jsme probírali nejméně 5x, škoda mluvit). Doufám, že dnešní školou povinní jsou na tom už lépe.

A "doporučená literatura" mi přišla velmi vhod, pár dalších knih si určitě přečtu.

07.02.2015 4 z 5